Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Θελω να τους ευχαριστήσω και εγώ και τους δύο και όλους όσους βοήθησαν! Έτοιμος ημουν να γυρίσω στο πετρέλαιο :)
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Όσοι δεν πρόλαβαν, ας μην απελπίζονται: υπάρχουν προγράμματα σταθερής τιμής και σταθερού χαμηλού κόστους κιλοβατώρας -χωρίς ρήτρα προσαρμογής- και σε άλλες εταιρείες.
Ενδεικτικά, όσοι έχουν μεγάλη ημερήσια κατανάλωση μπορούν να επιλέξουν το Only home plus του Ήρωνα με κόστος kwh 0,11 ευρώ. Βέβαια, το συγκεκριμένο δεν έχει νυχτερινό κοστολόγιο για να φορτίζει κάποιος το ηλεκτρικό του αυτοκίνητο τη νύχτα, ενώ έχει σχετικά μεγάλο κλιμακωτό πάγιο 10-35€.
 



Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Ναι, με πλήρη στοιχεία. Καταθέσεις, Ε9 και τέτοια.

Όχι, σαν τις κληρώσεις που κάνετε στα κρυφα και τα έχετε κανονίσει από πριν που θα τα δωσετε:p
Επί της ευκαιρίας, τέλος η δωρεάν φόρτιση στη ΔΕΗ.

Από σήμερα η κοστολόγηση είναι η εξής:

View attachment 231165

Το τσέκαρα μέσω του app, και όντως έχει ενεργοποιηθεί.

Όσο πρόλαβα, πρόλαβα.
Ευτυχώς, πρόλαβα αρκετα:

View attachment 231164

🤣😁😂

Σχεδόν 10.000χλμ δωρεάν από ΔΕΗ. 😎
Τωρα; θα το πουλησεις; :p
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Το my home online ήταν μέχρι 2 του μήνα ε;
Μάλλον πρόλαβα στο τσακ και έκανα την αίτηση
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
και τον @costas EAR φυσικά, που στο μυαλό του μας είχε ενημερώσει κι αυτός 😝
Αλήθεια, θυμάμαι κι όλας ότι σου έγραψα σε κάποιο θρεντ να γυρίσεις άμεσα στη ΔΕΗ, κάπου αρχές Νοέμβρη, και θυμάμαι να μου απάντησες ότι δεν μπορείς να το γυρίσεις τώρα για κάποιους δικούς σου λόγους... Μάλλον τα φαντάζομαι όλα αυτά, ή το μπερδεύω με κάποιον άλλον; τον νταποστ; σε άλλο φόρουμ; στο φειζμπουκ; ήταν pm μεταξύ μας; δε ξέρω..

Αλτζχαιμερ έχω πάθει, δεν εξηγείται αλλιώς.. 🤣😁😂

Πάντως από αρχές Νοέμβρη έχω ενημερώσει όλα τα μέλη της ηλεκτροκίνησης, έχουμε κάνει εκτεταμένο διάλογο σε κλειστή ομάδα επί τούτου, ένας εκ των διαχειριστών ανήρτησε στη σελίδα των ηλεκτροκινητων Ελλάδας τις πληροφορίες, έγινε ανάρτηση στο Facebook επί τούτου (όπου ανέφεραν το όνομά μου με ευχαριστήρια για τις πληροφορίες), έμπαινα καθημερινά να εξηγώ και να διορθώνω λάθη, γενικά ασχολήθηκα πολύ με το θέμα ώστε να προλάβουν όσο γίνεται περισσότεροι να μπουν στο πρόγραμμα που φαίνεται να είναι πολύ συμφέρον σε σχέση με τα υπόλοιπα. Κουράστηκα σε κάποια φάση να μιλάω για ΔΕΗ online, σα να έκανα διαφημιστική καμπάνια, και νόμιζα (λάθος προφανώς) πως σας τα είχα πει κι εδώ από αρχές Νοέμβρη...

Αλτζχαιμερ. Έχω και μια Α ηλικία, όλα παίζουν πλέον. 🤣😁😂
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
@costas EAR

Χαχα, σε πειράζω προφανώς. Δεν έκατσα κι εγώ να ψάξω αναλυτικά, ίσως όντως κάπου να το είχες αναφέρει και απλά να μην ήμουν/ήμασταν τότε στο mindset αυτό και να μην δώσαμε σημασία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Από Insomnia, μπορείτε να τα βρείτε αν χρειαστεί

Screenshot_20211203_180116_com.android.chrome.jpg


Γι'αυτό σας έλεγα μπείτε να κάνετε το κλικ.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Πήρα και γω σήμερα να ρωτήσω με ποια τιμή θα μπω στο πρόγραμμα που έκανα αίτηση χτες το βράδυ. Μου είπε η υπάλληλος αφού το έψαξε γιατί δεν ήξερε, τους είχαν στείλει ένα mail και έλεγε όσοι έκαναν αίτηση μέχρι και χτες τα μεσάνυχτα θα μπουν με τη παλιά τιμή...Γενικά όμως ήταν όπως μου είπε η μόνη ενημέρωση επί του θέματος το μειλ που διάβασε και εκείνη σήμερα το πρωί...
 
Last edited:

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Παίζει να δώσουν τιμή 0.18€ αντί 0.17€ (την Kwh) η οποία δινόταν σίγουρα μέχρι τις 26/11/21

Κλάιν μαιν
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
ξέρει κανείς τι γίνεται με την επιδότηση και ελεύθερους επαγγελματίες;

στις ερωτήσεις-απαντήσεις λέει ότι δικαιούνται επιδότησης στην κατηγορία Γ που είναι εταιρείες,
αλλά ανάμεσα στα έγγραφα που ζητάει είναι και πιστοποιητικό από ΓΕΜΗ

(στις άλλες δύο κατηγορίες δεν μπορούν να μπουν, η Α είναι ιδιώτες χωρίς επαγγελματικό ΑΦΜ και η Β είναι ταξί και αντίστοιχα επαγγέλματα)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
ξέρει κανείς τι γίνεται με την επιδότηση και ελεύθερους επαγγελματίες;

στις ερωτήσεις-απαντήσεις λέει ότι δικαιούνται επιδότησης στην κατηγορία Γ που είναι εταιρείες,
αλλά ανάμεσα στα έγγραφα που ζητάει είναι και πιστοποιητικό από ΓΕΜΗ

(στις άλλες δύο κατηγορίες δεν μπορούν να μπουν, η Α είναι ιδιώτες χωρίς επαγγελματικό ΑΦΜ και η Β είναι ταξί και αντίστοιχα επαγγέλματα)
Υπάρχουν γραφεία που ασχολούνται με την επιδότηση ηλεκτρικού αυτοκινήτου.

Θα πρέπει να απευθυνθείς σε ένα τέτοιο.

Το δικό μου λογιστήριο, ανέθεσε σε κάποιο τέτοιο γραφείο την ιστορία αυτή.

Γενικώς οι λογιστές δεν ασχολούνται με επιδοτήσεις, εσπα, κλπ, αυτά τα κάνουν πιο εξειδικευμένα γραφεία.
 

Μηνύματα
92
Reaction score
120
Δυστυχώς δεν είχα δει τόσο καιρό την προσφορά της ΔΕΗ και σήμερα που είδα 40ήμερο λογαριασμό της Watt & Volt που εκδόθηκε πριν 5 μέρες ανέβασα πίεση! Με κατανάλωση 1519kwh λόγω Α/Θ και μωρού, συνολικό ποσό 620€!

Θα ψάξω αύριο όλες τις εταιρίες για να δω τιμοκαταλόγους, αλλά κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη από κάποιον που να έχει κάνει ήδη αντίστοιχη έρευνα
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Μοντ είσαι, υποτίθεται τα διαβάζεις όλα :fuckyou:
αυτό κ το άλλο με τις πρασινάδες του Μπρέτσου :biggrin:είναι από από τα ελάχιστα νήματα που δεν ασχολούμαι
+ είχαμε και τα ψέκια αυτό το διάστημα .....να σέβεστε!>:(
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top