Ηχομόνωση - Το δυσκολότερο πείραμα

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Το να λειτουργήσει ένας χώρος με σωστή ακουστική δεν είναι και το πιο δύσκολο πράγμα στο κόσμο, ιδιαίτερα αν μιλάμε για παραλληλόγραμμους χώρους. Με σωστές μετρήσεις στην αντήχηση σε ακριβή σημεία και με μέτρηση σωστών διαστάσεων και των υπαρχόντων αντικειμένων του χώρου μπορούμε να φέρουμε μια σωστή ακουστική απόδοση. Η επιτυχία των μετρήσεων θα εντοπιστεί στο τελικό αποτέλεσμα αφού ο χώρος θα πρέπει να μην παρουσιαστεί νεκρός αλλά και ούτε ζωηρός ή πιο απλά χρωματισμένος.

Τις περισσότερες των περιπτώσεων,  στα  Ελληνικά Home Theaters που έχω επισκεφτεί για ρυθμίσεις βρήκα απλά κολλημένες ηχητικές επενδύσεις δίχως να έχει προηγηθεί στοιχειώδης μελέτη με συνέπεια ο ήχος από πανάκριβες συσκευές να ήταν έντονος χρωματικά με εξάρσεις σε συγκεκριμένες συχνότητες ή το τραγικότερο όλων, απλά νεκρός.
Σε ερωτήσεις μου πως κατέληξαν σε αυτή την επιλογή υλικών και τοποθέτηση σε όλο το χώρο, το πλείστον των ιδιοκτητών επανέλαβε ότι η όλη εργασία δεν ξεκίνησε για να βελτιώσουν την ακουστική του χώρου αλλά απλά για να μονώσουν. Να μονώσουν το χώρο ηχητικά από το υπόλοιπο σπίτι.
Στους περισσότερους δεν ντράπηκα και τους είπα την αλήθεια.
Τους είπα ότι αντιθέτως με αυτό που πιστεύανε, είχανε μονώσει περισσότερο το υπόλοιπο σπίτι για να μην ακούγεται μέσα στο συγκεκριμένο χώρο παρά το αντίθετο. Γιατί με απλά παραδειγματάκια τους απέδειξα οτι και τα db μεταφερόντουσαν αυτούσια στους υπόλοιπους χώρους και η ακουστική του δωματίου είχε χειροτερέψει.

Πως θα πρέπει λοιπόν να μονωθεί ο χώρος ώστε να μην μεταφέρει μέρος εντάσεων στους υπόλοιπους που τον περιστοιχίζουν;

Καταρχήν να σας τονίσω ότι οι παρακάτω λύσεις δεν εφαρμόζονται σε κάθε χώρο. Δεσμεύουν κάποια από τα ελευθέρα κυβικά του, που σημαίνει ότι θα μικρύνει ο χώρος. Εάν μάλιστα έχετε ήδη διαμορφώσει ένα δωμάτιο με τη χρήση του τύπου Golden Room τότε θα σας αλλάξουν και οι διαστάσεις με συνέπεια ο τύπος να μη βρίσκει εφαρμογή.

Ας δούμε λοιπόν δυο-τρία παραδείγματα που έχει κάνει η Ιταλική εταιρία μονώσεων NDA. Θα δείτε και το βαθμό ηχομόνωσης που επιτυγχάνει με χρήση των υλικών της, σύμφωνα πάντα κατά την ίδια.
Στις μετρήσεις τους φορτίζουν ένα χώρο 83 κυβικών μέτρων στα 100 dB σε διαφορετικές συχνότητες, μονωμένους όπως φαίνονται στις φωτογραφίες και μετράνε την ακουστική στο 1 μέτρο έξω από αυτούς. Ο αριθμός συμβολίζει το μέσο όρο φυσικά


50,8 dΒ


53,5 dB


54.5 dB


57,5 dB


58,4 dB

Ισως η τελευταία λύση με τούβλο, να βρίσκει και τη μεγαλύτερη εφαρμογή στην Ελλάδα, στην οποία η μέιωση των dB μπορεί να αυξηθεί περαιτέρω αν μονώσουμε με διαφορετικά υλικά και την άλλη πλευρά του τοίχου.

Σημαντικότατο σημείο που πρέπει να σταθούμε είναι να μην αφήνουμε ΠΟΥΘΕΝΑ ανοικτά σημεία χωρίς μόνωση. Ο ήχος μεταφέρεται εξαιρετικά εύκολα μέσα από τις χαραμάδες, σε ανοίγματα κάτω από πόρτες, διαμέσω ελαφριών κατασκευής πορτών και παράθυρα ή μέσα από τα κουφώματα τους, μέσω των δικτύων air conditioning και οπές αερισμού.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Πολυ καλο Βαγγελη!
Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ομως ειναι , τι γινεται σε περιπτωσεις που ο χωρος ειναι ηδη ετοιμος η εαν προτιμας εαν δεν θελουμε να κανουμε μερεμετια.
Οι διαφορες λυσεις που εχουμε κατα καιρους διαβασει στο internet με την μεθοδο της "προσθετικης" στους ηδη υπαρχοντες τοιχους κανουν κατι?
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Κάνουν μόνο ως προς την διόρθωση της ακουστικής.
Συνήθως χρησιμοποιούνται απορροφητήρες και ανακλαστήρες συχνοτήτων και ενίοτε παγίδες χαμηλών συχνοτήτων.
Αυτα διαμορφώνουν, κατόπιν ακουστικής μελέτης, την ακουστική του χώρου μας κάτι όμως που δεν επηρρεάζει την ηχομόνωση.

Για να διορθωθεί σοβαρα η ηχομονωτικότητα ενός χώρου θα πρέπει να μείνει γυμνος και απο τα επιχρίσματα, δηλαδή στο στάδιο της πλινθοδομής και να μελετηθεί που και τι υλικό θα χρησιμοποηθεί με βάση τα dB που συνήθως ακούει ο ακροατής.

Μέχρι τα 100 dB θα έλεγαν οτι η ηχομώνωση δεν κοστίζει πάρα πολλά χρήματα και δεν σπαταλιέται αρκετός χώρος.
Πάνω απο εκεί αλλαζουν τα πραγματα ειδικά αν θέλουμε να κρατήσουμε όσο το δυνατον μεγαλύτερες ελεύθερες επιφανειες προς χρήση.
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Sorry, στις παραπάνω εικόνες η πρώτη κατασκευή είναι η καλύτερα ηχομονωμένη (αφού, αν καταλαβαίνω καλά, ο αριθμός από κάτω αναφέρει τα db που "περνάνε" προς τα έξω); Ενδιαφέρον, δεδομένου ότι είναι αρκετά "λεπτή" καταστευή σε σχέση με τις άλλες.

Αυτό που θα μπορούσε να ενδιαφέρει αρκετούς είναι πού μπορούμε ν' απευθυνθούμε για μια ηχομόνωση ας πούμε σε καινούρια κατασκευή; Φτιάχνει πχ. κάποιος σπίτι και θέλει σοβαρή ηχομόνωση. Για να είμαι ειλικρινής αμφιβάλλω λίγο αν ρωτώντας έναν οποιοδήοπτε πολιτικό μηχανικό (που μπορεί μια χαρά να'ναι ο άνθρωπος στη δουλειά του κατά τ' άλλα) μπορεί κάποιος να ενημερωθεί σωστά για μια καλή ηχομόνωση. Κι αυτό γιατί η ηχομόνωση είναι αρκετά εξειδικευμένο θέμα. Δεν είναι μόνο η ένταση του ήχου που πρέπει ν' απομονωθεί αλλά και οι δονήσεις πχ. απ' το subwoofer και γενικώς παίζουν πολλές παράμετροι. Δεν ξέρω, μπορεί και να λέω ό,τι μου κατεβαίνει και να τα γνωρίζουν όλ' αυτά οι πολιτικοί μηχανικοί, παρόλαυτά, μήπως χρειάζεται κάποια ειδική (και πιθανόν ανεξάρτητη) μελέτη για σωστή ηχομόνωση; Και αν ναι, πού μπορούμε ν' απευθυνθούμε; Τέλος, τι εννοούμε ότι μια καλή ηχομόνωση είναι σχετικά ακριβή ή σχετικά φτηνή; Για τι ποσά μιλάμε;
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Mattone forato σημαίνει τούβλο με τρύπες, lana σημαίνει μαλλί, roccia σημαίνει γκρεμός (σύμφωνα με το babelfish) :lol:
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Μάνος Σταυρόπουλος said:
Sorry, στις παραπάνω εικόνες η πρώτη κατασκευή είναι η καλύτερα ηχομονωμένη (αφού, αν καταλαβαίνω καλά, ο αριθμός από κάτω αναφέρει τα db που "περνάνε" προς τα έξω); Ενδιαφέρον, δεδομένου ότι είναι αρκετά "λεπτή" καταστευή σε σχέση με τις άλλες.
Δικό μου το λάθος κατα την πληκτρολόγηση.
Ο αριθμός των dB συμβολίζει τα dB που κοβονται και οχι τα dB που περνάνε.
Η τελευταία μόμωση λοιπόν είναι και καλύτερη
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Μάνος Σταυρόπουλος said:
Τέλος, τι εννοούμε ότι μια καλή ηχομόνωση είναι σχετικά ακριβή ή σχετικά φτηνή; Για τι ποσά μιλάμε;
Μια απλή ηχομόνωση ανέρχεται περίπου στα 70 ευρώ/τμ ενώ κάποια σαν τη τελευταία ξεπερνάει τα 250.
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Βαγγέλη σ' ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Σε ποιούς μπορούμε ν' απευθυνθούμε όμως για σχετικά θέματα; Έστω κάποιος να μας δώσει πληροφορίες για τις διαθέσιμες επιλογές; (εδώ που τα λέμε φαντάζομαι θα γνωρίζεις κι ο ίδιος).
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Μάνο, σαν έρθει η ώρα κάνε μου ένα τηλέφωνο.

Δυο καλούς μαστόρους χρειαζομαστε και τα υλικά, τα υπόλοιπα τα αφήνεις πάνω μου.
Εχω ήδη 3 καλές υλοποιήσεις ηχομόνωσης και τα αποτελέσματα αφήσαν τους ιδιοκτήτες πολύ ευχαριστημένους

Οσο για την ηχητική βελτίωση του χώρου, ένα μέλος εδώ μέσα ο Οδυσσέας Ρωμανός που είναι και συνεργατης της εταιρίας μου, πτυχιούχος ακουστικής στην Βρετανία κάνει τουλάχιστον... θαύματα στα room acoustics.

Σαν έρθει η ώρα λοιπόν κάνε απλά ένα τηλέφωνο και θα βρούμε τι ακριβώς χρειάζεσαι. :)
 


Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Οι Ταξιδιάρικες Χαμηλές

Ενα καλό ηχομονωτικό, που συνήθως χρειάζόμαστε όλοι, είναι αυτο που βοηθάει στην απαγωγή των χαμηλών συχνοτήτων.
Δυστυχώς αυτές ειναι και πιο ταξιδιάρικες αφού περνάνε πολύ εύκολα στα δομικά στοιχεία της οικίας και μεταφέρουν συντονισμό και βοή διαμέσω μπετού και πλινθοδομής.
Σε αυτές τις περιπτώσεις χρησιμοποιύμε κάποιο υλικό που θα αναγκάσει τη χαμηλή συχνότητα να δεσμευτεί και να εκτονώσει μέρος του ενέργειας της μέσα στη δομή του. Εξασθενώντας αρκετα τη χαμηλή συχνότητα ο δείκτης προσπελασιμότητα της μικραίνει και σβήνει εύκολα μέσα σε λίγα εκατοστά διέλευσης.

Ετσι λοιπόν σε αυτές τις περιπτώσεις απορρόφησης χαμηλών και μεσαίων συχνοτήτων χρησιμοποιύμε σαν υλικό τον "μόλυβδο", το βαρύτερο αλλά και ελλαστικότερο των μετάλλων, σε ένα λεπτό φύλλο μεταξύ πολυουρεθανικού αφρού, πολυεστρερικής βάσης.
Αυτός δέχεται και απαγάγει εύκολα συντονισμούς συχνοτήτων αλλά συγχρόνως η τοποθέτηση του είναι πολύ εύκολη λόγω της πλαστικότητας του.
 
Σε περιπτώσεις χρήσης μεγάλων εντάσεων χρησιμοποιούνται ακόμη και δύο στρώσεις παρόμοιων υλικών, σαν σάντουιτς, με μεταξύ στήριξης διαμέσω γυψοσανίδων.

Στη παρακάτω φωτογραφία μπορείτε να δείτε τη μορφή του, όπως και την ακουστική του απορροφητικότητα σε διαβάθμιση συχνοτήτων.


Akoustic Metal Slik-1




Αναλυση όρων
L1 = Μέσο επίπεδο έντασης ήχου στο θάλαμο παραγωγής συχνοτήτων
L2 = Μέσο επίπεδο έντασης ήχου στον υπο παρακολούθηση ωφέλιμο χώρο.
D = L1 - L2 = Ακουστική μόνωση
T = Μέσος χρόνος αντίχησης στο θάλαμο παραγωγής συχνοτήτων
F = 10 log (S*T) / (0,15*V)
R= D + F = δείκτης ηχομονωτικότητας

Ογκος θάλαμου παραγωγής συχνοτήτων = 83,00 m3




Διαγραμμα δείκτου ηχομονωτικότητας πρός ηχητικές συχνότητες
 
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Βαγγέλης Λάμπρου said:
Μάνο, σαν έρθει η ώρα κάνε μου ένα τηλέφωνο.

Δυο καλούς μαστόρους χρειαζομαστε και τα υλικά, τα υπόλοιπα τα αφήνεις πάνω μου.
Εχω ήδη 3 καλές υλοποιήσεις ηχομόνωσης και τα αποτελέσματα αφήσαν τους ιδιοκτήτες πολύ ευχαριστημένους

Οσο για την ηχητική βελτίωση του χώρου, ένα μέλος εδώ μέσα ο Οδυσσέας Ρωμανός που είναι και συνεργατης της εταιρίας μου, πτυχιούχος ακουστικής στην Βρετανία κάνει τουλάχιστον... θαύματα στα room acoustics.

Σαν έρθει η ώρα λοιπόν κάνε απλά ένα τηλέφωνο και θα βρούμε τι ακριβώς χρειάζεσαι. :)
Βαγγέλη σε κανα 2 χρονάκια σε χρειάζομαι!! :lol: Σοβαρά τώρα. Θα ανακαινιστεί σπίτι που θα μείνω εγώ αποκλειστικά και θα ήθελα, όπως το σχεδιάζω, ένα δωμάτιο μερίπου 17 τ.μ να το ηχομονώσω, ώστε να το κάνω dedicated room για home cinema. Βέβαια είναι νωρίς ακόμα, αλλά σίγουρα τότε θα τα ξαναπούμε. Δεν ξέρω κάν άν ο χώρος είναι λίγος ή ικανοποιητικός για ηχομώνωση και θα χρειαστώ τη βοήθειά σου.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Για τη μονωση με μολυβδο υπαρχει και απο την Knauf

Γυψοσανίδες με Επένδυση Μολύβδου

Γυψοσανίδες με εργοστασιακά επικολλημένο φύλλο μολύβδου σε πάχη από 0,5 έως 3,00mm για τοιχοποιίες και οροφές σε χώρους όπου απαιτείται ακτινοπροστασία. Διαστάσεις: 625mm x 2000mm.


Βεβαια ο μολυβδος θεωρειται καρκινογονος... και εχει αρχισει να αφαιρειται και να μη χρησιμοποιειται. Ακομα και στις κολλησεις και στις κατασκευες πλακετων δε χρησιμοποιειται πλεον απο πολλες εταιρειες.
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Γενικά δεν θα ήθελα να βάλω στο σπίτι μου, που θα μεγαλώσουν τα παιδία μου, μόλυβδο. Δεν έχω ακούσει ότι είναι καρκινογόνος, αλλά σίγουρα επιρεάζει τι σωστή ανάπτυξη του εγγεφάλου είδικα στα παιδιά όταν μπαίνει στην αλυσίδα φαγητού η μέσω της αναπνοής.

Θυμάστε παλιά που οι μπογιές είχαν μόλυβδο μέσα; Η βενζίνη με μόλυβδο;

Τώρα όμως αν είναι κτισμένος κάτω από το σουβά δεν νομίζω να είναι και ιδιαίτερα επικινδυνος.
 

Μηνύματα
129
Reaction score
0
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις «σάντουιτς» γυψοσανίδας με γέμιση πετροβάμβακα
ικανού πάχους και πυκνότητας και να έχεις αντίστοιχα αποτελέσματα.
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
AndreasL said:
Γενικά δεν θα ήθελα να βάλω στο σπίτι μου, που θα μεγαλώσουν τα παιδία μου, μόλυβδο. Δεν έχω ακούσει ότι είναι καρκινογόνος, αλλά σίγουρα επιρεάζει τι σωστή ανάπτυξη του εγγεφάλου είδικα στα παιδιά όταν μπαίνει στην αλυσίδα φαγητού η μέσω της αναπνοής.

Θυμάστε παλιά που οι μπογιές είχαν μόλυβδο μέσα; Η βενζίνη με μόλυβδο;

Τώρα όμως αν είναι κτισμένος κάτω από το σουβά δεν νομίζω να είναι και ιδιαίτερα επικινδυνος.
Ο μόλυβδος μπορεί να έχει μπει στις λίστες των επικινδύνων υλικών αλλά η μορφή του που προκαλεί τις επιζήμιες βλάβες στον ανθρώπινο οργανισμό δεν έχουν δοθεί με σωστή πληροφόρηση.
Πόσοι και πόσοι ασχολούνται με τον μόλυβδο! Πάρτε για παράδειγμα τους ψαράδες που στα δίχτυα τους τα βαρίδια είναι κατασκευασμένα από μολύβι ή τους δύτες που τα φοράνε στη ζώνη τους!

Ο μόλυβδος ή το μολύβι κοινώς είναι ένα ακίνδυνο υλικό σε όλες τις μορφές του εκτός όταν εισπνέουμε ατμούς του (κατά τη χύτευση του) ή καταπίνουμε σκόνη του. Σε εφαρμογές όπως αυτές που βλέπετε πιο πάνω θα έλεγα όχι μόνο ότι δεν υπάρχει κανένας φόβος χρήσης του αλλά συγχρόνως η χρήση του είναι αναντικατάστατη. Ο πετροβάμβακας ακόμη και υψηλής πυκνότητας δεν μπορεί να απορροφήσει τις χαμηλές συχνότητες που ταλαντώνονται και εξασθενούν πάνω στο μικρό μεταλλικό φύλλο μόλυβδου σε ανεκτή διάστασης πάχους ώστε να μη μικραίνουν κατά πολύ οι διαστάσεις του χώρου.
Αντιθέτως με χρήση 2 επάλληλων φύλλων του acoustic metal slik-1 με ενδιάμεση χρήση γυψοσανίδων και με σωστή στήριξη στο τοίχο, οι χαμηλές μένουν εγκλωβισμένες στον χώρο σε εντάσεις ακόμη και άνω των 110 db
Η σωστή στήριξη στο τοίχο που μπορούμε να εξετάσουμε αργότερα είναι επίσης εξαιρετικά σημαντική αφού πρέπει να εξασφαλίσουμε τη πλήρη αποκοπή της ακουστικής μεταφοράς διαμέσω των ούπατ και βιδών.
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Μια παραπλήσια λύση για χώρους με περιορισμένες διαστάσεις είναι το Akustik-Metal Foam, όπου μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως τελικό μονωτικό υλικό, τοποθετώντας μόνο το ηχοδιαπερατό ύφασμα μπροστά από αυτό.



Σε αυτό το ηχομονωτικό παρατηρήστε ότι η μια επιφάνεια του είναι κυψελωτή, δίνοντας μεγαλύτερη επιφάνεια ηχητικής προσβολής, που με βάση τη πολυουρεθανική του σύνθεση χαρίζει μεγαλύτερη απορροφητικότητα στις μεσαίες συχνότητες.

Μια τομή της επιφάνειας του θα έμοιαζε έτσι.



A 10 mm πάχους πολυουρεθάνη
B Από 3 εώς 5 Kg/m2 μολυβδόφυλλο.
C 10 mm πάχους πολυουρεθάνη

Το ενδιάμεσο φύλλο μόλυβδου μπορεί να παραγγελθεί από 0,35mm έως και μισό χιλιοστό πάχους δίνοντας μεγάλη ευελιξία τόσο στη χρήση αλλά και στήριξη. Μπορεί επίσης να κολληθεί με κόλλα νεοπρενίου πάνω σε γυψοσανίδες και τοίχους, σε καθαρές όμως επιφάνειες είτε ίσιες είτε και καμπυλώδεις.
Ορίστε και το διάγραμμα απορροφητικότητας του υλικού.



Παρατηρήστε τις εξαιρετικές τιμές που λαμβάνει μέχρι τα 3200Hz.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Βαγγελη , εαν υποθεσουμε πως επιλεγουμε την τελευταια λυση για περιπτωσεις οπως αυτες του φιλου μας στους Θρακ/νες οπου υπαρχει ξεχωριστο δωματιο για home cinema αμεσα συνδεομενο με γκαραζ αλλα και το υπολοιπο σπιτι.
Με απλα λογια , μπορει να "μπουμπουνιζει" με τα γκαζια τερμα ενω η υπολοιπη οικογενεια κοιμαται?
Νομιζω πως αυτο ειναι που θα θελουν να ξερουν οι περισσοτεροι απο εμας.... :wink:
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Ανδρέα,
καταρχήν ο χώρος θα πρέπει να είναι κλειστός για να λειτουργήσει μια μόνωση, εννοώντας να υπάρχει απο κάπου πόρτα εισόδου που να κλέινει και οχι να είναι ενωμένος με κάποιο γκαράζ ή αποθήκη με ένα Γάμα.
Επιπλέον να τονίσω οτι εδώ δείχνω κάποια υλικά που δεν σημαίνει οτι με οποιαδήποτε τοποθέτηση τους θα λειτουργήσουν ή θα αποδώσουν το μέγιστο των δυνατοτήτων τους.

Για να επιτύχει η ηχομόνωση θα πρέπει να εξεταστούν πάρα πολλοί παράγοντες, όπως σε τι κατάσταση βρίσκεται ο χώρος, από τι αποτελείται η δόμηση του (τσιμέντα, πέτρες, ξύλο), τρόποι εξαερισμού και μόνωση τους, ανοίγματα, περάσματα και διαθέσιμη διασταση που μπορεί να δαπανηθεί σε μόνωση.

Αν λοιπόν γίνει σωστή μελέτη και εγκατασταση των μονωτικών ΤΟΤΕ ναι, θα αστράφτει και θα μπουμπουνίζει αλλά δεν θα ακούγεται απ'έξω!
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.320
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top