Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
ρε σεις...τι έχασα με την ΔΕΗ?

ανοίξτε ένα νέο νήμα που μου τα βάζετε στα EV....
οίκτο!
Στα ev έχει ακόμα περισσότερη σημασία, διότι σε μένα ας πούμε, η αναμενόμενη κατανάλωση μόνο 1 ηλεκτρικού αυτοκινήτου είναι πάνω από 400 kWh το μήνα.

Με 2 ηλεκτρικά, ακόμα μεγαλύτερη..
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Στα ev έχει ακόμα περισσότερη σημασία, διότι σε μένα ας πούμε, η αναμενόμενη κατανάλωση μόνο 1 ηλεκτρικού αυτοκινήτου είναι πάνω από 400 kWh το μήνα.

Με 2 ηλεκτρικά, ακόμα μεγαλύτερη..
ποιος τα μαμεί τα ev σας ρέι! μου γυρνάτε αθόρυβα σαν τα
turbo traxx
στους δρόμους :laugh:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.868
Reaction score
20.360

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
ενημερωτικά και από εμένα:

πριν από 1.5-2 χρόνια μου χάλασε ο μετρητής ρεύματος και μετρούσε τις νυχτερινές KWh σαν ημερήσιες,
δηλαδή μετρούσε κανονικά το σύνολο της κατανάλωσης αλλά όλο σαν ημερήσιο.
Το θέμα με έκαιγε καθώς χρησιμοποιώ αντλία θερμότητας για θέρμανση.

Από τη στιγμή που δήλωσα τη βλάβη στο ΔΕΔΔΗΕ πρώτη φορά μέχρι την αντικατάσταση πήρε 11 μήνες και λίγες μέρες, λόγω έλλειψης μετρητών από ότι κατάλαβα.
το αστείο είναι ότι τους είχα ταράξει στα τηλέφωνα, πότε στα κεντρικά πότε στο τοπικό κατάστημα,
και δεν μου έλεγε κάποιος ότι θα πάρει μήνες,
αλλά χίλια-δυο, από το ερχόμαστε την άλλη τρίτη μέχρι τον άλλο μήνα, μέχρι που μια φορά μου λέγανε ότι το φτιάξανε ήδη.
Απλά ήθελε πολύ χρόνο, και κάποια στιγμή κάπου πήρε το μάτι μου σε εφημερίδα το θέμα με τους μετρητές, Τελικά τοποθετήθηκε ψηφιακός μετρητής, δεν ξέρω αν είναι από τους "έξυπνους".

Το καλό είναι ότι η ΔΕΗ από κάποια στιγμή και μετά έβαζε κάποιες επιστροφές μέσα, θεωρώ ότι υπολόγιζε μέρος της κατανάλωσης σαν νυχτερινό βάση του ιστορικού των μετρήσεων.
 



Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Έκανα και εγώ όπως σας είπα την αίτηση για home onlline 2 του μήνα (τελευταία στιγμή αλλα δεν έχει σημασία).Τελικά με έβαλα με τις νέες τιμές.Τους κάλεσα και μου είπαν πως είναι συστημικό το πρόβλημα γιατί βλέπουν πως η αίτηση έγινε 2 του μήνα και μάλλον θα το διορθώσουν αλλά δε ξέρουν πότε.(Τί σημαίνει μάλλον και δε ξέρουν πότε; )
Λέτε να είναι χρήσιμο να κάνω καταγγελία στη ραε ή να περιμένω;
 




Μηνύματα
853
Reaction score
2.952

"Avi Licht, a Mobileye lawyer and advisor, told the committee, according to a committee statement, that the company was looking to launch self-driving taxis in Tel Aviv as soon as this year and that would help to drive foreign investment in the sector.
Technology that has helped Israel’s military to drive tanks, guide and intercept missiles, and keep its computer systems secure, is being redeployed towards developing driverless cars."
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Γιατί δεν παίρνεις μια ρομποτική;
Γιατί είναι αγιοβασιλιάτικες. Δεν λειτουργούν σε πλαγιές και χωρισμένα κομμάτια όπως έχω εδώ κι απαιτούν καλωδιωμένη "περίφραξη".
Και το κυριότερο, μου αρέσει να κουρεύω.


 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Πήγα σήμερα για να κλείσω ραντεβού test drive για το VW id3.
Το είδα... εξωτερικά εντάξει, αποδεκτό.
Μέσα: ποιότητα κατασκευής πλαστικούρα σκληρή αντίστοιχη αυτοκινήτου των 12.000 ευρώ. Πόρτες κλείσιμο: σκέτη λαμαρίνα (που είναι ο ήχος θησαυροφυλάκιου του volvo!)
Μπαταρία 58KWh με πρακτική αυτονομία γύρω στα 300 χιλ (και ψυχολογική βέβαια λιγότερη)
Σε διαδρομή με σκληρές ανηφόρες και στροφιλίκια 220 χιλ, οριακά φτάνει μια φόρτιση! (στοιχεία από άτομα που το έχουν δοκιμάσει).
Φόρτιση στο σπίτι 7-8 ώρες (οι περισσότεροι που το δοκίμασαν δεν είχαν καν χώρο για να παρκάρουν κοντά στο σπίτι τους)
Ερώτηση για το κόστος αλλαγής μπαταρίας (όποτε...) απάντηση καμμιά (άγνωστη κατάσταση)
Τιμή; εδώ γελάμε
40.000 ευρώ!!! Τα πληρώνεις και αναμένεις σε κανένα χρόνο επιστροφή 5000 από το κράτος που ενδιαφέρεται για το περιβάλλον...
Όχι φίλε μου. Άστο ακόμη και βλέπουμε
Υ.Γ πάω μετά δίπλα βλέπω το T-Rock βενζίνη... 24000 ευρώ για επίσης πλαστικούρα και 1000cc!!!!!!!
Όχι ρε παιδιά.... άντε απε δώ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top