Ηλιοβασιλέματα !!.

Μηνύματα
384
Reaction score
36
Για Ρομαντικούς (και οχι μόνο) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:.

Θα πρότεινα εδώ να βάζαμε ηλιοβασιλέματα, μιας και αρέσουν σε αρκετούς :shock: ή κάνω λάθος :?:.
Ξεκινώ εγώ ...

Την προηγούμενη εβδομάδα (16/07 - 23/07) ήμουν στην Νάξο, με αποτέλεσμα να δώ αυτά τα ηλιοβασιλέματα,
και να τα "τραβήξω".
Τα παραθέτω, ελπίζω να σας αρέσουν ... :lol: :lol:.
Στην τελευταία έχει γίνει edit, προκειμένου να μην φαίνομαι σαν πακιστανός :roll:.

H "σύλληψη" :shock: των φωτογραφιών έγινε με OLYMPUS SP-350 .
Τα πρωτότυπα τα έχω, για όποιον ενδιαφέρετε (ανάλυση 3264x2448 περίπου 2 mb η κάθε μια).






 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Φίλτατε οι 4 πρώτες έχουν ένα σοβαρό "θέμα".
Γέρνουν και χύνεται η θάλασσα.
 

Μηνύματα
384
Reaction score
36
Οχι βρε ... είναι ""ηλιοβασίλεμα υπο γωνία"" :mrgreen: :mrgreen:

:? ναι όντως είναι λίγο "πλάγιες", πρίν απο λίγο τις πέρασα στο PC, δεν το παρατήρησα όμως :|,
δεν "ισιώνουν" τώρα :lol: :lol: :lol:....
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Φτιάχνεται πάρα πολύ εύκολα αλλά το ρημάδι το σύστημα δεν με αφήνει να σου δείξω.
Για κάποιον λόγο δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία. :(
 


Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Φίλε moutoulos, δεν θέλω να σε πικάρω, αλλά (α) δεν υπάρχει πιο lamerάδικο θέμα από τα ηλιοβασιλέματα (γεμάτα αναμνήσεις) και (β) από τεχνικές ατέλειες άλλο τίποτις, με αποκορύφωμα τα καλώδια της ΔΕΗ. Στην απίθανη περίπτωση που ένα ηλιοβασίλεμα είναι ενδιαφέρον και όχι ίδιο με όλα τα άλλα, θέλει ή πολύ ευρυγώνιο, 28 ή καλύτερα 24 mm, ή ακραίο tele με στοιχεία bokeh στην περιφέρεια του καρρέ. Ο δικός μου κανόνας: κάθομαι και τα κοιτάω γιατί κρατάνε λίγο και αλλάζουν γρήγορα. Αν κάτσω να τα φωτογραφίζω, τότε και το ηλιοβασίλεμα χάνω και οι φωτό βγαίνουν κουλές και μονότονες.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Σιγοντάροντας τον Rdoh...και παραμένοντας στα ηλιοβασιλέματα θα σου πρότεινα πιο επιλεκτικό και σφικτό κάδρο.
Το να προσπαθείς να συμπεριλάβεις όλα αυτά που "βλέπεις" σε μια φωτογραφία, αδυνατίζει ακόμη περισσότερο το αρκετά αδύναμο "περιεχόμενο" ενός γενικού ηλιοβασιλέματος.

Να θυμάσαι το ότι εμείς δεν βρισκόμασταν εκεί....άρα δεν ακούμε τους ήχους...δεν μυρίζουμε...δεν μας χτυπά το αεράκι....δεν νοιώθουμε αυτό που ένιωθες εσύ όταν έκανες το κλικ.
Νομίζω ότι οφείλεις να βρεις τρόπο να μας το μεταφέρεις. Φωτογραφικά.
Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει στις παραπάνω περιπτώσεις.
Κάτι...πας να κάνεις "παίζοντας" με το ιστιοπλοϊκο....αλλά νομίζω ότι δεν τα καταφέρνεις.

Κάτι αλλο που θα δραματοποιούσε και θα φορμάριζε κάπως την λήψη σου είναι η χρήση του κανόνα των τριών.
Δηλαδή....χωρίζεις το κάδρο σου σε τρεις νοητές περιοχές....και τοποθετείς το ορίζοντα σε μία από τις 2 γραμμές που χωρίζουν τις τρείς περιοχές. Δοκίμασε το και θα εκπλαγείς από το αποτέλεσμα.

Τέλος να ξέρεις ότι στην φωτογραφία...το αριστούργημα βρίσκεται πολύ κοντά στην πλήρη αποτυχία.
Ένα λανθασμένο κάδρο αρκεί για να καταστρέψει το καλύτερο θέμα. (Γενικά)
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Επιβεβαιώνεται η παλιά μου πεποίθηση ότι το πιο χρήσιμο σκόπευτρο είναι αυτό με ράστερ. Ευτυχώς πολλές ψηφιακές έχουν ηλεκτρονικό ράστερ ανάμεσα στις επιλογές viewfinder.

Τη φωτό με το ιστιοπλοϊκό τη χαλάει (α) ο ορίζοντας στη μέση (β) η λάντζα (γ) ο πωπός του προηγούμενου ιστιοπλοϊκού και (δ και σημαντικότερο) το καρρέ που έπρεπε να είναι 16:9.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Επέτρεψέ μου.




Καλύτερα ίσια έτσι;

_________________________________________________

Παρατήρησε τώρα μια άλλη (πολύ βιαστικά φτιαγμένη) εκδοχή.




Τι λες;
Παρατήρησε σε αυτήν ότι χρησιμοποίησα των κανόνα των τριών και οριζόντια και κάθετα.
Οριζόντια για τον ορίζοντα...κάθετα για τον ήλιο και την "γραμμή" που γράφει η ακτίδα του.
Εξακολουθεί να είναι μια...φλύαρη φωτογραφία...πολύ καλύτερη όμως από την παραπάνω. :)
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Άλλες 2 εκδοχές...της ίδιας φωτογραφίας.
Συγχώρεσέ μου τα χρώματα. Προσπαθώ να τις "δραματοποιήσω" με το monitor του laptop και αυτό
είναι πάρα πολύ δύσκολο από μόνο του... :p

 


Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Τελικά τι έχει σημασία σε μια φωτογραφία, η μεταφορά του θέματος στα μάτια του θεατή, ή η τεχνική αρτιότητα που θα κάνει τη φωτογραφία αναντίρρητα πιο όμορφη;

Για να γίνω πιο σαφής, στις φωτογραφίες εδώ για παράδειγμα, στη μία περίπτωση ο moutoulos λέει "έτσι είναι το ηλιοβασίλεμα στο τάδε μέρος της Νάξου", πράγμα που περιλαμβάνει και τα καλώδια της ΔΕΗ αλλά όχι απαραίτητα τον κανόνα των τριών, και αποσκοπεί στο να μεταφέρει αυτό που είδε σε δεδομένη στιγμή και αυθόρμητα θεώρησε αξιο-θέατο, και στην άλλη περίπτωση λέει "αυτή είναι μια ωραία φωτογραφία από ηλιοβασίλεμα στη Νάξο", οπότε το βάρος είναι στον τρόπο παρουσίασης του θέματος έτσι ώστε να γίνει όσο το δυνατόν ωραιότερο.

Όσο αρτιότερη είναι η λήψη, τόσο καλύτερο είναι ασφαλώς το αποτέλεσμα, αλλά στην πρώτη περίπτωση έχουμε την αυθόρμητη φωτογραφία. Αυτά τα δύο, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, νομίζω ότι είναι διακριτά, και άλλες είναι οι φορές που υπερισχύει το ένα και άλλες το άλλο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Μπράβο στον preve που βοηθάει εμπράκτως τον φίλο μας με τις φωτογραφίες του.

@RDoherty: Δεν ήξερα ότι εδώ κάνουμε μαθήματα φωτογραφίας με πατροναριστικό στυλ. Δε βρίσκεις υπερβολικό το να χαρακτηρίζεις lamerιά το ποστ κάποιου έστω και αν οι φωτογραφίες του δεν είναι στα δικά σου στάνταρντς?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Το παιδί πήγε να μοιραστεί μαζί μας ολίγον συναίσθημα και τον προσγειώσατε ανώμαλα ρε. :lol: :lol:

- Φυσικά και είναι δεκτές οι παρατηρήσεις επί τεχνικού επιπέδου αλλά στην ώρα τους βρε παιδιά. IMHO βεβαίως βεβαίως...

- Αλήθεια, όσοι έχουν ιδιαίτερη γνώση ή άποψη για την φωτογραφία, γιατί δεν ανοίγουν νέα θέματα να μας την παρουσιάσουν? Θα μας βοηθήσουν όλους ιδιαίτερα. Δεν είναι ανάγκη πάντα να έχουμε έναυσμα...
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Ίσως να φανώ απότομος κάπου για να τονίσω κάτι. Μην με παρεξηγήσεις.
Θεωρώ πολύ σημαντικό το να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και όχι να χαιδεύουμε τα αυτιά μας.


Μαρία Παρασκευοπούλου said:
Τελικά τι έχει σημασία σε μια φωτογραφία, η μεταφορά του θέματος στα μάτια του θεατή, ή η τεχνική αρτιότητα που θα κάνει τη φωτογραφία αναντίρρητα πιο όμορφη;
Δεν έχει σημασία τίποτε άλλο. Και είμαι κάθετος σε αυτό. Αν δεν περάσει το θέμα...το περιεχόμενο ....στα μάτια του θεατή....δεν υπαρχει φωτογραφία. Αυτό περνάει αναγκαστικά μέσα από την τεχνική αρτίοτητα.



Όσο αρτιότερη είναι η λήψη, τόσο καλύτερο είναι ασφαλώς το αποτέλεσμα, αλλά στην πρώτη περίπτωση έχουμε την αυθόρμητη φωτογραφία. Αυτά τα δύο, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, νομίζω ότι είναι διακριτά, και άλλες είναι οι φορές που υπερισχύει το ένα και άλλες το άλλο.
Η "φωτογραφία" είναι φωτογραφία Μαρία.

Για κάποιους είναι τέχνη για κάποιους καταγραφή. Για κάποιους είναι ντοκουμέντο και για κάποιους...μια απλή ακτινογραφία. Ναι και η ακτινογραφία....φωτογραφία είναι.
Όμως.....ότι και να είναι....υπόκειται σε κάποιους κανόνες. Σε σπουδή.

Αυτό το "η μεταφορά του θέματος στα μάτια του θεατή" ....δεν γίνεται τυχαία Μαρία.
Περνάει μέσα από την σπουδή των κανόνων και την σπουδή του ίδιου του θέματος.
Αυθόρμητη μπορεί να είναι επίσης ....μια σωστή φωτογραφία.
Μια σωστή φωτογραφία μπορεί να μην είναι ... έργο τέχνης ... σίγουρα όμως πρέπει δημιουργεί στον θεατή της κάτι.
Οι φωτογραφίες του φίλτατου moutoulos το πρώτο πράγμα που δημιουργούν στον θεατή τους είναι προβληματισμό για την λήψη και όχι συγκίνηση για το περιεχόμενο.
Αυτο είναι πρόβλημα. Όχι αυθορμητισμός.

Σε εμένα που δεν ήμουν εκεί και δεν έχω την παραμικρή συναισθηματική φόρτιση με το ηλιοβασίλεμα του moytoulos....δεν περνάει ο αυθορμητισμός του.
Περνάει μια κακή αποτύπωση ενός ηλιοβασιλέματος.



Για να γίνω πιο σαφής, στις φωτογραφίες εδώ για παράδειγμα, στη μία περίπτωση ο moutoulos λέει "έτσι είναι το ηλιοβασίλεμα στο τάδε μέρος της Νάξου", πράγμα που περιλαμβάνει και τα καλώδια της ΔΕΗ αλλά όχι απαραίτητα τον κανόνα των τριών, και αποσκοπεί στο να μεταφέρει αυτό που είδε σε δεδομένη στιγμή και αυθόρμητα θεώρησε αξιο-θέατο, και στην άλλη περίπτωση λέει "αυτή είναι μια ωραία φωτογραφία από ηλιοβασίλεμα στη Νάξο", οπότε το βάρος είναι στον τρόπο παρουσίασης του θέματος έτσι ώστε να γίνει όσο το δυνατόν ωραιότερο.
Ας έγραφε έκθεση ιδεών.
Φωτογραφία δεν "έχει". Τελεία και παύλα.

Την πρώτη στιγμή που θα πιάσει ο φωτογράφος τον εαυτό του να χρειάζεται να απολογηθεί εγγράφως ή να περιγράψει με λόγια μια φωτογραφία του....απλά δεν έχει φωτογραφία.
Δεν έχει καταφέρει τίποτα.

Αν βάλουμε αυτην την μικρή προτασούλα το μυαλό μας όταν τραβάμε φωτογραφίες θα γίνουμε σίγουρα καλύτεροι φωτογράφοι.
Όσο θα βρίσκουμε δικαιολογίες τόσο δεν θα βελτιωνόμαστε.

_________________________________________________

Με τις φωτογραφίες που τραβάω είμαι απείρως πιο σκληρός Μαρία.
Πρέπει να έχω τραβήξει γύρω στις 15.000 φωτογραφίες.
Μου αρέσουν πραγματικά καμμιά 10ριά. :shock:
Με θεωρώ κακό φωτογράφο. "Οι γύρω" μου έχουν αντίθετη γνώμη.
Την λαμβάνω υπόψη μου μόνο όταν περιέχει προβληματισμό. :wink:
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Νίκος Τσαρουχάς said:
Το παιδί πήγε να μοιραστεί μαζί μας ολίγον συναίσθημα και τον προσγειώσατε ανώμαλα ρε. :lol: :lol:

- Φυσικά και είναι δεκτές οι παρατηρήσεις επί τεχνικού επιπέδου αλλά στην ώρα τους βρε παιδιά. IMHO βεβαίως βεβαίως...
Το επόμενο καλοκαίρι θα τραβήξει πολύ καλύτερες φωτογραφίες.
Και θα το χαρεί απίστευτα.

- Αλήθεια, όσοι έχουν ιδιαίτερη γνώση ή άποψη για την φωτογραφία, γιατί δεν ανοίγουν νέα θέματα να μας την παρουσιάσουν? Θα μας βοηθήσουν όλους ιδιαίτερα. Δεν είναι ανάγκη πάντα να έχουμε έναυσμα...
Θώρησα σημαντικό να βοηθήσω έναν φίλο να ευχαριστηθεί την φωτογραφική του μηχανή και γενικότερα την τέχνη της φωτογραφίας.
Για εμένα αυτό είναι πολύ σημαντικότερο από τις όποιες επιδοκιμασίες.
Εγώ τουλάχιστον....έτσι έμαθα ότι ξέρω.

Και εκτιμώ αφάνταστα τους ανθρώπους που είχαν το θάρρος να μου πουν χωρίς περιστροφές την γνώμη τους.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Γουστάρω να ξεκινήσουμε ένα θέμα στο οποίο θα ανεβάζει κάποιος μια φωτό και οι υπόλοιποι θα σχολιάζουμε. Θέτε?
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Δευκαλίων Καλογρίδης said:
@RDoherty: Δεν ήξερα ότι εδώ κάνουμε μαθήματα φωτογραφίας με πατροναριστικό στυλ.
Βρε το R στο RDoherty βγαίνει από το patRonising. :mrgreen:
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Δευκαλίων, δεν χαρακτήρισα τα post του moutoulos lamerιά, χαρακτήρισα τα φωτογραφικά ηλιοβασιλέματα γενικώς lamerιά. Είναι ένα εύκολο, αβανταδόρικο θέμα που συνήθως δεν μεταφέρει τίποτα από την ομορφιά της στιγμής παρά μόνο μία γενικευμένη πορτοκαλίλα. :p Τα υπόλοιπα τα είπε όλα ο preve πολύ καλύτερα από όσο θα μπορούσα να τα είχα πει εγώ.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
RDoherty said:
Είναι ένα εύκολο, αβανταδόρικο θέμα που συνήθως δεν μεταφέρει τίποτα από την ομορφιά της στιγμής παρά μόνο μία γενικευμένη πορτοκαλίλα.

Καλώς ή κακώς....έτσι είναι.
Ο φωτογράφος θα πρέπει να επικεντρώσει την προσπάθειά του στο να το παρουσίασει..."διαφορετικά".
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.866.961
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top