Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Άσε γιατί μάλλον σε λίγους μήνες έρχεται το καινούργιο και προβλέπεται μεγάλη φόλα.
Όταν το astra 1.5D έφρασε 33.500€ μας βλέπω με πατίνι.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Πηγαμε με το εταιρικο Tesla Y με long range μπαταρία 3 άτομα με βαλιτσες μικρες, καλοκαιρι Θεσ/νίκη
Ας πω και εγώ την εμπειρία-γνώμη μου.
Έχω και από τα δυο, μεγάλο και πολύ γρήγορο θερμικό, και μεσαίο ηλεκτρικό. Μένω Θεσσαλονίκη.

Αν πρέπει να αποφασίσω ποιο από τα δυο θα πάρω για να κατέβω Αθήνα με την οικογένεια, δεν είμαι σίγουρος πως θα διαλέξω το θερμικό. Τα υπέρ και τα κατά τα γνωρίζω πολύ διεξοδικά πλέον ζώντας 4 μήνες με ηλεκτρικό.
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Όλα καλά και αγια ρε λεβεντες με τα ηλεκτρικά αλλά αυτή την παραδοχή το να κανω Αθηνα -Θεσσαλονίκη ή οποιαδήποτε μεγαλη απόσταση με max 120χλμ για να είμαι εντός του range και να εχω και ένα αυγό κάτω από το πεντάλ του γκαζιού για να μην κάνω άσκοπες επιταχύνσεις……μόνο ζωντανός-νεκρός και αν τα καταφερωo_O
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Όλα καλά και αγια ρε λεβεντες με τα ηλεκτρικά αλλά αυτή την παραδοχή το να κανω Αθηνα -Θεσσαλονίκη ή οποιαδήποτε μεγαλη απόσταση με max 120χλμ για να είμαι εντός του range και να εχω και ένα αυγό κάτω από το πεντάλ του γκαζιού για να μην κάνω άσκοπες επιταχύνσεις……μόνο ζωντανός-νεκρός και αν τα καταφερωo_O
Δεν ξέρεις εσύ, έτσι απολαμβάνεις πολιτισμένα τα 400 άλογα του κινητήρα σου και την ατελείωτη ροπή που σου χαρίζει 0-100 στα 3,5 sec.


Disclaimer, επειδή κυκλοφορούν και κομπλεξικοί, σαφώς και η ηλεκτροκίνηση είναι ο μονόδρομος στο μέλλον της αυτοκίνησης. Χαίρομαι την οδηγική απόλαυση της ηλεκτροκίνησης, έστω και μερικώς (hybrid) από το 2016, 6 μήνες πριν ανοίξει αυτό εδώ το νήμα. Το αν αυτό το μέλλον έχει έρθει για όλους σήμερα είναι αμφισβητήσιμο.
 


Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Μια χαρά απολαμβάνεις τις επιταχύνσεις, και τις απαραίτητες και τις άσκοπες. Σφεντόνα μπορείς να πηγαίνεις στις καθημερινές σου μετακινήσεις. Απλά αντί να φορτίσεις μια φορά την εβδομάδα, θα φορτίσεις δύο, σιγά τα ωά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Πήγα πήρα καφέ το πρωί και εδώ στο φανάρι, ξεκινώ για τα 35 χιλιόμετρα απόσταση μέχρι τη δουλειά:

PXL_20221207_084628176.jpg


Προφανώς έφτασα όπως σας είπα, -10% στην μπαταρία

PXL_20221207_091539153.jpg


Το έκλεισα, με χαιρέτησε, όλα καλά, ζει 😂🤣

PXL_20221207_091546425.jpg


Το βράδυ μήπως να πάμε για καμία δωρεάν φόρτιση; (Μάσα)

Ντιμιφουτ;


Ε Ντιμιφουτ λεωωωω




ΥΓ

Πολλές εφαρμογές μαζεύονται ρε Κώστα για ένα απλό ταξίδι και καταντάει κουραστικό.
Θα σε φέρω ένα πανακι από μικροΐνες να σκουπίζεις τον ιδρώτα από τα app's.

Μη στεναχωριέσαι για τίποτα, άμα κουραστείς πολύ θα σε δώσω και τζιριάτρικ. 😁😜😂🤣

Ξέρω ένα καλό φαρμακείο, καλό φαρμακοποιό, θα σε στείλω συστημένο. 😜😂🤣😍😍💋









------------------------

Αποκαλύψεις εδώ και τώρα.


Προτείνω ο κάτωθεν να θεσπιστεί ως ο Άγιος της ηλεκτροκίνησης, νομίζω ταιριάζει:

FB_IMG_1670411876603.jpg



Μεγάλη η τάση του.. 😇😇😇😇

Αναζητήστε τον Άγιο τον Φορτιστή στο Google maps, μεγάλη η τάση του, φόρτιcον.. 😇😇



Το αληθινό θαύμα του Αη Νικόλα.
Κατά την εκπαίδευση στο Ναυτικό, στο κέντρο εκπαίδευσης Πόρου, είχαν ξηλώσει όλες τις πρίζες από τους θαλάμους. Το μοναδικό σημείο που έχει πρίζα με ρεύμα ήταν, ως εκ θαύματος, η εκκλησία του Αη Νικόλα. Εκεί λοιπόν γινόταν χαμός από τα πολυπριζα για να φορτίσουμε τα κινητά μας. Το εκκλησάκι ήταν ο Άγιος Νικόλας ο φορτιστής. Μεγάλη η τάση του. Η προσθήκη του σημείου στο Google Maps έγινε από εμένα.
 
Last edited:



Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Το tunnel loop του Μάσκ, θα λύσει όλα τα προβλήματα. Πότε είπε ότι θα είναι έτοιμο ; Το ρομπότ ; Το ταξίδι στον ¨Αρη ;

Με τι ασχολείται τώρα, με το τουίτερ ;

Καλά ακόμη με τον Μάσκ ασχολείστε ; :D
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Εντάξει, ο γιος μου πεινούσε επειγόντως, οπότε έπρεπε να πάω να τον μαζέψω, και η μπαταρία στην πόλη μέσα δεν κουνιόταν σταθερά έμενε στα 25%

PXL_20221207_185726790.jpg


Ε τι να κάνω τον πήρα για Friday's στο Cosmos, στην άλλη άκρη της πόλης..

PXL_20221207_194955355.jpg


Όπου φτάσαμε με τόσο τα κατό

PXL_20221207_192350761.jpg


Και αναγκαστικά τώρα τρώμε όλοι, εμείς κάτι μπέργκερ και το αυτοκίνητο (δωρεάν) κάτι κιλοβατώρες. Για να δούμε, θα γεμίσει πλήρως μέχρι να φύγουμε; Αυτό είναι το καυτό ερώτημα, απάντηση θα δωθεί αργότερα, φάτε τα νύχια σας τώρα.

Ήρθαν οι πατάτες

PXL_20221207_200127746.jpg


Ντιμιφουτ κλάψε
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top