Η Οδύσεια αναζητησης 3δρομου Ηχείου.

I

iason

Guest
Καλησπερίζω άπαντες στο Φόρουμ,
Εχοντας αποχωριστεί τα αγαπημένα μου Quadral platinum m4, και το επίσης αγαπημενο μου λαμπάτο της Cayin cs100a ανοιξε ο δρόμος για την αναβάθμιση.
Μετά από μια 6άμηνη αναζήτηση ενος 3δρομου αξιόπιστου ,με ( καλό Ηχο)
να πληρει καποια προσωπικά κριτίρια ,να ειναι ομορφο .... καλή σχεση τιμης απόδοσης , να ειναι αποδεκτό από τη συζυγο κτλ....κτλπ.....θα ηθελα να μοιραστώ μαζί σας τις μικρες μου εμπειρίες από την αναζήτηση.
Εχω ακούσει ,
Piega coax 511, Monitor audio platinum 200ii, Monitor audio Gold 200 5G, Bower wilkins 804 D, Canton Reference 7 , Phonar veritas P9 next, Focal Kanta 2 , Focal canta 3 , Focal sopra 2, T+ A Criterion 2200CTL, Dynaudio contour 30 ,
Dynadio Focus XD 60 ( Και ενα ενεργό) !!!!!!!
Sonus faber olympica 3, Dali epicon 8, Gato FM-50 , PMC 5.24, Q acoustics concept 500, Triangle magellan cello, Triangle Delta signiature.....
Μπορει να μου ξεφεύγει και κανένα.
Ενισχυτικά Parasound P6 προενισχυτής ,Parasound A21+ , Audio analoge Maestro Anniversary , Accuphase E-480, AVM A 6.3 .
Παιδιά Ολα παίζουν....... Και επειδή καλός ηχος για τον καθε ενα απο μας ειναι κατι άλλο φιλική συμβουλή μην αγορασετε κατι εαν δε το ακούσετε.
Μην ακούτε τις μ@λ@κίες που γραφει ο κάθε rewier ,η τα PDF, η αυτά που γραφουν καποιο στο φορουμ ,Οτι ,οτι και να ακουσεις αλλου δεν θα ειναι το ιδιο στο σπίτι σου... Συμφωνω αλλά θα παρεις μια γευση από το γουστο του κατασκευαστή ,να δεις εαν ταιριάζει με το δικό σου.
Η μαγγια του παιχτη ειναι να δωσει την καλυτερη παρασταση σε αφροντιστο χωρο μια και ο χωρος ειναι αυτος ακουγεται τουλαχιστον κατα το 60%....
Για μενα ξεχωρισε το Gato FM-50 ,εχει τωρα που ριξανε τις τιμες στα 5000 ευρω την καλύτερη αποδοση σχεση τιμής και τον ( καλύτερο ηχο),
Ακουστε μόνοι σας και μην ακουτε τι λενε οι αλλοι , Μην ακούτε ουτε αυτά που λεω και εγώ.
Ευχομαι σε ολους καλά μουσικά ταξίδια.
Φιλικά Ιάσων
[DOUBLEPOST=1561840137][/DOUBLEPOST]
20190629_145406.jpg
20190629_145406.jpg
20190621_100644.jpg
20190621_105408.jpg
20190429_135249.jpg
 

Attachments



I

iason

Guest
Αυτά που τα άκουσες;
Συνθήκες ακρόασης;
Πώς σου φανηκαν;
Η ακρόαση έγινε σε νορμάλ χώρο αφροντιστο καταστήματος ,και χωρίς Σαμπ .
Με Lumin streamer/dac σαν πηγή και ήχο από Tidal .
Κοίτα για να ειμαι ειλικρινής έπαιζαν καλά, και με τιμή ελκυστική στα 8000 ευρώ, όντως είναι ευκαιρία.
Απλά εμένα κάτι μου έλειπε ,ίσως να μην είμαι έτοιμος για τέτοιο βήμα, η παίζει ρόλο ότι ανήκω στην κατηγορία ότι ακούω και με τα μάτια.
Επειδή έχω πολύ καιρό που ψάχνω έχω ακούσει πάρα πολλά ηχεία και σεταπ γενικώς .
Έχω καταλήξει στο Monitor audio Platinum 200ll.
Για μένα άλλος ήχος ακούς και αισθάνεσαι μια ανατριχίλα που δεν την είχα με πολλά ηχεία.
Σώμα ,δυναμικά, ταχύτητα, κατεβαίνει πολλή χαμηλά σε σημείο που δεν το πιστεύεις ότι δεν ακούς και κάνα δύο σαμπ μαζί .
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
158
Reaction score
137
Πανέμορφα τα B&W στις φωτογραφίες σου! Νομίζω ότι είναι τα 803 και όχι τα 804 που αναφέρεις (μια μικρή διαφορα!) :)
 


Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
...................Εχω ακούσει , Piega coax 511, Monitor audio platinum 200ii, Monitor audio Gold 200 5G, Bower wilkins 804 D, Canton Reference 7 , Phonar veritas P9 next, Focal Kanta 2 , Focal canta 3 , Focal sopra 2, T+ A Criterion 2200CTL, Dynaudio contour 30 , Dynadio Focus XD 60 ( Και ενα ενεργό) !!!!!!! Sonus faber olympica 3, Dali epicon 8, Gato FM-50 , PMC 5.24, Q acoustics concept 500, Triangle magellan cello, Triangle Delta signiature.....
..............................................
Μην ακούτε τις μ@λ@κίες που γραφει ο κάθε rewier ,η τα PDF, η αυτά που γραφουν καποιο στο φορουμ..
Harbeth, Kef, Spendor, JBL, Tannoy δεν αναφέρεις άρα μάλλον δεν άκουσες.. θέλω να πιστεύω ότι δεν πληρούσαν (γιατί άραγε???) τις προδιαγραφές που έθεσες και όχι γιατί έπεσες στην παγίδα που ο ίδιος περιγράφεις παραπάνω για "τις μ@λ@κίες που γραφει ο κάθε rewier ,η τα PDF, η αυτά που γραφουν καποιοι στο φορουμ.."

καλή συνέχεια στις αναζητήσεις σου..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
το Gato FM-50 ,εχει τωρα που ριξανε τις τιμες στα 5000 ευρω την καλύτερη αποδοση σχεση τιμής
Γνώμη μου:
Τα 2 τεμάχια 6" σε 50 λίτρα καμπίνα με απόκριση από 32 κύκλους, δεν δικαιολογείται να κοστίζουν τόσα λεφτά, κι ούτε πρόκειται για κάποια σχετικά αποδεκτή σχέση απόδοσης - τιμής.

Βεβαίως βεβαίως, είναι όμορφα, και λεπτά, θα αρέσουν στη γυναίκα.

Στα ίδια λεφτά, θα πρότεινα αυτά.
Με ενσωματωμένο Ντακ, με 10" γουφερ, με απόκριση από τα 24 χερτζ, με πολύ υψηλότερα spl, με ενσωματωμένα 3 ενισχυτικά στάδια, και νομίζω και όμορφα.

Τες πα. Αυτά είναι "ενεργά", δεν είναι για όλους όπως λες ..
 

I

iason

Guest
Harbeth, Kef, Spendor, JBL, Tannoy δεν αναφέρεις άρα μάλλον δεν άκουσες.. θέλω να πιστεύω ότι δεν πληρούσαν (γιατί άραγε???) τις προδιαγραφές που έθεσες και όχι γιατί έπεσες στην παγίδα που ο ίδιος περιγράφεις παραπάνω για "τις μ@λ@κίες που γραφει ο κάθε rewier ,η τα PDF, η αυτά που γραφουν καποιοι στο φορουμ.."

καλή συνέχεια στις αναζητήσεις σου..
Harbeth δεν μού αρέσει η καμπίνα τό σχήμα. Ο ήχος έτσι και έτσι .
Kef άκουσα το reference το μικρό.
Δε.
Jbl αυτά που μου άρεσουν δε τα φτάνω.
Εχω καταλήξει σε Monitor audio platinum 200ll.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Harbeth δεν μού αρέσει η καμπίνα τό σχήμα. Ο ήχος έτσι και έτσι .
Kef άκουσα το reference το μικρό.
Δε.
Jbl αυτά που μου άρεσουν δε τα φτάνω.
Εχω καταλήξει σε Monitor audio platinum 200ll.
Αυτά τα είχα βάλει και εγώ στο πρόγραμμα με την έννοια ότι μάλλον θα έμπαιναν στο σαλόνι
να μείνουν αλλά τελικά σκάλωσα με τα PMC όταν τα δοκίμασα και δεν ασχολήθηκα μετά με κάτι άλλο.:)
[DOUBLEPOST=1562102126][/DOUBLEPOST]
Αυτά τα είχα βάλει και εγώ στο πρόγραμμα με την έννοια ότι μάλλον θα έμπαιναν στο σαλόνι
να μείνουν αλλά τελικά σκάλωσα με τα PMC όταν τα δοκίμασα και δεν ασχολήθηκα μετά με κάτι άλλο.:)
Πάντως είναι πραγματικά Οδύσσεια. όπως ακριβώς το όρισες;):)
 

I

iason

Guest
Αυτά τα είχα βάλει και εγώ στο πρόγραμμα με την έννοια ότι μάλλον θα έμπαιναν στο σαλόνι
να μείνουν αλλά τελικά σκάλωσα με τα PMC όταν τα δοκίμασα και δεν ασχολήθηκα μετά με κάτι άλλο.:)
[DOUBLEPOST=1562102126][/DOUBLEPOST]
Πάντως είναι πραγματικά Οδύσσεια. όπως ακριβώς το όρισες;):)
Οδύσσεια φίλε ,ολη την εβδομάδα δουλειά και τα Σάββατα εδώ και έξι μήνες ραντεβού με τά ηχεία .
Άσε με βαρέθηκε η γυναίκα μού.
[DOUBLEPOST=1562103211][/DOUBLEPOST]
Αυτά τα είχα βάλει και εγώ στο πρόγραμμα με την έννοια ότι μάλλον θα έμπαιναν στο σαλόνι
να μείνουν αλλά τελικά σκάλωσα με τα PMC όταν τα δοκίμασα και δεν ασχολήθηκα μετά με κάτι άλλο.:)
[DOUBLEPOST=1562102126][/DOUBLEPOST]
Πάντως είναι πραγματικά Οδύσσεια. όπως ακριβώς το όρισες;):)
Ποιό PMC έχεις ?
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Οδύσσεια φίλε ,ολη την εβδομάδα δουλειά και τα Σάββατα εδώ και έξι μήνες ραντεβού με τά ηχεία .
Άσε με βαρέθηκε η γυναίκα μού.
[DOUBLEPOST=1562103211][/DOUBLEPOST]
Ποιό PMC έχεις ?
Μια χαρά είναι οι έξι μήνες!! Για ρώτα και εμένα χαχα:D
Τα twenty5.26.
Μικρούλια είναι αλλά σε έναν τυπικό χώρο σε διαστάσεις ακρόασης ρίχνουν ξύλο!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Οδύσσεια φίλε
Ρε συ Ιάσων, αυτό δεν είναι οδύσσεια. Το κυνήγι του χρυσόμαλλου δέρατος είναι. Κάποια πράγματα πρέπει να ταιριάζουν μεταξύ τους να πούμε.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ρε συ Ιάσων, αυτό δεν είναι οδύσσεια. Το κυνήγι του χρυσόμαλλου δέρατος είναι. Κάποια πράγματα πρέπει να ταιριάζουν μεταξύ τους να πούμε.
Έχω και μια ακόμη ένσταση που τη λέω εσένα για να τη διαβάσει η...΄΄νύφη΄΄.

Ο όρος ΄΄Οδύσσεια΄΄ συνηθίζει να εμπεριέχει κι έννοια βασάνου ή παρατεταμένης ταλαιπωρίας.

Και απορώ γιατί να συνδέονται ανάλογες έννοιες με μια διαδικασία από την οποία θα έπρεπε κανονικώς να εισπράττουμε ευχαρίστηση και μόνον.Για κάποιους κιόλας το γλυκύτερο κομμάτι είναι ακριβώς η εξέταση των εναλλακτικών επιλογών πριν οριστικοποιηθεί η απόκτηση μιας εξ αυτών.

Και ακόμα δεν έχω κατανοήσει πώς γίνεται από τη μια να λέει ότι τo Gato βγάζει μεν τον καλύτερο ήχο αλλά θα ήθελε τελικώς ν'αποκτήσει το Monitor Audio - που είναι και ακριβότερον...
...Για μενα ξεχωρισε το Gato FM-50 ,εχει τωρα που ριξανε τις τιμες στα 5000 ευρω την καλύτερη αποδοση σχεση τιμής και τον ( καλύτερο ηχο)...
...
Έχω καταλήξει στο Monitor audio Platinum 200ll.
Για μένα άλλος ήχος ακούς και αισθάνεσαι μια ανατριχίλα που δεν την είχα με πολλά ηχεία.
Σώμα ,δυναμικά, ταχύτητα, κατεβαίνει πολύ χαμηλά σε σημείο που δεν το πιστεύεις ότι δεν ακούς και κάνα δύο σαμπ μαζί .
 
Last edited:

I

iason

Guest
Έχω και μια ακόμη ένσταση που τη λέω εσένα για να τη διαβάσει η...΄΄νύφη΄΄.

Ο όρος ΄΄Οδύσσεια΄΄ συνηθίζει να εμπεριέχει κι έννοια βασάνου ή παρατεταμένης ταλαιπωρίας.

Και απορώ γιατί να συνδέονται ανάλογες έννοιες με μια διαδικασία από την οποία θα έπρεπε κανονικώς να εισπράττουμε ευχαρίστηση και μόνον.Για κάποιους κιόλας το γλυκύτερο κομμάτι είναι ακριβώς η εξέταση των εναλλακτικών επιλογών πριν οριστικοποιηθεί η απόκτηση μιας εξ αυτών.

Και ακόμα δεν έχω κατανοήσει πώς γίνεται από τη μια να λέει ότι τo Gato βγάζει μεν τον καλύτερο ήχο αλλά θα ήθελε τελικώς ν'αποκτήσει το Monitor Audio - που είναι και ακριβότερον...
Το Gato fm50 είναι ένα πολύ καλό ηχείο,απλά το Monitor audio είναι καλύτερο .
Έχουμε και μια σοβαρή διαφορά στη τιμή .
Στα χρήματα τού gato και με την ποιότητα κατασκευής που έχει ,για μένα δε έχει αντίπαλο .( Στα παθητικά ηχεια)
[DOUBLEPOST=1562155681][/DOUBLEPOST]
Ρε συ Ιάσων, αυτό δεν είναι οδύσσεια. Το κυνήγι του χρυσόμαλλου δέρατος είναι. Κάποια πράγματα πρέπει να ταιριάζουν μεταξύ τους να πούμε.
Για κάντο λιανά Κώστα να το καταλάβω ,Τα αταίριαστα ενοω...
 


I

iason

Guest
Εντάξει είσαι αρχηγός .:hi:
[DOUBLEPOST=1562157426][/DOUBLEPOST]
Και ακόμα δεν έχω κατανοήσει πώς γίνεται από τη μια να λέει ότι τo Gato βγάζει μεν τον καλύτερο ήχο αλλά θα ήθελε τελικώς ν'αποκτήσει το Monitor Audio - που είναι και ακριβότερον...
Σε επαρχιακή πόλη της Βορείου Ελλαδος ,εβγαινε καποιος στη Λαική και πουλουσε εσωρουχα ,καλτσες .
Το μοτο ηταν .( Αλλα ψαχνεις και άλλα βρισκεις, Αλλα θέλεις και άλλα παίρνεις)
Για το Monitor audio platinum200ll , κανε κανα επιστημονικό σχολιο , να δουμε και που ειμαστε.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Για μένα αλλος ήχος ακούς και αισθάνεσαι μια ανατριχίλα που δεν την είχα με πολλά ηχεία.
Σώμα ,δυναμικά, ταχύτητα, κατεβαίνει πολυ χαμηλά σε σημείο που δεν το πιστεύεις ότι δεν ακούς και κάνα δύο σαμπ
Ακουσες συνδυασμο.
Πρέπει να τα πάρεις πακετο ή με παρόμοιας σχεδίασης/φιλοσοφιας ενισχυτικα.
Μπορεί να αγωνιστεις πολύ για να το ξαναπετυχεις αυτό.
 

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Εντάξει είσαι αρχηγός .:hi:
[DOUBLEPOST=1562157426][/DOUBLEPOST]
Σε επαρχιακή πόλη της Βορείου Ελλαδος ,εβγαινε καποιος στη Λαική και πουλουσε εσωρουχα ,καλτσες .
Το μοτο ηταν .( Αλλα ψαχνεις και άλλα βρισκεις, Αλλα θέλεις και άλλα παίρνεις)
Για το Monitor audio platinum200ll , κανε κανα επιστημονικό σχολιο , να δουμε και που ειμαστε.
.......ΚΑΤ αρχας οτι πάρεις καλοακουστο, αλλά να θέλεις και επιστημονικό σχόλιο το οποίο το έστειλες ήδη απο την αρχή κατα διαόλου μου ακούγεται τουλαχιςτον άκαιρο !!!!!!!!! και παλι καλές ακροάσεις και καλό ακουστά οτι προτιμήσεις .
 

I

iason

Guest
Ακουσες συνδυασμο.
Πρέπει να τα πάρεις πακετο ή με παρόμοιας σχεδίασης/φιλοσοφιας ενισχυτικα.
Μπορεί να αγωνιστεις πολύ για να το ξαναπετυχεις αυτό.
Αγαπητέ αυτος ο συνδυασμός ηταν που μου άλλαξε γνωμη για το Gato fm50.
To Monitor audio ακουστηκε με Accuphase E-480 ,τον οποιο εχω ηδη παραγγείλει.
Το Gato το ακουσα σε αλλο καταστημα με άλλα ενισχυτικά.
[DOUBLEPOST=1562159305][/DOUBLEPOST]
το οποίο το έστειλες ήδη απο την αρχή κατα διαόλου μου ακούγεται τουλαχιςτον άκαιρο !!!!![/QUOTE
Ειλικρινα δε σε καταλαβαίνω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εντάξει είσαι αρχηγός .:hi:
[DOUBLEPOST=1562157426][/DOUBLEPOST]
Σε επαρχιακή πόλη της Βορείου Ελλαδος ,εβγαινε καποιος στη Λαική και πουλουσε εσωρουχα ,καλτσες .
Το μοτο ηταν .( Αλλα ψαχνεις και άλλα βρισκεις, Αλλα θέλεις και άλλα παίρνεις)
Για το Monitor audio platinum200ll , κανε κανα επιστημονικό σχολιο , να δουμε και που ειμαστε.
Δεν γίνεται,θα έπρεπε να το...ακούσω πρώτα υπό συγκεκριμένο setup και συνθήκες ενιαίας οντότητας.:sneaky:
Κουραστικό πράγμα ο παλιοχαρακτήρας.Πρέπει όποιος τον έχει να βρίσκει κάθε φορά εύσχημους τρόπους να τον...επιδεικνύει.:D
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top