Ηλεκτρική κουζίνα

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Θελω να αγορασω καινουργια κουζινα (συσκευη εννοω) στη συζυγο γιατι εχουμε μια πολυ απλα και πλεον δεν μας καλυπτει.Απο ενα περασμα απο 2 αλυσιδες ακουσα διαφορα περιεργα ως κουφα,οποτε ειπα να ρωτησω τη γνωμη σας,αν εχετε κανει καποια αγορα προσφατα και απο την χρηση καποιας συσκευης. Καθε αποψη γνωμη καλοδεχουμενη,απλα για να βοηθησω το οριο της αγορας ειναι τα 650-700 ευρω.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Οι κορυφαίες είναι οι NEFF. Δες αν είναι κάποιο μοντέλο εντός του προϋπολογισμού που έχεις.
Από κει και πέρα κλασικές αξίες οι Bosch, Siemens, Pitsos, με τις δύο πρώτες να έχουν περισσότερα features από την τρίτη η οποία ακολουθεί με μια διαφορά φάσης τις άλλες δύο. Οπότε αν δεν θέλεις κάποια ιδιαίτερα features που μπορεί να μην έχει τώρα μια Pitsos και είσαι εντάξει με το design δεν υπάρχει λόγος να πας σε πιο ακριβή μάρκα για το ίδιο σχεδόν μοντέλο.

Γενικά, είχα κάποια χρόνια πυρολυτική δεν θυμάμαι να έκανα πυρόλυση παρά μόνο 1-2 φορές στα 10 χρόνια, είναι πολύ ενεργοβόρα διαδικασία, μετά από χρόνια έβγαλε ένα πρόβλημα θορύβου-συντονισμού από τον ανεμιστήρα και δεν φτιάχνονταν, την έδωσα, πήρα NEFF πάλι πυρολυτική, ένα χρόνο τώρα είμαι χωρίς προβλήματα, είναι νωρίς βέβαια ακόμα.
Ξέρω όμως, ότι στο εργοστάσιο που φτιάχνονται κάνουν εξαιρετική δουλειά στον ποιοτικό έλεγχο και δεν περιμένω προβλήματα. Η πυρόλυση κάνει τέλειο καθάρισμα όταν η κατάσταση γίνει ζόρικη, good to have αλλά όχι must κατά τη γνώμη μου.
Θα χρειαστείς και εστίες, αν ναι, δες αν μπορείς να πάρεις επαγωγικές, αυτό πράγματι είναι άλλη "πίστα".
Γενικά φρόντισε να είναι φούρνος - εστίες αυτόνομες ώστε αν χρειαστεί στο μέλλον είτε να τα τοποθετείς σε διαφορετική θέση είτε να τα αλλάζεις ανεξάρτητα.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
13
Θελω να αγορασω καινουργια κουζινα (συσκευη εννοω) στη συζυγο γιατι εχουμε μια πολυ απλα και πλεον δεν μας καλυπτει.Απο ενα περασμα απο 2 αλυσιδες ακουσα διαφορα περιεργα ως κουφα,οποτε ειπα να ρωτησω τη γνωμη σας,αν εχετε κανει καποια αγορα προσφατα και απο την χρηση καποιας συσκευης. Καθε αποψη γνωμη καλοδεχουμενη,απλα για να βοηθησω το οριο της αγορας ειναι τα 650-700 ευρω.
Καλημέρα, είδα κατά τύχη το θέμα σου, σου προτείνω επαγωγικές εστίες από το ΙΚΕΑ, τις δίνουν με εγγύηση 5 χρόνια καθώς επίσης και οι φούρνοι του είναι τέλειοι. Είναι ξεχωριστά κομμάτια ωστόσο με ένα απλό έπιπλο μπορείς να τις στηρίξεις, είναι μέσα στο προυπολογισμό σου. Πάρε επαγωγικές και θα με θυμηθείς.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Επαγωγικες ειναι αυτες που εχουν φλατ ματια ετσι? Καλα μονο για τετοια μιλαμε,αλλωστε οσες κοστιζουν πανω απο 400-450 ευρω ειναι πλεον ετσι.Αλλα ΙΚΕΑ? Θα προτιμουσα κατι πιο γνωστο στο χωρο των ηλεκτρικων συσκευων.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Επαγωγικες ειναι αυτες που εχουν φλατ ματια ετσι? Καλα μονο για τετοια μιλαμε,αλλωστε οσες κοστιζουν πανω απο 400-450 ευρω ειναι πλεον ετσι.Αλλα ΙΚΕΑ? Θα προτιμουσα κατι πιο γνωστο στο χωρο των ηλεκτρικων συσκευων.
Μην μπερδέψεις τις επαγωγικές με τις κεραμικές, και οι δύο flat είναι αλλά οι πρώτες δεν έχουν αντιστάσεις.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
13
Επαγωγικες ειναι αυτες που εχουν φλατ ματια ετσι? Καλα μονο για τετοια μιλαμε,αλλωστε οσες κοστιζουν πανω απο 400-450 ευρω ειναι πλεον ετσι.Αλλα ΙΚΕΑ? Θα προτιμουσα κατι πιο γνωστο στο χωρο των ηλεκτρικων συσκευων.
Ναι ναι το ίδιο έλεγα και εγώ απλά επειδή το είχα ψάξει πάρα πολύ, ούτως η άλλως τις εστίες τις κατασκευάζουν άλλες εταιρίες (θα σε γελάσω ποια κάνει τις εστίες νομίζω General electric), άλλα με 5 χρόνια εγγύηση δεν σε νοιάζει, αυτά τα χρόνια τα δίνουν εταιρίες που θα σου ζητήσουν τρεις φορές την τιμή πάνω. Απο ποιότητα και αισθητική είναι άψογες ξεκινάνε από 180 ευρώ οι εστίες και φτάνουν τα 450 (αυτές πήρα αν και τώρα ίσως έπαιρνα και τον 180). το μόνο που έχεις να ανησυχείς είναι αν έχεις σκεύη για αυτές γιατί πρέπει να μαγνητίζονται ώστε να λειτουργήσει η επαγωγή.
 

Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.497
Γενικά φρόντισε να είναι φούρνος - εστίες αυτόνομες ώστε αν χρειαστεί στο μέλλον είτε να τα τοποθετείς σε διαφορετική θέση είτε να τα αλλάζεις ανεξάρτητα.
Πολυ σωστή παρατήρηση.

Μ έχει " περιορίσει " η Gaggenau ν αγοράζω το ίδιο μοντέλο εστίας από αυτούς που κάθε φορά θα κοστίζει από 600 €.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Η NEF ειναι καλη ...αλλα οχι σε κουζινες.......τρυπανε οι φουρνοι στα 12 χρονια(περιπου) σε οικογενειακη χρηση
ψυγεια,πλυντηρια πιατων αποροφ/ρες...μια χαρα
Πολλα λεφτα οι κουζινες.....( ζω με ενα σετακι απο το 2002).........
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Μην μπερδέψεις τις επαγωγικές με τις κεραμικές, και οι δύο flat είναι αλλά οι πρώτες δεν έχουν αντιστάσεις.
τις ειχα ηδη μπερδεψει καθοτι ασχετιλας με το αντικειμενο.....βλεπετε εγω ειχα μονο κουζινες με τα κλασσικα ματια,τα χρηματα τα "εσπρωχνα" σε αλλες "συσκευες" πιο χρησιμες (αυτες που βγαζουν ηχους εννοω.....).
Απο το περασμα παντως απο τα καταστηματα,σκεφτομαι για BOSCH,PITSOS,SIEMENS κατι τετοιο τελος παντων και επισης εμαθα οτι ολες εχουν αγοραστει απο την ιδια εταιρεια.Κανουν παπαδες βεβαια (8 τροποι ψησιματος και τετοια) αλλα διαβαζω τοσο αντικρουομενες κριτικες στο διαδικτυο για αυτο ειπα να ρωτησω εδω.
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.659
εχω παρει AEG φουρνακι και εστιες (επαγωγικες)

ο φουρνος τεραστειος (74λιτρα) με πυρολυση.
ειχα ακουσει θεματα για την πυρολυση οτι και καλα μπορει να ρημαξει ο φουρνος απο την υπερθερμανση.
εχω κανει πανω απο 10 πυρολυσεις στα 5 χρονια και χωρια που μετα απλα καθαριζεις με βρεγμνενο πανι το φουρνο και δεν τριβεις τιποτα , δεν εχει παθει το παραμικρο.
οι δε εστιες ειναι επος . επαγωγη και ξερο ψωμι
 

Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.497
εχω παρει AEG φουρνακι και εστιες (επαγωγικες)

ο φουρνος τεραστειος (74λιτρα) με πυρολυση.
ειχα ακουσει θεματα για την πυρολυση οτι και καλα μπορει να ρημαξει ο φουρνος απο την υπερθερμανση.
εχω κανει πανω απο 10 πυρολυσεις στα 5 χρονια και χωρια που μετα απλα καθαριζεις με βρεγμνενο πανι το φουρνο και δεν τριβεις τιποτα , δεν εχει παθει το παραμικρο.
οι δε εστιες ειναι επος . επαγωγη και ξερο ψωμι

Αν αλλάξει ο άνθρωπος τις εστίες του σε επαγωγικες,θα πρέπει ν αγοράσει και τις ειδικά κατασκευασμένες γι αυτές τις εστίες μαγειρικές συσκευές ( οι οποίες ειναι για πολλούς ακριβές ).
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
BOSCH,PITSOS,SIEMENS κατι τετοιο τελος παντων και επισης εμαθα οτι ολες εχουν αγοραστει απο την ιδια εταιρεια
από το 1975!
και η NEFF του ίδιου ομίλου είναι, από το 1982, (όπως και η Gaggenau και άλλες περιφερειακές μάρκες), μόνο που οι κουζίνες NEFF παράγονται αποκλειστικά (και μόνο οι κουζίνες) στο εργοστάσιο στο Traunreut και στο Bretten και αυτό σημαίνει εγγύηση. Η Neff παράγει παραδοσιακά κουζίνες, η μάρκα NEFF μπαίνει και σε άλλα προιόντα, μάρκετινγκ γαρ, αυτά.
[DOUBLEPOST=1508932175][/DOUBLEPOST]
Αν αλλάξει ο άνθρωπος τις εστίες του σε επαγωγικες,θα πρέπει ν αγοράσει και τις ειδικά κατασκευασμένες γι αυτές τις εστίες μαγειρικές συσκευές ( οι οποίες ειναι για πολλούς ακριβές ).
Μπορεί ήδη τα τηγάνια, κατσαρόλες που έχει να κάνουν για επαγωγικέ εστίες. Αρκεί να δει από κάτω τη συσκευή να δει αν υπάρχει το παρακάτω σήμα. Πολλά σκεύη κάνουν για όλες τις εστίες εδώ και πολλά χρόνια.

Calphalon-InductionCapableIcon.jpeg
 

Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.497
Μπορεί ήδη τα τηγάνια, κατσαρόλες που έχει να κάνουν για επαγωγικέ εστίες. Αρκεί να δει από κάτω τη συσκευή να δει αν υπάρχει το παρακάτω σήμα. Πολλά σκεύη κάνουν για όλες τις εστίες εδώ και πολλά χρόνια.

View attachment 81924
Μακάρι να ειναι έτσι μελινα μας!

Πρόσφατα " μου κληροδότησε " μια φίλη δυο νέα πολύτιμα τηγανιά (200 € ) επειδή στο νέο της σπίτι και κουζίνα ήθελε επαγωγικες εστίες.Αυτη προσπάθησε να μαγειρέψει με το νέο της τηγάνι μεν, ποτε δεν ζεστάθηκε δε! :D

Είχα τύχη,διότι ήθελα πολυ τέτοια τηγανια,διχως να τα πληρώσω εγώ.:)
 



Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.659
η πλειονοτητα των σκευων κανουν για επαγωγικες εστιες.
εξαιρεση αποτελουν τα σκευη για αεριο που συνηθως εχουν λεπτο πατο.
εκει που θα δυσκολευτεις ειναι να βρεις μπρικι για επαγωγικη εστια - αν βρει κανεις να το σφυριξει γιαντα τον ελληνικο ακομα γκαζακι τον κανομεν
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Η κορυφαία εταιρία ηλεκτρικών συσκευών είναι η Fisher & Paykel.
Δεν σου λέω να αγοράσεις γιατί οι τιμές είναι αλλού.
Δες ας πούμε τον φούρνο της εδώ. Πήγαινε όμως να τις δεις από κοντά και μετά σύγκρινε με τις υπόλοιπες.
Με σωστή χρήση δεν νομίζω να ξαναγοράσεις, οπότε συνολικά συμφέρει.
Χωρίς πολλά φρου-φρού και αρώματα αλλά με ποιότητα. Γύρνα ας πούμε έναν διακόπτη ή δες την ποιότητα βαφής.
Έχουν δε τόση μελέτη που ακόμα και αν χρειαστεί επισκευή μπορεί να την κάνει η νοικοκυρά.
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Εχω Neff 5 χρονια και ειμαι ικανοποιημενος.
Αυτονομες Neff εστιες,μια κουζινα Neff και ενα μικροκυματων Neff που ειναι επισης ταυτοχρονα και κουζινα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top