Η ΑΠΟΨΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΤΩΝ ΚΑΛΩΔΙΩΝ

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Ανοίγω ένα θέμα που πιθανόν θα ενοχλήσει στην αρχή κάποιους αφού ο τίτλος του δίνει την αίσθηση

ότι αποτελεί ένα επιπλέον άχρηστο κρίκο στην παραφιλολογία των καλωδίων .

Απευθύνθηκα σε εταιρίες που κατασκευάζουν audio καλώδια και τους έθεσα το εξής ερώτημα :

Υφίσταται κατά την γνώμη σας το φαινόμενο του στρωσίματος των καλωδίων ;

Αν υφίσταται τότε σας παρακαλώ να μου δώσετε μια σύντομη επιστημονική εξήγηση !


Παραθέτω τις απαντήσεις τους και παρακαλώ να τις σχολιάσετε !
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Παρακαλώ όμως θερμά

1) Δεν θα εκφέρουμε εδώ προσωπικές απόψεις-εκτιμήσεις που οφείλονται

σε δοκιμές και ακουστικές εμπειρίες δικές μας !

2) Είναι αυτονόητο ότι ο πλουραλισμός των σχολίων επί των απόψεων των εταιριών

είναι απαραίτητος ! Ανεξάρτητα από προηγηθείσες διενέξεις και εντάσεις

θα παρακαλέσω να έχουμε την γνώμη όλων . Περιμένω τον gkar , τον Κ.Κόγια , τον Μπλάτσιο , τον Ντόχερτη κ.λ.π. κ.λ.π.

3) Είναι εύκολο να διαλύσουμε το θέμα πέφτοντας σε πρακτικές που γελοιοποιούν την κατηγορία !

Ας τις αποφύγουμε!!!
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Ξεκινάμε λοιπόν με τις πρώτες δύο εταιρίες !

1) SILTECH


Dear Vassilis,



Breaking-in is a metallurgic phenomena caused by microcracks at the surface of any produced metal.

At room temperature incomplete crystals at the surface of the metal will gradually align into the grid.

The metal softens and inherently lowers the surface resistance as well as lowering the harmonic distortion.

It only works with silver and gold or alloys of both materials as used in Siltech.

The breakin period is unlimited as the process of improvement keeps on going as long as the cable is at room temperature.

The wire will become more elastic and microcracks slowly close.

The process is stimulated both by temperature and current going through the conductors.

So any timing we give is misleading.

However the process follows an e-curve, so as an indication we suggest minimum 100 hours.



Yours Truly,

Siltech Sales


2) MOGAMI


Dear Vassilis Tsantoulis,

This is a rather controversial subject. Mogami does not talk about it at all. Many people do however, and their basis is that something occurs at molecular level in the dielectric which enhances electromagnetic flow as signal is applied to the cable over time. Some people have told me that Mogami speaker cables take quite a while to "burn in". There seems to be a difference in sound after the cable is played for a while to me also, but that is possibly due to me just getting used the sound of the cable.

This effect is not measurable though, and Mogami's philosophy is that there is far to much voodoo in this business, that differences in sound are demonstrable by physics as well as sound. So if listening tests prove to you that it is so, go with your ears. But Mogami is unlikely to address this particular issue unless they discover a scientific basis for cable burn in.

Best regards,
Phil Tennison
Technical Sales Manager
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Εγω λοιπον αναρωτιεμαι πως περιμενουμε απο εμας , τους κατα κυριο λογο απλους καταναλωτες , να βγαλουμε καποιο συμπερασμα , την στιγμη που οι αποψεις των δυο πρωτων κατασκευαστων απεχουν οσο η Δυση με την Ανατολη? :shock:
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.666
δεν νομιζω οτι απεχουν .
η siltec αναφερεται σε μεταλλουργικο φαινομενο που (πιθανοτατα) συμβαινει στην πραξη και δεν αναφερει πως αυτο ντε και καλα επιρρεαζει τον ηχο, πιο πολυ σαν προσπαθεια εξηγησης του φαινομενου δειχνει , οτι αλλαζει ο ηχος του καλωδιου με το παιξιμο , αν αυτο υπαρχει στα αληθεια. δεν αναφερει πως αυτες οι μεταβολες στην μεταλλουργικη δομη του καλωδιου εινια ικανες να επιρρεασουν την συμπεριφορα του καλωδιου στο ευρος του μουσικου σηματος.
η mogami επιπλεον σχολιαζει τις αναφορες σχετικα με την αλλαγη του ηχου οτι πιθανον να οφειλονται στο οτι συνιθοζουμε τον ηχο του καλωδιου.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Βασικά η mogami κρατά μια πισινή από την θεωρία ότι στρώνουν αφού λέει δεν έχει αποδειχτεί επιστημονικά. Εντούτοις καταλήγει αν τα αφτιά σας λένε ότι ακούν τις διαφορές τότε εμπιστευτείτε τα…
 


Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Διαβάζοντας ξανά τις δύο απόψεις η Siltech αναφέρεται αποκλειστικά στο χρυσό και το ασήμι και αναλύει τα φυσικά χαρακτηριστικά τον μετάλλων (Breaking-in) ελαστικότητα όπως το αντιλαμβάνομαι. Δεν θα διαφωνούσα σε κάποιο σημείο αφού έχω την εντύπωση ότι ο χρυσός και το ασήμι είναι πιο μαλακά μέταλλα σε σχέση με τον χαλκό. Η επιχειρηματολογία όπως παρουσιάζεται δεν μου θυμίζει το στρώσιμο όπως εμείς το εννοούμε αλλά μια συνεχή διαδικασία φθοράς που ξεκινά από την στιγμή της κατασκευής.

Αυτό που ισχυρίζεται σε σχέση με τις ακουστικές εντυπώσεις είναι ότι όσο μαλακώνει το μέταλλο χαμηλώνει η αντίσταση επιφανείας και η αρμονική παραμόρφωση…
 

Μηνύματα
1.346
Reaction score
2
Το grid alignment δεν εχει σχεση με την ελαστικοτητα.........ειναι πολυ θεωρητικο για να αναλυθει.........(απο μενα τουλαχιστον)
Γενικως αλλα λογια να αγαπιομαστε μου φαινεται εμενα η αποψη των εταιριων.....
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
RDoherty said:
Το άρθρο του stereophile είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον .

Από την πολύ γρήγορη-πρόχειρη ματιά που του έριξα βλέπω

ότι τελικά τα καλώδια δεν είναι μόνο θέμα χωρητικότητας-αυτεπαγωγής-αντίστασης !

Δεν ξέρω αν μου διέφυγε κάτι αλλά νομίζω ότι το άρθρο δεν φαίνεται να έχει

άμεση σχέση με το θέμα .

Εσένα πως σου φαίνονται οι τοποθετήσεις των δύο εταιριών ;
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Άλλα αντ' άλλων. Η μία μιλάει για κρυσταλλικά φαινόμενα στον αγωγό, η άλλη λέει-ότι-κάποιοι-λένε για μοριακά στο διηλεκτρικό. Η ουσία του άρθρου του Hawksford είναι μία: εκεί που μιλάει για "αποθήκευση πεδίου" και time smearing (η χαμένη πληροφορία που έψαχναν σε άλλο thread), το οποίο είναι ανάλογο του μήκους του αγωγού (διότι ως γνωστόν ταχύτητα = μήκος : χρόνο, άρα χρόνος = μήκος : ταχύτητα). Συνεπώς επανερχόμαστε στο ότι καλό καλώδιο είναι το κοντό καλώδιο και άριστο καλώδιο το καθόλου καλώδιο :lol:

Αν το ψάξεις το άρθρο του Hawksford, άρθρο γραμμένο με μόνη θεωρητική αφετηρία τους νόμους της Φυσικής ("from first principles" όπως λέει), θα βρεις εξηγήσεις για την διπλοκαλωδίωση, τα Litz και πολλά άλλα. Τι να λέμε, αυτό το άρθρο πριν χρόνια -όταν πρωτοεμφανίστηκε στο HiFi News- με έβαλε να (κουτσο)μάθω διανυσματικό λογισμό! Έκτοτε τον ξέχασα βέβαια, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα :p Τουλάχιστον τότε είχα καταλάβει, με χαρτί και μολύβι, και τις εξισώσεις Thiele-Small. Έκτοτε τις ξέχασα κι αυτές :lol:

Γενικά νομίζω ότι πρέπει κάποτε να ξεφύγουμε από την παγίδα των ηχητικών χαρακτηριστικών που οφείλονται στα λάθη απόκρισης συχνότητας και να επικεντρωθούμε στα λάθη που οφείλονται σε απώλειες πληροφορίας και χρονικής συνοχής. Στην ψηφιακή εποχή που ζούμε, το να έχει ένα σύστημα επίπεδη συχνοτική απόκριση είναι εφικτό και πρέπει κάποτε να πάψει να μας απασχολεί ως ζήτημα.
 





Μηνύματα
330
Reaction score
1
Συγχαρητήρια στον Βασίλη για το ενδιαφέρον θέμα, αλλά...

Mumbo jumbo, mumbo jumbo..

Και δεν αναφέρομαι στις απόψεις των προλαλησάντων..

Για μία ακόμα φορά αποδεικνύεται ότι οι άνθρωποι είναι ανεπανόρθωτα τσακωμένοι με οποιαδήποτε μορφή επιστημονικής σκέψης..

Μοριακά χάσματα στην επιφάνεια του μεταλλικού αγωγού που "γεφυρώνονται" μέσω της ενέργειας που διαρρέει τον τελευταίο στο διηνεκές?

Μήπως θα μπορούσαμε να δούμε και κάποιες λήψεις από ηλεκτρονικό μικροσκόπιο πριν και μετά?

Όχι τίποτα άλλο, αλλά κάποιοι υποστηρίζουν ότι γεφυρώνουν αυτά τα χάσματα με "μοριακά εμφυτεύματα ευγενών μετάλλων" ή κρυογονική επεξεργασία..

Αλήθεια, για τι τάξης ποσά ενέργειας μιλάμε και τι ποσοστά απωλειών, ώστε το κλάσμα της ενέργειας που τελικά μετατρέπεται σε θερμική να αποκτά τέτοια δυναμική? Κι όλα αυτά σε θερμοκρασία δωματίου?

Περιμένω με ενδιαφέρον την άποψη των εταιρειών-εμπνευστών ανάλογων παράδοξων φαινομένων (όπως του skin effect), δεδομένου ότι αδυνατώ να κατανοήσω και την οποιαδήποτε επίπτωση στον ήχο (πέρα από αυτή στο επιπεδο του time domain) που μπορεί να επιφέρει η υποτιθέμενη μεταβολή της επιφανειακής δομής του μεταλλικού αγωγού.

Ευτυχώς κάποιοι παραμένουν ειλικρινείς: " There is too much voodoo in this business...".
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
RDoherty said:
Τι λέω? 8)
1) Νομίζεις ότι το άρθρο του Hawksford δίνει πληροφορίες που

σχετίζονται με το υπαρκτό ή ανύπαρκτο φαινόμενο του "στρωσίματος";

2) Νομίζεις ότι το άρθρο δικαιολογεί τις διαφορές στον ήχο των καλωδίων που κάποιοι ακούν

και κάποιοι αμφισβητούν ;(off topic η ερώτηση)

3) Οι απόψεις των δύο εταιριών είναι τελείως για πέταμα ή αξίζουν προσοχής

και γιατί;
 


Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Τσαντουλής Βασίλης said:
1) Νομίζεις ότι το άρθρο του Hawksford δίνει πληροφορίες που σχετίζονται με το υπαρκτό ή ανύπαρκτο φαινόμενο του "στρωσίματος";
Υπονοεί ότι μπορεί να υπάρχουν φαινόμενα ασυνέχειας στο κρυσταλλικό επίπεδο, αλλά λεεί ότι είναι πιθανό να είναι γραμμικά, ότι εν πάση περιπτώσει είναι φαινόμενα "λαθών μέσα στα λάθη" και εικάζει ότι είναι ασήμαντα.

Τσαντουλής Βασίλης said:
2) Νομίζεις ότι το άρθρο δικαιολογεί τις διαφορές στον ήχο των καλωδίων που κάποιοι ακούν και κάποιοι αμφισβητούν ;(off topic η ερώτηση)
Ως ένα βαθμό, ναι. Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Εάν κάποιος κάπου κάποτε ακούει κάτι, σκασίλα μου. Το ζητούμενο είναι να υπάρξει συνεπής θεωρία με συνεπή πρακτική επαλήθευση. Μόνο τότε μπορούμε να ωφεληθούμε συνολικά. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά, το επιχείρημα "δοκίμασα 12 μάρκες καλωδίων και μου έκατσε αυτή" είναι επιστημολογικά το ίδιο με το "μου αρέσουν τα γεμιστά της θείας μου της Μερόπης".

Τσαντουλής Βασίλης said:
3) Οι απόψεις των δύο εταιριών είναι τελείως για πέταμα ή αξίζουν προσοχής και γιατί;
Οι συγκεκριμένες απόψεις όπως δημοσιεύτηκαν δεν με φώτισαν σε κάτι.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.637
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top