Ηχεια για Home cinema. Crystal audio vs Roister. Την πατησα?

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Επειδη εχω ξενερωσει με τα Roister status που εχω θελω την βοηθεια σας για να καταλαβω τι πρεπει να προσεξω την επομενη φορα που θα παρω ηχεια για κυριως χριση homecinema.
Εχω ακουσει σε ένα φιλο μου τα TX-D10 της crystal audio και ομολογω ότι η ταινια ακουγετε πολύ καλυτερα από ότι με τα δικα μου ηχεια.
Κυριως σε ότι αφορα το επιπεδο surround είναι ανωτερα. Θελω να ρωτησω τι το κανει αυτό όμως…
Τα surround της crystal audio είναι 100 w με Frequency Response (Hz)100 - 22k Sensitivity (dB/2.83V/m)88 – 91
Ενώ τα αντίστοιχα της Roister είναι 120 w με Frequency Response (Hz) 42-30k
Sensitivity 90 db/Vm

H μεγαλη διαφορα που βλεπω στα δυο surround είναι στην αποκριση συχνοτητος που στο Crystal audio είναι 100Ηz με 22k ενώ στα Roister 42Ηz με 30k.
Ειναι αυτο που κανει τοσο μεγαλη την διαφορα στην αναπαραγωγη του surround μιας ταινιας υπερ της Crystal?
Και αν ναι ας μου εξηγησει καποιος γιατι?
Δηλ οσο μεγαλυτερη η αποκριση σε ΗZ τοσο ποιο καλα?

Τα TX-D10 της Crystal audio τα ακουσα με τον ιδιο ενισχυτη που εχω και εγω σπιτι και με την ιδια ταινία για να ειμαι σιγουρος οτι η πλαστιγα δεν θα γερνει υπερ της crystal λογο καλυτερου ενισχυτη η καλυτερης ταινιας.
Βεβαια τωρα που το ξανασκεφτομαι εχουν και 2 τουιτερ τα Crystal surround εναντι ενως της Roister status 4.
Μχμ.................................
Ποιο ειναι το ζητουμενο λοιπων στην αγορα ηχειων για home cinema?
 

Μηνύματα
925
Reaction score
0
To λάθος σου είναι ότι αγόρασες ηχεία με βάση τα χαρακτηριστικά, ενώ απ ότι καταλαβαίνω δεν τα είχες ακούσει (κατά την φνώμη μου πάντα)
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Τα ακουσα αλλα εκει που τα ακουσα και με την πηγη που τα ακουσα αστα να πανε. Στο ποδι και δεν καταλαβαινεις και πολα πραγματα.
Το θεμα ειναι οτι θελω να καταλαβω (περα απο οτι πρεπει να ακουμε καλα πριν αγορασουμε) τι πρεπει να εχει ενα ηχειο σε τεχνικα χαρακτηριστικα για να αποδωσει σωστα σε χρηση home cinema?
Οι στηλες τα surround και το κεντρικο.
Η καθε ταινια dvd εχει μοιρασει τον ηχο σε 5.1
Αυτο το 5.1 στελνετε απο την αποκοδικοποιησει στις στηλες (κυριως ηχος) στο κεντρικο (διαλογοι) και στα surround (εφε)
Το θεμα ειναι οτι για να αποδωθει καλυτερα ο ηχος στο καθε καναλι τα ηχεια πρεπει να εχουν καποιες προυποθεσεις που να καλυπτουν τον ηχο που στελνει το δισκακι dvd σε αυτα.
Π.χ τα surround πρεπει να ειναι ποιο ευαισθητα στις υψηλες συχνοτητες κτλ.

Ποιος ξερει η εχει την ορεξη να μας πει το καθε ηχειο αναλογα με την θεση του (κεντρικο surround στηλες) πως πρεπει να ειναι στα τεχνικα του χαρακτηριστικα?
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Θα το διαβασω οταν εχω πιει καφε το πρωι και θα σου πω....

Παντως τα δικα μου ειναι

Frequency range : 28-23.000 Hz

Πιστευεις οτι σε νορμαλ καταστασεις κατεβαινουν ως τα 28Hz και εγω ακουω τα 23kHz ;;;
Ειδικα με τα cross του ενισχυτη απο τα 80Hz και κατω ολα στο sub;
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.600
Reaction score
31.029
HC Maniac ειναι το maniac που σε καταδιωκει :p

Στα 5.1 τα 5 ηχεια πρεπει να ειναι ισαξια αλλα στην πραξη τα
περιφερικα μπορουν να ειναι μικροτερα.....

Πιστευω οτι την μεγαλυτερη διαφορα στον περιφερικο ηχο
την κανει το βαθος του χωρου και η αποσταση των πισω ηχειων
απο την θεση ακροασης.
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Eντελει ολα ηταν στις ρυθμισεις.
Εβγαλα το πισω κεντρικο για να μην παιζω με simulation 6.1 και τωρα ακουω 5.1 σωστα απο τα 2 πισω ηχεια.
Ρυθμισα και στο κεντρικο να στελνει μονο τις υψηλες συχνοτητες (διαλογοι κτλ) και χαμηλωσα αρκετα τις χαμηλες με αποτελεσμα οι στηλες να ακουγονται καλυτερα.
Τοσο καιρο ακουγα πολυ μπασο απο το κεντρικο και χανοταν καπως ο διαχωρισμος απο τα left right.
Απο τοτε που εκανα τις αλλαγες αυτες ειναι σαν να πηρα καινουρια ηχεια!
Εφερα και λιγο ποιο μπροστα τα left right απο το κεντρικο...
Ο ηχος τωρα ειναι jet :)
 


Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
HomeCinema-Maniac said:
Eντελει ολα ηταν στις ρυθμισεις.
Εβγαλα το πισω κεντρικο για να μην παιζω με simulation 6.1 και τωρα ακουω 5.1 σωστα απο τα 2 πισω ηχεια.
Ρυθμισα και στο κεντρικο να στελνει μονο τις υψηλες συχνοτητες (διαλογοι κτλ) και χαμηλωσα αρκετα τις χαμηλες με αποτελεσμα οι στηλες να ακουγονται καλυτερα.
Τοσο καιρο ακουγα πολυ μπασο απο το κεντρικο και χανοταν καπως ο διαχωρισμος απο τα left right.
Απο τοτε που εκανα τις αλλαγες αυτες ειναι σαν να πηρα καινουρια ηχεια!
Εφερα και λιγο ποιο μπροστα τα left right απο το κεντρικο...
Ο ηχος τωρα ειναι jet :)
Βρε Maniac...αφού το ψάχνεις....γιατί δεν φωνάζεις τον Β.Λάμπρου να στο ρυθμίσει;
Με εργαλεία και όχι με το αυτί;
Έτσι για να δεις πως θα έπρεπε να είναι; :wink:
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Iσως οταν τελειωσω με κατι αλλαγες στο χωρο μου και ειναι ολα ετοιμα μπορει να το κανω.
Ετσι για να μου φυγει η μανια. :lol: Αν το ρυθμισει καποιος και μου πει ''ετσι πρεπει να ακουγετε'' ισως τοτε λογο ψυχολογιας να το αφησω ετσι οπως θα μου το ρυθμισουν.
Εκτος και αν δεν μου αρεσει και παιξω μονος μπαλα παλι με τα db και τα Hrz :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αλλαξα φορα στο σαλονι. Ο προβολεας μπαινει σε βαση τοιχου και φευγει απο το rack. Παιρνω 2 surround παλι της Roister αλλα τοιχου και μπαινουν πισω απο τον καναπε. Οι στηλες εχουν ανοιχτει αρκετα στα 2,70 μετρα αποσταση η μια απο την αλλη και εχουν τοποθετηθει στις κουρτινες μπροστα.
Και Τριτη παω να παρω ενα πανι καινουριο της Ε-Screen ηλεκτρικο 120'' ...

Μετα απο αυτες τις αλλαγες τα μηχανηματα θα θελουν καινουριες ρυθμισεις και ισως τοτε φωναξω καποιον αν και μονος μου ετσι οπως τα ρυθμισα τωρα στο τελος ακουγοταν μια χαρα !!!
 

Μηνύματα
501
Reaction score
2
καλα κανεις και την ψαχνεις.λοιπον.πρεπει να κοιταξεις τον τροπο που εχεις τοποθετησει τα surround.αλλιως τοποθετουνται για μουσικη και αλλιως για ταινιες.το κολπο ειναι ποσο ανακλαται ο ηχος που παιρνεις.οταν λες 4 τουιτερ εννοεις το καθε ηχειο?? τα διπολα τοποθετουνται αλλιως!!!!!
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
αυτα που θα παρω ειναι <<καθαρα>> surround

και το κυριοτερο ειναι αρκετα flat και θα μπορεσω να τα βαλω στο τοιχο !!!

Ενω αυτα που ειχα ναι μεν σαν ηχειο ηταν καλυτερο αφου ειχε βαθος και bass reflex αλλα ηταν βαθυ 40 cm :shock: και ογκοδες για surround. Δεν μπορουσα να το βαλω τοιχο. Μονο με βαση τοιχου αλλα μετα δεν θα μου αρεσε να ξεχωριζει απο το τοιχο.
Τωρα το bass reflex ελπιζω να μην μου λειψει καθως surround ειναι και δεν μου χρειαζετε. Ετσι και αλλιως ολλα τα ρυθμιζω small.


Οπως βλεπεις εχουν ενα twiter και στα χαρακτηριστικα του ειναι σχεδον ιδιο με το αλλο που ειχα. Δεν κατεβαινει πολυ στα HZ οπως το αλλο.
Τα προηγουμενα ηταν 32 ΗΖ - 40 ΚΗΖ Ενω αυτα που θα παρω ειναι 55 HZ - 40 KHZ. Αυτη η διαφορα δεν ξερω αν θα φανει στο αυτι. :?
Ελπιζω πως οχι και να παιζουν την surround πληροφορια οπως και τα αλλα...
Ετσι και αλλιως ολλα κατω απο 80 HZ πανε στο subwoofer.

Θα ανεβασω και photo οταν τελειωσω. Θα ειναι ενας εντελως νεος χωρος με σωστη δουλεια. Θα μπουν καναλια στους τοιχους κτλ.
Το μονο που δεν μπορω να αλλαξω η να ξεφορτωθω ειναι η κρυσταλλινη τραπεζαρια :( :(
Μπορω αλλα αν το κανω τοτε εγω και τα μηχανηματα μου θα μεινουν αστεγα ! :lol: :lol: :lol:

Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι εκει που θα μπει το δοκαρι του πανιου ειναι ξυλινο κουτελο και μεσα εχει τα ρολα. Το ξυλινο κουτελο επεκτεινετε κατα μηκος ολου του πλατους του δωματιου και φοβαμαι μηπως δεν αντεξει το βαρος της e-screen ηλεκτρικης 120'' ...
Ειναι πιασμενο και τσιμεντομενο αλλα φοβαμαι κυριως μην μου <<σκασει>> η ξυλοβιδα που θα βαλω. Μην <<ξερασει>> το ξυλο δηλ.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.114
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top