Ηχεία για λαμπάτο ενισχυτή

Μηνύματα
10
Reaction score
4
Καλησπέρα σε όλους

Έχοντας τελειώσει ηλεκτρονικός ΤΕΙ Πειραιά πριν αρκετά χρόνια (ΤΠ3 βοηθός Αλέφας, Τηλεόραση Άρης) αλλά έχοντας απορροφηθεί απο την πληροφορική δεν μου έφυγε ποτέ το ξύσιμο για ένα λαμπάτο. Έχω δε να αγγίξω τρίοδο απο το εργαστήριο Η/Ν Ι (Λάζαρος). Οπότε είπα να ξεκινήσω τέρμα failsafe με κάτι σχεδόν έτοιμο (τουλάχιστον στις κολλήσεις ήμουν κάπως καλός). Ειλικρινά θα έπαιρνα κάτι μεγαλύτερο αλλά μιας και μιλάμε για χώρο 25 τμ δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο (και τα χρήματα) πέρα απο EL34... Επίσης η ακτίνα τους δεν θα ξεπερνά τα 5 μέτρα.


Τα ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά είναι
Output impedance: 4/8Ω
Output Power: 12W* 2 (ultra-linear connection)
SNR: 88dB
Total Harmonic Distortion: ≤ 1% (1kHz)

Σκεφτόμουν για τα Klipsch R-51M σαν vfm συνδιασμο (είναι και 93db), ή έχουν χαμηλή απόδοση και θα "πατώσουν" τον ενισχυτή;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Βασικά, έχουν 5ιντσο (ανύπαρκτο) γούφερ και θα πατώσουν τα μπάσα. Δεν μπορείτε να βρείτε κανα ψιλοευαίσθητο ηχειάκι με 10άρι γούφερ και χαμηλή τιμή;
 



Μηνύματα
10
Reaction score
4
Δυστυχώς ο χώρος είναι εξαιρετικά περιορισμένος οπότε εάν πρόκειται για μπάσο θα αγοραστεί ξεχωριστό subwoofer
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Δυστυχώς ο χώρος είναι εξαιρετικά περιορισμένος οπότε εάν πρόκειται για μπάσο θα αγοραστεί ξεχωριστό subwoofer
Για στοιχειώδη αναπαραγωγή χαμηλού απαιτείται μονάδα 6,5 ιντσών. Μιλάω για χαμηλή ή μέση ευαισθησία μονάδας, γιατί αν μιλάμε για υψηλή ευαισθησία το χαμηλό πάει περίπατο.
Το ηχείο που καλοβλέπεις έχει ουσιαστική αναπαραγωγή από τους 75 κύκλους και επάνω. Επίσης η πραγματική του ευαισθησία απέχει αρκετά από τα 93 db που δηλώνονται.
Ο σωλήνας εκτόνωσης βρίσκεται στην πλάτη. Αυτό δεν είναι βολικό για τοποθέτηση κοντά σε τοίχο.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.541

Sensitivity......95db ~ 1 watt ~ 1 meter
Frequency Response......<40Hz ~ 17kHz (+ / - 3db)
Nominal impedance......8 ohms
Minimum impedance......5 ohms

1607420357220.png



Super 7 Monitor MK2 Specifications

Sensitivity:
94.5 dB at 8 ohms
Impedance: 8 ohms

1607420453592.png




1607420643497.png





. . . εάν επιμένεις klipsch . . .

1607420753465.png


 
Last edited:
  • Like
Reactions: PMC


Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Καλά όλα αυτά αλλά ξεφεύγουν σε χρήμα
Για ακριβά ας βάλουμε και αυτό το ακριβό από μέλος του forum
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλησπέρα σε όλους

Έχοντας τελειώσει ηλεκτρονικός ΤΕΙ Πειραιά πριν αρκετά χρόνια (ΤΠ3 βοηθός Αλέφας, Τηλεόραση Άρης) αλλά έχοντας απορροφηθεί απο την πληροφορική δεν μου έφυγε ποτέ το ξύσιμο για ένα λαμπάτο. Έχω δε να αγγίξω τρίοδο απο το εργαστήριο Η/Ν Ι (Λάζαρος). Οπότε είπα να ξεκινήσω τέρμα failsafe με κάτι σχεδόν έτοιμο (τουλάχιστον στις κολλήσεις ήμουν κάπως καλός). Ειλικρινά θα έπαιρνα κάτι μεγαλύτερο αλλά μιας και μιλάμε για χώρο 25 τμ δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο (και τα χρήματα) πέρα απο EL34... Επίσης η ακτίνα τους δεν θα ξεπερνά τα 5 μέτρα.


Τα ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά είναι
Output impedance: 4/8Ω
Output Power: 12W* 2 (ultra-linear connection)
SNR: 88dB
Total Harmonic Distortion: ≤ 1% (1kHz)

Σκεφτόμουν για τα Klipsch R-51M σαν vfm συνδιασμο (είναι και 93db), ή έχουν χαμηλή απόδοση και θα "πατώσουν" τον ενισχυτή;
Για να ξεκαθαριστούν ορισμένα στοιχεία,τα περισσότερα μοντέλα Klipsch είναι ακατάλληλα - παρά την υψηλή δηλωθείσα τους ευαισθησία - για λυχνιακά στάδια φέροντα υψηλές τιμές αντίστασης στην έξοδο και χαμηλούς συντελεστές απόσβεσης. Αφενός μεν επειδή οι τιμές εμπέδησης των ηχείων θα γίνονται αρκετά χαμηλές (<4 Ωμ) σε ζώνες του φάσματος όπου θ'απαιτηθούν στα συνήθη μουσικά κομμάτια μεγάλα ποσά αποδιδόμενης ενέργειας,αφετέρου δε επειδή παρουσιάζουν οι τιμές αξιοσημείωτες μεταπτώσεις στη διαδρομή του φάσματος κατά τρόπον ώστε η απόκριση ν'ακολουθεί αυτές τις μεταπτώσεις σε σημαντικό βαθμό όποτε θα έχει συνδεθεί τελικός ενισχυτής με υψηλή αντίσταση εξόδου.

Προτεραιότητα πρέπει να έχει η ομαλή διακύμανση στην εμπέδηση και τη φάση (χωρητικός ή επαγωγικός έναντι του αμιγούς ωμικού χαρακτήρα) που θα παρουσιάζει ως συνδεδεμένο φορτίο το ηχείο.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
4
Τελικά ο κύβος ερρίφθη θα προτιμήσω τα RB81 τα οποία είναι με 8intch woofer και αν και απο τη φθηνή σειρά RB σαν υλικά χρησιμοποιεί τα ίδια με την RP σειρά. Βέβαια βλέπω ότι είναι EOL αλλά ίσως δεν έχει και μεγάλη σημασία γιατί στα 460/ζεύγος (που ήδη αποτελεί βίαιη καταστρατήγηση του budget) δεν νομίζω να βρω καλύτερα ηχεία γι' αυτή τη δουλειά.... https://www.klipsch.com/products/rb-81-ii-bookshelf-speaker. H καμπύλη απόκρισης φυσικά δεν είναι ευθεία στα 97db (ίσως τα πιάνει σε κάποιο spike) αλλά τουλάχιστον σε όλο το φάσμα κινείται >90db.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.541
Τελικά ο κύβος ερρίφθη θα προτιμήσω τα RB81 τα οποία είναι με 8intch woofer και αν και απο τη φθηνή σειρά RB σαν υλικά χρησιμοποιεί τα ίδια με την RP σειρά. Βέβαια βλέπω ότι είναι EOL αλλά ίσως δεν έχει και μεγάλη σημασία γιατί στα 460/ζεύγος (που ήδη αποτελεί βίαιη καταστρατήγηση του budget) δεν νομίζω να βρω καλύτερα ηχεία γι' αυτή τη δουλειά.... https://www.klipsch.com/products/rb-81-ii-bookshelf-speaker. H καμπύλη απόκρισης φυσικά δεν είναι ευθεία στα 97db (ίσως τα πιάνει σε κάποιο spike) αλλά τουλάχιστον σε όλο το φάσμα κινείται >90db.

- κάτωθι η αλήθεια και ο προβληματισμός μου στην ωμική αντίσταση σε συνδυασμό με την φάση ( πάνω από 45 μοίρες ) . . .

1607510369379.png



The RB-81's listening-window response (a five-point average of axial and +/–15-degree horizontal and vertical responses) measures +2.48/–1.09 decibels from 200 hertz to 10 kilohertz. The –3-dB point is at 54 Hz, and the –6-dB point is at 49 Hz. Impedance reaches a minimum of 4.43 ohms at 164 Hz and a phase angle of –59.44 degrees at 93 Hz



. . . θα παίξει , αλλά θα ζεστάνει τον ενισχυτή , και στα δύσκολα ( moby , massive attack κλπ ) το μπάσο δεν θα έχει τον απαιτούμενο έλεγχο
 



Μηνύματα
12.384
Reaction score
14.584
- κάτωθι η αλήθεια και ο προβληματισμός μου στην ωμική αντίσταση σε συνδυασμό με την φάση ( πάνω από 45 μοίρες ) . . .

View attachment 190522


The RB-81's listening-window response (a five-point average of axial and +/–15-degree horizontal and vertical responses) measures +2.48/–1.09 decibels from 200 hertz to 10 kilohertz. The –3-dB point is at 54 Hz, and the –6-dB point is at 49 Hz. Impedance reaches a minimum of 4.43 ohms at 164 Hz and a phase angle of –59.44 degrees at 93 Hz



. . . θα παίξει , αλλά θα ζεστάνει τον ενισχυτή , και στα δύσκολα ( moby , massive attack κλπ ) το μπάσο δεν θα έχει τον απαιτούμενο έλεγχο
Το βρηκα και εγω , με προλαβες στο ποσταρισμα. Διαγραμμα δε βρηκα , που θα ηταν πιο διαφωτιστικο. Η συντομη περιγραφη για την εμπεδηση δε μας λεει ομως ποσα Ohm ειναι στους 93 που παρουσιαζει τα 59.44 degrees. δε παιζει ρολο και αυτο ?
Το βρηκα και εγω , με προλαβες στο ποσταρισμα. Διαγραμμα δε βρηκα , που θα ηταν πιο διαφωτιστικο. Η συντομη περιγραφη για την εμπεδηση δε μας λεει ομως ποσα Ohm ειναι στους 93 που παρουσιαζει τα 59.44 degrees. δε παιζει ρολο και αυτο ?
Παντως εαν εχεις δικιο για τους 93 κυκλους το προβλημα δε θα ειναι μονο σε Massive Attack και τετοιο στυλ αλλα παντου καθως στους 93 κυκλους εχουν μεγαλη ενεργεια, παρα πολλα ειδη μουσικης (εαν οχι ολα).
 
Last edited:

Μηνύματα
10
Reaction score
4
- κάτωθι η αλήθεια και ο προβληματισμός μου στην ωμική αντίσταση σε συνδυασμό με την φάση ( πάνω από 45 μοίρες ) . . .

View attachment 190522


The RB-81's listening-window response (a five-point average of axial and +/–15-degree horizontal and vertical responses) measures +2.48/–1.09 decibels from 200 hertz to 10 kilohertz. The –3-dB point is at 54 Hz, and the –6-dB point is at 49 Hz. Impedance reaches a minimum of 4.43 ohms at 164 Hz and a phase angle of –59.44 degrees at 93 Hz



. . . θα παίξει , αλλά θα ζεστάνει τον ενισχυτή , και στα δύσκολα ( moby , massive attack κλπ ) το μπάσο δεν θα έχει τον απαιτούμενο έλεγχο
Ναι το παρατήρησα ότι θα ψιλοπίνει αίμα απο το τον ενισχυτή σε αυτό το range αν και δεν έχω βρει καμπύλη και για τις υπόλοιπες συχνότητες αλλά το ηχείο είναι 2 δρόμων και δεν αναμένω πολύ καλές επιδόσεις στα μπάσα (χωρίς το ανάλογο τίμημα), τουλάχιστον οι EL34 απ' όσο έχω διαβάσει δεν είναι ούτε απο της πλάκας ούτε σίγουρα 300Β. Νομίζω με ένα crossover κ ένα sub δεν θα αποτελεί πρόβλημα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.541
Το βρηκα και εγω , με προλαβες στο ποσταρισμα. Διαγραμμα δε βρηκα , που θα ηταν πιο διαφωτιστικο. Η συντομη περιγραφη για την εμπεδηση δε μας λεει ομως ποσα Ohm ειναι στους 93 που παρουσιαζει τα 59.44 degrees. δε παιζει ρολο και αυτο ?

Παντως εαν εχεις δικιο για τους 93 κυκλους το προβλημα δε θα ειναι μονο σε Massive Attack και τετοιο στυλ αλλα παντου καθως στους 93 κυκλους εχουν μεγαλη ενεργεια, παρα πολλα ειδη μουσικης (εαν οχι ολα).

- λογικά στους 93 κύκλους η αντίσταση δεν πέφτει πιό κάτω από την καταγεγραμμένη ελάχιστη

- ναι στα περισσότερα είδη μουσικής θα έχει θέμα με το μπάσο , όχι όμως κάτι συνταρακτικό , απλά η κόρνα θα ακούγεται κάπως περισσότερο παρούσα , που λόγω λάμπας όμως θα είναι πιο μαλακή
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.795
... και οχι μονο, οτιδηποτε θα ακουγεται εκει κατω (οπως ακουγεται) θα ειναι σε εντελως λαθος σταθμη και θα νομιζει ο αλλος οτι ακουει .. 🐒
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.492
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top