Ηχεία για πολυκάναλο

rsa

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Καλησπερα,

Είχα ανοιξει αρχικα σε οχι και τοσο σχετικο σημειο του φορουμ αντιστοιχο θεμα.

Η ερώτηση είναι γρήγορη και απλή.

Θέλω να συνοδεύσω την TV και το HTPC με ένα ενισχυτή και ηχεία για ταινίες αλλά και μουσική.

Επειδή έχω χωροθετικά ένα οχι και τόσο εύκολο σαλόνι και δεν μπορεί να τοποθετήθει 5.1, πιστεύεται οτι θα ήταν σωστό να τοποθετήσω ένα ζευγάρι δαπέδου και ένα κεντρικό διαλόγου?

ΟΚ ξέρω surround δεν θα έχω, αλλά δεν έχει καμία απόλυτως σχέση με το ηχειο της TV.......

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν γίνεται κάτι τέτοιο, αν δηλαδή με ένα ζευγάρι και το κεντρικό θα παιξει.... και γενικα αν υποστηρίζεται κάτι τέτοιο από AVR ενισχυτη :108:

Για ενισχυτή είμαι ανάμεσα σε Yamaha 663 και Denon 1910.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Υποστηρίζεται από όλους τους AVR.

Απλά δηλώνεις πόσα και και τι είδους ηχεία έχεις (small-large) στο μενού του AVR και αυτός αναλαμβάνει τα υπόλοιπα.
 

rsa

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Απάντηση: Ηχεία για πολυκάναλο

OK then....

Διαβάζω πολύ καλά λόγια για Crystal Audio. :107:

Θα μπορούσατε να προτείνετε ενα ζευγάρι (κολώνες) και ένα κεντρικό συνολικά μέχρι 400 - 500 Ευρω.

Ρίχνωντας επισης μια ματια σε άλλα σημεία του φόρουμ, βλέπω πως ένας Yamaha 463 μάλλον με υπερκαλύπτει για τη χρήση που θέλω.

Γνώμες?
 

rsa

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Απάντηση: Ηχεία για πολυκάναλο

Λοιπόν τελικά μολις αντεληφθην πως ο 465 ειναι νεότερος του 463 και με την επιπλεον υποστήριξη True HD μαλλον είναι μονοδρομος μιας και μπλεκω με avr.....

Στο λινκ παρακατω βρήκα και firmware upgrade!!! Καλά πως patch-αρονται αυτοι???? :118:

http://www.yamaha.com/yec/products/...027893&CTID=5000300&RLTID=1505&DETYP=RELATION

Τελικά αρχικά αξιζει το 2.1 που αναφέρω παραπάνω για αρχή, η θα βγει τελείως μούφα με τις ματροσκες ???
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Οι περισσότεροι ενισχυτές έχουν την δυνατότητα να μιξάρουν την πληροφορία του κεντρικού καναλιού στα 2 κύρια,οπότε για αρχή με 2.1 είστε καλυμένος.Αρκεί να μήν σας ενδιαφέρουν τα εφέ απ τα πίσω κανάλια.
 

rsa

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Απάντηση: Ηχεία για πολυκάναλο

Να υποθέσω πως στους περισσοτερους περιλαμβάνεται και ο 465 ....:102:

Διαβάζω επίσης πως οι πολυκαναλοι δεν τα καταφέρνουν ιδιαίτερα καλά με τη μουσική και κυρίως στα μπάσα.

Η ερώτηση λοιπόν είναι:

Η ποιότητα ήχου βα βελτιωνόταν αν κατάφερνα με μεγάλη προσπάθεια να βάλω αλλα 2 επιπλέον ηχεία στο χώρο ή εναλλακτικα ένα μόνο sub ???
 

rsa

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Απάντηση: Ηχεία για πολυκάναλο

Και για να μην αποπροσανατολίζω τη συζήτηση....

Προτάσεις για ζευγάρι και κεντρικό?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
E,όταν λέω 2.1 εννοώ σαμπ και 2 κύρια ηχεία.Δεν σε ενδιαφέρει το σαμπ?
 

rsa

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Απάντηση: Ηχεία για πολυκάναλο

Α! Είχα την αίσθηση πως αυτό που είναι απαραίτητο είναι το κεντρικό ηχείο διαλόγου όπως τουλάχιστον μου το είχαν πει και όχι το sub.

Παιδια sorry αντιλαμβάνεστε.... τις γνώσεις μου...:120:


Τώρα κατάλαβα τι εννοούσες λέγοντας:

"μιξάρουν την πληροφορία του κεντρικού καναλιού στα 2 κύρια"


ΟΚ αρα χρειάζομαι ένα sub και ένα ζευγάρι.
 



Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: Ηχεία για πολυκάναλο

Σε αυτό το budget γιατί δεν κοιτάς ένα πλήρες 5.1 σύστημα ώστε να απολαμβάνεις στο πλήρες τις ταινίες; Με ακριβή απόδοση διαλόγου και άπαιχτα εφέ από τα περιφερειακά... Δες αυτό της Crystal Audio: http://skroutz.gr/products/show/2457178
 

rsa

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Απάντηση: Ηχεία για πολυκάναλο

Παιδία πρώτα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας και δεύτερον που δεν με έχετε κράξει ακόμα μιας και μόλις συνειδητοπίησα ότι για άλλη μια φορά άνοιξα το θέμα σε λάθος σημείο του φορουμ... :108:

Σιγά σιγά μαθαίνω τα κατατόπια......

@ THX1138 : Δυστυχώς με τη χωροθέτηση του σαλονιού δεν μπορώ να τοποθετήσω 2 ηχεία στο πίσω μέρος.... Μπορώ μόνο στο πίσω και δεξιά μέρος (πίσω και αριστερά με τίποτα) να τοποθετήσω κάτι (δεξιά υπάρχει πολύς χώρος) και σκεφτόμουν το sub.
Θεωρώ πως δεν έχει νόημα να μπούν και τα δύο πίσω ηχεία από το ίδιο μέρος μιας και έτσι αυτοκαταργείται το 5.1.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.113
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top