Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
View attachment 265630

Ιονικ 5 - τιμες ελλαδας με 8Κ επιδότηση και 2Κ έκπτωση.

View attachment 265631

To ioniq 6 σε 2 -3 χρονια θα το δουμε απ΄τα μερη μας.
το ειχα δει Αθηνα το καλοκαιρι, το πιο ομορφο ηλεκτρικο που εχω δει
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440

3ο τρίμηνο παραγωγή 365.923 EV.

Η παραγωγή αγγίζει πλέον το 1,5 μύριο στο έτος.

Όταν ανεβάσουν ρυθμούς σε Τέξας και Βερολίνο, θα ξεπεράσουν τα 2 μύρια.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.954
Reaction score
20.471

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.802

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.199
Πόσα νέα ορυχεία χρειάζονται για να συνεχιστεί η κατασκευή ηλεκτρικών αυτοκινήτων και μπαταριών.



 

D

Deleted member 35

Guest
Εμ αυτό που ξέρουν ακριβώς τα πόσα ορυχεία χρειάζονται. Λες και το κάθε ορυχείο είναι μπουκάλι πορτοκαλάδας στα 500ml και το υπολογίζεις μπαμ μπαμ.

Υπάρχουν ορυχεία τα οποία είναι νορμάλ μεγέθους και άλλα εντελώς αδιανόητα. Πχ στη Ρωσία υπάρχει ένα που έχει no fly zone καθώς το άνοιγμα είναι τόσο μεγάλο που δημιουργεί αναταράξεις.


https://en.wikipedia.org/wiki/Open-pit_mining

Εδώ γενικά τα επιφανειακά ορυχεία. Έτσι για να καταλάβουμε τα μεγέθη και πόσο αχαρακτήριστος είναι ο συγγραφέας του άρθρου.
 



MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Σοβαρός λόγος για να μην αγοράσει το αυτοκίνητο ... Δεν έχει android auto ...

Κιμ ,πατα το κουμπί να πάει να μαμηθηθει!
Εάν δεν το πατήσει ο Κίμ, θα το πατήσει ο Βλαδίμηρος, το ίδιο αποτέλεσμα......ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ !
 


Μηνύματα
8
Reaction score
16
Καλημέρα στην παρέα !!

Επιτέλους ήρθε το Kona electric Sunset Red μου!!!

Φυσικά τώρα ξεκινάνε οι απορίες...
(Προσπάθησα να βρω εδώ μέσα αν υπάρχει κάποιος οδηγός για αρχάριους αλλά δεν βρήκα κάτι…)

1) Σε πολλά σημεία φόρτισης δεν έχει ο φορτιστής δικό του καλώδιο, οπότε πρέπει να αγοράσω δικό μου να φανταστώ ? Αν ναι διαφέρει από φορτιστή σε φορτιστή ή όλα είναι τα ίδιο Type 2 ? Αν πρέπει να πάρω έχετε να προτείνεται κάτι ?

2) Έχω πάρει το Wallbox Pulsar Plus και λέει ότι βγάζει 7.4 kW, 11 kW or 22 kW.
Εγώ σπίτι να το φορτίζω με 11kw ?
Και λογικά να φορτίζω για καθημερινή χρήση 20%-80%??

3) Από εφαρμογές έχω κατεβάσει PlugShare, Blink, DEI blue, NRG και γενικά πρέπει να κατεβάσω για κάθε φορτιστή ξεχωριστή… Είναι και κάποια άλλη που πρέπει να κατεβάσω ?

4) Το αμάξι είναι στην εταιρεία, οι φορτιστές δίνουν Τιμολόγιο ή όχι ? (Ώστε να μπει στα έξοδα)

Ευχαριστώ !!!
 

D

Deleted member 35

Guest
Δεν το βλέπω να στέκει αυτό.
Μια χαρά στέκει. Διάβασε λίγο να δεις μόνο και μόνο πόσο μεγάλο είναι το άνοιγμα και σύγκρινε το με την πόλη που ζεις.
 


D

Deleted member 35

Guest
Και βάθος 500 μέτρα. Είναι τεράστια τα μεγέθη. Για σύγκριση η Ακρόπολη είναι στα 160 μέτρα από τη θάλασσα. Η έκταση της είναι πάνω από 1 τετραγωνικό χιλιόμετρο. Όλη η Αθήνα είναι 39. Βάλε να κατάλαβεις το ποσό μεγάλη είναι.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
1) Σε πολλά σημεία φόρτισης δεν έχει ο φορτιστής δικό του καλώδιο, οπότε πρέπει να αγοράσω δικό μου να φανταστώ ? Αν ναι διαφέρει από φορτιστή σε φορτιστή ή όλα είναι τα ίδιο Type 2 ? Αν πρέπει να πάρω έχετε να προτείνεται κάτι ?

2) Έχω πάρει το Wallbox Pulsar Plus και λέει ότι βγάζει 7.4 kW, 11 kW or 22 kW.
Εγώ σπίτι να το φορτίζω με 11kw ?
Και λογικά να φορτίζω για καθημερινή χρήση 20%-80%??

3) Από εφαρμογές έχω κατεβάσει PlugShare, Blink, DEI blue, NRG και γενικά πρέπει να κατεβάσω για κάθε φορτιστή ξεχωριστή… Είναι και κάποια άλλη που πρέπει να κατεβάσω ?

4) Το αμάξι είναι στην εταιρεία, οι φορτιστές δίνουν Τιμολόγιο ή όχι ? (Ώστε να μπει στα έξοδα)

Ευχαριστώ !!!
Καλοτάξιδο!!
1. Δεν σου έδωσαν με το αυτοκίνητο;
2. Έχεις τριφασικό;
3. Όταν θα ταξιδέψεις εκτός πόλης θα προγραμματίσεις που θα φορτίσεις με το plugshare. Αν δεν έχεις την εφαρμογή, την κατεβάζεις
4. Δεν ξέρω, αλλά θέλω να μάθω
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.828
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top