Ηχείο subwoofer προβλημα

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους

Έχω ένα παλιό subwoofer Koda SW80 το οποίο το ξεπακετάρισα για να το βάλω στο γραφείο. Το συνδέω στον SMSL SA300 που έχει έξοδο sub αλλά με προβληματίζει πολύ η κίνηση του woofer του. Δεν είναι σφιχτή και βλέπω το woofer ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις να τρέμει πολύ και να έχει ελαστικότητα. Υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει φθορά η ανάρτηση από τα χρόνια;
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Α, λαπτοπ; οκ, δεν είναι ραμπλ.
Δοκίμασε κάνα subsonic φίλτρο.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.217
Μηπως παιζει και τις πολυ πολυ χαμηλες συχνοτητες και τρεμει μονιμα η μεμβρανη?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Η μεμβράνη δεν τρέμει συνέχεια. Αν πιέσω το ηχείο βλέπω ότι είναι χαλαρό σε σχέση με καινούργια sub που έχω στο σαλόνι. Βλέπω χαλαρή την ανάρτηση
 

Μηνύματα
12.394
Reaction score
14.597
Η μεμβράνη δεν τρέμει συνέχεια. Αν πιέσω το ηχείο βλέπω ότι είναι χαλαρό σε σχέση με καινούργια sub που έχω στο σαλόνι. Βλέπω χαλαρή την ανάρτηση
Ε, υποθέτω ότι μπορείς εύκολα να ξεχωρίσεις το ράμπλ, απο το ότι θα κουνιέται άσχετα με το χαμηλό περιεχόμενο του ταργουδιού και το τι βαράει.

Οπότε ας προχωρήσω σε αστείο :.

Καλημέρα σε όλους, έχω πρόβλημα με το subwoofer μου.
Τι πρόβλημα έχετε κύριε ?
Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω subwoofer.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Η μεμβράνη δεν τρέμει συνέχεια. Αν πιέσω το ηχείο βλέπω ότι είναι χαλαρό σε σχέση με καινούργια sub που έχω στο σαλόνι. Βλέπω χαλαρή την ανάρτηση
Τα μηχανικά χαρακτηριστικά της εκάστοτε μονάδας χαμηλών διαφέρουν.
Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί είναι αν τερματίζει με το παραμικρό και ακούγεται ένας ήχος κρούσης. Σημαίνει πως ή το spider έχει μαλακώσει ή έχει αποκολληθεί από το σασί ή τον λαιμό της μονάδας.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top