Η αρρώστια του tuning

Y

Yiannis_B

Guest
- έχω πάνω από δέκα projects ανοιχτά, και όλα έχουν να κάνουν με το tuning:

- να ρυθμίσω τους PID's στα drones
- να ρυθμίσω την KW στο type-R
- να βάλω επιτέλους αυτόν τον wide band oxygen sensor - που περιμένει σε μια γωνία, και να κουμπωθώ με το laptop πάνω στην CPU, να ρυθμίσω μείγματα και VTEC.
- να ρυθμίσω ξανά τα ohlins στο RSV
- και να δω τι θα κάνω με την αναβάθμιση / ρύθμιση του πηρουνιού του VFR.
- να καλιμπράρω την EIZO
- να ξαναμετρήσω τον χώρο με το REW
- να παίξω με την θέση των ηχείων και να ξαναμετρήσω
- να δω ποια VST plugins για τον foobar, αξίζουν τον κόπο.
- α! και όταν βγει το νέο Dirac Live για PC, φτού κι απ' την αρχή.
- να διαβάσω και να μάθω, για όλα τα παραπάνω.
- και μετά δοκιμές
- και ξανά ρυθμίσεις
- εντάξει, όταν πετύχει το γλυκό, μια ικανοποίηση την παίρνεις...

- πολλά τα ξεχνάω, δεν έχω βάλει καν στο παιχνίδι το δικό μου tuning. :rolleyes:

- αν η μέρα είχε 48 ώρες μπορεί. (- αν είσαι ψιλο-μόνος αυτά - και αποφασίσεις να ζήσεις σαν μοναχός ).

- δεν ξέρω, η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει ο χρόνος

- και αυτά όλα σε βάρος του χρόνου να ακούσεις μουσική, να διαβάσεις κανένα βιβλίο, να βγάλεις και να επεξεργαστείς φωτογραφίες της προκοπής, να δεις καμιά ταινία, να πιεις κανένα μπάφο, να κάνεις γυμναστική, να βρεθείς με την φίλη σου, να βρεθείς με τους φίλους σου, να τα πιείτε.

- κάτι πρέπει να αλλάξει ριζικά.
 
Last edited by a moderator:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.450
- έχω πάνω από δέκα projects ανοιχτά, και όλα έχουν να κάνουν με το tuning:

- να ρυθμίσω τους PID's στα drones
- να ρυθμίσω την KW στο type-R
- να βάλω επιτέλους αυτόν τον wide band oxygen sensor - που περιμένει σε μια γωνία, και να κουμπωθώ με το laptop πάνω στην CPU, να ρυθμίσω μείγματα και VTEC.
- να ρυθμίσω ξανά τα ohlins στο RSV
- και να δω τι θα κάνω με την αναβάθμιση / ρύθμιση του πηρουνιού του VFR.
- να καλιμπράρω την EIZO
- να ξαναμετρήσω τον χώρο με το REW
- να παίξω με την θέση των ηχείων και να ξαναμετρήσω
- να δω ποια VST plugins για τον foobar, αξίζουν τον κόπο.
- α! και όταν βγει το νέο Dirac Live για PC, φτού κι απ' την αρχή.
- να διαβάσω και να μάθω, για όλα τα παραπάνω.
- και μετά δοκιμές
- και ξανά ρυθμίσεις

- πολλά τα ξεχνάω, δεν έχω βάλει καν στο παιχνίδι το δικό μου tuning. :rolleyes:

- αν η μέρα είχε 48 ώρες μπορεί. (- αν είσαι ψιλο-μόνος αυτά - και αποφασίσεις να ζήσεις σαν μοναχός ).

- δεν ξέρω, η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει ο χρόνος

- και αυτά όλα σε βάρος του χρόνου να ακούσεις μουσική, να διαβάσεις κανένα βιβλίο, να βγάλεις και να επεξεργαστείς φωτογραφίες της προκοπής, να δεις καμιά ταινία, να πιεις κανένα μπάφο, να κάνεις γυμναστική, να βρεθείς με την φίλη σου, να βρεθείς με τους φίλους σου, να τα πιείτε.

- κάτι πρέπει να αλλάξει ριζικά.
άσε τους μπάφους και πάρε trinnov...ίδια ζαλούρα είναι:p:laugh:
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
- έχω πάνω από δέκα projects ανοιχτά, και όλα έχουν να κάνουν με το tuning:

- να ρυθμίσω τους PID's στα drones
- να ρυθμίσω την KW στο type-R
- να βάλω επιτέλους αυτόν τον wide band oxygen sensor - που περιμένει σε μια γωνία, και να κουμπωθώ με το laptop πάνω στην CPU, να ρυθμίσω μείγματα και VTEC.
- να ρυθμίσω ξανά τα ohlins στο RSV
- και να δω τι θα κάνω με την αναβάθμιση / ρύθμιση του πηρουνιού του VFR.
- να καλιμπράρω την EIZO
- να ξαναμετρήσω τον χώρο με το REW
- να παίξω με την θέση των ηχείων και να ξαναμετρήσω
- να δω ποια VST plugins για τον foobar, αξίζουν τον κόπο.
- α! και όταν βγει το νέο Dirac Live για PC, φτού κι απ' την αρχή.
- να διαβάσω και να μάθω, για όλα τα παραπάνω.
- και μετά δοκιμές
- και ξανά ρυθμίσεις
- εντάξει, όταν πετύχει το γλυκό, μια ικανοποίηση την παίρνεις...

- πολλά τα ξεχνάω, δεν έχω βάλει καν στο παιχνίδι το δικό μου tuning. :rolleyes:

- αν η μέρα είχε 48 ώρες μπορεί. (- αν είσαι ψιλο-μόνος αυτά - και αποφασίσεις να ζήσεις σαν μοναχός ).

- δεν ξέρω, η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει ο χρόνος

- και αυτά όλα σε βάρος του χρόνου να ακούσεις μουσική, να διαβάσεις κανένα βιβλίο, να βγάλεις και να επεξεργαστείς φωτογραφίες της προκοπής, να δεις καμιά ταινία, να πιεις κανένα μπάφο, να κάνεις γυμναστική, να βρεθείς με την φίλη σου, να βρεθείς με τους φίλους σου, να τα πιείτε.

- κάτι πρέπει να αλλάξει ριζικά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
κάτι πρέπει να αλλάξει ριζικά
Ναι, συμφωνώ κι επαυξάνω.

Δεν υπάρχει χρόνος για παιδεμα...

Μάλλον πρέπει όλο το παιδεμα να το αναλαμβάνει ένας σπεσιαλίστας (ακα καλιμπρατορας εγκαταστάτης) και συ να έχεις μόνο το τηλεκοντρόλ για βολιουμ...
 

Y

Yiannis_B

Guest
Ναι, συμφωνώ κι επαυξάνω.

Δεν υπάρχει χρόνος για παιδεμα...

Μάλλον πρέπει όλο το παιδεμα να το αναλαμβάνει ένας σπεσιαλίστας (ακα καλιμπρατορας εγκαταστάτης) και συ να έχεις μόνο το τηλεκοντρόλ για βολιουμ...
- είναι η ηλίθια ιδέα, ότι το θέμα έχει ενδιαφέρον, για εμένα προσωπικά, γιατί να το δώσω σε άλλον?

- οπότε το θέμα, είναι θέμα προτεραιοτήτων, και ποτέ δεν τα πήγαινα καλά στο τελευταίο.
 
Last edited by a moderator:


Y

Yiannis_B

Guest
άσε τους μπάφους και πάρε trinnov...ίδια ζαλούρα είναι:p:laugh:
Ο μπάφος καλός είναι όταν είσαι παραλία και δεν έχεις τόσα στο κεφάλι σου αλλιώς κόφτον :pόλα τα άλλα παιδέψου μέχρι να τα βαρεθείς :dance2:

- μην ακούσετε μπάφο ρε μ@υνόπανα, εκεί θα επικεντρωθείτε. :rolleyes:

- εδώ έχω ζητήματα αναφοράς. :drinks:

------------

 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Η kw είναι coilover;
Λένε ότι η ap που είναι οικονομική την βγάζει η μαμά kw. Έχεις ακούσει κάτι;
 

Y

Yiannis_B

Guest
Η kw είναι coilover;
Λένε ότι η ap που είναι οικονομική την βγάζει η μαμά kw. Έχεις ακούσει κάτι;
- όχι, δεν έχω ακούσει, αλλά εδώ έτσι λέει. -> https://orranje.co.uk/shop-by-brand/ap-suspension

- αλλά ρε συ, μεγαλώσαμε, καταλαβαίνω κάθε πετραδάκι, είσαι σίγουρος ότι θες να ανεβοκατεβαίνεις μέσα στο αμάξι, σαν νεανίας περιστεριώτης? :prankster:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Η ap είναι ρυθμισμένη για δρομο, και όπως λένε δεν κοπανάει και είναι άνετη και vfm επιλογή για το mini cooper s.
Coilover κινέζικα φοράει και τώρα και τα έχουν παίξει
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.259
Αρρωστια κανονικα!

Υγ. Φορουσα και koni κιτρινα και bilstein κιτρινα και χρυσα με eibach κλπ, αν μπορουμε να παμε στα coilover ειναι καλυτερα, αλλα πλεον τα βαρεθηκα ολα κ θελω να μην ακουω τσικ και δεν αλλαζω την ανεση μου με τιποτα... ουτε. Καν μεγαλυτερες ζαντες... παπουδιασααα! )
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Πάντως Γιάννη β την μεγαλύτερη ηρεμία πέτυχα όταν πούλησα το linn sondek που ήθελε ρύθμιση κάθε λίγο και λιγάκι και πήρα πικαπ μάζας.
Στην συνέχεια ηρέμησα όταν πούλησα τα πάντα και πήρα ενεργά και το κερασάκι όταν τα συνέδεσα με Spotify.
Και δεν θέλω να σκέφτομαι το wrangler tj με τα 35αρια και τα μπλοκε διαφορικά παντού... Εκεί το tuning σταμάτησε όταν πήρα ένα bmw x3...
:drinks:
 

Y

Yiannis_B

Guest
"Είναι κρίμας αυτός ο ισόβιος εγκλεισμός στην κιβωτό της Ανάγκης, με καθηλωμένες τις αισθήσεις σε υπηρετικό επίπεδο."

- ναι ρε συ.

- έχεις μια κάποια τρέλα -από παλιά-, με τον Ελύτη, έτσι?

"Είναι ανοιχτή για τον καθένα μας η ιδιωτική του οδός. Και όμως· την ακολουθούν ελάχιστοι. Μερικοί, μόνον όταν συμβεί μία ή δύο φορές στη ζωή τους να είναι ερωτευμένοι. Κι οι υπόλοιποι ποτέ. Είναι αυτοί που αποχωρούν μια μέρα από τη ζωή χωρίς να έχουν πάρει καν είδηση τι τους συνέβη. Και είναι κρίμας. Είναι κρίμας αυτός ο ισόβιος εγκλεισμός στην κιβωτό της Ανάγκης, με καθηλωμένες τις αισθήσεις σε υπηρετικό επίπεδο. Και να ‘φταιγε μόνον η έλλειψη παιδείας; Εδώ κι ένας αμπελουργός ή ένας ψαράς, εάν είναι αυθεντικοί, φτάνουν από την άποψη της συνειδητοποίησης των δρωμένων στον ίδιο βαθμό που φτάνει και ο ποιητής. Μυριάδες ανεπαίσθητες δονήσεις από την πυρωμένη γης ή το πρωινό πέλαγος επενεργούν επάνω τους, με αποτέλεσμα ο ψυχισμός τους να δέχεται και ν’ αποταμιεύει εγχαράξεις ανώνυμα θεϊκές"

https://www.ypsilon.gr/βιβλίο/iδιωτική-oδός/
 
Last edited by a moderator:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Δεν είναι τρέλα, είναι στάση ζωής για μένα...
Όπου ανθεί ο μέσος όρος παύω να υπάρχω... Έτσι τιουναρουμε τα πάντα μέχρι την ... Τελειότητα...
 


Μηνύματα
634
Reaction score
575
Κι όταν το κάνουμε τέλειο; πωλητήριο μάλλον Ε;
Εγώ πάντα ακυρώνω τις επιλογές μου και σχεδόν πάντα
αλλάζω γνώμες για τα σοβαρά 3 φορές τη μέρα. Όλο λέω να κάνω ανταλλαγή με κάνα μερσεντε για άνεση κι αν δω καμία αγγελία τύπου ανωμαλία πέφτω με τα μούτρα.
Άσε με τους ενισχυτές και τα ηχεία.... Θέλω όλα τα διαφορετικά και συνήθως θέλω πίσω αυτά που πούλησα.
Tuning...Μεγάλο πράγμα κατά της βαρεμάρας!!!
 

Y

Yiannis_B

Guest
...
Tuning...Μεγάλο πράγμα κατά της βαρεμάρας!!!
- έχεις δίκιο, αν με κρατάει κάτι στην δουλειά μου, είναι ακριβώς αυτό.

- επαγγελματική διαστροφή.

- διαφορετικά θα είχα γίνει ψαράς.

- το τυπικό start-up μηχανημάτων δεν με ενδιαφέρει. - ακολουθείς κανόνες - η συνέχεια έχει πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον
- από την γνώμη / feeling του χειριστή της μηχανής, μέχρι το όλο πράγμα να δουλεύει σαν καλολαδωμένη ραπτομηχανή, αυτή είναι η πρόκληση.
- και οι χειριστές ξέρουν.
- χρόνια στο κουρμπέτι.
- μην τους υποτιμάτε ποτέ.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.732
Ευτυχώς έκανα τον κύκλο στο μαζδα μέχρι τα 400+ ρόδα και γύρισα πίσω.
Τέρμα οι μλκ.
Μανούλα εξάτμιση πρόγραμμα να δουλεύει χαμηλά άριστα και ότι κάτσει στα ψιλά που δεν ανοίγω πλέον
Τέρμα τα ανοίγματα στο Ολυμπιακό με το λάπτοπ συνοδηγό

Α και για ανάρτηση τραβάτε στη Σίνδο
Jamsport πολύ δυνατό το παλικάρι
Μια τετράδα μαμά αμορτισέρ ελατήρια και Σίνδο

(Μα καλά , kw στο τάπερ; Χάθηκε μια tein;)
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εγώ θεωρώ ότι όλες οι κα@λες έχουν να κάνουν με την ηλικία:D:D
Ταλαιπωριέμαι με ιμπρέζα από το 1999 και τώρα που έχω το πιο σωστό και ολκληρωμένο sti σκέφτομαι
πολύ σοβαρά να το βάλω αγγελία για να πάρω κάτι πιο πολιτικό. Έλεος δηλαδή:p:p:D:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.916
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top