1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Ηχος-Βομβος 0-1

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΕΡΙ HIGH FIDELITY' που ξεκίνησε από το μέλος sk4t4, στις 8 Νοεμβρίου 2018.

1. sk4t4

sk4t4 Rhodium and Silver fan

Φιλος,εχει το εξης προβλημα,με παροντα και μενα οταν συνεβη σε δυο διαφορετικες περιπτωσεις:To cd του ειναι ενα Cayin cd-50t.Τα καλωδια διασυνδεσης που εχουν συνδεθει σ' αυτο,χωρις να παρουσιαστει το ακολουθο προβλημα ηταν Kimber,DNM,Αudioquest,SAEC.Ως εδω,καλα.Οταν συνδεθηκε ενα ασημενιο Deskadel,δεν υπηρχε ηχος απο τα ηχεια,παρα μονο ενας δυνατος βομβος.Το ιδιο ακριβως συνεβη οταν αργοτερα συνδεθηκε ενα Eichmann.Τα δυο αυτα καλωδια δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα οταν συνδεθηκαν αμεσως μετα στο Marantz sacd του φιλου.Μετα την αρχικη μας αμηχανια,αρχισα να τον πειραζω:Το cd σου ειναι το χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα συσκευης πολυ επιλεκτικης ως προς τα καλωδια!:DΚαλουνται τα "λαγωνικα" του φορουμ να εντοπισουν και να λυσουν το προβλημα.Ευχαριστω.
    Υ.Γ.Εχω και "εννομο" συμφερον.Διαφυγοντα κερδη:D απο τα δυο καλωδια μου,που ο φιλος δεν αγορασε λογω βομβου.Ψυχολογια μηδεν και απροβλεπτο αποτελεσμα οταν θα επιχειρησω να του πουλησω το επομενο!:D

2. argi

Με 50 ευρω σου δινω λυση...φτηνος ειμαι................

3. Καβακιώτης Κώστας

Deskadel ,ειναι η πρώτη φορά που άκουσα τόση μεγάλη διαφορά-προς το καλύτερο- μόνο με αλλαγή καλωδίων αλλά με τιμή που δεν επέτρεπε περισσότερα απο το να τα ονειρεύομαι.
    Συγνώμη για το off topic.

sk4t4 likes this.
  4. sk4t4

Μπααααα...Εσυ εισαι ικανος,αφου αγορασες τα χερακια του βουδδα,ν' αγορασεις,με το πενηνταρικο,και το υπολοιπο σωμα του.:D

kogni likes this.
  5. Petros_Dalipis

Εγώ είμαι πιο φτηνός. 40 ευρώ.

6. sk4t4

Μακροχρονια ανεργος ειναι ο φιλος,οποτε θα προτιμηθουν οι ανιδιοτελως προσφερθεντες.:D

stathis likes this.
  7. Petros_Dalipis

Να κάτσει ο φίλος να διαβάσει ανάλογα θέματα στο forum, τότε, να το φτιάξει μόνος του.

8. sk4t4

Δεν ειναι μελος γιατι δεν εχει καν υπολογιστη.Μπορω ομως να το κανω εγω γι αυτον.Αν υπαρχει ηδη θεμα για "επιλεκτικο" βομβο,ευχαριστως.

stathis likes this.
  9. Mr Spock

Mr Spock demokratischer - sektor

- έχεις τέτοιο αντάπτορα να έβαζες εν σειρά ένα που παίζει και ένα που δεν , να δούμε τι γίνεται ; . . .

sk4t4 likes this.
  10. sk4t4

Ευχαριστω για την προταση αλλα τα 2 "επιμαχα" καλωδια εχουν ηδη αλλαξει ιδιοκτητη.

11. coolmind

Υπάρχουν κάποια θηλυκα RCA τα οποία αν μπεί σε αυτά RCA με λίγο ποιο μεγάλο σε μήκος κεντρικο ακροδέκτη ανοίγουν και χάνουν την επαφή. Το είχα πάθει με ένα phono stage και δεν είχα ήχο ,το οποίο διορθωθηκε βγάζοντας λίγα χιλιοστά ποιο έξω το RCA.

sk4t4 and iason like this.
  12. argi

πλακα κανω ωρε.....

Μοιραστείτε τη σελίδα