Ηχεία για Mazda 6

Μηνύματα
59
Reaction score
7
Καλησπέρα στην ωραία παρέα.

Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις. Η μία είναι εάν υπάρχει άποψη για τα ηχεία αυτοκινήτου οβαλ JBL Stage 8602. Σκέφτομαι να κάνω μια μικρή αναβάθμιση στο mazda 6 2004 και στις μπροστινές θέσεις έχει οβάλ 5χ7. Θα έχω σημαντική βελτίωση; δεν θέλω High end αλλά μια σημαντική βελτίωση.

2η ερώτηση. Έχω στο σπίτι σε σαλόνι 45 τμ τα JBL ES 100. Νομίζω ότι στα ψιλά χάνουν λίγο. Μπορώ να βάλω τουίτερ και ποια; Επίσης πρόταση για έναν ενισχυτή για να παίζουν καλά ταινίες και κυρίως μουσική. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Last edited by a moderator:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Το μετέφερα στον Ήχο στο αυτοκίνητο. Αν θέλεις, ρωτάς και αλλού για τον ενισχυτή και τα οικιακά ηχεία.


Νομίζω ότι στα ψιλά χάνουν λίγο. Μπορώ να βάλω τουίτερ και ποια;
Όχι.

Επίσης πρόταση για έναν ενισχυτή για να παίζουν καλά ταινίες και κυρίως μουσική.
Δικάναλο ενισχυτή;
 

Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Καλησπέρα στην ωραία παρέα.

Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις. Η μία είναι εάν υπάρχει άποψη για τα ηχεία αυτοκινήτου οβαλ JBL Stage 8602. Σκέφτομαι να κάνω μια μικρή αναβάθμιση στο mazda 6 2004 και στις μπροστινές θέσεις έχει οβάλ 5χ7. Θα έχω σημαντική βελτίωση; δεν θέλω High end αλλά μια σημαντική βελτίωση.

2η ερώτηση. Έχω στο σπίτι σε σαλόνι 45 τμ τα JBL ES 100. Νομίζω ότι στα ψιλά χάνουν λίγο. Μπορώ να βάλω τουίτερ και ποια; Επίσης πρόταση για έναν ενισχυτή για να παίζουν καλά ταινίες και κυρίως μουσική. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παλιότερα είχα ένα mx5 που είχε τέτοια ηχεία μπροστά.
Τα έφτιαξα λίγο και έβαλα στη μαμά θέση 8"peerless.Με ένα καλό Τουίτερ και ένα καλό μάστορα θα κάνεις δουλίτσα καλή.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Οχι σε jbl για αυτοκινητο.
Καλο ειναι να πας σε ενα καταστημα να σου πουν συμφωνα με τις πορτες του αυτοκινητου σου τι μπορει να αποδωσει καλυτερα.
Αν εισαι Αθηνα στην περιοχη που ειναι το παιδων ειναι το καταστημα του Αντρεα Δραγκιωτη www.dragiotis.gr .
 

Μηνύματα
631
Reaction score
534
Καλησπέρα. Εγώ στο Ford focus που έχει 5x7 έχω βάλει mb quart δίδρομα. Στο Ford Ka έχω βάλει pioneer τρίδρομα. Και στις δύο περιπτώσεις χωρίς πρόσθετο ενισχυτή. Επειδή βρίσκομαι εκτός Ελλάδας δεν μπορώ να βρω τα ακριβή μοντέλα, αλλά και στις 2 περιπτώσεις η διαφορά από τα μαμά ήταν τεράστια, με πολύ καλύτερα τα mb quart. Να φανταστείς ότι στο focus είχα μπροστά τα mb quart και πίσω τα pioneer, τα οποία αργότερα "έσπρωξα" στο ka, βάζοντας και πίσω mb quart νεότερο μοντέλο.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
7
Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Ξέχασα να βάλω και τις κόκκινες γραμμές στο κόστος για οβάλ μέχρι ένα 60€ θα έβαζα. Επίσης πίσω πρέπει να έχει τα ίδια , απαιτείται και εκεί αλλαγή για να καταλάβω αλλαγή,. Εννοείται δεν θα αλλάξω πηγή και δεν θα βάλω ενισχυτή. Με αυτά τα δεδομένα θα πάρω αισθητά καλύτερο ήχο;
 

Μηνύματα
631
Reaction score
534
Για μένα η απάντηση είναι ναι. Δεν νομίζω ότι απαιτείται να αλλάξεις και τα 4, μπορείς πρώτα τα μπροστινά και σε μεταγενέστερο χρόνο τα πίσω.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Καλησπέρα! Έχω κι εγώ ίδιο αυτοκίνητο ίδιας χρονιάς. Το δικό μου έχει και τουίτερ που κάνουν αρκετά καλή δουλειά. Πρόσθεσα ένα sub κάτω από το κάθισμα του οδηγού και βελτιώθηκε κατά πολύ ο ήχος. Αν αλλάξεις ηχεία, γράψε τις εντυπώσεις σου, σε παρακαλώ, για να το σκεφτώ κι εγώ.

Υ.Γ. Άσχετο, όμως επείγον. Σε ενημέρωσαν για ανάκληση επισκευής αερόσακου οδηγού;
 

Μηνύματα
155
Reaction score
13
Καλησπέρα. Εγώ στο Ford focus που έχει 5x7 έχω βάλει mb quart δίδρομα. Στο Ford Ka έχω βάλει pioneer τρίδρομα. Και στις δύο περιπτώσεις χωρίς πρόσθετο ενισχυτή. Επειδή βρίσκομαι εκτός Ελλάδας δεν μπορώ να βρω τα ακριβή μοντέλα, αλλά και στις 2 περιπτώσεις η διαφορά από τα μαμά ήταν τεράστια, με πολύ καλύτερα τα mb quart. Να φανταστείς ότι στο focus είχα μπροστά τα mb quart και πίσω τα pioneer, τα οποία αργότερα "έσπρωαλεςξα" στο ka, βάζοντας και πίσω mb quart νεότερο μοντέλο.
Τα mbquart τα έβαλες με την εργοστασιακη πηγή;
 



Μηνύματα
59
Reaction score
7
Καλησπέρα! Έχω κι εγώ ίδιο αυτοκίνητο ίδιας χρονιάς. Το δικό μου έχει και τουίτερ που κάνουν αρκετά καλή δουλειά. Πρόσθεσα ένα sub κάτω από το κάθισμα του οδηγού και βελτιώθηκε κατά πολύ ο ήχος. Αν αλλάξεις ηχεία, γράψε τις εντυπώσεις σου, σε παρακαλώ, για να το σκεφτώ κι εγώ.

Υ.Γ. Άσχετο, όμως επείγον. Σε ενημέρωσαν για ανάκληση επισκευής αερόσακου οδηγού;
Όχι ακόμα αλλά δεν περιμένω πολλά από τους δικούς μας προχειρατζήδες στον Έβρο. Αρπάκουλες τελείως απαράδεκτοι. Θα πάω Ξάνθη ο τύπος είναι πιο ψαγμένος για να δω τι παίζει με τον αερόσακο.

Επί της ευκαιρίας ρωτάω εάν υπάρχει καμιά καλή πρόταση για οβάλ 5χ7 μπροστά μέχρι 60-70€ το πολύ.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
7
Μετά από αρκετή σκέψη και αφού πρώτα βελτίωσα τον ήχο στο μικρότερο αυτοκίνητο (colt cz3) έχω αποφασίσει να βάλω αντάπτορες στις θέσεις 5χ7 τουMAZDA6 και να τοποθετήσω λίγες μέρες αργότερα τα beyma 6m80nd τα οποία φημίζονται για την ευαισθησία τους παράγοντας πολύ σημαντικός όταν θα πρέπει να οδηγηθούν από το RCD του αυτοκινήτου. Εντάξει πολλοί θα πουνε ότι τα συγκεκριμένα δεν είναι τα κορυφαία ότι τσιρίζουν κλπ. Ναι μεν αλλά παίζουν δυνατά και καλούτσικα με το υπάρχον ηχοσύστημα. Θα εκτιμούσα μια άποψη που να περιέχει ευαίσθητα ηχεία που να παίζουν καλά με το μαμά ενισχυτή και να κινούνται σε μονοψήφιο κόστος εί δυνατόν.

ΥΓ Ξέχασα να γράψω ότι έχω βάλει ένα ζεύγος γερμανικά τουιτερ που παίζουν καλά
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.283
Reaction score
853
Καλημέρα Μπάμπη,
μεγάφωνο με τόσο υψηλή ευαισθησία δεν μπορεί να έχει και την ιδανική ποιότητα, επίσης δεν μπορεί να κατέβει σε χαμηλές συχνότητες.
Το συγκεκριμένο μεγάφωνο γι αυτό που κατασκευάστηκε (ΡΑ) ανήκει στα καλά μεγάφωνα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.185
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top