Ηχεία πως να τα συνδέσω [BASIC]

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καληπέρα στο forum, όντας τελείως απληροφόρητος και ανίδεος στο θέμα ηχεία χρειάζομαι την βοήθεια σας. Έχω κάποια ηχεία στο ταβάνι τα οποία θέλω να τα συνδέσω με την τηλεόραση μου αλλά το θέμα είναι οτι δεν έχω ιδέα πως. Για να μην πολυλογώ σας παραθέτω φωτογραφίες απο τα ηχεία, τα καλώδια και την πίσω όψη της τηλεόρασης. Κάθε άποψη δεκτή και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον κόπο σας.
 

Attachments


Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Βλέπω απλά καλώδια ηχείων που χρειάζονται ενισχυτή για να δώσουν σήμα σε αυτά.
Άρα χρειάζεσαι ενισχυτή αυτός συνδέεται στην τηλεόραση τα καλώδια που κρατάς στα χέρια σου στις μπόρντες του ενισχυτή όλα βάση των οδηγιών εγκατάστασης που έχει το μηχάνημα. Αν δεν έχεις ενισχυτή απλά δεν...

Και εδώ υπάρχουν ερωτήματα.
Α) Ο χώρος είναι δικό σου ή απλά βρήκες χώρο με προϋπάρχουσα εγκατάσταση?
Β) Οικιακός χώρος ή επαγγελματικός?
Γ) Πόσα ηχεία υπάρχουν?
Δ) Αν υπάρχουν παραπάνω από 1 έχεις αντίστοιχα ζευγάρια καλωδίων ηχείων ελευθέρα και που τερματίζουν?
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Βλέπω απλά καλώδια ηχείων που χρειάζονται ενισχυτή για να δώσουν σήμα σε αυτά.
Άρα χρειάζεσαι ενισχυτή αυτός συνδέεται στην τηλεόραση τα καλώδια που κρατάς στα χέρια σου στις μπόρντες του ενισχυτή όλα βάση των οδηγιών εγκατάστασης που έχει το μηχάνημα. Αν δεν έχεις ενισχυτή απλά δεν...

Και εδώ υπάρχουν ερωτήματα.
Α) Ο χώρος είναι δικό σου ή απλά βρήκες χώρο με προϋπάρχουσα εγκατάσταση?
Β) Οικιακός χώρος ή επαγγελματικός?
Γ) Πόσα ηχεία υπάρχουν?
Δ) Αν υπάρχουν παραπάνω από 1 έχεις αντίστοιχα ζευγάρια καλωδίων ηχείων ελευθέρα και που τερματίζουν?

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Απλα βρήκα την εγκατάσταση γιαυτό δεν έχω ιδεα τι να τα κάνω. Ο χώρος ειναι οικιακός και υπάρχουν 2 ηχεία και ναι έχω τα καλώδια και για τα 2.
Το θέμα ειναι τώρα οτι αν πρέπει να δωσω λεφτά για να πάρω ενισχυτή θέλω να πάρω εναν φθηνό απλά για να τα χρησιμοποιήσω(εφόσον ειναι η μόνη λύση).
Πρέπει να προσέξω κάτι κατα την αγορά?
Έχετε κάποιον στον νού σας φτηνό?
Δέν με ενδιαφέρει και πολύ η ποιότητα απλά θέλω να βάλω κανένα τραγούδι χαμηλά να παίζει στο youtube απο την τηλεόραση.
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
ΟΚ το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να δεις ότι όντως δουλεύουν (ποτέ δεν ξέρεις) εφόσον βλέπω κομμένα καλώδια υπάρχει πάντα η περίπτωση να έχει "τσαμπουκαλευτεί" κάπου η καλωδίωση. Δανείσου από κάποιο φίλο, γνωστό, συγγενή ένα δικάναλο ενισχυτή εφόσον υπάρχουν μόνο 2 ηχεία απογύμνωσε 1 εκ. καλωδίου ρίξτε στον ενισχυτή ένα ζευγάρι στο ένα κανάλι ένα στο άλλο και με ένα ζευγάρι RCA καλώδια στην TV εκεί που έχεις φωτογραφίσει. Υπάρχουν λύσεις σε φθηνούς πολυκάναλους για να κάνεις την δουλεία σου και σου δίνουν και χώρο για παιχνίδι αν θέλεις πιο μετά.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.918
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top