Ηχεια - Επισκευη η πεταγμα ???

Μηνύματα
68
Reaction score
0
Τελικα μετα απο 16 χρονια υπηρεσιας τα αγαπημενα μου Musical Fidelity MC2 παρεδωσαν το πνευμα την περασμενη εβδομαδα ( καηκε το γουφερ στο δεξι ηχειο ).
Απο την παλαι ποτε αντιπροσωπεια με ενημερωσαν ( ευγενεστατα ) οτι η εταιρεια δεν φτιαχνει πια ηχεια και μετα τοσα χρονια ειναι απιθανο να βρεθουν ανταλλακτικα.

Τωρα ξερω οτι μετα απο 16 χρονια και αποσβεση εχω κανει με το παραπανω , και καλυτερα ηχεια κυκλοφορουν στην αγορα . Επομενως το λογικο θα ηταν να τα αντικαταστησω με ενα ζευγαρι καινουργια και να τελειωνει το θεμα . Ελα ομως που τα εχω συνηθισει και λυπαμαι να τα δω στα σκουπιδια .

Μια λυση ειναι να αντικαταστησω και τα δυο γουφερ με καινουργια και να χρησιμοποιησω τα ηχεια για surround πια . Καταλαβαινω βεβαια οτι αντικαθιστωντας τα μεγαφωνα , το ηχειο δεν θα ειναι πια το ιδιο με την ποιοτητα πιθανοτατα να μειωνεται σημαντικα ( γι αυτο εξαλλου λεω να τα βαλω για surround ).

Κατα την γνωμη σας , αξιζει τον κοπο να μπω σε τετοια φασαρια και αν ναι ξερετε καποιο μαγαζι που να ασχολειται με τετοιες επισκευες , ταιριαγματα κτλ ???
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Ξερω κεντρο που επισκευαζουν μεγαφωνα.
Κανουν και περιελιξη νεου πηνιου.
Μεινε συντονισμενος και θα σου πω που εχει.
Κεντρο, Αθηνα, δε θυμαμαι τηλεφωνο τωρα...
το απογευμα μαλλον.

Ειναι και καλος ο τυπος...
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Λοιπον , εχουμε και λεμε....

Πετρος Μιλανακης
Αριστειδου10-12, Αθηνα
2ος οροφος
2103224885

Ενα μικρο μαγαζακι ειναι.
Μπορει να μη σου γεμισει το ματι ουτε το μαγαζι ουτε ο Πετρος (μπορει και να σε βρισει, χωρις λογο!!), αλλα ειναι καλος τεχνικος και εχει πολυ πλακα. Φτιαχνει τα παντα, απο επαγγελματικα woofer ως tweeter.
Μην πας πριν τις 12 το μεσημερι, γιατι μπορει να μην ειναι εκει, και αν ειναι θα σε βρισει!!
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Δεν θυμάμαι από τι υλικό είναι τα συγκεκριμένα μεγάφωνα, αλλά αν είναι χάρτινοι οι κώνοι δεν αξίζει να τραβιέσαι.
Με 290€ αγοράζεις για surround τα Quad ESL3 και ξενοιάζεις.

Αν τώρα προχωρήσεις στην επισκευή τότε, λόγω μεγάλης ηλικίας των μεγαφώνων καλό θα ήταν να αλλάξεις αν μπορείς και την ανάρτηση που υπάρχει γύρω από τον κώνο.
 


Μηνύματα
68
Reaction score
0
Κατ΄ αρχην Γιωργο και Σπυρο ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Τα ηχεια ειναι τα Musical Fidelity MC2 ( Top του HiFi Choice στην μεσαια κατηγορια εκεινη την αρχαια εποχη ) και εχουν γουφερ με κωνους απο Kevlar και τουΐτερ τιτανιου .

Τωρα οσον αφορα την επισκευη , γινομαι ολοενα και πιο επιφυλακτικος γιατι φοβαμαι οτι η ζημια ειναι πολυ μεγαλυτερη απ΄οτι αρχικα φανταστηκα.
(αν θελετε να διαβασετε μια ιστορια που θα κανει τις τριχες σας να σηκωθουν ορθιες απο φρικη , ο γιος μου μου ειπε χθες οτι ειδε την κοπελλα που καθαριζει το σπιτι να καθαριζει τους κωνους με την ηλεκτρικη σκουπα γιατι ειχαν σκονη ).
Γι αυτο και αρχικη μου σκεψη ηταν να αντικαταστησω τα γουφερ και των δυο ηχειων με καινουργια ιδιας διαμετρου , εστω και σε βαρος της τονικης ισορροπιας του ηχειου .

Τωρα σκεφτομαι ολο και πιο πολυ να παρω καινουργια surround .

Σκεφτομαι να ξεμονταρω το χαλασμενο γουφερ και να το παω μια βολτα απο τον Πετρο Σαββατο μεσημερι να δω τι θα μου πει , και απο κει και περα βλεποντας και κανοντας .

Σπυρο αυτα τα Quad που λες υπαρχει κανενα site που μπορω να τα δω ???
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
StamatisK said:
(αν θελετε να διαβασετε μια ιστορια που θα κανει τις τριχες σας να σηκωθουν ορθιες απο φρικη , ο γιος μου μου ειπε χθες οτι ειδε την κοπελλα που καθαριζει το σπιτι να καθαριζει τους κωνους με την ηλεκτρικη σκουπα γιατι ειχαν σκονη ).

Άουουυτττςςςςς!!! :shock: :shock: :shock:
Αυτό πόνεσε.......... :( :( :( :(
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Γιάννης Δημητρόπουλος said:
StamatisK said:
(αν θελετε να διαβασετε μια ιστορια που θα κανει τις τριχες σας να σηκωθουν ορθιες απο φρικη , ο γιος μου μου ειπε χθες οτι ειδε την κοπελλα που καθαριζει το σπιτι να καθαριζει τους κωνους με την ηλεκτρικη σκουπα γιατι ειχαν σκονη ).

Άουουυτττςςςςς!!! :shock: :shock: :shock:
Αυτό πόνεσε.......... :( :( :( :(

Πάλι καλά που δεν τα έβαλε στο πλυντήριο :lol:
 


Μηνύματα
68
Reaction score
0
Καλα , εγω ανακαλυψα οτι εχω τον Ταμερλανο για οικιακη βοηθο κι εσεις γελατε με τον πονο μου .

Παρεπιπτοντως πως σας φαινονται τα B&W 601 S3 για πισω ??
Ξερει κανεις σε τι τιμες παιζουν στην πιατσα ??
 


Μηνύματα
68
Reaction score
0
Ενισχυτης : Yamaha rxv-1500
Ηχεια L-R : Definitive BP6
Ηχειο C : B&W CC6 ( παλιο αλλα καλο )
Πηγη : Philips 630 ( DVD-R & VHS combi )

χωρος 20 μ2 περιπου ( 3,0 * 6,5 )
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top