Ηχεία με διπλοκαλωδίωση.

Μηνύματα
7
Reaction score
11
Καλημέρα στην παρέα!
Έχω τα ηχεία Monitor 2 της Audio Spectrum. Έχουν υποδοχή για διπλοκαλωδίωση, την οποία δεν χρησιμοποιώ. Έχει κάποιο νόημα η διπλοκαλωδίωση ως προς το ηχητικό αποτέλεσμα ή υπάρχει απλώς για να είναι συμβατά τα ηχεία με ενισχυτές διαφόρων ομικών αντιστάσεων;
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Αν έχεις καλώδιο που παρέχει διπλοκαλωδίωση, χρησιμοποίησέ το. Αν όχι, μη δίνεις σημασία. Ενδιαφέρον θα είχε αν είχες δύο ίδιους τελικούς, οπότε θα έκανες μια φανταστική διενίσχυση, εκεί θα είχες αισθητή αλλαγή / βελτίωση. Αφού προφανώς δεν έχεις, μη δίνεις σημασία.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
11
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Αν ασχοληθώ (αν λέω), βάζοντας διπλά καλώδια, είδα στο πίσω μέρος του ενισχυτή ότι τα Ohm από 6 γίνονται 12. Έχει αυτό επίδραση στην ένταση του ήχου που θα μου δίνουν τα ηχεία μου, τα οποία είναι 6 Ohm; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω.
 

TGD

Μηνύματα
7.117
Reaction score
7.164
Αυτό που λέει ο ενισχυτής από πίσω είναι για όταν συνδέσεις δυο διαφορετικά ζευγάρια ηχείων στον ίδιο ενισχυτή.
Τϊποτα δεν θα αλλάξει αν βάλεις διπλά καλώδια. Μην ασχοληθείς.
 


Μηνύματα
7
Reaction score
11
Yamaha AX-497
Αυτό που λέει ο ενισχυτής από πίσω είναι για όταν συνδέσεις δυο διαφορετικά ζευγάρια ηχείων στον ίδιο ενισχυτή.
Τϊποτα δεν θα αλλάξει αν βάλεις διπλά καλώδια. Μην ασχοληθείς.
Χρήσιμη πληροφορία. Ευχαριστώ!
Τι ενισχυτη έχεις;
Yamaha AX-497
 
Last edited:

Μηνύματα
516
Reaction score
1.119
Στα δικά μου που το δοκίμασα, σκατα έπαιζε. Με μόνη ήταν πολύ πιο ας πούμε οργανωμένος ο ήχος. Με τη διπλοκαλιωση υπήρχε ασάφεια, λες και παίζανε 2 ηχεία μαζί ένα πράμα.
Με τα δικά μου τουλάχιστον αυτή την εμπειρία είχα και δεν κάνα ασχολήθηκα με το έργο
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.341
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top