Ηχεία και ενισχυτής

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Αυτή την στιγμή ο χώρος μου είναι dedicate και μπροστά και κεντρικό έχω τα crystal audio TX-T2 SE. Ενισχυτή αν δεν μου προτείνεται κάποιον άλλον καλύτερο μάλλον θα πάρω τον denon 1500, τι και ποσά ηχεία ακόμα προτείνετε για atmos? Επίσης επειδή ο χώρος είναι λίγο στενός για τα περιφερειακά ηχεία θα ήθελα να είναι όσο πιο minimal γίνεται σε διαστάσεις και να τοποθετηθούν στους τοίχους....

Ο χώρος είναι σχετικα μικρος μολις 18 τετραγωνικα, με διαστασεις 3.70Χ4.80Χ3.00

Για αυτον εδω τι λετε αξιζει η υπερβαση σε σχεση με το 1500
https://www.amazon.de/dp/B07DY88MDR...R&ascsubtag=NdnHDLM1zL7pzskUUJry8g&th=1&psc=1

Αλλα μολις ειδα πως δεν τον στελνει Ελλαδα . Τον εχει και εδω https://www.cyberport.de/?DEEP=B703-1D5&APID=6&iaid=201907290846281287266a1ef0441b αυτο το καταστημα το ξερετε? στην Ελλαδα εχει πανω απο 1100 ευρω

BC001574-9C81-4E0F-8233-82715508D574.jpeg
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Αυτή την στιγμή ο χώρος μου είναι dedicate και μπροστά και κεντρικό έχω τα crystal audio TX-T2 SE. Ενισχυτή αν δεν μου προτείνεται κάποιον άλλον καλύτερο μάλλον θα πάρω τον denon 1500, τι και ποσά ηχεία ακόμα προτείνετε για atmos? Επίσης επειδή ο χώρος είναι λίγο στενός για τα περιφερειακά ηχεία θα ήθελα να είναι όσο πιο minimal γίνεται σε διαστάσεις και να τοποθετηθούν στους τοίχους....

Ο χώρος είναι σχετικα μικρος μολις 18 τετραγωνικα, με διαστασεις 3.70Χ4.80Χ3.00

Για αυτον εδω τι λετε αξιζει η υπερβαση σε σχεση με το 1500
https://www.amazon.de/dp/B07DY88MDR...R&ascsubtag=NdnHDLM1zL7pzskUUJry8g&th=1&psc=1

Αλλα μολις ειδα πως δεν τον στελνει Ελλαδα . Τον εχει και εδω https://www.cyberport.de/?DEEP=B703-1D5&APID=6&iaid=201907290846281287266a1ef0441b αυτο το καταστημα το ξερετε? στην Ελλαδα εχει πανω απο 1100 ευρω

View attachment 133729
Κέρκυρα πού είσαι? Κ Εγώ Κέρκυρα είμαι, το λιγότερο πού μπορείς να πάρεις για τον χώρο σού είναι ο Pioneer, μην ασχοληθείς καν με τον denon....... o χώρος σού είναι μία χαρά,τέλειος θα έλεγα! Για μένα πάρε Τον Pioneer και αφού θες κάτι μικρό πάρε bose ηχεία, πολύ μικρά ηχεία με μεγάλο ήχο.
Να ξέρεις παντος αν θες κάτι καλό θα πληρώσεις, για να μην σου πέσει μεγάλο το βάρος μην τα πάρεις ολα μαζί, σιγά σιγά. Αφού έχεις dedicated επιβάλλετε να στήσεις κάτι καλό, υπάρχει κίνδυνος να σε αποκλείσουν από το φόρουμ μετά.....:D:lolsign:
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Ευχαριστώ για την απάντηση. Είδα και τον https://www.amazon.de/Marantz-SR601...=marantz+6013&qid=1564402297&s=gateway&sr=8-2

Αλλά μήπως είναι υπερβολή για τα μόλις 18 τετραγωνικά μου;

Επίσης ποια ηχεία λες Bose λες ; Είδα και τα Jbl που είναι μικρά και γράφουν καλά λόγια
https://www.skroutz.gr/s/401841/JBL-Control-1-Pro.html

Επισησ Πως να τα τοποθετήσω σωστά; Δυστηχως λόγω χώρου ο καναπές πρέπει να είναι σχεδόν τέρμα τοίχο και δεν υπάρχει χώρος να μπουν ηχεία πίσω .

ΥΓ: Κέρκυρα ειμαι στα Γουβια
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Δυστυχώς λόγω χώρου ο καναπές πρέπει να είναι σχεδόν τέρμα τοίχο και δεν υπάρχει χώρος να μπουν ηχεία πίσω .
Γιατί το λες αυτό; Από τη φωτογραφία βλέπω ότι έχεις χώρο μπροστά να τον σπρώξεις.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Τα JBL δεν κάνουν για την δουλειά που τα θέλεις. Προτίμησε ένα ολοκληρωμένο πακέτο ηχείων home cinema. Θα είναι καλύτερα ταιριαγμένα. Θα έχουν και sub...Τα JBL είναι για άλλες χρήσεις.
Γιάννης
Υ.Γ. Μην βιάζεσαι. Το μεγάλο γίνεται μικρό, το μικρό δεν μεγαλώνει! Πάρε λίγα και καλά. Αμαρτία είναι ένας τέτοιος χώρος να υστερεί σε ήχο. Από εικόνα τι θα κάνεις; Εκεί σε τι επίπεδα κινείσαι ή θα κινηθείς;
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Αν θες να πας στον μαρντζ πήγαινε, σε πολύ μικρούς ενισχυτές μην πας. Αλλά οι Pioneer είναι καλύτερη σε ταινίες.....
Αλλά μήπως είναι υπερβολή για τα μόλις 18 τετραγωνικά μου;
Θες να δεις τι έχω εγώ σε 20 τετραγωνικά?:laugh:
Υ.Γ αχαραβη!
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Ο καναπές δεν μπορεί να πάει πιο μπροστά γιατί θα είναι πολύ κοντά στην οθόνη 130 ίντσες... κατά 99% έχω αποφασίσει να πάρω για προβολέα τον Epson 9400.

Τώρα μένει να αποφασίσω για ενυχιστη και για 4 μικρά ηχεία για τα πίσω και τα surround τα οποία πρέπει να είναι όσο πιο μικρά σε μέγεθος γίνεται και να κρέμονται στον τοίχο. Μάλλον θα πάω σε διάταξη 7.1
( όπως είπα έχω είδη την τριάδα μπροστά από την crystal audio)
[DOUBLEPOST=1564408468][/DOUBLEPOST]Και για να μου κάνετε συγκεκριμένες προτάσεις αν γίνεται , το μπατζετ μου είναι 4000 ευρώ από τα οποία τα 2500 θα φύγουν για τον προβολέα , όποτε μένουν 1500 για τον ενισχυτή και τα 4 μικρά ηχεία πίσω
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Εντελώς φιλικά.

Φίλε αμαρτία από το θεό δηλαδή. Να έχεις τέτοιο χώρο και να έχεις τέτοιο ήχο. Πρέπει να το δεις ΌΛΟ το θέμα ήχος από την αρχή. Κυριολεκτικά όμως, δεν ακούς τίποτα. Πούλησε τα όλα και έλα εδώ να δούμε πως θα γίνει σωστά.

Τη απόσταση έχεις εσύ από την οθόνη που λες ότι ο καναπές δεν πάει πιο μπροστά;
Το μέγεθος της οθόνης ΚΑΙ η ανάλυση που βλέπεις θα μας δώσουν την απόσταση θέασης και όχι τη "θεωρούμε" καλό.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Ο χωρος σου ειναι μια χαρα.Για ενισχυτη πας για denon η για pioneer,με αυτη την σειρα για εμενα. Στην περιπτωση των ηχειων τα jbl που εβαλες μια χαρα μεγαφωνα ειναι αλλα οπως και ολα τα αλλα μικρα .θα τα τελειωσεις γρηγορα στον χωρο σου ο οποιος δεν ειναι μικρος .Πηγαινε σε dali zensor 5 για εμπρος dali vokal για κεντρικο και dali zensor 1 για πισω. Για subwoofer θα χρειαστεις κατα την γνωμη μου 12" .
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Καταρχάς εάν πάρεις τον 9400 και δεν αλλάξεις γνώμη πάλι δεν έχεις θέμα με τις ιντσες
Επίσης ποιος σου απαγορεύει να κάτσεις ποιο κοντά ;;;
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Τι να πουλήσω μόνο τα 3 μπροστά ηχεία έχω που όπως είπα θα τα κρατήσω δεν είναι και κακά στον ήχο. Όλα τα αλλά τα συζητάμε αν είναι μέσα στο μπατζετ που σας εγραψα
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εάν έχεις προαποφασίσει για τα ηχεία τι ρωτάς ;;;
Έχεις ακούσει αλλα πώς παίζουν για να συγκρίνεις ;;
Πολύ απλά δεν κάνουν για τον χώρο σου εάν θες να είναι αναφοράς ...
Πάρε ενεργά
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Δεν έχω προαποφασίσει . Απλά είπα ότι τα 3 μπροστά Ίδη τα έχω αγορασμένα. 300 το κεντρικό και αλλά 500 τα αλλά αν θυμάμαι καλά... γιαυτο αν πάω σε νέα δεν νομίζω να μου φτάσουν τα χρήματα. Δεν κάνουν αυτά που έχω από ποια άποψη? Είναι μικρά ? Δεν έχω ακούσει αλλά , είμαι επαρχία και δεν υπάρχει τρόπος να ακούσω αλλά. Εσείς ποια θα μου προτείνατε?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
προτεινω να μοιρασεις καλυτερα τα χρηματα....
....να πας τον καναπε μισο μετρο μπροστα τουλαχιστον ..


setup και τοποθετηση ηχειων

beng 2700.....1500e
TX-B1-BLA ...400e

AV marantz sr6013...900

sub x 2
xtz 12.17 EDGE .......1500e


συνολο 4300e
και σιγουρα λιγοτερα μιας θα πετυχεις καλυτερες τιμες.

για atmos μπορεις να παρεις και 4 jbl control one, αλλα αστο για αργοτερα να παρεις κατι καλυτερο ....δλδ τα δικα του ηχεια ωστε να εχεις ιδια σειρα ηχεια ολα.;)




 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
προτεινω να μοιρασεις καλυτερα τα χρηματα....
....να πας τον καναπε μισο μετρο μπροστα τουλαχιστον ..


setup και τοποθετηση ηχειων

beng 2700.....1500e
TX-B1-BLA ...400e

AV marantz sr6013...900

sub x 2
xtz 12.17 EDGE .......1500e


συνολο 4300e
και σιγουρα λιγοτερα μιας θα πετυχεις καλυτερες τιμες.

για atmos μπορεις να παρεις και 4 jbl control one, αλλα αστο για αργοτερα να παρεις κατι καλυτερο ....δλδ τα δικα του ηχεια ωστε να εχεις ιδια σειρα ηχεια ολα.;)



Δηλαδή είναι καλύτερα να χάσω σε εικόνα και να έχω καλύτερο ήχο? Επίσης μήπως είναι καλύτερα αντί για 5.1.2 να πάω σε 7.1?
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
καλυτερα ειναι το 5.1 για τον χωρο σου, φτανει να πας μισο μετρο τουλαχιστον μπροστα τον καναπε...

θα μπορεις να βαλεις και 4 υψους με εναν πολυ μικρο συμβιβασμο ....

στην εικονα υπαρχουν συν και πλην....
...στην περιπτωση σου μαλλον μειον βλεπω με τον 9400 αφου δεν θα ρυθμιστη και δεν εχεις και την δυνατοτητα επαναρυθμισης του προβολεα σε καποιες παραμετρους .....χανουν με τον καιρο καποιες ρυθμισεις βασικες τα LCDοειδη(LCD-SXRD-DILA)
 


Μηνύματα
941
Reaction score
205
Προτείνω 5.2.4 για αυτό τον χώρο
Ευχαριστω για όλες τις προτάσεις απλά παρακαλώ λάβετε υπόψιν σας και το budget που έχω και μπορώ να διαθέσω και είναι για ενισχυτή και ηχεία πάνω κάτω στα 2.000 ευρώ.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top