Ηχος σε πεζω 206

Μηνύματα
199
Reaction score
240
γεια σας.
εχω το πεζω 206 με πηγη το
Pioneer DEH-4600BT
ηχεια εχει της μαμας του.
κρατωντας την πηγη ποιο ειναι χοντρικα το μικροτερο κοστος με το οποιο μπορει να αναβαθμιστει σε ενα καλο επιπεδο ο ηχος ;
 


Μηνύματα
199
Reaction score
240
ακουω ξενη μουσικη. ροκ κυριως. εντος αθηνων κυριως ραδιο. εκτος cd & usb.
αυτη τη στιγμη αν ανοιξω την ενταση παραμορφωνει. οποτε δε παιζει να οδηγω με ανοιχτο παραθυρο.
δε θελω να με ακουν στο πεζοδρομιο. θελω να ακουω εγω καλα χωρις παραμορφωσεις.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Κρατάς το pioneer και αλλάζεις μεγάφωνα. Τα μεγάφωνα μελλοντικά να μπορούν να δεχθούν έναν ενισχυτή αν κι εφόσον θελήσεις.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
240
Κρατάς το pioneer και αλλάζεις μεγάφωνα. Τα μεγάφωνα μελλοντικά να μπορούν να δεχθούν έναν ενισχυτή αν κι εφόσον θελήσεις.
Το ξέρω ότι χρειάζεται κάτι τέτοιο.
Το ερώτημα ήταν ποια είναι καλύτερα για τη δουλειά και τι κόστος έχουν
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Η δική μου γνώμη να πάρεις έναν ενίσχυτη γιατί η πηγή σου οτι μεγάφωνα και να πάρεις θα παραμορφώνει απο μια ένταση και πάνω.
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Οι προδιαγραφές του ενισχυτή είναι 4*50 βατ. Και ο φίλος λέει πως δεν μπορεί να κατεβάσει παράθυρα γιατί αν πάει να ανεβάσει ένταση ώστε να ακούγεται η μουσική, παραμορφώνει. Μια μονάδα 4*50 για να ακουστεί με ανοικτά παράθυρα ούτε στο 1/2 της έντασης δε χρειάζεται να τη βάλεις. Άρα τα ηχεία ευθύνονται.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
240
Η δική μου γνώμη να πάρεις έναν ενίσχυτη γιατί η πηγή σου οτι μεγάφωνα και να πάρεις θα παραμορφώνει απο μια ένταση και πάνω.
ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα γιαυτο και ρωτησα. δε ξερω ουτε απο μαρκες ουτε απο μοντελα. ποιον ενισχυτη και ποια ηχεια;;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.259
τα 50w που λεει η πηγη ομως, ξερουμε ολοι μας πως δεν ειναι πανω απο 10-20...
Κι αναλογως και της ευαισθησιας των ηδη μεγαφωνων οπως και της αντιστασης τους φυσικα.
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
τα 50w που λεει η πηγη ομως, ξερουμε ολοι μας πως δεν ειναι πανω απο 10-20...
Κι αναλογως και της ευαισθησιας των ηδη μεγαφωνων οπως και της αντιστασης τους φυσικα.
Φυσικά, και αυτά ισχύουν για όλα τα μοντέλα, όχι μόνο για τη δικιά του πηγή.

Παλιότερα άκουγα σε αμάξι με έναν 4*20 που οδηγούσε μόνο δύο 16.5εκ ηχεία στην εταζέρα, και ακουγόταν θαυμάσια με ανοικτά παράθυρα, οπότε αυτό που ζητά ο φίλος είναι πολύ εύκολο και οικονομικό να το πετύχει.

Βέβαια δεν ξέρω πόσα μέλη του φόρουμ, διαβάζοντας "πεζώ 206", μπορούν να μαντέψουν τι ηχεία παίρνει το αμάξι και να κάνουν κατάλληλες προτάσεις.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα γιαυτο και ρωτησα. δε ξερω ουτε απο μαρκες ουτε απο μοντελα. ποιον ενισχυτη και ποια ηχεια;;
Να μας πεις το budget σου τότε
 

Μηνύματα
199
Reaction score
240
Να μας πεις το budget σου τότε
300 ευρω πανω κατω
αυτο που ξερω ειναι οτι εχει μονο μπροστα ηχεια, τα τουιτερ ειναι χωριστα στις κολωνες. τα γουφερ πρεπει να ειναι 6,25 χωρις να ειμαι 100% σιγουρος. θα ξερω αυριο που θα το παρω απο το σερβις
 
Last edited:

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Λογω παλαιοτητας και κυριως λογω αυξημενων ρυπων με βαση το νεο προτυπο μετρησης WLTP και σε συνδυασμο με τα τελη κυκλοφοριας που θα βασιζονται στους ρυπους,νομιζω δεν αξιζει να επενδυσεις σε ενα αυτοκινητο που ισως αναγκαστεις να το "πεταξεις",απο την επομενη χρονια. Αν τωρα ειναι τοσο χαλια ο ηχος πηγαινε σε ενα προσιτο set tweeter+woofer απο μια γνωστη εταιρεια,αλλα προσιτη σειρα (μεχρι 50-60 ευρω) και θα παρεις σημαντικα καλυτερο ηχο.Οχι παραπανω ομως,για την πηγη σου αλλα κυριως για το οτι μπορει να αποχωριστεις το αυτοκινητο με το ζορι.Τα πισω ηχεια μην τα πειραξεις,ασε αυτα που εχει.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Λογω παλαιοτητας και κυριως λογω αυξημενων ρυπων με βαση το νεο προτυπο μετρησης WLTP και σε συνδυασμο με τα τελη κυκλοφοριας που θα βασιζονται στους ρυπους,νομιζω δεν αξιζει να επενδυσεις σε ενα αυτοκινητο που ισως αναγκαστεις να το "πεταξεις",απο την επομενη χρονια. Αν τωρα ειναι τοσο χαλια ο ηχος πηγαινε σε ενα προσιτο set tweeter+woofer απο μια γνωστη εταιρεια,αλλα προσιτη σειρα (μεχρι 50-60 ευρω) και θα παρεις σημαντικα καλυτερο ηχο.Οχι παραπανω ομως,για την πηγη σου αλλα κυριως για το οτι μπορει να αποχωριστεις το αυτοκινητο με το ζορι.Τα πισω ηχεια μην τα πειραξεις,ασε αυτα που εχει.
μεγάφωνα, πηγή και ενισχυτές ακόμα και τα καλώδια αν βγουν προσεκτικά μπορούν να ξαναχρησιμοποιηθούν 95% των αυτοκίνητων 6.5" μεγάφωνα παίρνουν
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
πηγή ξέχνα την σε σύγχρονο αυτοκίνητο.
την χαρίζεις ή την ξεχνάς στην αποθήκη.

επιμένω να μη πεταχτούν λεφτά σε ενισχυτές σε αυτά τα λεφτά.
επίσης κανένας φόρος δε θα κάνει κάποιον να πουλήσει το όχημα του.
δεν υπάρχει τρόπος να φορολογήσεις ένα όχημα ώστε η αγορά πιο καινούριου να είναι συμφέρουσα. και 500ευρώ καπέλο να σου βάλουν (που δεν παίζει σαν σενάριο) δε θα τα αποσβέσεις ποτέ σε ένα πιο καινούριο όχημα.
εκτός αυτού οι μετρήσεις wltp δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν σε παλαιά οχήματα που δεν παράγονται πλέον οπότε μάλλον καμία επίπτωση δεν θα έχει η περίφημη φορολογία (που αφορά καινούρια οχήματα και πληρώνεται εφ άπαξ)

πάρε μαναμ οτι γουστάρεις αλλά γενικά δε θα ξόδευα και τα 300 σε μεγάφωνα. μέχρι 150-200 το πολύ και τα ρέστα σε περιποίηση της πόρτας που είναι λίγο γτπ και με γτπ θέση woofer
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
300 ευρω πανω κατω
αυτο που ξερω ειναι οτι εχει μονο μπροστα ηχεια, τα τουιτερ ειναι χωριστα στις κολωνες. τα γουφερ πρεπει να ειναι 6,25 χωρις να ειμαι 100% σιγουρος. θα ξερω αυριο που θα το παρω απο το σερβις
6.5" μπαίνουν μπροστά ... δεν ξέρω αν τα μεγάφωνα δεν είναι καμμένα προσωπικά δεν θα τ άλλαζα καλύτερά άστα και βάλε ένα subακι .... επειδή δεν είμαι του sq δεν μπορώ να σου πω 100% άλλα αυτά που ξεχώρισα στο σκρουτζ είναι τα Hertz DSK165.3 και για ενισχυτή JBL Stage A9004 ... επίσης αν θες σαμπακι δες το Hertz DBX 25.3 Sub-Box
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Μεγάφωνα 16,5εκ κατηγορίας 150 με 200 είναι σούπερ. Τα υπόλοιπα περισσεύουν ακόμα και για εργασία και σχετική μόνωση. Αν είναι για HERTZ που διάβασα πιο πάνω δεν συμφωνώ με τα DSK αλλά με τα CENTO.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
240
κανενας δε σε υποχρεωνει να αλλαξεις αυτοκινητο.ωη κατασταση του ειναι αριστη μια και δε χρησιμοποιειτε σε καθημερινη βαση.
αλλωστε ειναι "ανηλικο" ακομη. να τελειωσει το λυκειο να παει πανεπηστημιο και μετα βλεπουμε....:p:p
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Τα τελη κυκλοφοριας για τα παλια αυτοκινητα θα βασιστουν στις εργοστασιακες μετρησεις (που υπαρχουν) συν ενα καπελο για να προσεγγισουν θεωρητικα τις μετρησεις κατα WLTP ,που ειναι 20-30% πιο μεγαλες. Αν το δημοσιο θελει να στα παρει υπαρχουν τροποι και δεν μπορεις και να κανεις και τιποτα.Η διαφορα μαλλον θα ειναι ενα εξτρα περιβαλλοντικο τελος λογω παλαιοτητας. Αν λοιπον εχει ενα peugeot 206,που στην καλυτερη περιπτωση θα ειναι 14 ετων (μιας και το 207 βγηκε το 2006),με τουλαχιστον 120000 χιλιομετρα,αρα με εμπορικη αξια κατω απο τετραψηφιο νουμερο,προφανως θα ειναι παραλογο να δινει τελη κυκλοφοριας 500 ευρω.Αν υπολογισει κανεις και ασφαλεια και ενα τυπικο σερβις,θα ειναι σα να αγοραζει καθε χρονο εναμιση αυτοκινητο.Προφανως λοιπον θα παει σε αγορα ,τουλαχιστον μεταχειρισμενου 5-8 ετων. Η πολιτικη θα ειναι,οσο και αν ακουγεται καπως,να σε αναγκασουν να πεταξεις το παλιο αυτοκινητο.
Και μιας και ειμαι και εγω κατοχος peugeot 206 (μοντελο 2002,με μολις 135000,1600,κλιμα κλπ),γνωριζω απο πρωτο χερι ποσα πιανει,αλλα και το ποσο μετρια παιζουν τα ηχεια που εχει,εστω με αλλη πηγη. Προσφατα την αλλαξα γιατι ηθελα κατι που να παιζει απο usb (γιατι το ραδιοφωνο πλεον ειναι απο αδιαφορο ως κακο (μονο Τζουμα ακουω τα πρωινα οταν αοδηγω) και επειδη τα ηχεια ειναι μετρια,ουσιαστικα δεν ειδα βελτιωση σε σχεση με το μαμισιο clarion που φορουσε.Για αυτο οτι και να βαλει (συνδυασμο τουιτερ+γουφερ) μεχρι 60 ευρω,θα ειναι μια χαρα.
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
ωραία , όπως τα λές θα σου βάλουν ένα περιβαλοντικό τέλος πες 200 ευρω (που είναι πολύ δεν παίζει)
άντε και το δίνεις , πές 500 ευρώ και τα επιπλέον τέλη για 5 χρόνια έναντι μτχ 5ετίας είναι όλα μαζί 1500 (που δεν είναι) και 500 η αξία του 2000.
Αντε και πες ότι το πιο καινούριο καίει και 2 λίτρα λιγότερο στα 100, σα να λέμε 400 ευρω το χρόνο ακόμα όλα μαζί χ5 άλλα 2000
σύνολο (τραβηγμένο απο τα μαλλιά όσο δεν πάει) 4000.
Τι θα αγοράσεις με 4000 5ετίας ;
μήπως θες τα διπλά;
να πάρεις πιο παλιό; ναι αλλά τότε το κέρδος σου δε θα είναι τόσο μεγάλο ούτε στους ρύπους ούτε στη κατανάλωση
φαύλος κύκλος ====> συμπέρασμα , το κρατάς αν σε εξυπηρετεί ακόμα. δεν υπάρχει αληθινό οικονομικό αντικίνητρο να το αντικαταστήσεις.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top