Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Μέχρι 60kW φορτίζει σε DC.
Κράτα μικρό καλάθι.

Προφανώς ξεκινάει με μάξιμουμ 60kW, και πάει πέφτοντας, όπως όλες οι μπαταρίες.

Δες καλύτερα χρόνο φόρτισης.
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Εξυπακούεται.
Αυτό το «μέχρι» είναι όπως το «έως» στις εκπτώσεις. Πας για 60% και τελικά έχει 30% έκπτωση το προιόν που θέλεις.:)

Μισή ώρα για φόρτιση 20-80% στην καλύτερη περίπτωση θα είναι.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
10lt/km θέλει το ice. 1050Km για να πάω στην μητέρα μου στον Άλιμο=189€.

Με το ηλεκτρικό, υπολογίζω φόρτιση στο σπίτι πριν την αναχώρηση, άντε να μου βγει 25€.

Αυτά εάν δεν κάνω επιπλέον χιλιόμετρα στην πόλη στην Αθήνα, αλλιώς ανεβαίνει πολύ η κατανάλωση και η ταρίφα, περνάμε κατα πολύ τα 200€ στο ice.
Επίσης ας υπολογιστεί πως τα 1000Km αυτά στο Mercedes θα με στείλουν στο service αρκετά νωρίτερα, με το αναλογικά αντίστοιχο τσουχτερό κόστος, ενώ το ηλεκτρικό δεν έχει κόστος στο service του.

Καλά τα εχω υπολογίσει από την αρχή: είναι σαφώς πάνω απο 150€ για να φτάσω λίγο νωρίτερα. Κι αν υπολογίσουμε και τις κλήσεις της τροχαίας που κάποια στιγμή θα πέσουν στο κεφάλι με τις ταχύτητες που καυχιόνται κάποιοι, ονόματα δεν λέμε, καλύτερα να πάω με ιδιωτικό αεροπλάνο :roflmao:

Πολύ χουβαρντάδες είστε βλέπω :p.
Βρακί δεν έχει ο colos mas, λουλούδια θέλει ο π.....ς μας, ε;

Το μόνο επιχείρημα που είναι υπέρ του Mercedes σε αυτήν την συζήτηση είναι του @Artemios , δηλαδη η ασφάλεια. Και αυτό προϋποθέτει πως δεν θα τρέχω σαν τον δαιμονισμένο.

Το app μάλλον υπολογίζει και το νόμιμο όριο ταχύτητας. Χωρίς τις κλήσεις δηλαδή.
Μη ξεχνάμε και τη ….. μούρη
Άλλη μούρη το αστέρι ….. αξία ανεκτίμητη :dance2:
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Το ερώτημα που έχω εγώ είναι πόσοι από τους συμμετέχοντες στην συζήτηση που δεν θέλουν με τίποτα ηλεκτρικό, έχουν πραγματικά σκοπό να αγοράσουν μέσα στους επόμενους μήνες αυτοκίνητο αντίστοιχης αξίας.

Το να γράφει κάποιος «δεν παίρνω ηλεκτρικό γιατί Χ Ψ» ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει σκοπό να πάρει κανένα αυτοκίνητο, δεν έχει κανένα νόημα.
Εγώ
Σε 30-40 μέρες , με σημερινή ενημέρωση.
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Εσύ θερμικό SUV.
Κρυφοαρνητής.
«Όχι πως είμαι κατά των ηλεκτρικών, αλλά …». :)

Τόσα γράψαμε και σε τελείως λάθος συμπεράσματα κατέληξες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
μ ενα ταφ ( Τ ) σπιτι εκει ενα πολυμπριζο , μια χαρα θα στε, θα φορτιζουν και 3 ηλεκτρικα!
Τρία ηλεκτρικά με ένα φορτιστή νομίζω είναι πολλά. Δεν τα έχω βάλει κάτω αλλά αυτή την εντύπωση έχω. Ειδικά αν το ένα είναι μικρό και θέλει ίσως και καθε μέρα λίγη φόρτιση, δεν.

Με μια νέα γραμμή για έναν ακόμα μονοφασικό φορτιστή θα είναι ΟΚ.
Οταν θα έρθει η ώρα, νομίζω πως θα βολευτεί το πράγμα. Δεν κάνουμε τόσα πολλά χιλιόμετρα που να χρειάζονται φόρτιση κάθε μέρα. Αλλά δεν θέλω να ξοδέψω τόσα πολλά σε αυτοκίνητα σε αυτήν την διετία, θα δούμε.
Ίσως γίνουν 2-1 του χρόνου.
Όποιος ελεύθερος επαγγελματίας αγοράζει μη ηλεκτρικό σήμερα, καίει χρήματα στο τζάκι για προσάναμμα.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Εσύ θερμικό SUV.
Κρυφοαρνητής.
«Όχι πως είμαι κατά των ηλεκτρικών, αλλά …». :)

Τόσα γράψαμε και σε τελείως λάθος συμπεράσματα κατέληξες.
Οι ανάγκες μου (4x4, turbo, DCT suv , εμβέλεια >400 χλμ κλπ) και τα λεφτά (<30000€) που ηθελα να διαθέσω , καθόρισαν την επιλογή μου.

Προφανως αν ηθελα να διαθέσω ποσό >65000€ θα έπαιρνα ηλεκτρικό. Όπως είπα δεν είμαι αντίθετος……. Φτωχός είμαι καρδιά μου :roflmao: :roflmao::dance2:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Οι ανάγκες μου (4x4, turbo, DCT suv , εμβέλεια >400 χλμ κλπ) και τα λεφτά (<30000€) που ηθελα να διαθέσω , καθόρισαν την επιλογή μου.

Προφανως αν ηθελα να διαθέσω ποσό >65000€ θα έπαιρνα ηλεκτρικό. Όπως είπα δεν είμαι αντίθετος……. Φτωχός είμαι καρδιά μου :roflmao: :roflmao::dance2:
Οταν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, με 150% απόσβεση, τα 30000 αγοράζουν αυτοκίνητο πολύ πολύ ακριβότερο.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Οταν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, με 150% απόσβεση, τα 30000 αγοράζουν αυτοκίνητο πολύ πολύ ακριβότερο.
Έχω απλοποιήσει τη ζωή μου, και εκκαθάρισα τις εταιρείες (3) και πλέον βαδιζω σαν ελεύθερος επαγγελματίας μεν , αλλά σε προσυνταξιοδοτικό στάδιο δε.
Γιαυτο το λόγο δεν έκανα leasing.
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Άντε, έτοιμος για Όλυμπο να αράξεις, SUV 4Χ4 βενζίνη μια χαρά!

Άσε τους ελεύθερους-δεσμευμένους επαγγελματίες να κάνουν commuting με τα ηλεκτρικά.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Οταν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, με 150% απόσβεση, τα 30000 αγοράζουν αυτοκίνητο πολύ πολύ ακριβότερο.
Αν το αυτοκινητο αυτο εχει Λιανική Τιµή Προ Φόρων (Λ.Τ.Π.Φ.) έως τις σαράντα χιλιάδες (40.000) ευρώ . Για τα παραπανω απο 40.000, 125%. Λιγο προσοχη αν το αυτοκινητο ανηκει σε φυσικο προσωπο το οποιο εχει και αλλα αυτοκινητα διοτι τιθεται ζητημα αναμορφωσης της δαπανης.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αυτό νομίζω είναι ένα μόνιμο πρόβλημα. Έχουμε διαβάσει και στο παρελθόν και για άλλα εργοστάσια της. Αν δεν πληρώνεις θα έχεις θέμα. Είναι βέβαιο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Άντε, έτοιμος για Όλυμπο να αράξεις, SUV 4Χ4 βενζίνη μια χαρά!

Άσε τους ελεύθερους-δεσμευμένους επαγγελματίες να κάνουν commuting με τα ηλεκτρικά.
Δε νομίζω να εμπόδισα ή να απέτρεψα κάποιον από την αγορά ηλεκτρικού.
Εγω ανέφερα τα δικά μου κριτήρια για την επιλογή αυτοκινήτου , τα οποία στην παρούσα φάση δεν καλύπτονται από τα ηλεκτρικά.
Τόσο απλά !
Τώρα γιατί εσυ μου απαντάς άκομψα (σε όλα τα ποσταρισματα σου προς εμένα) δεν το καταλαβαίνω :O_o:
Αν πάλι σε ενοχλώ με την παρουσία μου στο θρεντ, ενημέρωσε με σε παρακαλώ για να απαντήσω αναλόγως.
Την καλημέρα μου.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
The company is also losing experienced personnel, according to former and current employees at the gigafactory. They say that current staffers are leaving jobs due to low and unequal pay and inexperienced management in the highly competitive German manufacturing sector.

Μετά τις μλκίες του Elon στο Twitter, άρχισε τα ίδια και με την Tesla;
 




Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Άντε, έτοιμος για Όλυμπο να αράξεις, SUV 4Χ4 βενζίνη μια χαρά!

Άσε τους ελεύθερους-δεσμευμένους επαγγελματίες να κάνουν commuting με τα ηλεκτρικά.
Δε νομίζω να εμπόδισα ή να απέτρεψα κάποιον από την αγορά ηλεκτρικού.
Εγω ανέφερα τα δικά μου κριτήρια για την επιλογή αυτοκινήτου , τα οποία στην παρούσα φάση δεν καλύπτονται από τα ηλεκτρικά.
Τόσο απλά !
Τώρα γιατί εσυ μου απαντάς άκομψα (σε όλα τα ποσταρισματα σου προς εμένα) δεν το καταλαβαίνω :O_o:
Αν πάλι σε ενοχλώ με την παρουσία μου στο θρεντ, ενημέρωσε με σε παρακαλώ για να απαντήσω αναλόγως.
Την καλημέρα μου.
Με φιλική, πειρακτική διάθεση σου γράφω. Με το θάρρος και της προσωπικής μας γνωριμίας. Αν δεν βγήκε έτσι, σόρι.

Ειδικά στο τελευταίο μου ποστ, κυριολεκτούσα ότι θα είσαι μια χαρά με βενζινοκίνητο 4Χ4 SUV στον Όλυμπο. Με το «άσε τους άλλους», εννοούσα «άσε τους άλλους να παιδεύονται στα πηγαινέλα, με αφορμή αυτό που έγραψες ότι ετοιμάζεσαι για σύνταξη. Για καλό το έγραψα, σαν ευχή, αλλά μάλλον είχα λερωμένη τη φωλιά μου με προηγούμενα πειρακτικά μου ποστ και το εξέλαβες αρνητικά. :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top