Ηχεια Home Cinema?

Μηνύματα
229
Reaction score
80
Είμαι μεταξύ των ΤΑΝΝΟΥ FX 5.1 και CRYSTAL AUDIO Super Baby (κοστίζουν σχεδόν τα ίδια) ή των CRYSTAL AUDIO System 5. Tα μεν Tannoy βλέπω ότι έχουν ευαισθησία 85db ενώ τα CRYSTAL AUDIO 91db. Δε γνωρίζω πολλά από ηχεία γι' αυτό θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας. Ο χώρος μου είναι περίπου 25-30 τμ και ο ενισχυτής μου ο Yamaha 650.
Επίσης σε χρήματα δε θα ήθελα να περάσω τα 600-700 € το πολύ.
 




Μηνύματα
229
Reaction score
80
Για τα Roister 2000, 3000 μου είπαν σε κατάστημα που ρώτησα να μη τα πάρω γιατί είναι στα 6 Ohm και θα έχω πρόβλημα με τον ενισχυτή μου.
Ισχύει κάτι τέτοιο?
 


Μηνύματα
28
Reaction score
0
Πάντως με 550 ευρώ παίρνεις τα Tannoy Mercury mx2+1+c (χωρίς sub βέβαια) τα οποία είναι πολύ καλύτερα από ότι άλλο έχει αναφερθεί ως τώρα. Έτσι κι αλλιώς τo sub της Roister είναι υποτονικότατο.
Πραγματικά αξίζουν τον κόπο (και σε μουσική).[/list]
 

Μηνύματα
229
Reaction score
80
Γιώργος Κατινιός said:
Όχι βέβαια...Τα Roister HT2000,που έχω και εγώ, είναι στα 8 Ohm και παίζουν πολύ πολύ καλά για τα λεφτά τους.....
Είσαι σίγουρος γιατί τα ΗΤ3000 που τα είχαν στο μαγαζί τα γύρισα από τηνπίσω πλευρά και πράγματι έγραφαν 6 Ohm. Μήπως τα 2000 είναι στα 8 Ohm ? Έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία τελικά αν είναι στα 6 ή τα 8 Ohm σε σχέση με τον ενισχυτή?
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
483
Reaction score
0
Τα Τannoy παίζουν εκπληκτικά, τα χρησιμοποίησα για αρκετό καιρο σε δεύτερο σύστημα, γύρω απο έναν Sony 840 QS.

Αν θες μπες στο bazaar για να δεις αγγελία μου για τα ηχεία αυτά σε ΑΨΟΓΗ κατάσταση και σε εγγύηση...

Κατά τη γνώμη μου παίζουν καλύτερα απο τα Super Baby που τα έχει φίλος, μόνο το μπάσο τους είναι λίγο πιο χαλαρό. Στα πρίμα όμως είναι unpectable...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Δοκίμασε τον εξής συνδυασμό τον οποίο είχα πάνω από δύο χρόνια και ήμουν (& είμαι) πάρα πολύ ευχαριστημένος:

FRONT R-L: Crystal Audio System 6
CENTER: Crystal Audio System 6C
SURROUND: Crystal Audio System 2
SUBWOOFER: Crystal Audio SB12R (τηλεχειριζόμενο)

Κατ' αρχήν δένουν άψογα μεταξύ τους! Ιδιαίτερα τα μπροστινά με το κεντρικό δένουν άριστα αφού ουσιαστικά είναι ακριβώς τα ίδια ηχεία μόνο που το κεντρικό είναι μία στήλη οριζόντιας τοποθέτησης!

Θεώρησε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ το sub μια και δεν κατεβαίνουν χαμηλά.
Αν το ποσό ανεβαίνει πολύ πάρε το 10ιντσο sub της Crystal Audio (που όμως δεν θα έχει τηλεχειρισμό, και δεν ξέρω πόσο λιγότερο κοστίζει! Αν η διαφορά είναι μικρή πάρε το 12ιντσο για να το χρησιμοποιήσεις σε αναβάθμιση αργότερα!)

Είναι αρκετά ευαίσθητα (91db) και δεν ζητούν πολλά ρεύματα για να παίξουν!

Αργότερα δε, μπορείς να κρατήσεις τις μπροστινές στήλες (System6) για surround και το sub και να πάρεις (όταν θα μπορείς να ανέβεις σε καλή κατηγορία ηχείων) μια 3άδα μπροστινών (L-R & C) με κόστος γύρω στα 1500 ευρώ, έναν ενισχυτή στα 1000 και θα έχεις αρχίσει να "πετάς"!!!!

Μην αγχώνεσι από τα τώρα όμως! :? :?
Το πακέτο που σου προτείνω, είναι άψογο για το κόστος του και πολύ αξιόπιστο!!! :) :)

Ααα......να μην ξεχάσω: είναι και wifeproof!!!!!
:twisted: :twisted:
Δηλαδή η γυναίκα δεν θα στα πετάξει στο κεφάλι όταν τα πρωτοδεί γιατί είναι πολύ κομψά (Slimline) και με κατάλληλη επιλογή χρώματος θα "χαθούν" στον χώρο σου! :lol:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.502
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top