Ηχεια με down firing port - Isoacoustics ή κατι τετοιο

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Εχω τα Elac Carina BS243.4 που εχουν down firing port και ειναι τοποθετημενα σε ξυλινο επιπλο τηλεορασης υψους 49εκ και δεν μπορω να τα βαλω σε βασεις λογω χωρου. Σκεφτομαι κατι σαν το iso acoustics iso 200?

Γνωριζει καποιος αν θα εχουν θεμα με το μπασο λογω του downfiring port και πρεπει για να λειτουργησει σωστα να τοποθετηθει σε επίπεδη επιφάνεια?

1700840357464.png


Τα αποτελεσματα κατω ειναι απο ενα calculator της Isoacoustics , στη λιστα δεν υπαρχει το ηχειο μου, απλως εβαλα διαστασεις και βαρος.

1700840235839.png
 

Μηνύματα
37
Reaction score
28
Αδελφέ μου ο Θεός βοηθός Είναι κρίμα γιατί αυτά τα Ηχεια με ανεσύ χώρου πίσω και σωστές βάσεις κελαηδούν Θέλουν επίσης ρεύμα να ξέρεις Ελπίζω να βοήθησα !
 

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Μαλλον το νημα πρεπει να μεταφερθει στο "τεχνικα θεματα audio" . Ο ενισχυτης εχει την απαραιτητη ισχυ γι αυτα (roksan attessa). Κριμα ξεκριμα ομως αυτη ειναι η κατασταση που παω να βελτιωσω. Απο τον τοιχο απεχουν 30κ και 1.5μ μετρο απο τον ενα πλαινο τοιχο και 2 μετρα απο τον αλλο. Δεν μπορω να κανω κατι αλλο ως προς την τοποθετηση προς το παρον.
 

TGD

Μηνύματα
7.220
Reaction score
7.250
Επίπεδη επιφάνεια έχουν ενσωματωμένη ήδη. Θα με απασχολούσε περισσότερο να είναι το τουίτερ στό σωστο ύψος (στο ύψος του άφτιου ή λίγο ψηλότερα από το αφτι κατά τον Amir).
 

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Επίπεδη επιφάνεια έχουν ενσωματωμένη ήδη. Θα με απασχολούσε περισσότερο να είναι το τουίτερ στό σωστο ύψος (στο ύψος του άφτιου ή λίγο ψηλότερα από το αφτι κατά τον Amir).
Αυτό θέλω. Να δώσω ύψος , να μειώσω κραδασμούς και να το κάνω tilt λίγο προς τα πάνω για να μειώσω ανακλασεις
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.929
Reaction score
12.605
Γνωριζει καποιος αν θα εχουν θεμα με το μπασο λογω του downfiring port και πρεπει για να λειτουργησει σωστα να τοποθετηθει σε επίπεδη επιφάνεια?
Δε θα έχουν θέμα.
 

Μηνύματα
12.569
Reaction score
14.700
Μπορείς να ρωτήσεις με ένα email τον ίδιο τον κατσκευαστή. Να μην σε πάρω στο λαιμό μου αλλά δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Ούτε με την κλίση που θες να δώσεις (και αφορά το θέμα επηρρεασμού του χαμηλού μόνο, εννοώ το θέμα κλίσης). Αρκεί να έχει 2-3 εκατοστά απο την όποια επιφάνεια έχει απο κάτω του. Εαν δε χρησιμοποιήσεις τα isoacoustcs αυτά είναι και διαμπερή όποτε ούτε αυτό είναι κάν θέμα. Ιδίως εάν αυτά ήταν σχεδιασμένα έτσι και αλλιώς να είναι σε κάποια βάση δική τους (εάν κατάλαβ καλά) και δεν προορίζονταν και για επαφή proximity με δάπεδο.
 





n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.929
Reaction score
12.605
Επειδή δεν πρόλαβα να απαντήσω σοβαρά: αν φοβάσαι πως η κλίση θα είναι τέτοια που θα υπάρχει κίνδυνος να γείρει και να πέσει το ηχείο, τότε προφανώς θα χρειαστεί στήριξη με κάποιον ιμάντα.

Θεωρώ όμως ότι για τις ελάχιστες μοίρες που θα χρειαστείς, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ta Isopods έχουν αντιολισθητική επιφάνεια, κι αν πάλι αυτή δε φτάνει, μπορείς να βάλεις velcro, blue tack, ταινία διπλής επικολλήσεως, ένα κάρο λύσεις υπάρχουν.
 

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Επειδή δεν πρόλαβα να απαντήσω σοβαρά: αν φοβάσαι πως η κλίση θα είναι τέτοια που θα υπάρχει κίνδυνος να γείρει και να πέσει το ηχείο, τότε προφανώς θα χρειαστεί στήριξη με κάποιον ιμάντα.

Θεωρώ όμως ότι για τις ελάχιστες μοίρες που θα χρειαστείς, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ta Isopods έχουν αντιολισθητική επιφάνεια, κι αν πάλι αυτή δε φτάνει, μπορείς να βάλεις velcro, blue tack, ταινία διπλής επικολλήσεως, ένα κάρο λύσεις υπάρχουν.
Σωστά ναι αν και ιδανικά με 150 ευρώ δε θέλω να κάνω καμία τροποποίηση για το aperta . Σκέφτομαι ότι άποψη κραδασμών μάλλον δεν θα βοηθήσει γιατί το ηχείο ήδη είναι ανασηκωμένο από σχεδιασμού του και το υλικό της βάσης είναι κάποιο είδος ελαστικού από κάτω .
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.308
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top