Ηχομόνωση σε πάτωμα για τον γείτονα;

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Καλησπερα.. εχω λιγο θεμα με τον γειτονα που κατοικει κατω απο το σαλονι. Καμια φορα τον ενοχλει η μουσικη που βαζω, παραπονειται οτι ακουγετε. Τα ηχεια μου ειναι δαπεδου και ακουμπουν κατω στο πατωμα, και το πατωμα αποτελειται απο μαρμαρο. Γινεται με καποιο τροπο να μειωσω εστω λιγο τον ηχο να μην ακουει ο γειτονας στο κατω σπιτι; Μου φαινεται δυσκολο.. Εχει καποιος να προτεινει καποια απλη λυση;
 


Μηνύματα
274
Reaction score
106
αυτο σιγουρα θα βοηθησει να μην δονειται το ηχειο στο πατωμα.. τον ηχο ομως θα τον μειωσει στο κατω σπιτι;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
ναι θα μειωθεί η μετάδοση του μπάσου μέσω των δομικών υλικών.
δυστυχώς είναι το μονο που θα βοηθήσει λίγο χωρίς να εξαφάνιση το πρόβλημα.
για περαιτέρω μείωση θέλει παρα πολύ δουλεια ουσιαστικά δωμάτιο μεσα στο δωμάτιο.
δεν θα κάνει τίποτα οποιοδήποτε μονωτικό επάνω στο πάτωμα αφού το μπάσο πάλι θα περνα
 

I

iason

Guest
αυτο σιγουρα θα βοηθησει να μην δονειται το ηχειο στο πατωμα.. τον ηχο ομως θα τον μειωσει στο κατω σπιτι;
Μπορείς να χαμηλώσεις την ένταση, εάν έχεις και Σάμπ τα βγάζεις εκτός.
Ο ήχος φίλε δε μειώνεται έτσι εύκολα, τρέχει με χίλια από όλες τις μπάντες....
Για σωστή ηχομόνωση θα πρέπει να φασκιωσεις όλο το χώρο σου ,δάπεδο, τοίχους ,ταβάνι......με κόστος και χάσιμο τετραγωνικών.
Η πιο σωστή λύση είναι το συζητάς μαζί του ώστε να βρείτε κάποιες ώρες κοινής αποδοχής να παίζεις δυνατά.
κόψε δυο γρανίτες βαλτους με μπλου τακ και βάλε πάνω τα ηχεία.
Αυτό το μπλου τακ ,τι κάνει? Και τι ακριβώς είναι?
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Αν βάλεις laminate (το οποίο είναι floating) στο πάτωμα μαζί με το προβλεπόμενο αφρώδες μονωτικό θα απομονώσεις σε μεγάλο ποσοστό την μεταφορά του ήχου. Βέβαια αν υπάρχει άμεση ανάκλαση σε δοκούς και κολώνες της οικοδομής τότε δύσκολα τα πράγματα.
Δοκίμασε αυτό που σου είπαν με βάσεις γρανίτη και φυσικά τα ηχεία να έχουν ακίδες.
Επίσης ένα χαλί μπροστά στο τρίγωνο ακρόασης και κουρτίνες βαριές η καμιά κουβέρτα για δοκιμή αν τα ηχεία πυροβολούν σε κολώνες της οικοδομής, αυτά τα ολίγα.
Η μόνη σωστή λύση είναι να γίνει όλο το δωμάτιο floating δηλαδή να ντυθούν και οι τοιχοι και οι κολώνες με γυψοσανιδα και το πάτωμα με λαμινειτ.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αντικραδασμικα σορμποθανης αναμεσα ηχειο-δαπεδο.Οτιδηποτε αλλο ειναι κοστοβορο.

Απο εκει και περα μια κουβεντα συμβιβσμου με ωρες-μερες.Παρομοιο θεμα ειχα και εγω.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Αυτό το μπλου τακ ,τι κάνει? Και τι ακριβώς είναι?
είναι κάτι σαν πλαστελίνη.

μπορεί να μπει και λάστιχο η ελαστικά ποδαράκια η οτιδήποτε απομονώνει το γρανιτη
από το πάτωμα
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.340
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top