Ηλεκτρολόγος δικτύου

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Συνοπτικά το στόρυ έχει ως εξής.
Αλλαγή από wind σε vodafone (σταθερή double play), η γραμμή πλέον δεν παίζει σωστά, συχνά dropouts και χαμηλή ταχύτητα.
Πρώτη κίνηση από vodafone να ρίξουν την ταχύτητα και άλλο για να σταματήσουν τα dropouts. Πετυχαίνει το πείραμα αλλά στο νετφλιξ ούτε 360p. Το ανεβάζουν λίγο να γίνει υποφερτό, εμφανίζεται παράσιτο στην τηλεφωνική γραμμή. Αλλάζω splitter, βγάζω splitter, ξαναβάζω splitter (καθ' υπόδειξη του βονταφον), το παράσιτο μένει.
Ανοίγουν θέμα στον ΟΤΕ να έρθει να ελέγξει. Μάλλον ήρθε ο ΟΤΕτζης, μάλλον κάτι έκανε (ποτέ δεν τον είδαμε), ανέβηκε η ταχύτητα, Ίντερνετ όλα καλά και σταθερά αλλά στο τηλέφωνο παραμένει το παράσιτο. Επόμενη ενέργεια, λέει ο βονταφον, να έρθει Ηλεκτρολόγος να ελέγξει την εγκατάσταση.
Μιας και το Ίντερνετ δούλευε ικανοποιητικά δεν ασχολήθηκα παραπέρα, στο τηλέφωνο μόνο η πεθερά μου παίρνει.
Σήμερα, όλη μέρα αργή ταχύτητα, σέρνεται. Παίρνω τηλέφωνο. Βγαίνει παπάρας βονταφον, "α, εδώ βλέπω σημείωση να φέρετε ηλεκτρολόγο. Φέρατε; Όχι; Α, δεν μπορούμε να δούμε κάτι άλλο, φέρτε ηλεκτρολόγο". Μα, σήμερα κάνει μόνο προβλήματα, εδώ και δέκα μέρες μετά τον ΟΤΕτζη δούλευε ΟΚ. "Μα, πω να σας το εξηγήσω, δεν είστε μάλλον και τεχνικός. Όταν έχει ο ένας πόλος παράσιτο, παρασέρνει και τον άλλο πόλο και κάπου γίνεται βραχυκύκλωμα και αναλόγως της θερμοκρασίας θα επηρεαστεί και η ταχύτητα και σας τα λέω απλά να μην σας μπερδέψω, όπως και να 'χει εμείς δεν θα κάνουμε τίποτα άλλο αν δεν φέρετε ηλεκτρολόγο να μας πει τι γίνεται, εντάξει". Εντάξει και Άι γ@μήσου, του είπα από μέσα μου.

Λοιπόν, αν ξέρετε κάποιον ηλεκτρολόγο, στην Αθήνα, που να καταλαβαίνει από δίκτυα και τηλεφωνικές εγκαταστάσεις και να μπορεί να έρθει να μετρήσει, να δει, να σκεφτεί, να ψυχανεμιστεί ώστε να βγάλουμε μια άκρη και να τελειώνω μια και καλή με όλο αυτό ας μου στείλει ένα pm παρακαλώ για να τον καλέσω τον (άγιο) άνθρωπο να έρθει να τα φτιάξει.
Ευχαριστώ σας!
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Εμ, πήγαινε που σου λέω σ' αυτό το σπίτι που πιάνει μαξ 4mbit χωρίς 4G να ησυχάσεις κακομοίρααα. :p
όταν θα πάω θα πιάνει 6G, pm δεν ξέρω πως να σου στείλω τότε για να το μάθεις :laugh:
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Μπες στο status / line stats section του web configuration page του modem/router σου και βάλε μια φωτό με τα στατιστικά της γραμμής σου ( attenuation up/down, snr up/down μας ενδιαφέρουν κυρίως )
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Έλεγχο εσωτερικής εγκατάστασης από το box/κατανεμητή και μετά χρειάζεται.
Φυσικά και αυτό που είπε ο @billpeppas για να ξέρουμε τι γίνεται στη γραμμή μέχρις εσένα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Μπες στο status / line stats section του web configuration page του modem/router σου και βάλε μια φωτό με τα στατιστικά της γραμμής σου ( attenuation up/down, snr up/down μας ενδιαφέρουν κυρίως )
Θα το κάνω και θα ποστάρω, αύριο μάλλον είμαι εκτός τώρα.


Τα παράσιτα τα έχει όταν είναι υγρός ο καιρός;
όχι, σεν έχω παρατηρήσει διαφορά με τον καιρό, το κάνει τις τελευταίες δέκα μέρες και πριν την επίσκεψη του ΟΤΕτζη. Στα ξαφνικά το ξεκίνησε, δεν είχαμε ποτέ τετοοο θέμα τόσα χρόνια.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Τη δουλειά του ηλεκτρολόγου μπορείς να την κάνεις και ο ίδιος. Το θέμα είναι εάν τεκμαίρεται ότι χρειάζεται να γίνει.
Κανονικά θα έπρεπε ο τεχνικός να μετρήσει τη γραμμή στην είσοδο του κτιρίου και μετά δίπλα στο μόντεμ σου. Εάν έβλετε πρόβλημα στην πρώτη μέτρηση, πρέπει να το λύσει ο ΟΤΕ. Εάν έβλεπε στη δεύτερη, εσύ (ο ηλεκτρολόγος).
Τα νούμερα του μόντεμ σου είναι χρήσιμα, για να προσπαθήσουμε να κάνουμε τη δουλειά που έπρεπε να είχε κάνει ο τεχνικός :).
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Σε ένα χαρτί που άφησε εδώ ο τεχνικός της βονταφον διαβάζω τις εξής μετρήσεις,

Στην πρίζα
ΜΑΧ (Mbps) 660 - 5090
SNR 5 - 9
Attenuation 14 - 93

Γράφει και κάποια σχόλια από τα οποία καταλαβαίνω ότι είναι άνεργος νευροχειρουργός και κάνει κάνα μεροκάματο στη βονταφον να ζήσει.

Παρακάτω μια οθόνη από το router και μια μέτρηση by Ookla

Screenshot 2020-09-20 at 18.55.23.jpg



Screenshot 2020-09-20 at 18.54.59.jpg
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Τα στατιστικά σου είναι εξαιρετικά για attenuation 23!
Το speed test μην το κάνεις με WiFi, δεν είναι αξιόπιστη σύνδεση ειδικά με το modem του παροχου.

Τώρα αυτό που λέει ο τεχνικός, δεν συμβαδίζει με ότι λέει το modem.
Μήπως το 93 είναι στην πραγματικότητα 23?

Μπορείς να ζητήσεις να χαμηλωσουν το Snr από 9 στο 6.
Θα κερδίσεις σε ταχύτητα αλλά θα χάσεις σε σταθερότητα.
Προσωπικά δεν θα το επέλεγα.

Πριν τον ηλεκτρολόγο θα δανειζομουν ένα modem aftermarket και θα το δοκίμαζα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Το speed test μην το κάνεις με WiFi
δεν νομίζω ότι είμαι με το wifi, βασικά το mac mini είναι καλωδιωμένο ethernet και με το wifi ανοικτό μόνιμα.
Να κλείσω wifi και να δοκιμάσω πάλι; 🤔

να, με κλειστό το wifi

Screenshot 2020-09-20 at 19.23.09.jpg


Βέβαια δεν έχω πλήρη έλεγχο του τι γίνεται στο σπίτι κάθε φορά που μετράω, αν είναι πάνω στο δίκτυο δηλαδή το κορίτσια και τραβάνε YouTube ή netflix. Αν έχει βέβαια σημασία αυτό.
Και ξανά με το wifi ανοικτό. Εχω ξεχωριστό AP για το wifi (του router είναι κλειστό), που δίνει και μεγάλες ταχύτητες στο wifi (AC).

Screenshot 2020-09-20 at 19.26.01.jpg

Μήπως το 93 είναι στην πραγματικότητα 23?
δεν αποκλείεται, με την ιατρική γραμμική Β που χρησιμοποιεί για γράμματα τίποτα δεν αποκλείω
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Όσων αφορά το Internet δεν βλέπω κάτι λάθος.
Ακόμα και τα νέα speed test είναι ανεβασμένα όταν τα έκανες με καλώδιο, βάλε σε αυτό και το ότι κάποιος ισως ήδη το χρησιμοποιουσε...

Η τηλεφωνία είναι voip?

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το πρόβλημα είναι στην δική τους πλευρά πεντακάθαρα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Όσων αφορά το Internet δεν βλέπω κάτι λάθος.
Ακόμα και τα νέα speed test είναι ανεβασμένα όταν τα έκανες με καλώδιο, βάλε σε αυτό και το ότι κάποιος ισως ήδη το χρησιμοποιουσε...

Η τηλεφωνία είναι voip?

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το πρόβλημα είναι στην δική τους πλευρά πεντακάθαρα.
Πάντα ήταν με καλώδιο, είναι μόνιμα συνδεδεμένο το πισι με καλώδιο στο router
Πώρα παρατηρώ ότι δεν σέρνεται όπως χθες ή προχθές. Από εμάς δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή. Οι αντίστοιχες μετρήσεις έδειχναν 3-4 Mbps.

Η τηλεφωνία είναι...μάλλον δεν είναι Voip αφού παίζει το τηλέφωνο και κατευθείαν στην πρίζα άμα το βάλω, και τώρα έχει σπλιτερ από τη πρίζα, στη μία έξοδο πάει το τηλέφωνο στην άλλη το ρουτερ. Αρα δεν είναι voip, σωστά;
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Συνοπτικά το στόρυ έχει ως εξής.
Αλλαγή από wind σε vodafone (σταθερή double play), η γραμμή πλέον δεν παίζει σωστά, συχνά dropouts και χαμηλή ταχύτητα.
Πρώτη κίνηση από vodafone να ρίξουν την ταχύτητα και άλλο για να σταματήσουν τα dropouts. Πετυχαίνει το πείραμα αλλά στο νετφλιξ ούτε 360p. Το ανεβάζουν λίγο να γίνει υποφερτό, εμφανίζεται παράσιτο στην τηλεφωνική γραμμή. Αλλάζω splitter, βγάζω splitter, ξαναβάζω splitter (καθ' υπόδειξη του βονταφον), το παράσιτο μένει.
Ανοίγουν θέμα στον ΟΤΕ να έρθει να ελέγξει. Μάλλον ήρθε ο ΟΤΕτζης, μάλλον κάτι έκανε (ποτέ δεν τον είδαμε), ανέβηκε η ταχύτητα, Ίντερνετ όλα καλά και σταθερά αλλά στο τηλέφωνο παραμένει το παράσιτο. Επόμενη ενέργεια, λέει ο βονταφον, να έρθει Ηλεκτρολόγος να ελέγξει την εγκατάσταση.
Μιας και το Ίντερνετ δούλευε ικανοποιητικά δεν ασχολήθηκα παραπέρα, στο τηλέφωνο μόνο η πεθερά μου παίρνει.
Σήμερα, όλη μέρα αργή ταχύτητα, σέρνεται. Παίρνω τηλέφωνο. Βγαίνει παπάρας βονταφον, "α, εδώ βλέπω σημείωση να φέρετε ηλεκτρολόγο. Φέρατε; Όχι; Α, δεν μπορούμε να δούμε κάτι άλλο, φέρτε ηλεκτρολόγο". Μα, σήμερα κάνει μόνο προβλήματα, εδώ και δέκα μέρες μετά τον ΟΤΕτζη δούλευε ΟΚ. "Μα, πω να σας το εξηγήσω, δεν είστε μάλλον και τεχνικός. Όταν έχει ο ένας πόλος παράσιτο, παρασέρνει και τον άλλο πόλο και κάπου γίνεται βραχυκύκλωμα και αναλόγως της θερμοκρασίας θα επηρεαστεί και η ταχύτητα και σας τα λέω απλά να μην σας μπερδέψω, όπως και να 'χει εμείς δεν θα κάνουμε τίποτα άλλο αν δεν φέρετε ηλεκτρολόγο να μας πει τι γίνεται, εντάξει". Εντάξει και Άι γ@μήσου, του είπα από μέσα μου.

Λοιπόν, αν ξέρετε κάποιον ηλεκτρολόγο, στην Αθήνα, που να καταλαβαίνει από δίκτυα και τηλεφωνικές εγκαταστάσεις και να μπορεί να έρθει να μετρήσει, να δει, να σκεφτεί, να ψυχανεμιστεί ώστε να βγάλουμε μια άκρη και να τελειώνω μια και καλή με όλο αυτό ας μου στείλει ένα pm παρακαλώ για να τον καλέσω τον (άγιο) άνθρωπο να έρθει να τα φτιάξει.
Ευχαριστώ σας!
Κάκιστη εμπειρία,έχω από vodafone,δεν πρόκειται να με ξαναδούν
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Πάντα ήταν με καλώδιο, είναι μόνιμα συνδεδεμένο το πισι με καλώδιο στο router
Πώρα παρατηρώ ότι δεν σέρνεται όπως χθες ή προχθές. Από εμάς δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή. Οι αντίστοιχες μετρήσεις έδειχναν 3-4 Mbps.

Η τηλεφωνία είναι...μάλλον δεν είναι Voip αφού παίζει το τηλέφωνο και κατευθείαν στην πρίζα άμα το βάλω, και τώρα έχει σπλιτερ από τη πρίζα, στη μία έξοδο πάει το τηλέφωνο στην άλλη το ρουτερ. Αρα δεν είναι voip, σωστά;
Πολύ σωστα.

Επειδη είμαι κι εγώ με Vodafone (πρώην Hol), μου σέρνεται κι εμένα πολλές φορές.

Υπάρχει ολόκληρο νήμα στο adslgr σχετικά με τη Vodafone και τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπιζε/ει εδώ και μήνες..
Επίσης από τον καιρό που ενοποιήθηκαν και οι συνδρομητές της Cyta τα προβλήματα γιναν περισσότερα.



 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
και τι κάνουμε τώρα; με τη wind ήμουν ευχαριστημένος με το δίκτυο, δυστυχώς όμως δεν έχει καθόλου κάλυψη εδώ που είμαι στην κινητή με αποτέλεσμα να μην μπορούσα να τα έχω όλα σε μία εταιρεία και να έχω έξτρα εκπτώσεις.
Προ wind πάλι vodafone είχα, δεν θυμάμαι να είχα τέτοια θέματα.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Όπως είπε και ο @nemesi54 τα νούμερα του κλειδώματος φαίνονται καλά.
Το ιδανικό θα ήταν όταν ξαναδείς να σέρνεται το δίκτυο να ξανακοιτάξεις:
1. Τα νούμερα του μότντεμ (Up/Down)
2. Να ξεμπριζώσεις τα πάντα στο δίκτυο εκτός τον υπολογιστή που θα κάνεις τη μέτρηση (ναι, και το AP :p)
3. Na κάνεις ένα speedtest

Αν τα νούμερα του μόντεμ ή το speedtest έχουν σημαντική διαφορά με αυτά που βλέπουμε, τότε έχει νόημα να ψάξεις περισσότερο για πιθανή βλάβη.

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, κάνε μία γρήγορη δοκιμή. Πάρε ένα τηλέφωνο και σύνδεσέ το σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού. Εάν παίρνεις τόνο σε οποιαδήποτε πρίζα εκτός αυτή που είναι ο ρούτερ, τότε μπορείς να βελτιώσεις ακόμη περισσότερο τη γραμμή σου. Αυτή είναι η "ηλεκτρολογική" δουλειά που μπορούμε να συζητήσουμε.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
...
2. Να ξεμπριζώσεις τα πάντα στο δίκτυο εκτός τον υπολογιστή που θα κάνεις τη μέτρηση (ναι, και το AP :p)
...
χαχαχα, αυτό δεν γίνεται έτσι απλά.
Γενικά η αρχιτεκτονική είναι η εξής,
Πρίζα > Ρουτερ > Switch (διάφορα και επόμενο switch) > Switch (διάφορα, AP, υπολογιστής)
Δηλαδή είναι όλα ένα ξεχωριστό δίκτυο με καλώδια εξωτερικά, όχι της εγκατάστασης του σπιτιού.

Εάν παίρνεις τόνο σε οποιαδήποτε πρίζα εκτός αυτή που είναι ο ρούτερ, τότε μπορείς να βελτιώσεις ακόμη περισσότερο τη γραμμή σου.
Εννοείς ότι θα έπρεπε να έχω τόνο μόνο στην πρίζα που είναι συνδεδεμένα τώρα το ρουτερ και το τηλέφωνο;
Να μην υπάρχει τόνος αν συνδέσω το τηλέφωνο στις άλλες πρίζες;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
χαχαχα, αυτό δεν γίνεται έτσι απλά.
Γενικά η αρχιτεκτονική είναι η εξής,
Πρίζα > Ρουτερ > Switch (διάφορα και επόμενο switch) > Switch (διάφορα, AP, υπολογιστής)
Δηλαδή είναι όλα ένα ξεχωριστό δίκτυο με καλώδια εξωτερικά, όχι της εγκατάστασης του σπιτιού.

Εννοείς ότι θα έπρεπε να έχω τόνο μόνο στην πρίζα που είναι συνδεδεμένα τώρα το ρουτερ και το τηλέφωνο;
Να μην υπάρχει τόνος αν συνδέσω το τηλέφωνο στις άλλες πρίζες;
Σωστά. Εάν και οι άλλες πρίζες έχουν τηλεφωνικό σήμα, σημαίνει ότι έχεις ματίσεις/διακλαδώσεις, που επιδεινώνουν την ποιότητα του σήματος DSL που φτάνει στο μόντεμ σου.

Πάντως αφού τρως το χρόνο και την ταλαιπωρία, πρέπει να γίνεις και λίγο ΒOFH ;) . Δεν θα χαθεί ο κόσμος εάν διακόψεις το δίκτυο για το 1' που θα χρειαστεί το Speedtest. Το λέω γιατί σχεδόν σίγουρα η απόκλιση που βλέπεις μεταξύ κλειδώματος και Speedtest οφείλεται στους άλλους χρήστες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top