Ηχεία Δαπέδου για 5.1

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Καλημέρα σε όλους. Εδώ και λίγο καιρό κάνω κάποιες αναβαθμίσεις αποφασίζοντας να στήσω το πρώτο μου home theater. Τα ηχεία αυτή την στιγμή είναι τα B&W dm 302 πίσω, το κεντρικό cc3 της ίδιας σειράς, ένα παλιό 10ιντσο της Velodyne sub και ενισχυτής ο Denon avr s660h. Τι άποψη έχετε για τα focal chora 816? γιατί σκέφτομαι να είναι αυτά το τελευταίο update. Χώρος 20 τετραγωνικά (μικρός ξέρω). Δεν έχω τρελές απαιτήσεις, απλά οπτικά το είδα το ηχείο και μου άρεσε παρα πολύ, πανέμορφο. Μπάτζετ δεν μπορώ να δώσω ακριβώς γιατί τα ηχεία δεν θα έρθουν απο δώ μιας και θα είμαι εξωτερικο σε κάποιους μήνες. Ένιγουει...ψιλά γράμματα. Τι λέτε? (Ευχαριστώ εκ των προτέρων)
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα καλώς ήρθες στη παρέα μας,
Από τη στιγμή που θέλεις να στήσεις ένα Home cinema καλό θα ήταν τα μπροστινά ηχεία και το κεντρικό να είναι της ίδιας εταιρείας λόγο ηχοχρώματος, μπορείς να βρεις αντίστοιχα μεταχειρισμένα B&W, εκτός αν πάρεις τα Focal που είναι αρκετά καλό ηχείο και αλλάξεις το κεντρικό.
Η γνώμη μου.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καλωσήρθες!

γιατί σκέφτομαι να είναι αυτά το τελευταίο update.
πολύ αισιόδοξο σε βλέπω!!! τελευταίο update;;; εκτός αν είσαι 95 χρονών !! τότε μπορεί

Στα σοβαρά τώρα θα συμφωνήσω με τον @ThanasisR
Καλό είναι τα ηχεία να είναι της ίδιας εταιρείας/σειράς.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Καλωσήρθες!


πολύ αισιόδοξο σε βλέπω!!! τελευταίο update;;; εκτός αν είσαι 95 χρονών !! τότε μπορεί

Στα σοβαρά τώρα θα συμφωνήσω με τον @ThanasisR
Καλό είναι τα ηχεία να είναι της ίδιας εταιρείας/σειράς.
xaxaxaxaxaxa..26 είμαι. Τελευταίο update μετά το κύμα που πέρασα τελευταία εννοώ. Τελευταία αγοράστηκε μόνο ο ενισχυτής και τo sub. Ta άλλα υπήρχαν. Απλά βρίσκω τα focal 500 ευρώ..θεωρώ την τιμή πολύ τίμια. Και μελλοντικά αλλάζει και το κεντρικό σε κάνα χρόνο, δεν τρέχει κάτι. Τα μικρά τα dm302 δεν θα ήθελα να τα αλλάξω γιατί μου άρεσε πάντα ο ήχος τους.

ΥΓ: Καλώς σας βρήκα!!!
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
πολύ αισιόδοξο σε βλέπω!!! τελευταίο update;;; εκτός αν είσαι 95 χρονών !! τότε μπορεί
Χαχαχα μου άρεσε το σχόλιο 😆
Αφού είσαι 26 θα σου ευχηθώ καλή αρχή, και έχεις μέλλον μπροστά σου.
Τα 302 και να τα κρατήσεις επειδή σου αρέσουν δε θα χαλάσουν την συνολική εικόνα γιατί τα surround έχουν λίγο διαφορετική πληροφορία από τρία ηχεία μπροστά.
Αν καταλήξεις στα Focal και πάρεις το αντίστοιχο κεντρικό του αργότερα, θα είσαι οκ ...... για αρχή.
 



Μηνύματα
75
Reaction score
61
Κάτι ακόμα. Ο ενισχυτής θεωρείται πολύ ανεπαρκής για αυτά τα ηχεία? Έχω ακούσει οτι είναι απαιτητικά. Σίγουρα δεν είναι καμιά ενισχυτάρα αλλά ικανοποιητική δουλειά θα μπορεί να κάνει?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Κάτι ακόμα. Ο ενισχυτής θεωρείται πολύ ανεπαρκής για αυτά τα ηχεία? Έχω ακούσει οτι είναι απαιτητικά.
Ακόμα δε πήρες τα ηχεία και σκέφτεσαι για τον ενισχυτή αν είναι οκ, για αυτό δε λέμε .....

σκέφτομαι να είναι αυτά το τελευταίο update.
Αν διαθέσεις κάποια λεφτά όλα βελτιώνονται σιγά-σιγά !!!
Εύχομαι να μην είσαι σε συνεχή ψάξιμο ......
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Ακόμα δε πήρες τα ηχεία και σκέφτεσαι για τον ενισχυτή αν είναι οκ, για αυτό δε λέμε .....



Αν διαθέσεις κάποια λεφτά όλα βελτιώνονται σιγά-σιγά !!!
Εύχομαι να μην είσαι σε συνεχή ψάξιμο ......
Έχεις δίκαιο. Επίσης για τις ευαισθησίες ήθελα να ρωτήσω. Σίγουρα έχει εξαντληθεί σαν θέμα στο παρελθόν αλλά με την ευκαιρία θα το ξεκαθαρίσω. Αυτά τα ηχεία τυγχάνει να έχουν ίδια ευαισθησία με τα b&w , αν ήταν π.χ. 87 αντί για 91 θα έπαιζαν χαμηλότερα στο ίδιο volume (να το πω όσο πιο απλά μπορώ) ή απλά θα απαιτούσαν πιο πολύ ρεύμα? Δηλαδή ας πούμε ότι εχουμε 2 ηχεία με 87 και 91..και βάζω τον ενισχυτή στο 60% θα έχω την ίδια ένταση και στα 2?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Αν έχεις ένα ηχείο με μεγάλη ευαισθησία σημαίνει ότι θα ακούγεται πιο δυνατότερα από ένα που έχει χαμηλότερη, και δε θα ζορίζεται ο ενισχυτής, αν έχεις χαμηλή ευαισθησία και θέλεις να ακούσεις δυνατά σίγουρα θα χρειαστείς έναν ενισχυτή με απόθεμα ρεύματος.
Αφού ο ενισχυτή σου όμως διαθέτει Audessey setup θα σου ρυθμίσει την ένταση (db) των ηχείων ώστε να ακούγονται ομοιόμορφα.
Όλα εξαρτώνται από την ακουστική σου αρέσκεια.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Ο ενισχυτής σου δεν έχει σοβαρές δυνατότητες οδήγησης, ωστόσο στα 20τμ και εφόσον ακούς σε "λογικές" εντάσεις δε θα έχεις θέμα. Κι αν μένεις σε πολυκατοικία δεν υπάρχει περίπτωση να τον ζορίσεις, πρώτα θα ζοριστούν οι γείτονες....
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
87 αντί για 91 θα έπαιζαν χαμηλότερα στο ίδιο volume
87dB και 91dB είναι η ένταση που θα παίξει με 1 watt (ή 2,83V) ισχύος στo 1 μέτρο.
 


Μηνύματα
75
Reaction score
61
Μάλλον για τα focal chora 806 θα πάω. Τα άλλα παραείναι μεγάλα για τον χώρο.
 


Μηνύματα
75
Reaction score
61
Κεντρικό να αλλάξεις.
Θα γίνει και αυτό. Τα dm302 δύσκολα όμως. Θυμάμαι κάποτε τα είχα συνδέσει με εναν marantz (απο τον sony srt dh 100 φανταστείτε ..χάος οι διαφορές) και λέω "πολύ καλά τα καινούρια μου ηχεία" . Γύρισα σπίτι και τα ξαναέβαλα στομ ταπεινό Sony και συνέχισα τη ζωή μου.
 



Μηνύματα
75
Reaction score
61
Screenshot_2022-06-26-08-51-54-216_com.android.chrome.jpg
Καλημέρα. Στο high pass crossover πόσο να βάλω και τι είναι? Το low pass νομίζω είναι η επιλογή που βάζεις για να παίξει απο κει και κάτω.δηλαδη 80 άρα κόβεται στα 80, ..με το high pass τι παίζει?
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top