Ηχομόνωση δαπέδων


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
για να ανεβάζεις εσύ...πάει να πει ότι έκανες δοκιμή
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Τί σημαίνει " πριν την στρώση της τσιμεντοκονίας". Δώσε και οδηγίες εφαρμογής, αν θέλεις.
 

Μηνύματα
58
Reaction score
57
Για όσους έχουν σχετικό πρόβλημα και ενδιαφέρονται.

Καλησπέρα, το έχεις δει εφαρμοσμένο; Έχει αποτέλεσμα; Σε αντίστοιχη εφαρμογή υλικού πριν χρόνια σε Βίλα. Δεν είχε καλό αποτέλεσμα. Μάλιστα δημιούργησε "ηχείο" μεταξύ πλάκας και τελικού πατώματος από μάρμαρο με αποτέλεσμα να έχουμε ακόμα πιο έντονους κτυπογενείς θορύβους από το περπάτημα στον από κάτω όροφο.
 

Μηνύματα
12.473
Reaction score
14.634
Τί σημαίνει " πριν την στρώση της τσιμεντοκονίας". Δώσε και οδηγίες εφαρμογής, αν θέλεις.
Θα τα πεί ο @Artemios πιο σωστά και καλά αλλά νομίζω εννοεί ότι συνήθως προτείνεται στις επιστρώσεις : πλάκα + το υλικό αυτό + τσιμεντοκονία ή κονίαμα εξομάλυνσης (για να δημιουργήσεις επιθυμητές κλισεις ή οριζοντιοποίηση) + (κόλλα με πλακάκι ή άλλο τελικό υλικό) ή (ακόμη ολόκληρο πλωτό δάπεδο απο π.χ. 6 εκατοστά πλωτή πλάκα -αυτό δεν ξέρω εαν σηκώνει τέτοιο βάρος).

Αυτά σε νέο δάπεδο αλλά και σε ανακαίνηση (εαν δεν έχεις πρόβλημα να αυξηθεί το ύψος).

Τώρα το θέμα είναι τι γίνεται σε ανακαίνιση που δεν θες να χάσεις ύψος (δεν λέει εδω καθαρά). Τότε μάλλον πλάκα + τσιμεντοκονίαμα (που εξάλλου υπάρχει ήδη) + αυτό το υλικό + ??? ποιά υλικά μπορούν να μπουν πάνω σε αυτό το συγκεκριμένο.

Άλλα υλικά (όχι αυτό) π.χ. νομίζω παίρνουν πάνω τους + (κόλλα πλακιδίων + πλακάκι) ή (κατευθείαν λαμινέιτ).

Αυτό δε ξέρω.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.114
Reaction score
10.303
Το υλικό αυτό είναι σχετικά λεπτό και επι τοις ουσίας δεν μειώνει το ύψος του χώρου.
οχι, δεν το έχω δοκιμάσει και μόνο από τα χαρακτηριστικά του (σαν μηχανικός) μου φάνηκε καλό.


Ναι, μπαίνει πάνω από τη δομική πλάκα και κατοπιν διαστρώνεται η Τσιμεντοκονια ·gross beton ) ως εξισωτική στρώση για το επιλεχθέν δάπεδο (πλακάκι, laminate κλπ).
θεωρω ότι ιδανικός συνδυασμός είναι το laminate , διότι μετά το γκρο μπετόν μπαίνει ένα μαλακό ελαστομερες-αφρώδες υπόστρωμα 4-6 mm που στο σύνολο του φλερτάρει με τη φιλοσοφία του πλωτού δαπέδου.
Σημαντική λεπτομέρεια , ο φελλός να μπαίνει ΚΑΙ περιμετρικά (όρθιος) για να μην έρχεται η Τσιμεντοκονια του γκρο-μπετού σε επαφή με την περιμετρική τοιχοποιία του χώρου.

Δεν προτείνεται η απευθείας τοποθέτηση οποιουδήποτε δαπέδου, απευθείας στο φελλό, ακόμα και του laminate, που ίσως να φαινόταν εφικτό.

Εγώ όμως σκέφτηκα κάτι διαφορετικό γιαυτο το υλικό……..ως εφαρμογή :whistling:
 


Μηνύματα
3.114
Reaction score
10.303
Λοιπόν
Τι σκέφτηκα
Για όσους φτιάχνουν τοίχο για home cinema.

Τοποθετούμε τον μεταλλικό γαλβανιζέ σκελετό (που χρησιμοποιούμε για τις γυψοσανίδες), με την ηχοαπορροφηση που απαιτείται ή που θέλετε να βάλετε.
Κατοπιν αντί 2 γυψοσανιδες, βάζετε είτε mdf ή osb ή συνδυασμό των δύο, σε μικρό πάχος 4/6/7/8 χιλιοστών , σε δυο φύλλα , όχι ίδιου πάχους (πχ 4 και 6 ή 6 και 8 χιλιοστών)-(για να αποφύγουμε και ίδιοσυντονισμούς) ΚΑΙ ανάμεσα τους, τοποθετείτε αυτόν τον φελλό , ως αποσβεστηρα της ταλάντωσης των επιφανειών (λόγω δυνατών εντάσεων :whistling: )
Αν το προχωρήσουμε ακόμα παραπέρα, θα μπορούσαμε να επενδύσουμε και την τελική ορατή επιφάνεια με αυτό το υλικό, που στα μάτια μου είναι όμορφο και συμβάλει στη μείωση κάποιων ανεπιθύμητων ανακλάσεων (ήχου και φωτός) δυο σε ένα δηλ.

Αν πάλι είναι too much για τα λεφτά του, τοποθετούμε λίγα ως κάδρα και προσθέτουμε άλλα στοιχεία διάχυσης, διακόσμησης κλπ.

κατα προτίμηση τα τοποθετούμε (με κόλλα), στις ενώσεις των mdf ή osb , οι οποίες συνήθως αποκτούν ρωγμή , καθότι ο «τοίχος» αυτός «δουλεύει» και ουσιαστικά πάλλεται.

Σημειώστε ότι κάθε μεταλλικός σκελετός που έρχεται σε επαφή με το δάπεδο ή την οροφή (στρωτηρας) και ο ορθοστάτης που πάνω του βιδώνεσαι η Ξυλεια πρέπει να έχει κάποιο λάστιχο ή τον προαναφερόμενο φελλό σε λωρίδες για ευνόητους λόγους.
Έχει σχέση με ηχεία; ;)

Είσαι και βιαστικός, κάτσε να γράψω το σεντονάκι
:roflmao:
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Σημειώστε ότι κάθε μεταλλικός σκελετός που έρχεται σε επαφή με το δάπεδο ή την οροφή (στρωτηρας) και ο ορθοστάτης που πάνω του βιδώνεσαι η Ξυλεια πρέπει να έχει κάποιο λάστιχο ή τον προαναφερόμενο φελλό σε λωρίδες για ευνόητους λόγους.
Ο στρωτήρας από κάτω του θα έχει λάστιχο ή τον προαναφερόμενο φελλό αλλά δε θα βιδωθεί με βίδες με ούπα στην πλάκα του πατώματος; Από εκεί δε θα περνάει ήχος;
 

Μηνύματα
3.114
Reaction score
10.303
Ο στρωτήρας από κάτω του θα έχει λάστιχο ή τον προαναφερόμενο φελλό αλλά δε θα βιδωθεί με βίδες με ούπα στην πλάκα του πατώματος; Από εκεί δε θα περνάει ήχος;
εφοσον κοιτάμε τις λεπτομέρειες και βάλουμε ένα από τα 2 προαναφερόμενα , τότε χρησιμοποιούμε και αυτά τα ηχοαπορροφητικά βύσματα και αποφεύγουμε τις ηχογέφυρες, αφού η βίδα μένει πάντα εντός και δεν έρχεται σε επαφή με δομικά στοιχεία.
07359A58-FAD7-4FC5-8BBD-9CA0EEB2485C.jpeg
2DD6F1B7-2916-4EB4-AD6D-C0568C21E09E.jpeg
 









Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.862
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top