Ηχεία για denon avr-x2700h

Μηνύματα
11
Reaction score
1
Καλησπέρα σας, θα παρακαλούσα πολύ για την βοήθεια σας σχετικά με την επικείμενη αγορά ηχείων δαπέδου.
Έχω τον παραπάνω ενισχυτή και κάνω έρευνα για αγορά ηχείων.
Λάτρης της μουσικής αλλά και ταινιών/κινηματογράφου.
Με μπάτζετ γύρω στο 1000αρικο, πουλιά θα μου προτείνατε?
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλημέρα,
Αν είσαι λάτρης της μουσικής και των ταινιών όπως δηλώνεις θα σου πρότεινα ένα σετ Klipsch, σειράς RP, είναι αξιοπρεπές σε μουσική και από τα καλύτερα σε home cinema για τα λεφτά του.
Τώρα για τη τιμή που σκέφτεσαι να δώσεις αν περιλαμβάνει ένα απλό σετ 5.1 νομίζω ότι είναι λίγο το 1000άρικο, αν είναι μόνο για μπροστινά ηχεία, ΟΚ
Φυσικά υπάρχουν φτηνά σετ αλλά δε ξέρω αν σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
1
Καλημέρα,
Αν είσαι λάτρης της μουσικής και των ταινιών όπως δηλώνεις θα σου πρότεινα ένα σετ Klipsch, σειράς RP, είναι αξιοπρεπές σε μουσική και από τα καλύτερα σε home cinema για τα λεφτά του.
Τώρα για τη τιμή που σκέφτεσαι να δώσεις αν περιλαμβάνει ένα απλό σετ 5.1 νομίζω ότι είναι λίγο το 1000άρικο, αν είναι μόνο για μπροστινά ηχεία, ΟΚ
Φυσικά υπάρχουν φτηνά σετ αλλά δε ξέρω αν σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα.
πιστεύεις ενα σετ KLIPSCH RP-600M θα ηταν ικανοποιητικό?
 

Μηνύματα
647
Reaction score
1.199
Πες μας απόσταση απ τα ηχεία και τη θέση ακρόασης και τετραγωνικά χώρου .
Sub έχεις ;
Προσωπικά για ταινίες θα πρότεινα τα Klipsch RP 6000 F και πάνω μαζί με ένα κεντρικό της RP σειράς. Περίπου στα 1000-1200 ευρώ από Γερμανία ή περιμένεις κάποια προσφορά από εδώ αλλιώς μεταχειρισμένα παίζουν πολλά .
Μη πας να τα πάρεις όλα με τη μια , ξεκίνησε με δυο κυρίως να ακούς τη μουσική σου , μετά κεντρικό και surround.
Εάν πας σε Klipsch μόνο RP σειρά η απλή Reference σειρά είναι αρκετά κατώτερη ποιοτικά.
Βασικά να πας να ακούσεις τα ηχεία που έχεις στο μυαλό σου .
Εάν δεν υπάρχει subwoofer η αγορά του πρέπει να προτεραιοποιηθεί.
 
Last edited:

Μηνύματα
11
Reaction score
1
Απόσταση από τα ηχεία 3-3.5μετρα, σε 70τετραγωνικά χώρο.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Δεν έχω ούτε subwoofer
 



gid

Μηνύματα
7.406
Reaction score
8.643
Σε τέτοιο χώρο τα Klipsch μπορεί να είναι και μονόδρομος... Ξεκίνα με δύο δαπέδου, με (τουλάχιστον) 6.5" μεγάφωνα. Αργότερα βάζεις τα περιφερειακά και ένα σαμπ, και.... αργοτερότερα ένα δεύτερο σαμπ.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
1
Σε τέτοιο χώρο τα Klipsch μπορεί να είναι και μονόδρομος... Ξεκίνα με δύο δαπέδου, με (τουλάχιστον) 6.5" μεγάφωνα. Αργότερα βάζεις τα περιφερειακά και ένα σαμπ, και.... αργοτερότερα ένα δεύτερο σαμπ.
Ποια μοντέλα έχουν 6.5" μεγάφωνα?
Ευχαριστώ πολύ
 

Μηνύματα
647
Reaction score
1.199
RP 6000F = 6,5 - περίπου στα 800€ Καινουρια
RP 8000F = 8 - περίπου 1200 από Ελλάδα τα βρίσκεις και 800 μεταχειρισμένα .

RP 600 M = 6,5 τα βρίσκεις και 400€
μεταχειρισμένα στο χώρο σου μόνο για surround τα προτείνω .
Πρόσεχε μη τα μπερδέψεις με τη σκέτη R σειρά.
Τσέκαρε και idealo.de από Γερμανία να δεις διαφορά σε τιμές από τα δικά μας καταστήματα .
Όταν το πάρεις απόφαση και θες από εκεί στείλε μου να σου πω για καταστήματα που έχω αγοράσει παλαιότερα και είναι οκ .

Οπωσδήποτε Subwoofer, όχι Klipsch .
Δες για SVS , XTZ .
Πως σκέφτεσαι το budget σου . Ήθελες με 1000 να πάρεις τα πάντα ; Έχεις σκοπό να ξεπεράσεις το budget και αν ναι κατά πόσο ;

Εάν δεν είσαι διατεθημένος να δώσεις σε βάθος χρόνου τουλάχιστον 2- 2,5K για 5 ηχεία και ένα Sub τότε πρέπει να κοιτάξεις πιο οικονομικά ηχεία από τα Klipsch RP και μάλλον άλλη μάρκα γιατί ξαναλέω την απλή σειρά δεν θα τη πρότεινα σε κανέναν .
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Αν σου είναι ακριβά η σειρά RP της Klipsch μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη τη σειρά RF.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Μεγάλες αποστάσεις, μεγάλος χώρος. Οπότε θες μεγάλα ηχεία και σαμπ, ειδικά αν σε ενδιαφέρει να ακούς ταινία στα 0 db.

η τριάδα μπροστά πρέπει να έχει πολλά μεγάφωνα (δεδομένου ότι τα σπιτικά πάνε συνήθως μέχρι 8" εκτός κι αν πας σε ΡΑ οπότε βρίσκεις και μεγάλα μεγάφωνα).

Προσωπικά, σε απόσταση 2.80 έχω 2*8" και 4*5.25" (κεντρικο) και δεν το μετάνιωσα, αρχικά σκεφτόμουν για μικρότερα λόγω κόστους.

Και φυσικά ισχύς, watt/κανάλι. Θα χρειαστείς τελικό για μπροστινή τριάδα.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Για κοίταξε το παρακάτω σετ
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.353
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top