Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Όποιος ζει στην ΕΕ το 2050
Εγώ θα ζω, δε ξέρω για σας. 🍌

Μα τι απαισιοδοξία είναι τούτη; 😜🤪😂😁

Σε καροτσάκι θα είμαι, στην καλύτερη περίπτωση.
Τουλάχιστον θα κλάνεις;

FB_IMG_1674643899419.jpg



FB_IMG_1674643890566.jpg



FB_IMG_1674643675552.jpg
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Στο Αμέρικα έγινε μια διόρθωση τιμής στο μοντελ Υ, δηλαδή αύξηση τιμής κατά 500€.

Σιγά σιγά θα έρθει και κατά δω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
2023 RAPTOR “R” Vs EV Lightning F-150 Drag Race!
Άκουσα ένα σχόλιο σε ένα review και πέθανα.
Ο συντελεστής αεροδυναμικής του Ford F150 Lightning είναι ίδιος με αυτόν του Westminster Cathedral. :roflmao:

 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Το μεγαλύτερο πρόβλημα με αυτά τα ηλεκτρικά είναι πως με ένα EMP pulse βγαίνουν αμέσως off.. :idk:
Πάνε οι επικές σκηνές δράσης στο σινεμά.. :frown:
Τα κυνηγητά στα highways στο America..:frown:
Που πάμε ρε..
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
δεν υπάρχει λόγος για φανατικές απόψεις όσον αφορά καταναλωτικά προιόντα. Αν σου αρέσει το ηλεκτικό fine, αν δεν σου κάνει, πάλι fine. Pros και Cons θα υπάρχουν πάντα σε εμπορικά προιόντα, αλλιώς θα υπήρχαν μονοπώλια. Προσωπικα, δεν θα ήθελα να εμπλέξω, στον σχεδιασμό ενός ταξιδιού, την διαχείριση της ενέργειας του μεταφορικού μέσου, οπότε θα παραμείνω με θερμικά, για όσο καιρό ισχύει αυτό (εκτιμώ, ότι δεν θα γίνουν υποχρεωτικά τα ηλεκτρικά για παρα πολύ ακόμη). Αλλους δεν τους ενοχλεί, οπότε fine επίσης.
Και όποιος θέλει ''πράσινη ανάπτυξη'' ας μετατρέψει το θερμικό του σε αέριο, που είναι πράσινο! Δεν έχω τίποτα με τα ηλεκτρικά, παρά μόνον την τιμή τους, δεν μπορεί κανένας να με υποχρεώσει να μείνω χωρίς αυτοκίνητο, λόγω χρημάτων, γιατί μην μου πείτε ότι με 3000€ θα αγοράσουμε ποτέ ηλεκτρικό!
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
δεν μπορεί κανένας να με υποχρεώσει να μείνω χωρίς αυτοκίνητο λόγω χρημάτων
Μάλλον θα μείνεις χωρίς αυτοκίνητο.. :lolsign:
Κι εγώ..
Και άλλοι πολλοί.. :tongue:
Το Metro στο Σαλόνικα πως πάει?
Ετοιμάζεται? :roflmao:
 
  • Haha
Reactions: MAD



MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
πως που πότε τι;;;;;;
πως βγήκε αυτό το συμπέρασμα ;;;;
πιο αέριο πιο πράσινο τι έχω χάσει;;;;
Εντάξει! Περίπου πράσινο άντε, νεράκι βγάζει η εξάτμιση, είναι πολύ καθαρότερο απο βενζίνη - πετρέλαιο, ή κάνω λάθος? Γιατί εδώ που τα λέμε, και τα αμιγώς ηλεκτρικά, καταναλώνουν ρεύμα, το οποίο παράγεται απο πυρηνικούς σταθμούς, απο λιγνίτη, κτλ. που ρυπαίνουν ασφαλώς!!!
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
ναι κάνεις λάθος.
το cng (μεθάνιο) - δεν γίνεται μετατροπή αυτό - είναι 17% καλύτερο σε θέματα εκπομπών CO2
το lpg (προπάνιο/βουτάνιο) - γίνεται μετατροπή - είναι μέχρι 2% καλύτερο από βενζίνη

ευτυχείτε γειά σας χαίρετε
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
ναι κάνεις λάθος.
το cng (μεθάνιο) - δεν γίνεται μετατροπή αυτό - είναι 17% καλύτερο σε θέματα εκπομπών CO2
το lpg (προπάνιο/βουτάνιο) - γίνεται μετατροπή - είναι μέχρι 2% καλύτερο από βενζίνη

ευτυχείτε γειά σας χαίρετε
Ίσως γι' αυτό περιμένουμε οι φτωχοί το υδρογόνο, που μπορούμε να βάλουμε και στα αυτοκίνητά μας! Εάν είχα χρόνο, ίσως την έκανα και ηλεκτρική, την δικιά μου, αλλά δυστυχώς είμαι στην δύση! Και τότε τι ψάχνεις ρε μπάρμπα? Θα πεί κάποιος! Έ! να, το χόμπι χρόνια δεν κοιτά!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
2021:

Screenshot_20230126-101956~2.png


Τesla 2022 -----> 12.5 δις $

Περιμένω να δω τι θα βγάλει η μπεμβέ. 🍌

Καλά, του χρόνου η Τέσλα καταλαβαίνετε που θα είναι..



Revenue was a record $24.318BN, up 37% Y/Y, beating the consensus estimate of $24.1BN
Adj EPS $1.19, up 40% Y/Y, and also beating the consensus estimate of $1.12
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Πήρε πόδι ο chief designer της VW και υπεύθυνος της σειράς ID καθώς είχε διαφωνίες με τον νέο τσέο. Ο νέος που αναλαμβάνει 1/2/23 ήταν chief designer της Bentley. Θα γίνουν αλλαγές στο ID2, ίσως και επανασχεδιασμός, οπότε θα αργήσει πολύ.


Αναμένω ID Continental, και ID Bentayga. 🙂
 

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Μετά τον τσέο που έριξε όλο τα βάρος στα ID, διώχνουν και τον σχεδιαστή τους. Κάτι εργονομικά λάθη ήταν τραγικά, αλλά πάνω που άρχισαν να μου αρέσουν αισθητικά τα VW; Δεν είναι αρκετά βαρετά για το γερμανικό κοινό;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Η ανανεωμένη έκδοση του iD3 λένε θα έχει μια μικρή αλλαγή μπροστά για να είναι πιο σπορ, ποιοτικότερα υλικά σε επιλεγμένα σημεία στην καμπίνα, μεγαλύτερη κεντρική οθόνη, φυσικά κουμπιά για βασικές λειτουργίες, ανανεωμένο λογισμικό κ.α.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Αν κατάλαβα καλά, η ρετρό αισθητική του σχεδιαστή δεν ήταν συμβατή με το όραμα του τσέο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Στα 50 Τέσλα ανέρχονται ως τώρα οι παραγγελίες Ταξί, με το πρόγραμμα κινούμαι ηλεκτρικά 2.

Η πληροφορία είναι από τον πωλητή στην Τέσλα στην Αθήνα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top