Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

I

iason

Guest
Καλημέρα σέ όλους,
Δεν ξέρω αν ο τίτλος καλύβει αυτό πού θέλω να παρουσιάσω αν όχι συχωρέστε με,εχω ενα τρίδρομο ηχείο με δυο 6,5 γούφερ ενα μιντ και τουίτερ σε προσπάθειά μου να το εξερευνήσω μέσα (επειδή άκουσα ότι τα καλώδια σύνδεσης δεν είναι κολημένα αλλά με παπουτσάκια πάνω στα μεγάφωνα και τελικά είναι αλήθεια αυτό που άκουσα)
παρατήρησα ότι το κάτω μερος της καμπίνα με τά 2γούφερ δεν εχει καμία ηχομόνοση αριστερά δεξιά πάνω της καμπίνας παρά μονο στό πατωμα ένα κομάτι ασπρο υλικό κατι σαν μαλί.
Εποικοινώνησα με την εταιρεία και μου είπανε οτι δεν ειναι λάθος αυτός είναι ο σχεδιασμός για περισσότερο μπάσο.
Εγώ φυσικά πού δεν εχω και τις ανάλογες γνώσεις το δέχομαι.Είναι όμως έτσι;
Ερώτηση πρός σε όλους πού έχετε τις γνώσεις ,να δοκιμάσω να γεμίσω και τα πλαινά της καμπινας η θα τα κάνω χειρότερα και επίσης να κολήσω τά καλώδια απευθείας η να τα αφήσω 'οπως είναι;
Όι διαστaσεις της καμπινας είναι 20cm x 30cm και υψος 100cm.
Ευχαριστώ εκ των προτ'ερων όσους απαντήσουν

Με εκτίμηση ΙΑΣΩΝ:unsure:
Πρός το παρων δεν θα ηθελα να αναφερω το ονομα του ηχείου.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Απάντηση: Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

Φίλε μου μπορεί να είναι όντως έτσι.

Δε σημαίνει ότι αν στο στουμπώσουνε με μονωτικό θα παίζει καλύτερα το ηχείο.

ΠΧ τα rogers ls4 που είχα ένα φεγγάρι ήταν τίγκα στη μόνωση μέσα.

Τα monitor audio 352md που πήρα μετά είχαν λίγη βάτα.

Και τα δυο παίζανε υπέροχα.

Ποιο ηχείο?
 


TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.180
Απάντηση: Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

Προσθέτοντας υλικό μέσα στην καμπίνα:
1. Απορροφάς συγκεκριμένες συχνότητες
2. Αυξάνεις τον φαινόμενο όγκο του κουτιού
3. Αλλάζεις την πίεση του αέρα στο εσωτερικό, επομένως και την ανάρτηση του μεγαφώνου
Οπότε, άστο όπως είναι.
 

Μηνύματα
162
Reaction score
8
Απάντηση: Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

Και τα καλώδια άστα όπως είναι. Πρέπει να είναι τρίδρομο...
 

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Απάντηση: Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

Καλυτερα να μην το πειραξεις. Θα αλλοιωσεις αυτο το οποιο ακουσες,σου αρεσε,το επελεξες και το πληρωσες για αυτο που ειναι. Το θεμα μεταπωλησης επισης,ισως να ειναι ενα θεμα στο μελλον,αφου ο υποψηφιος αγοραστης, λογικα, θα θελει να αγορασει το συγκεκριμενο μοντελο και οχι κατι που εσυ πειραξες και το αλλοιωσες,εστω και σε μικρο βαθμο.
 

I

iason

Guest
Απάντηση: Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

Διακρίνω μια ομοφωνία και ειλικρίνεια από όλα τα παιδιά πού απαντήσανε οπότε συμπέρασμα (κάθομαι στα αυγά μου).
Σας ευχαριστώ 'ολους για τη βοήθεια και τις απαντήσεις.

Με εκτίμηση Ιασων
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Σε κάθε περίπτωση το να κολλήσεις τα καλώδια επάνω στα μεγάφωνα είναι βελτίωση.
Αρκεί βέβαια να γνωρίζεις τη σωστή διαδικασία κόλλησης, αλλιώς μπορεί και να γίνει χειρότερο.

Άλλο η ευκολία κατασκευής που επιδιώκουν οι εταιρίες, μοντάρουν αρχικά το κροσόβερ και μετά απλώς θηλυκώνουν, και άλλο η ποιοτική κατασκευή.
 

I

iason

Guest
Απάντηση: Re: Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

Καλημέρα ,αν αποφασίσω να κολήσω τα καλώδια πάνω στα μεγάφωνα λογικά πρέπει πρώτα να αφαιρέσω τα (παπουτσάκια )η όχι;
Αγαπητέ Peter Meni τη κόληση μου την πρότεινε και τεχνικός της Quadral αλλά να μην αλλάξω τίποτα άλλο γιατί λέει αλλάζεις την ταυτότητα του ηχείου.
Τώρα κατά το πόσο ξερω ,δεν είμαι επαγγελματίας απλά ασχολούμαι χρόνια ερασιτεχνικά.
 

I

iason

Guest
Απάντηση: Re: Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

Απορία!!! Τί συμβαίνει αν δεν είναι κολημένα ,με την θερμοκρασία χαλαρώνουν οι σύνδεσμοι;
 


I

iason

Guest
Απάντηση: Re: Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

Συγνώμη ρε παιδιά,αν είναι έτσι τότε στο τί καλυτερεύουν αν τα κολήσεις;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Καλύτερη επαφή, λιγότερα μέταλλα ανάμεσα στο ενισχυτή και το ηχείο;

Εγώ πάντως δεν το κάνω. :biggrin:
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

Οι επαφές πρέπει να είναι επίχρυσες, επιροδιωμένες ή κολλημένες. Σε διαφορετική περίπτωση υπάρχει μια υποβάθμιση της ποιότητας του ήχου, κυρίως στις υψηλές συχνότητες. Η οποία για να είναι ακουστή εξαρτάται από την ποιότητα όλου του συστήματος. Σε μέτριας ποιότητας συστήματα διακρίνεται δύσκολα.

Αυτό που λέει ο Πέτρος είναι σημαντικό. Ακόμα και η κόλληση χρειάζεται μια - απλή - τεχνική.
 


TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.180
Απάντηση: Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

Η κόλληση είναι μίγμα κασσίτερου και μολύβδου. Δεν είναι από τα μέταλλα με κορυφαία αγωγιμότητα. Κολλήσεις που έχουν ασήμι μέσα υπάρχουν, αλλά στις πιο πολλές το ποσοστό είναι αστείο (για δείτε λίγο την περιεκτικότητα στο κουτί). Οι μηχανικές κολλήσεις είναι γενικά ανώτερες, αρκεί να μην σκουριάσουν.
 

I

iason

Guest
Απάντηση: Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

Από όσο γνωρίζω φίλε μου το ποσοστό ασημιού στις ασημοκολήσεις είναι από 3% εως και 5% περίπου αστείο νούμερο.
Μηχανικές κολήσεις ποιές ενοείς τά (παπουτσάκια )πού έχω τώρα;
 

Μηνύματα
44
Reaction score
18
Απάντηση: Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

Μηχανικές κολήσεις ποιές ενοείς τά (παπουτσάκια )πού έχω τώρα;
crimp = ενώνω μόνιμα (?) με μηχανικό τρόπο = σύνθλιψη, χωρίς κόλληση

οδηγίες, μετά από πρόχειρο γκουγκλάρισμα...
http://www.ehow.com/how_6782031_crimp-speaker-wire.html
http://www.audioholics.com/education/cables/crimping-and-soldering -κ στρουμφάκια : )
http://www.diyaudio.com/forums/equipment-tools/31791-crimping-vs-soldering.html - το κάνουν κ οι ντιούδες ; )
http://www.youtube.com/watch?v=ZlHqgP9wrtA - κ βιντεάκι : )
 

I

iason

Guest
Απάντηση: Re: Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

Σε κάθε περίπτωση το να κολλήσεις τα καλώδια επάνω στα μεγάφωνα είναι βελτίωση.
Αρκεί βέβαια να γνωρίζεις τη σωστή διαδικασία κόλλησης, αλλιώς μπορεί και να γίνει χειρότερο.

Άλλο η ευκολία κατασκευής που επιδιώκουν οι εταιρίες, μοντάρουν αρχικά το κροσόβερ και μετά απλώς θηλυκώνουν, και άλλο η ποιοτική κατασκευή.
Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να κολήσω τα μεγάφωνα των ηχείων μου η διαφορά εμφανής πρός το καλύτερο βέβαια μετά από 3 μέρες ,τά μεσαία μου γλύκαναν και μαζεύτηκαν πρίμα ποιό καθαρά και αναλυτικά και ποιό καθαρό χαμηλό.
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά γιά τις γνώμες τους και ιδιαίτερα τον Petermeni και τον anemelos.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Ιάσων
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Ηχεία με λίγη μόνωση;;;;;;;;

Ανταποδίδω τους φιλικούς χαιρετισμούς, ευχαριστημένος που βοήθησα. :smile:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.604
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top