Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


Μηνύματα
63
Reaction score
108
Ελιτίστικος επειδή λέει το προφανές; Ότι δηλαδή είναι ζώα αυτοί που γράφουν τον άλλο στ' rχ/ τους;
Ήταν τυχαίο το quote.
Η πραγματικότητα είναι πως ζεις σε μια χώρα που παρκάρεις σε θέση αναπήρου "έλα μωρέ για 2 λεπτά". Που στο μέγαρο μαξίμου έχει πιο πολλά παράνομα παρκαρισμένα απο ότι στο κολωνάκι.
Που δεν υπάρχει γωνία που να μην έχει παρκαρισμένο.
Που για παράνομο παρκάρισμα αν δεν ζεις Αθήνα (btw, novoville γαμάει, μόλις δω σε ράμπα αμέσως αναφορά και έρχονται) δεν ασχολείται κανένας.

Ε, είναι λίγο τραβηγμένο να λες "δεν ξέρεις οτι πρέπει να το βγάλεις στο 80%; lul, τι βλάκας".
Υπάρχουν διάφορες απαντήσεις που λύνονται με σωστό σχεδιασμό.
α) δεν ξέρω
β) ξέρω αλλά θέλω 100%
γ) ξέρω, έφτασε 100, δεν γύρισα γιατί το ξέχασα
δ) γουατέβερ.

Οπότε
α) δεν είναι έτοιμη η ελληνική κοινωνία (που σιγά μην είμαστε έτοιμοι για τίποτα, ο άλλος πάει με 190 γιατί "ξέρει")
β) οι φορτιστές να έχουν ΠΕΝΤΕ καλώδια και να κάνουν σωστό power routing. 1ος 100, αν τελειώσει και ρουφάει μόνο 50, να δώσει τα άλλα 50 στον άλλον.
γ) αυτόματο ξεκλείδωμα καλωδίου
δ) λύσεις υπάρχουν, λεφτά δεν θέλουν να δώσουν. Οπότε βλάκες ναι, με μια λογική είμαστε εμείς που τις ελλείψεις μιας beta υποδομής τις χρεώνουμε στον τύπο με το leasing.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Ε, είναι λίγο τραβηγμένο να λες "δεν ξέρεις οτι πρέπει να το βγάλεις στο 80%; lul, τι βλάκας".
Υπάρχουν διάφορες απαντήσεις που λύνονται με σωστό σχεδιασμό.
α) δεν ξέρω
β) ξέρω αλλά θέλω 100%
γ) ξέρω, έφτασε 100, δεν γύρισα γιατί το ξέχασα
δ) γουατέβερ.
α) Είσαι βλάκας
β) Είσαι βλάκας
γ) Άντε, μην πω "είσαι βλάκας" να πω απλά "έκανες βλακεία"
δ) Είσαι βλάκας

Είναι σαν να πηγαίνεις πρωί πρωί στην πιο πολυσύχναστη/πήχτρα παραλίου του νησιού, να απλώνεις στη μέση μια σκηνή-ανάκτορο που πιάνει 20 τετραγωνικά χώρο και μετά να λες:

α) Α, δεν το ήξερα ότι έχει τόσο κόσμο
β) Α, εμένα έτσι μου αρέσει να πηγαίνω στην παραλία
γ) Είχα σκοπό να μαζευτώ, αλλά ξεχάστηκα
δ) γουατέβερ

Ναι, μπορείς να το κάνεις το παραπάνω, δεν απαγορεύεται. Απλά είσαι βλάκας.
 

Μηνύματα
63
Reaction score
108
ΙΧ αγοράζουν όλοι, δεν σε υποχρεώνουν να κάνεις register στο Plushare για να πάρεις EV.
Το θέμα "φόρτιση ηλεκτρικού" είναι μεγάλο.
Οι αντιπροσωπείες λένε "φορτίζει με 100".
Δεν σου λένε καν "πέφτει η ταχύτητα". Για να το μάθεις πρέπει να ψαχτείς. Οι καμπύλες φόρτισης ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ καν.
Οπότε δεν είναι κοινή γνώση το "πέφτει η ταχύτητα".

Ακοινώνητος (και όχι βλάκας) είσαι αν σου πει ο άλλος, ρε φίλε, βάλε το δίπλα γιατί κρίμα είναι, θα πάρεις τα ίδια και εγώ θα φορτίσω γρήγορα και εσείς πεις "στα αρχίδια μου". Και για τους ακοινώνητους πρέπει να δώσει λύση η τεχνολογία ή οι νόμοι και η εφαρμογή των.



Άσχετο, πες εντυπώσεις απο ταξίδι όταν γυρίσεις , θα παω κάτω απο το αυλάκι κι εγώ. Να ξέρω να φορτώσω καμιά γεννήτρια αν είναι.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Δεν μπορείς να φορτίσεις σπίτι?

Όχι, μια χαρά ήρθα με το CLS που είναι πολύ χαμηλό
Μπορώ να φορτίσω , αλλά
Δεν ξέρω αν θα γονατίσουν οι μπαταριες; :thumbsdown: Οι ανάγκες του σπιτιού είναι πιο μεγάλες από τότε που ήρθες (έγινε σπίτι με δυνατότητες μόνιμης κατοικίας), δεν κάθισα να υπολογίσω και τις απαιτήσεις για αυτοκίνητο.

Όσον αφορά το 4χ4 , δεν εννοώ το ύψος αλλά εγώ αφενός πάω και χειμώνα με χιόνι, αλλά μπορεί να χιονίσει όταν είσαι ήδη επάνω στο βουνό, οπότε πως φεύγεις, όταν το αποφασίσεις ; Ο καιρός στο βουνό είναι απρόβλεπτος.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μπορώ να φορτίσω , αλλά
Δεν ξέρω αν θα γονατίσουν οι μπαταριες; :thumbsdown: Οι ανάγκες του σπιτιού είναι πιο μεγάλες από τότε που ήρθες (έγινε σπίτι με δυνατότητες μόνιμης κατοικίας), δεν κάθισα να υπολογίσω και τις απαιτήσεις για αυτοκίνητο.

Όσον αφορά το 4χ4 , δεν εννοώ το ύψος αλλά εγώ αφενός πάω και χειμώνα με χιόνι, αλλά μπορεί να χιονίσει όταν είσαι ήδη επάνω στο βουνό, οπότε πως φεύγεις, όταν το αποφασίσεις ; Ο καιρός στο βουνό είναι απρόβλεπτος.
Έχεις 4Χ4, πας με αυτό. Το πούλησες;

Ή αγοράζεις 4Χ4 ηλεκτρικό, με μεγαλύτερη αυτονομία. Έχει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
δεν σε υποχρεώνουν να κάνεις register στο Plushare
Επίσης κανένας δε σε υποχρεώνει να είσαι ευγενικός στην ουσία - όχι στους τύπους, να σκέφτεσαι τους άλλους που περιμένουν, και να μη τους γράφεις όλους στα ρχδγια σου γιατί έτσι.

Φυσικά κανένας δε σε υποχρεώνει.

Αλλά αυτό έχει και συνέπειες. Κάποιοι θα είναι δυσαρεστημένοι με σένα.

Επαναλαμβάνω, η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιοκτητών ev είναι και γ@μω τα παιδιά.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Έχεις 4Χ4, πας με αυτό. Το πούλησες;

Ή αγοράζεις 4Χ4 ηλεκτρικό, με μεγαλύτερη αυτονομία. Έχει.
Είναι προς απόσυρση.

Αυτό έγραψα παραπάνω, ηλεκτρικό 4χ4 με αυτονομία 400+ Km είναι ακριβό σπορ , τουλάχιστον αυτή την στιγμή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
4Χ4 ηλεκτρικό, με μεγαλύτερη αυτονομία
ID4 με 77-αρα η πρώτη επιλογή ΙΜΗΟ.
Σκέτη πίσω κίνηση.*
Η πιο οικονομική επιλογή.
25cm clearence.
Απλετοι χώροι.
Εξαιρετικό στο δρόμο.
Όμορφο όχημα.

* λέω σκέτη πίσω κίνηση, γιατί 4-κινητο με τη μεγάλη μπαταρία, ανεβαίνει το κόστος πάνω από 50 χιλιάρικα και πλησιάζει το από κάτω, οπότε παύει να είναι τόσο καλή επιλογή.

Μετά Tesla Model Y long range.
4-κινητο, με υποδειγματική αυτονομία, άφθονους χώρους, εξαιρετικό συντελεστή αεροδυναμικής, τρομερές επιταχύνσεις, κορυφαίο infotainment.

Game over.

Στα 64 χιλιάρικα βγαίνει.
Με τα 8 της επιδότησης, θα πάει 56.


Screenshot_20220630_232304_com.android.chrome.jpg



Μετά έχει κι άλλα, αν έχεις πολλά λεφτά, πάντα έχει κι άλλα. 😎
 
Last edited:

Μηνύματα
63
Reaction score
108
Επαναλαμβάνω, η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιοκτητών ev είναι και γ@μω τα παιδιά.
Circle jerk, το.
- Any group or group activity indulging in excessive mutual praise.
- An environment (especially an online community) in which people express or validate a narrow set of ideas and feelings.

Ακούγεσαι λογικός και έξυπνος άνθρωπος.
Κοίτα λίγο πιο μακριά και θα δεις οτι είναι ακριβώς ότι είναι και οι άλλοι συμπολίτες.
ΟΚ, επειδή είναι αρχή, ίσως έχουν ένα καλύτερο επίπεδο γνώσης. Απο ανάγκη.
Και όσο προχωράμε, τόσο θα αποτελέσει πρόβλημα αυτό δεδομένης της ανέτοιμης τεχνολογίας.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Σε άλλα νέα, για το ταξίδι όπως είπα βρήκα κατάλυμα με πρίζα στο γκαράζ (το διαφήμιζε δηλαδή μόνος του ως κατάλληλο για φόρτιση EV, αν και μετά μου είπε πως έχει απλά πρίζα, όχι φορτιστή).

Αρχικά λοιπόν έλεγα να πάρω τον απλό φορτιστή σούκο ("granny charger") που είχε το αυτοκίνητο και να φορτίσω με αυτό. Μετά όμως σκέφτηκα πως όταν το είχα δοκιμάσει εδώ (πριν αγοράσω τον 7άρη) δεν τα πήγαινε και πολύ καλά. Αφενός το max του είναι νομίζω 13Α και αφετέρου όλο σταματούσε και ξεκινούσε, μάλλον θεωρούσε πως ζεσταινόταν το καλώδιο; Δεν ξέρω, πάντως ήταν πολύ αργή η φόρτιση.

Και επειδή εκεί όλη την ημέρα δεν θα είμαστε στο σπίτι αλλά έξω, θα έχω μόνο το βράδυ να φορτίσω, οπότε δεν θες αυτό το σταμάτα ξεκίνα.

Σκέφτηκα λοιπόν, ότι εμένα ο φορτιστής μου εδώ στο σπίτι δεν είναι "wallbox" αλλά "φορητός", δηλαδή έτσι:

1656621190503.png


και επιπλέον είναι και ρυθμιζόμενος (μπορείς να επιλέξεις 10Α, 16Α κλπ.) και μέχρι στιγμής πολύ αξιόπιστος. Οπότε είπα να πάρω αυτόν αντί για τον granny.

Αλλά αυτός έχει βιομηχανικό φις, όχι σούκο. Νο πρόμπλεμ όμως.

Πήγα σήμερα στον Καφκά, πήρα 2 φις και με 12€ και ένα περισσευούμενο καλώδιο έφτιαξα αυτό:

1656621364210.png


Το δοκίμασα στα 16Α και δουλεύει μια χαρά (αν και δεν το άφησα πολλή ώρα η αλήθεια είναι). Είναι λίγο ογκώδες αλλά εν προκειμένω δεν με ενδιαφέρει, άδειοι θα πάμε. Και θα πάρω και τον άλλο φορτιστή just in case.

Αν δουλέψει όμως καλά, τότε έως και θα διπλασιάσει τις kWh που θα μπορέσω να πάρω από την πρίζα και θα κάνει το ταξίδι πολύ πιο ξέγνοιαστο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Εγώ ξέρω ότι κάθε φορά που καρφωνα τον 50-αρη στο ΙΚΕΑ, είτε ήμουν εκεί, είτε άφηνα σημείωμα με τηλέφωνο και έκανα checkin στο plugshare.

Ξέρω ότι αρκετές φορές σταμάτησα τη φόρτιση πιο σύντομα από ότι θα με βόλευε, γιατί δεν καιγομουν για την επόμενη μέρα, ώστε να εξυπηρετήσω έναν άγνωστο σε μένα άνθρωπο, που ήθελε να φορτίσει επειγόντως για να φύγει για ταξίδι.

Ξέρω ότι πολλές φορές πήγα εκεί και φόρτιζαν άλλοι, και μόλις πήγα μου είπαν ευγενέστατα "το βγάζω τώρα να φορτίσεις, φτάνει όσο πήρα", κι ας μην είχαν φτάσει στο 80%.

Επίσης ξέρω μια φορά που πήγα κι ήταν 2 Τεσλα στις 2 θέσεις φόρτισης, το ένα φόρτιζε και το άλλο δε φόρτιζε καν, αυτό που φόρτιζε είχε φτάσει 100% και δεν έβγαινε το βύσμα να μπω, δεν είχαν αφήσει σημείωμα με τηλέφωνο, δεν είχαν κάνει checkin στο plugshare, τίποτα, πήγα στα ΙΚΕΑ μέσα και έβγαλαν ανακοίνωση από τα μεγάφωνα, κανένας δεν εμφανίστηκε για πάνω από 40 λεπτά που περίμενα, και αργότερα ήρθαν και οι 2 κουνιστοι λυγιστοι, τους έκανα παρατήρηση γιατί περίμενα τόση ώρα τζάμπα στον 1 διαθέσιμο φορτιστή 50-ρη που είχε τελειώσει και απλώς καταλάμβανε τη θέση φόρτισης, και ούτε συγνώμη δεν άκουσα, ούτε τίποτα, στα ρχιδγια τους, είπαν ένα "ε για ψώνια πήγαμε τι θες τώρα" και σαν να μην έγινε τίποτα, έφυγαν και δήθεν ενοχλημένοι.

Ζωα ρε, ζώα.

Δεν είναι "ελιτισμός" η άποψή μου, απλώς αυτοί είναι ζώα. Μλκες με περικεφαλαια.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Εγώ ξέρω ότι κάθε φορά που καρφωνα τον 50-αρη στο ΙΚΕΑ, είτε ήμουν εκεί, είτε άφηνα σημείωμα με τηλέφωνο και έκανα checkin στο plugshare.

Ξέρω ότι αρκετές φορές σταμάτησα τη φόρτιση πιο σύντομα από ότι θα με βόλευε, γιατί δεν καιγομουν για την επόμενη μέρα, ώστε να εξυπηρετήσω έναν άγνωστο σε μένα άνθρωπο, που ήθελε να φορτίσει επειγόντως για να φύγει για ταξίδι.

Ξέρω ότι πολλές φορές πήγα εκεί και φόρτιζαν άλλοι, και μόλις πήγα μου είπαν ευγενέστατα "το βγάζω τώρα να φορτίσεις, φτάνει όσο πήρα", κι ας μην είχαν φτάσει στο 80%.

Επίσης ξέρω μια φορά που πήγα κι ήταν 2 Τεσλα στις 2 θέσεις φόρτισης, το ένα φόρτιζε και το άλλο δε φόρτιζε καν, αυτό που φόρτιζε είχε φτάσει 100% και δεν έβγαινε το βύσμα να μπω, δεν είχαν αφήσει σημείωμα με τηλέφωνο, δεν είχαν κάνει checkin στο plugshare, τίποτα, πήγα στα ΙΚΕΑ μέσα και έβγαλαν ανακοίνωση από τα μεγάφωνα, κανένας δεν εμφανίστηκε για πάνω από 40 λεπτά που περίμενα, και αργότερα ήρθαν και οι 2 κουνιστοι λυγιστοι, τους έκανα παρατήρηση γιατί περίμενα τόση ώρα τζάμπα στον 1 διαθέσιμο φορτιστή 50-ρη που είχε τελειώσει και απλώς καταλάμβανε τη θέση φόρτισης, και ούτε συγνώμη δεν άκουσα, ούτε τίποτα, στα ρχιδγια τους, είπαν ένα "ε για ψώνια πήγαμε τι θες τώρα" και σαν να μην έγινε τίποτα, έφυγαν και δήθεν ενοχλημένοι.

Ζωα ρε, ζώα.

Δεν είναι "ελιτισμός" η άποψή μου, απλώς αυτοί είναι ζώα. Μλκες με περικεφαλαια.
Θα έπρεπε να υπάρχει χρέωση για όσο μένει στο φορτιστή κουμπωμένο χωρίς να φορτίζει,
αλλοιώς δεν γίνεται δουλειά
έχω πετύχει στην Αθήνα υβριδικό plugin συνδεμένο-παρκαρισμένο ολόκληρη νύχτα και μισή μέρα ακόμη
Σε άλλα νέα, για το ταξίδι όπως είπα βρήκα κατάλυμα με πρίζα στο γκαράζ (το διαφήμιζε δηλαδή μόνος του ως κατάλληλο για φόρτιση EV, αν και μετά μου είπε πως έχει απλά πρίζα, όχι φορτιστή).

Αρχικά λοιπόν έλεγα να πάρω τον απλό φορτιστή σούκο ("granny charger") που είχε το αυτοκίνητο και να φορτίσω με αυτό. Μετά όμως σκέφτηκα πως όταν το είχα δοκιμάσει εδώ (πριν αγοράσω τον 7άρη) δεν τα πήγαινε και πολύ καλά. Αφενός το max του είναι νομίζω 13Α και αφετέρου όλο σταματούσε και ξεκινούσε, μάλλον θεωρούσε πως ζεσταινόταν το καλώδιο; Δεν ξέρω, πάντως ήταν πολύ αργή η φόρτιση.

Και επειδή εκεί όλη την ημέρα δεν θα είμαστε στο σπίτι αλλά έξω, θα έχω μόνο το βράδυ να φορτίσω, οπότε δεν θες αυτό το σταμάτα ξεκίνα.

Σκέφτηκα λοιπόν, ότι εμένα ο φορτιστής μου εδώ στο σπίτι δεν είναι "wallbox" αλλά "φορητός", δηλαδή έτσι:

View attachment 256629

και επιπλέον είναι και ρυθμιζόμενος (μπορείς να επιλέξεις 10Α, 16Α κλπ.) και μέχρι στιγμής πολύ αξιόπιστος. Οπότε είπα να πάρω αυτόν αντί για τον granny.

Αλλά αυτός έχει βιομηχανικό φις, όχι σούκο. Νο πρόμπλεμ όμως.

Πήγα σήμερα στον Καφκά, πήρα 2 φις και με 12€ και ένα περισσευούμενο καλώδιο έφτιαξα αυτό:

View attachment 256630

Το δοκίμασα στα 16Α και δουλεύει μια χαρά (αν και δεν το άφησα πολλή ώρα η αλήθεια είναι). Είναι λίγο ογκώδες αλλά εν προκειμένω δεν με ενδιαφέρει, άδειοι θα πάμε. Και θα πάρω και τον άλλο φορτιστή just in case.

Αν δουλέψει όμως καλά, τότε έως και θα διπλασιάσει τις kWh που θα μπορέσω να πάρω από την πρίζα και θα κάνει το ταξίδι πολύ πιο ξέγνοιαστο.
στα 16 δουλεύει, η πρίζα/ασφάλεια του καταλύματος θα το σηκώσει ?
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Θα έπρεπε να υπάρχει χρέωση για όσο μένει στο φορτιστή κουμπωμένο χωρίς να φορτίζει,
αλλοιώς δεν γίνεται δουλειά
έχω πετύχει στην Αθήνα υβριδικό plugin συνδεμένο-παρκαρισμένο ολόκληρη νύχτα και μισή μέρα ακόμη
Η τιμωρία να είναι αντίστροφη φόρτιση δηλ έφτασε στο 100% και δεν ξεκούμπωσε , 99%, 98%, 97%….. :roflmao: :lol: χωρίς την αντίστοιχη αφαίρεση χρημάτων, αλλά να χρεώνει επιπλέον.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Αν δουλέψει όμως καλά, τότε έως και θα διπλασιάσει τις kWh που θα μπορέσω να πάρω από την πρίζα και θα κάνει το ταξίδι πολύ πιο ξέγνοιαστο.
Δεν παίζει αυτό , με την καμία όμως.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.068
Κάπου πήρε το μάτι μου για χρέωση με την kWh και την ώρα, ακριβώς για να μην το παρατάνε και να μην το αφήνουν να φορτίζει πάνω από 80%.

Πάντως οι συμπεριφορές που ανέφερες είναι χειρότερες από την έλλειψη φορτιστών.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ουδεμία σχέση έχει ο σεβασμός στον διπλανό σου με μια ελιτίστικη συμπεριφορά. Διαφορετικά πράγματα.

Αυτοί που λέει ο Κώστας και ο κάθε ηλεκτροκίνητος που θα βρει μπροστά του δεν είναι βλάκες. Είναι ΖΩΑ. Πολύ σωστά το είπε. Και ούτε θα γίνουν ποτέ άνθρωποι είτε οδηγούν ηλεκτρικό είτε όχι. Την ίδια συμπεριφορά έχουν και στο supermarket, και στo parking αναπήρων και σε οποιοδήποτε άλλο σημείο υπάρχει κάποιου είδους συναναστροφή με αγνώστους.

Επίσης διαφωνώ κάθετα (και οριζόντια μη σου πω 🙂), με τη λογική που θέλει έναν ιδιοκτήτη ηλεκτρικού να μην ξέρει ούτε τα βασικά για αυτό που αγόρασε ή μίσθωσε. Οφείλει να ξέρει καθώς δεν ζεί μόνος του στο δάσος. Είναι μέλος μίας τεράστιας ομάδας ανθρώπων που προσπαθεί να συνυπάρξει όσο πιο ομαλά γίνεται. Η επιλογή του (όχημα) και το επίπεδο γνώσεων του επηρεάζει άμεσα το επίπεδο συνύπαρξης. Ουδεμία σημασία έχει από πού θα ενημερωθεί. Να ψάξει να μάθει αλλιώς να κάτσει εκεί που ήταν. Και αυτό δεν αφορά μόνο την ηλεκτροκίνηση αλλά τα πάντα όλα.

Βασικές αρχές πολιτισμού δηλαδή.

Η ελευθερία του σταματά εκεί που καταπατά την ελευθερία κάποιου άλλου.

Ούτε τα βασικά τα ΖΩΑ.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Περιμένετε να αγοράσουν όλοι ηλεκτρικά να γίνουμε όλοι μία χαρούμενη οικογένεια.
Υπάρχουν ποινές για όλα, παράνομο παρκάρισμα , διπλοπαρκάρισμα, υπερβολική ταχύτητα, μικρή ταχύτητα κτλ
Πάλι μπάχαλο είμαστε.
Θα περάσουμε υπέροχα ακόμα και αν υπάρχει χρέωση για το 80%+ ο άλλος θα το παρατάει.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top