Ηχεία με ή χωρίς σίτες;

Μηνύματα
41
Reaction score
30
Γειά σας και χρόνια πολλά.
Είμαι φρέσκος στο στήσιμο Home cinema και ρίχνω πολύ ψάξιμο και διάβασμα κατι όμως που δεν μου έχει γίνει ξεκάθαρο ακόμα είναι το εξής. Τά ηχέια μου (B&W 683) παίζουν καλύτερα χώρις τις σίτες τους και είναι αισθητά πιο όμορφα. Έτσι σκεφτόμουν μήπως τα άφηνα μόνιμα χωρίς τις σίτες τους το μόνο που φοβάμαι είναι αν υπάρχει περίπτωση να πάθουν κάτι απο σκόνη σε συνδιασμό με υγρασία. Προς το παρόν τις βγάζω για χρήση σε σοβαρές ακροάσεις και τις ξάνα βάζω αλλα ανυσηχώ και για την κατάσταση των σιτών αν το συνεχίσω αυτό. Δεν εχώ φόβο για χτυπήματα και τέτοια οπότε αν δεν έχουν πρόβλημα τα ηχεία θα ήταν ισως καλύτερα να τα άφηνα μόνιμα χωρίς σίτες.

Γνώμες;
Ευχαριστώ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Έτσι σκεφτόμουν μήπως τα άφηνα μόνιμα χωρίς τις σίτες τους το μόνο που φοβάμαι είναι αν υπάρχει περίπτωση να πάθουν κάτι απο σκόνη σε συνδιασμό με υγρασία.
Δεν παθαίνουν τίποτα.
 




T

Tadakis

Guest
Υπάρχουν ηλεκτροδυναμικα ηχεία (σαν τα B&W δηλαδή) που ο κατασκευαστής τα δίνει χωρίς σίτα. Άρα άφοβα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Απλό ξεσκόνισμα με swifer, και ποτέ βρεγμένο βέτεξ!!
Και βέβαια πρέπει να καθαρίζονται με υγρό πανί όποτε χρειάζεται. Τα μεγάφωνα της B&W, όπως και όλων των εταιρειών που γνωρίζω, πλην ATC φυσικά, δεν έχουν (κακή) επικάλυψη.
Τα συγκεκριμένα είναι kevlar και αλουμίνιο και προσωπικά έχω καθαρίσει δεκάδες (αν όχι εκατοντάδες) φορές τα B&W Matrix και Nautilus που είχα με υγρό microfiber. Καθαρίζω συχνά με υγρό ακόμα και τα beryllium tweeters. :p
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Η απάντηση θεωρώ ότι είναι μονόδρομος.
Αν έχεις μικρά παιδιά στο σπίτι ή όχι. Αναλόγως πράττεις:D
Καλημέρα και χρόνια πολλά!!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Aν οι σήτες δεν άφηναν να περνάει σκόνη και υγρασία, δεν θα περνούσε και ο ήχος,

Αν έχεις μικρά παιδιά στο σπίτι ή όχι. Αναλόγως πράττεις:D
Σωστό , αλλά ένας γνωστός που έχει γατιά, αγοράζει Canton Ergo που έχουν μεταλλικές σήτες.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τα συγκεκριμένα είναι kevlar και αλουμίνιο και προσωπικά έχω καθαρίσει δεκάδες (αν όχι εκατοντάδες) φορές τα B&W Matrix και Nautilus που είχα με υγρό microfiber. Καθαρίζω συχνά με υγρό ακόμα και τα beryllium tweeters. :p
Μήπως είσαι λίγο ψυχαναγκαστικιά γλυκιά μου;:p
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Το θέμα είχε συζητηθεί και στο diyaudio.com , και όλοι οι μηχανικοί εταιρειών ηχείων που απάντησαν είπαν ομόφωνα και κατηγορηματικά οτι οι σίτες είναι απόλυτα διαφανείς στις συχνότητες που ακούει ο άνθρωπος.

Ενα μέλος είχε μπει στον κόπο να κάνει μετρήσεις διαφόρων υλικών (που μάλιστα μου τις είχε στείλει με pm και κάπου θα τις έχω θαμμένες) , και αν θυμάμαι καλά σε ένα-δυό εμφανίστηκε κάποια απώλεια στο άνω άκρο, αλλά πολύ μικρή και ΙΜΟ ανάξια λόγου.

Αυτό που μπορεί να κάνει ζημιά, είναι το πλαίσιο (αν υπάρχει) στήριξης, λόγω περίθλασης. Η δική μου εμπειρία λέει οτι τα τύπου "κορνίζας" κάνουν σχεδόν πάντα κακό (και όχι μόνον στις υψηλές συχνότητες) και μάλιστα άμεσα ακουστό.

Ωστόσο, αυτό που θέλει προσοχή είναι τα μεγάφωνα με ακίνητο phase plug και μικρό διάκενο στην περιφέρειά του, προκειμένου να κινείται ο κώνος. Με τέτοια, προσωπικά θα άφηνα τις σίτες στη θέση τους για τις ακροάσεις ρουτίνας. Συγκρατούν σκόνη - τουλάχιστον την πιο χοντρή - πράγμα που φαίνεται αν τις κοιτάξεις στο φως μετά από καιρό, και δεν είναι κακή ιδέα να τις καθαρίζει/πλένει κανείς μια φορά το χρόνο.

Επίσης, κάποιες σχεδιάσεις λέγεται ότι ευνοούν την διασπορά των υψηλών. Πιθανόν, δεν έχουν πέσει στην αντίληψή μου συγκριτικές μετρήσεις.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Να μην ξεχνάμε βέβαια, πως οι σοβαρές εταιρείες συνιστούν να μένουν πάνω οι σιτες, και αν χρειαστεί, να αφαιρούνται με τη βοήθεια ενός συνδετήρα...
:headbang::headbang::headbang:

http://www.harbeth.co.uk/usergroup/...r-design/244-how-to-safely-remove-the-grilles


We recommend the brass clip compared to the standard shiny steel one, as it is stiffer and is also a little thicker.

Χαιενταδες σε όλα τους!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Και βέβαια πρέπει να καθαρίζονται με υγρό πανί όποτε χρειάζεται. Τα μεγάφωνα της B&W, όπως και όλων των εταιρειών που γνωρίζω, πλην ATC φυσικά, δεν έχουν (κακή) επικάλυψη.
Τα συγκεκριμένα είναι kevlar και αλουμίνιο και προσωπικά έχω καθαρίσει δεκάδες (αν όχι εκατοντάδες) φορές τα B&W Matrix και Nautilus που είχα με υγρό microfiber. Καθαρίζω συχνά με υγρό ακόμα και τα beryllium tweeters. :p
ηλεκτρική δεν βάζεις?:o
βρωμιάρα!:p:roflmao::roflmao:
 


Μηνύματα
41
Reaction score
30
Ενα μέλος είχε μπει στον κόπο να κάνει μετρήσεις διαφόρων υλικών (που μάλιστα μου τις είχε στείλει με pm και κάπου θα τις έχω θαμμένες) , και αν θυμάμαι καλά σε ένα-δυό εμφανίστηκε κάποια απώλεια στο άνω άκρο, αλλά πολύ μικρή και ΙΜΟ ανάξια λόγου.

Αυτό που μπορεί να κάνει ζημιά, είναι το πλαίσιο (αν υπάρχει) στήριξης, λόγω περίθλασης. Η δική μου εμπειρία λέει οτι τα τύπου "κορνίζας" κάνουν σχεδόν πάντα κακό (και όχι μόνον στις υψηλές συχνότητες) και μάλιστα άμεσα ακουστό.
Δεν ξέρω σίγουρα αν φταίει η σίτα ή η κορνίζα (πιθανότερο η κορνίζα) πάντος η διαφορά που έχουν τα ηχεία ακουστικά τουλάχιστον τα δικά μου είναι αισθητή αμέσως.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Σκούπα κάνει η Άννα, κάθε εβδομάδα.
Τα πάντα εκτός των tweeters, που τα σταμάτησε όταν της είπα πόσο κοστίζουν. :p
η περιοχη γυρω απο τα ηχεια καθως και τα μηχανηματα ειναι απαγορευμενη ζωνη
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Το καλύτερο καθαριστικό για τα ηχεία είναι το πινέλο που βάφονται οι γυναίκες σας. Έχω κλέψει ένα, και το φυλάω σαν τα μάτια μου: Σημειώστε: Αποτελείται από εκατοντάδες μακριές και λεπτές τρίχες. Είναι πολύ απαλό και έχει την δυνατότητα να τρυπώνει παντού και τέλος λόγω του μεγάλου μεγέθους των τριχών. η ξύλινη ή πλαστική βάση του, απέχει αρκετά από τον χώρο καθαρισμού, αποτρέποντας έτσι την περίπτωση ζημιάς.....

Σαν καθαριστικό δε κάνει τέλεια την δουλειά του!
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
αλλά ένας γνωστός που έχει γατιά, αγοράζει Canton Ergo που έχουν μεταλλικές σήτες.
εγω παλι ειχα παει σε ενα σπιτι να δω ενα sub και δεν ειχε καν σιτες και εβγαζε τα γατια απο τα μπας ριφλεξ :roflmao::roflmao::roflmao::lol:
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.488
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top