Ηχεια PA

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Καλησπερα παιδια!Μια ερωτηση σχετικα με ηχεια PA...Εχετε εμπειρια σε τετοιου ειδους ηχεια?Σε ολοκληρωμενο στερεοφωνικο ενισχυτη π.χ μπορουν να παιξουν σαν hifi ηχεια,η οχι?Λογω δουλειας βρεθηκα σε ενα σπιτι και υπηρχε 1 ζευγος Vonyx με 12'γουφερ και κορνα...Μαζι υπηρχε και ενα ζευγος hifi ηχεια κολωνες.Ο ενισχυτης απο οσο ειδα ηταν ενας Yamaha.
Tι γνωμη εχετε?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Οποιοδήποτε ηχείο δεν είναι καμένο μπορεί να παίξει. Το συγκεκριμένο επαγγελματικό ηχείο είναι χαμηλής ποιότητας και δεν βλέπω τον λόγο να συνυπάρχει με ένα, έστω και πολύ μέτριο, Hi-Fi ηχείο.
Τα κρατάς μόνο για κάποιο πάρτι όπου η ένταση και η αντοχή έρχονται πρώτα και όχι η ηχητική απόδοση.
 
  • Like
Reactions: vsm

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Πιθανον να χρησιμοποιουνται για το μπασο?Δε ξερω δεν εχω εμπειρια απο τετοια ηχεια,αλλα πιστευω για να υπαρχουν εκει θα παιζουν για τις χαμηλες?Τα hifi πρεπει να ηταν 6 η 6.5' και ειχε η καθε κολωνα 3...Λογικα 2 γουφερ ενα για mid και ενα tweeter.
 

I

iason

Guest
Πιθανον να χρησιμοποιουνται για το μπασο?Δε ξερω δεν εχω εμπειρια απο τετοια ηχεια,αλλα πιστευω για να υπαρχουν εκει θα παιζουν για τις χαμηλες?Τα hifi πρεπει να ηταν 6 η 6.5' και ειχε η καθε κολωνα 3...Λογικα 2 γουφερ ενα για mid και ενα tweeter.
Μπορεί να το έχουν για να ακουμπάνε τα βάζα με τα λουλούδια!!!!:whistling:
 
  • Haha
Reactions: vsm

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Εγω προσωπικα δε θα το ρισκαρα!Κριμα για τα βαζα...:)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Πιθανον να χρησιμοποιουνται για το μπασο?Δε ξερω δεν εχω εμπειρια απο τετοια ηχεια,αλλα πιστευω για να υπαρχουν εκει θα παιζουν για τις χαμηλες?Τα hifi πρεπει να ηταν 6 η 6.5' και ειχε η καθε κολωνα 3...Λογικα 2 γουφερ ενα για mid και ενα tweeter.
Δεν υπάρχει μπάσο σε τέτοια ηχεία. Σε ένα καλό ΡΑ με 12ινστο το χαμηλό ξεκινάει από τους 65 κύκλους, όσο δηλαδή και σε ένα hi-fi, με αναπαραγωγέα 5,25 ίντσες.
Οι διαφορές είναι ότι το ΡΑ θα έχει ευαισθησία 93 db και όχι 85 του hi-fi, θα παιζει δηλαδή πολύ δυνατότερα με την ίδια ισχύ, ενώ έχει και περίπου τριπλάσια αντοχή στην ισχύ το ΡΑ.
 

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Υπεθεσα!Θυμαμαι παλια που καναμε πειραματα,σαν παιδια που ειμασταν,ειχε βρει καπου ενας φιλος ενα 12ιντσο και ειχαμε εντυπωσιαστει.Το συνδεαμε σε ενα παλιο στερεοφωνικο και ακουγαμε ΤΟ μπασο...υποψιν το γουφερ χωρις κουτα.Το αγκαλιαζαμε με τα χερια μας σχηματιζοντας το στρογγυλο του ηχειου και το βαζαμε να παιζει στο τερμα...τρεμαμε ολοκληροι!
 


vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Μην πάρεις κάτι χαμηλότερης κατηγορίας από αυτό.
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.Δε σκεφτομαι προς το παρων,τουλαχιστον να προβω σε καποια αγορα...Η αληθεια ομως ειναι οτι ετσι που ειδα τα 12ιντσα μου θυμησε εκεινα τα χρονια και κυλησε ενα δακρυ...:(
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Πάντως είναι εκπληκτικό που βρίσκει κανείς πλέον τέτοιες τιμές. Πριν την αθρόα προσέλευση προϊόντων από Κίνα αρχές 2000 ήταν απίθανο να βρει κανείς κάτι τέτοιο, ή τουλάχιστο προϊόντα που πλασάρονται ως τέτοια, P.A. εν προκειμένω, σε τέτοιες τιμές. Γι' αυτό και οι περισσότεροι στρέφονταν σε ιδιοκατασκευές με μαγειρέματα και...ότι κάτσει.

Αλλά πράγματι ό'τι πληρώνεις παίρνεις. Εϊχα αγοράσει κι εγώ τότε που ξεκίνησα να παίζω επαγγελματικά σε δεξιώσεις κάτι KODA γομάρια με 2 10ιντσα το καθ'ένα, δύο ηχεία ανά τελικό, σύνολο 4. Να είχα δώσει 350 συνολικά για τα ηχεία...Αποτέλεσμα: συνεχείς αλλαγές κόρνας (πόσες φορές δεν χανόντουσαν τα πρίμα εν μέσω πάρτυ) και μια απίστευτη...οσφυαλγία!!!
 
  • Like
Reactions: vsm

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Χορταινει το ματι αλλα το αυτι?ασε που τα νουμερα που αναγραφονται στις συχνοτητες,δεν ισχυουν πιστευω καν.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.462
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top