Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

D

Deleted member 35

Guest
Σήμερα είδα ένα Ami. Μέσα είναι μεγάλο. Δεν του φαίνεται. Σαν εργαλείο πόλης είναι και γαμω. Ο τύπος έχει μια γουρούνα και τα είχε δίπλα δίπλα. Σχεδόν ίδιο μέγεθος.

Το αγόρασε για να αντικαταστήσει το μηχανάκι το χειμώνα. Δεν τον ενδιαφέρει ο κλιματισμός η όλα τα άλλα μπιμπλικια. Επίσης έχει πάρκινγκ και στο σπίτι και στη δουλειά οπότε μια χαρά και η φόρτιση.

Μακάρι να ακολουθήσουν και οι άλλοι με τέτοια αυτοκίνητα. Ειδικά με τους ταχυφορτιστες στα σούπερ μάρκετ θα γεμίζεις για πλάκα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.315
@tiffany Δεν ξέρω εκεί στην Άμφισσα τι κλίμα έχετε χειμώνα - καλοκαίρι και πόσο κοντά είναι το σπίτι του τύπου από τη δουλειά του και μπράβο του που το πήρε, αλλά αυτό το Ami εδώ στα νότια της Μεσογείου δεν προβλέπεται να πουλήσει.
 

Μηνύματα
3.733
Reaction score
2.867
... Δεν τον ενδιαφέρει ο κλιματισμός η όλα τα άλλα μπιμπλικια. Επίσης έχει πάρκινγκ και στο σπίτι και στη δουλειά οπότε μια χαρά και η φόρτιση.
και πως θα ξεθαμπώνουν τα τζάμια το χειμώνα?
 


D

Deleted member 35

Guest
@tiffany Δεν ξέρω εκεί στην Άμφισσα τι κλίμα έχετε χειμώνα - καλοκαίρι και πόσο κοντά είναι το σπίτι του τύπου από τη δουλειά του και μπράβο του που το πήρε, αλλά αυτό το Ami εδώ στα νότια της Μεσογείου δεν προβλέπεται να πουλήσει.
Χωριό είμαστε. Στο πεντάλεπτο είσαι παντού. Του ανέφερα για το ac και μου το είπε ο ίδιος ότι δεν είναι για Αθήνα. Το πήρε σαν κλειστό μηχανάκι.

Γενικά πάντως είναι θετική κίνηση κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω αν το έχεις δει. Είναι μια κουτσουλια. Ελάχιστα πιο μεγάλο από μια μεγάλου κυβισμού μηχανή όταν είναι στο stand.
και πως θα ξεθαμπώνουν τα τζάμια το χειμώνα?
Έχει καλοριφέρ.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.315
Δεν ξέρω αν το έχεις δει. Είναι μια κουτσουλια. Ελάχιστα πιο μεγάλο από μια μεγάλου κυβισμού μηχανή όταν είναι στο stand.
Ναι, το έχω δει με τον @Kotsidis John μέσα - παίζει να είναι ο μόνος που χωράει εκεί μέσα άνετα. :roflmao:
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Άνεμο γεννήτριες στο κέντρο τ
Επίσης με τα V2G δίκτυα τα πράγματα θα είναι ευκολότερα καθώς το όχημα δεν θα παίρνει μόνο ενέργεια αλλά θα δίνει κιόλας όπου χρειάζεται.
Έτσι ένα όχημα που κάθεται πάνω στο φορτιστή θα μπορεί να δώσει την ενέργεια που μπορεί για να φορτίσει ένα άλλο όχημα σε άλλο σημείο της πόλης. Οι μεγάλες εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων ήδη βλέπουν τις δυνατότητες. Μέχρι σήμερα ο στόλος που καθόταν ήταν πεταμένα λεφτά μέχρι να έρθει ο επόμενος πελάτης. Με τα ηλεκτρικά και το V2G ο στόλος που κάθεται θα παράγει χρήμα. Μεγάλα parkings σκεπασμένα με φωτοβολταϊκά και γιατί όχι και ανεμογεννήτριες παραδίπλα θα γεμίζουν τα οχήματα τσάμπα και αυτά θα πωλούν ενέργεια στο δίκτυο. Αυτά συμβαίνουν ήδη στο εξωτερικό. Μεγάλες εταιρίες όπως Renault και Hyundai δουλεύουν ήδη σε τέτοια projects στην Ολλανδία.
εγάλα parkings σκεπασμένα με φωτοβολταϊκά και γιατί όχι και ανεμογεννήτριες παραδίπλα θα γεμίζουν τα οχήματα τσάμπα
ανεμογεννήτριες στο κέντρο της πόλης; από που θα περνάει ο αέρας και τι έκταση θα έχουν τα πάρκινγκ; 3.000 στρέμματα;
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.338
Reaction score
27.601
Άνεμο γεννήτριες στο κέντρο τ

ανεμογεννήτριες στο κέντρο της πόλης; από που θα περνάει ο αέρας και τι έκταση θα έχουν τα πάρκινγκ; 3.000 στρέμματα;
Eκτός από ανεμογεννήτριες οριζόντιου άξονα υπάρχουν και αυτές με κάθετο και είναι μικρές. Κατά δεύτερον τα μεγάλα parking δεν είναι στο κέντρο αλλά εκτός. Στο αεροδρόμιο για παράδειγμα υπάρχουν τεράστια parking που παρκάρουν και τα ενοικιαζόμενα. Εκεί θα μπορούσε να γίνει ένα στέγαστρο με φωτοβολταϊκά ανάλογων διαστάσεων και σε σημεία να μπουν και μικρές ανεμογεννήτριες κάθετου άξονα. Στην περιοχή φυσάει σχεδόν πάντα. Θεωρώ αδιανόητο να έχεις αέρα και να μην κάνεις τίποτα. Πόσο μάλλον τώρα.
 

Μηνύματα
3.028
Reaction score
10.038
αμάν πια με τους "ειδικούς".

απλα όσοι έχουν δυσανάλογη κατανάλωση το βράδυ , θα τους κόψουν το νυχτερινό τιμολόγιο για να φορτίζουν και τις υπόλοιπες ώρες. Για να μην πω ότι θα το καταργήσουν τελείως από ολους.
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Eκτός από ανεμογεννήτριες οριζόντιου άξονα υπάρχουν και αυτές με κάθετο και είναι μικρές. Κατά δεύτερον τα μεγάλα parking δεν είναι στο κέντρο αλλά εκτός. Στο αεροδρόμιο για παράδειγμα υπάρχουν τεράστια parking που παρκάρουν και τα ενοικιαζόμενα. Εκεί θα μπορούσε να γίνει ένα στέγαστρο με φωτοβολταϊκά ανάλογων διαστάσεων και σε σημεία να μπουν και μικρές ανεμογεννήτριες κάθετου άξονα. Στην περιοχή φυσάει σχεδόν πάντα. Θεωρώ αδιανόητο να έχεις αέρα και να μην κάνεις τίποτα. Πόσο μάλλον τώρα.
Το Αιγαίο έχει 360 μέρες το χρόνο αέρα. Δεν βάζουνε σε 10 βράχους ανεμογεννήτριες να δεις ρεύμα τσάμπα που θα έχουν;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.338
Reaction score
27.601
Το Αιγαίο έχει 360 μέρες το χρόνο αέρα. Δεν βάζουνε σε 10 βράχους ανεμογεννήτριες να δεις ρεύμα τσάμπα που θα έχουν;
Τα αιολικά πάρκα δεν γίνονται όπου θέλουμε αλλά όπου βολεύει. Όπου έχει λογική η επένδυση. Αν δεν έχει λογική δεν γίνεται. Τα "βράχια" πρέπει να είναι κοντά στην ηπειρωτική χώρα αλλιώς δεν. Η πόντιση καλωδίων είναι πανάκριβη.

Από την άλλη, όλα τα νησιά θα έπρεπε να έχουν τουλάχιστον ένα αιολικό πάρκο.
 




Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Τα φωτοβολταϊκά εχουν σχεδον μηδενικη συντήρηση. Οι ανεμογεννητριες εχουν μεγαλο κοστος συντηρησης. Πολλα κινούμενα μερη, κιβωτια ταχυτητων, δισκοφρενα, ρουλεμαν, πηνια, τσιμουχες κλπ. Στην Εύβοια πρόσφατα που περασα, σε καμια 12αρια ανεμογεννητριες, οι 3 ηταν σταματημένες και η μια κάπνιζε.
Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσο στο "διαφημιστικό φυλλάδιο"
 

TGD

Μηνύματα
6.911
Reaction score
7.008
Εμένα μου είπαν και κάτι άλλο.
Υπάρχει επιδότηση για την εγκατάσταση των ανεμογεννητριών η οποία εξαρτάται από την προσβασιμότητα. Οι τεχνικές εταιρίες επίτηδες διαλέγουν δυσπρόσιτα μέρη, ώστε όλο το κόστος εγκατάστασης να καλυφθεί από την επιδότηση του δημοσίου. Δεν είναι τυχαίο που ενώ στα φωτοβολταϊκά έχουν μπει πολλοί, στις ανεμογεννήτριες δραστηριοποιούνται μόνον μεγάλες τεχνικές εταιρίες που έχουν τη δυνατότητα να φτιάξουν τα έργα πρόσβασης. Δεν τους κοστίζει τίποτα η εγκατάσταση και μετά αν βγάζει και ρεύμα το πάρκο, έχουν και έσοδα.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Οι τεχνικες εταιριες επιλεγουν δυσπροσιτα μερη γιατι οπου και να γινουν προτασεις για εγκατασταση ανεμογεννητριων, υπαρχουν σφοδρες αντιδρασεις απο την "τοπικη κοινωνια" - δηλαδη απο ηλιθιους πολιτικαντηδες που επηρεαζουν ηλιθιους πολιτες.

Στη Σκυρο ειχε ξεσπασει σχεδον λαϊκη επανασταση, γιατι καποιοι ηταν λυσσαλεα αντιθετοι στην εγκατασταση παρκου ανεμογεννητριων σε μια ορεινη περιοχη του νησιου που και να θελεις να πας δεν μπορεις, γιατι δεν υπαρχουν δρομοι!

Η αιτολογια απο τους επαγγελματιες οικολογους ηταν οτι προκειται για περιοχη Natura, παροτι το νομικο πλαισιο επιτρεπει την (υπο αυστηρους ορους) εγκατασταση αιολικων και σε τετοιες περιοχες. Τελικα το ΣΤΕ, αποφανθηκε οτι ο μαυροπετριτης που ενδημει εκει, πρεπει να προστατευτει απο το "κακο θεριο" των ανανεωσιμων πηγων ενεργειας...

Μαλλον ειναι πιο "οικολογικο" το καθε νησι και νησακι της χωρας, να καιει μερα νυχτα μαζουτ για να καλυψει τις ενεργειακες του αναγκες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.338
Reaction score
27.601
Και βέβαια θα έχουν κόστος συντήρησης, όπως και τα φωτοβολταϊκά έχουν. Τα φωτοβολταϊκά πάρκα δεν τα βάζεις και τα ξεχνάς για 25 χρόνια. Πρέπει να τσεκάρεις τα panels αν αποδίδουν σωστά και πόσο, αν τα inverters δουλεύουν σωστά, καθάρισμα ανα διαστήματα κ.α. Επίσης τα Inverters πχ χαλάνε και θέλουν αλλαγή. Και τα μεγάλα φωτοβολταϊκά πάρκα δεν έχουν ένα ή δύο inverters ούτε είναι φθηνά.

Τα αιολικά πάρκα πάνε σε μη προσβάσιμα σημεία (κορυφές βουνών δηλαδή) επειδή αποδεδειγμένα εκεί φυσάει. Υπάρχουν αιολικοί χάρτες με την δύναμη και διάρκεια του ανέμου σε όλα τα σημεία της χώρας. Δεν τα βάζουν όπου θέλουν. Και βέβαια εκεί πρέπει πρώτα να φτιαχτούν δρόμοι.

Εδώ στην περιοχή ο δήμαρχος ήταν κατά αιολικού πάρκου . Και νομίζω πως τα κατάφεραν και ακυρώθηκε. Μαζί και οι δύο δήμαρχοι (Σαρωνικού και Λαυρεωτικής) πήγαν στα δικαστήρια για διάφορες σαχλαμάρες. Την εποχή εκείνη αν διάβαζες στα social οι 99 στους 100 ήταν κατά. Διάβαζες ότι χαζομάρα ήθελες. έχουν ραδιενέργεια, καταστρέφουν τα πουλιά, το περιβάλλον κ.α. Λες και οι βόθροι που έχουν όλοι στα σπίτια τους είναι καλύτεροι. Στην γειτονιά που ζω μόνο εγώ αδειάζω βόθρο. Όλοι οι άλλοι έχουν διπλούν ανοιχτούς και δεν αδειάζουν ποτέ. Πάνε όλα στο υπέδαφος. Ακούν τον κάθε σαχλαμάρα που τους λέει πως έχει ραδιενέργεια. "Που το έμαθες" ρωτάω τη γειτόνισσα. "Δεν ξέρω έτσι λένε" η απάντηση. Οι άλλοι φωνάζουν επειδή σκοτώνουν τα πουλιά λέει. Αν νοιάζονται για τα πουλιά ας φωνάξουν πρώτα για το κυνήγι και τα καμάρια τους που παίρνουν τα βουνά με τα όπλα. Αλλά εκεί δεν είναι κακό, αρέσει στο γιό και στο σύζυγό βλέπεις.

Αν τους πιέσεις και έχεις αντίλογο θα καταλάβεις πως το μόνο που τους νοιάζει είναι να μη τα βλέπουν. Αλλά δεν δέχονται κουβέντα. Μέχρι και έμπορο ή εργαζόμενο σε εταιρία που πουλά ανεμογεννήτριες μου έχουν πει ότι είμαι. Αλλιως λέει δεν υπάρχει άλλη εξήγηση γιατί είμαι υπέρ των ανεμογεννητριών. Μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό.....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.191
Μηνύματα
2.855.605
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top