Ηλιακοί θερμοσίφωνες

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος ή φίλη γνωρίζει μία καλή εταιρεία με θερμοσίφωνες.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.640
Reaction score
94.590
Απάντηση: Ηλιακοί θερμοσίφωνες

Προτίμησε εταιρία που δίνει την περισσότερη εγγύηση.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ηλιακοί θερμοσίφωνες

ξερεις (θα φανω παλι κακος) αλλα το καλος εξαρταται απο πολλα
ας ξεκινησουμε απο το βαθος τσεπης και τα λεμε...................
 


Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Ηλιακοί θερμοσίφωνες

Καλησπέρα σε όλους. Στην ιστοσελίδα που ακολουθεί μπορείς να βρεις πληροφορίες για αυτό που σε ενδιαφέρει. Ηλεκτρικοί και ηλιακοί θερμοσίφωνες από διάφορες εταιρείες και σε καλές τιμές.

...................
 

Μηνύματα
1.036
Reaction score
198
Απάντηση: Ηλιακοί θερμοσίφωνες

NOBEL ειχε πολυ ζητηση οσο δουλευα σε καταστημα με υδραυλικα, επεισης πολυ καλη τεχνικη εξυπηρετηση στα 4 χρονια που δουλευα μια φορα μας ζητησαν το τηλ, για την τεχνικη υποστιρηξη λογο βλαβης

και maltezos εχω σπιτι μου πανω απο 10 χρονια ουτε μια φορα βλαβη παρολο που δεν εχει γινει ποτε συντηρηση
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Οι Nobel που έχω σπίτι, τρύπησαν και οι δύο μόλις έληξε η εγγύηση.

Όπως λέει ο abcd, αυτόν με τη μεγαλύτερη εγγύηση.
 



Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: Ηλιακοί θερμοσίφωνες

Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις σε ΧΑΛΚΙΝΟ μπόιλερ. Εγώ μόλις τρυπήσει θα τον αλλάξω σε χάλκινο ούτε καν σε ανοξείδωτο γιατί αυτοί ΟΛΟΙ υποφέρουν στην ένωση (στην ραφή…) μπορεί να είναι αρκετά ακριβότεροι αλλά….ΑΘΑΝΑΤΟΙ για 100 ζωές!!!!!!!! Ψαχτο, πόρτο και θα με θυμηθείς μα την καλή έννοια…..
ΑΘΑΝΑΤΟΙ….λίγοι φτιάχνουν χάλκινοι ίσως λογω κόστους…… και φυσικά υπάρχουν και ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ χάλκινοι.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
+++


Έχει ένας γείτονας χάλκινο 20+ χρόνια, και δεν του έχει αλλάξει ούτε ανόδια.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Ηλιακοί θερμοσίφωνες

και ο αδερφος μου εχει 20 χρονια μαλτεζο και δεν εχει παθει κατι....

εγω τον εχω μολις 8 χρονια...:403:
 

Μηνύματα
1.036
Reaction score
198
Απάντηση: Ηλιακοί θερμοσίφωνες

Επισης να κοιταξεις να ειναι επιλεκτικος ο συλλεκτης και αθραυστο το τζαμι
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Απάντηση: Ηλιακοί θερμοσίφωνες

αν ειναι χαλκινο το καζανι δεν χρειαζεται ανοδιο , οι υπολοιποι καδοι ναι χρειαζονται , αν αυτο αλλαζεται, και καθαριζεται απο τα αλατα σε χρονικα διατηματα οπου αυτο κρινεται απο το μεγεθος του ανοδιου, και απο την σκληροτητα του νερου της καθε περιοχης , δεν προκειται να παθουν και αυτοι τιποτε, ετσι μπορω και εγω να σου πω ανοξειδοτους που τρηπησαν σε 1|4 χρονο απο υαλου, οπου ειχαν πολυ καλη συντηρηση... αυτα σε γενικες γραμμες επειδη ακριβως σμαλτο, παχος μονωσης συλεκτες κλπ ανεβαζουν το κοστος ,το αν αυτο αξιζει τα παραπανω λεφτα ειναι στην αποψη και τσεπη του καθενος , οπως και στο αν θελει να εχει αυτη την οποια συντηρηση χρειαζονται , που να σε σχεση με εναν χαλκινο ναι πρεπει να γινεται .

οι δε χαλκινοι επειδη ειναι ακριβοι αρα και λιγοτεροι δεν εχουν ακουστει στην πραξη τρυπηματα, αλλα μην ξεχνας αυτο περι το μηδενικης συντηρησης δεν ισχυει ουτε σε αυτους , γιατι πολυ απλα τα αλατα ειναι παντου και κολλανε πανω στις αντιστασεις -σωληνωσεις μποιλερ και θελουν καθαρισμο για να μην μειωθει η αποδοση τους ...
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: Ηλιακοί θερμοσίφωνες

Εγώ έχω ένα ξάδελφο που έχει βάλει Χάλκινο εδώ και 5 χρόνια και έχει «Ξεχάσει» ότι έχει ηλιακό. Χωρίς καμιά συντήρηση ανωδια, άλατα κλπ μονάχα φέτος το καλοκαίρι απλώς έλεγξε τα υγρά των συλλεκτών αν είχε και ….δεν ήθελαν τίποτα.!!!
Δεν έχω κανένα συμφέρον με τους Χάλκινους, ούτε τους κατασκευάζω εγώ ή έχω δικό μου άτομο κλπ….. απλά βάζεις χαλκό και το ξεχνάς για 100 ζωές!!!!! Και μη ξεχνάμε κάτι. Ακριβώς μετά τους σιδερένιους σωλήνες υδρεύσεως που βάζαμε και σκούριαζαν με το γνωστό καφέ νερό που έτρεχε όταν είχαν διακοπή κλπ μετά βάζαμε χάλκινους ακόμη σε ενδοδαπεδια θέρμανση και μετά λογω κόστους τις αντικαταστήσαμε με τους πλαστικούς!!!!! Απλά πιστεύω είναι θέμα καθαρά κόστους και αν μπορείς βαλε χάλκινο και ξένοιασες……
Ανοξείδωτο δεν το συζητώ γιατί στην ένωση υστερούν πολύ. Για σμάλτο….υπάρχουν και διπλής επισμαλτωσης λίγο ακριβότεροι από της μονής αλλά και πάλι δεν ξέρεις απόλυτα πόσο καλά «έπεσε» το γυαλί μέσα στο μποιλερ ομοιόμορφα και δεν έχει αφήσει κάποιο σημείο μικρό κενό ή με λιγότερο σμάλτο και από εκεί σε λίγα χρόνια θα αρχίσουν τα παρατράγουδα…….
Έχεις χρήματα; Βαλε χάλκινο, είναι περιορισμένα; Βαλε ένα διπλής επισματλτωσεως και ελπίζω να είσαι τυχερός να μην σου τρυπήσει σε λίγα χρόνια ο 2ος…..
Ότι πληρώνεις παίρνεις…..!!!!
 





argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
α ειναι αυτο που ειχες χρησιμοποιησει για καμπινες των σαμπ....
ναι εξαιρετικες ειναι (για καμπινες) αλλιως
μαλτεζος......υλικα εγγυησεις ειναι ολα τα λεφτα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.402
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top