Η ιστορία και η νέα αρχή

Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Αν και διαβάζω αρκετό καιρό αποσπασματικά το φόρουμ, είπα να γραφτώ και να αρχίσω κι εγώ το γράψιμο.
Είμαι ένας 30άρης Αθηναίος που είχε αναβάλλει την αγορά ηχείων για πολλά χρόνια.
Ο έρωτας με τον ήχο ξεκίνησε από τότε που ήμουν μικρό παιδί με τα ηχεία που είχε ο πατέρας μου, ένα ζευγάρι Altec Lansing 508,τελικό Quad 606,προενισχυτή Quad 66 και cd player πάλι Quad.
Τα χρόνια πέρασαν, οι γονείς χώρισαν, τα συστήματα έμειναν.
Τα ηχεία με την πάροδο του χρόνου άρχισαν να δείχνουν τα σημάδια παλαίωσης κι έτσι με την επιστροφή μου από το πρώτο μου μπάρκο (ναυτικός) βλέπω πως δεν είχε μείνει τίποτα. Η μάνα μου τα χάρισε. :help:
Έτσι δεν έμεινε τίποτα. Το επόμενο σύστημα ήταν ένα για home cinema της Roister. HT-2000.
Δώρο από τον μπαμπά μιάς και συνεργαζόταν εκείνη την περίοδο με την εταιρεία.
Δεν έμεινα ευχαριστημένος από το σύστημα από ηχητική άποψη και έτσι μετά από πολύ καιρό που έμεναν αχρησιμοποίητα ,αποφάσισα να τα χαρίσω όπως και έγινε.
Για μεγάλο χρονικό διάστημα έμεινα χωρίς κανένα ηχητικό (ούτε καν τηλεόραση δεν υπήρχε στο σπίτι).. Η μόνη επαφή που είχα ήταν σε ένα κατάστημα με ηχητικά αυτοκινήτου που δούλευα ως βοηθός όπου με μάγευαν τα ηχεία της a/d/s και τα sub της JL Audio.
Το μόνο ηχείο που υπήρχε στο σπίτι ήταν το συστηματάκι της Logitech Z5500 και για τις προσωπικές μου αποδράσεις, Mp3 Player Sony A828 μαζί με ακουστικά Shure SE530 (μαγεία είναι οι διαολεμένες ψείρες).
Μετά το καλοκαίρι πάρθηκε η μεγάλη απόφαση αγοράς συστήματος. Όλα ξεκίνησαν από μιά τηλεόραση που βρήκα σε καλή τιμή (plasma rules :dance2:). Από την στιγμή που την αγόρασα ήξερα πως πήγαινα για full σύστημα.
Δεν υπήρχε περίπτωση να έμενε μόνη της η 51 ιντσών τηλεόραση.
Λόγω οικονομικών δυσκολιών θα κράταγα το budget αρκετά χαμηλά.
Αρχικά ήθελα ολοκληρωμένο σύστημα που να έχει τα πάντα πάνω.
Άκουσα 2-3 και όλα μου φάνηκαν το ένα χειρότερο από το άλλο. Το budget κυμαινόταν αρχικά μέχρι 500 ευρώ.
Όσο πιο φθηνά γίνεται είπαμε. Δοκίμασα και τα ακριβά θεωρητικά συστήματα και τα ίδια και πάλι.
Χάλι μαύρο. Κατάλαβα πως έπρεπε να ψαχτώ για κομμάτια και έκανα αμέσως και χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο την αγορά του πρώτου.
Ξεκίνησα με μιά τυφλή εντελώς αγορά o_O . Ένα sub Earthquake SuperNova MKIV 10". Εδώ το marketing έκανε τη δουλειά του. Αγόρασα ένα αρχαίο sub το οποίο ομολογουμένως όμως την κάνει τη δουλίτσα του μιά χαρά εκτός από ένα απρόοπτο που έχω που θα ρωτήσω σε άλλο ποστ. Αλλά ο τίτλος του supernova γέμισε το στόμα μου με ταυτόχρονο άδειασμα τσέπης. Ήρθε το sub και είχα μιά τηλεόραση και ένα sub. Ωραία.
Πάμε παρακάτω. Ηχεία τώρα. Χμμμ... είμαι και περίεργος.
Ήθελα οπωσδήποτε ηχεία δαπέδου και σε οικονομική τιμή.
Ψάχνοντας βρέθηκα στη σειρά Magnat Monitor Supreme. Tα ακούω και δε με χάλασαν ιδιαίτερα.
Ίσως δεν είχαν αυτό το κάτι που να μου κάνει το κλικ αλλά παίζανε αξιοπρεπέστατα.
Μετά από πολύ ψάξιμο βρίσκω προσφορά τα Q Acoustics. Διαβάζω κάτι κριτικές και λέω ώπα,εδώ είμαστε.
Πάω στην αντιπροσωπεία και μου βάζουν να τα ακούσω. Μετά από ένα λεπτό χαζοενθουσιασμού τους λέω πως τα θέλω κι έτσι βρέθηκα με μπροστινά Q Acoustics 1050, πίσω Q Acoustics 1030 και κεντρικό Q Acoustics 1000Ci.
Mιά χαρά για 600 ευρώ. Πετύχαμε διάνα.
Είχαμε ηχεία,sub και πηγή για blu ray και cd το ps3.
Ενισχυτή τώρα. Τί να πάρω, τί να πάρω.
Διαβάζω κριτικές,ρωτάω σε άλλο φόρουμ και παίρν έναν Pioneer 922K.
Tα έχω όλα σπίτι και συνειδητοποιώ πως δεν έχω καλώδια.
Βουρ για Crystal Audio και αγορά καλωδίων.
Τα παίρνω, τα στήνω όπως μπορώ μέσα στο σπίτι δεδομένου του περίεργου χώρου, τρώω και την πρώτη παντόφλα γιατί το ένα ηχείο ήταν ακριβώς στη μέση ενός διαδρόμου που δημιουργείται ανάμεσα σε τραπέζι σαλονιού και καναπέ και που οδηγεί στο μπαλκόνι.
-Μα αγάπη μου έτσι θα το ευχαριστιόμαστε περισσότερο. Κοίτα τι όμορφα που κάθεται εκεί.
Η παντόφλα έγινε τσόκαρο και με την απόκτηση ενός καρούμπαλου πήραμε διαταγές τοποθέτησης ηχείου.
Συμπληρώθηκε το συστηματάκι και τώρα το χαίρομαι καθημερινά.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν το sub. Του άλλαξε ίσα με 10 θέσεις μέχρι που βρήκα την κατάλληλη για αυτό θέση. Υπήρχε και καλύτερη αλλά καραδοκούσε το τσόκαρο. Δεν της άρεσε η ιδέα να μπεί ακριβώς στη μέση του σαλονιού.
Μετά από 3 μήνες χαρούμενης συμβίωσης με το συστηματάκι μου, άρχισα να νιώθω πως μπήκε το μικρόβιο.
Μπήκε έντονα. Ψάχνομαι ήδη για νέο συστηματάκι. Δεν ξέρω πότε θα έρθει και πω θα είναι αλλά το μόνο σίγουρο είαναι πως θα βρίσκεται στην κατηγορία των μεγάλων παικτών κι ας γεμίσω καρούμπαλα.

Καλώς σας βρήκα

ps: Αντωνάκη (gojakla) το έχεις ακόμη το Z;
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.256
Reaction score
93.633
Να το χαίρεσαι!

Μου επιτρέπεις μια παρατήρηση? Το έπιπλο της tv πανέμορφο, αλλά λίγο ψηλό. Αν τουλάχιστον έβγαζες κανένα μπιμπελό, και έβαζες τον ενισχυτή? Ή καραδοκεί το τσόκαρο? :whistling:
 

Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Να το χαίρεσαι!

Μου επιτρέπεις μια παρατήρηση? Το έπιπλο της tv πανέμορφο, αλλά λίγο ψηλό. Αν τουλάχιστον έβγαζες κανένα μπιμπελό, και έβαζες τον ενισχυτή? Ή καραδοκεί το τσόκαρο? :whistling:
Εκεί θα μπούνε τα πάντα αλλά πρέπει να πάρω την απόφαση να ανοίξω τρύπες από πίσω μιάς και εκεί μέσα θα μπουν μελλοντικά δικάναλοι,τρικάναλοι κλπ
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.256
Reaction score
93.633
Εκεί θα μπούνε τα πάντα αλλά πρέπει να πάρω την απόφαση να ανοίξω τρύπες από πίσω μιάς και εκεί μέσα θα μπουν μελλοντικά δικάναλοι,τρικάναλοι κλπ
Έχεις άγριες διαθέσεις. :p:thumbsup:
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
να χαιρεσαι το συστημα σου φιλε bonepeeler2 :thumbsup:

και μια ερωτηση φιλοσοφικου περιεχομενου ... ΑΥΤΕΣ γιατι μπορουν να βαζουν παντου σεμεδακια και μπιμπελο κι εμεις αμα βαλουμε κανα ηχειο πρεπει να γινει μαχη ?
και να χασουμε
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Βλέποντας το νικνειμ ήμουν 99% πως ήσουν εσύ...
Μόλις διάβασα για τα Quad και τα τσόκαρα σιγουρεύτηκα 100%... :D

Πού είσαι ρε αγορίνα μου;
Μέχρι πότε θα είσαι όξω;

Ροβερτάκο το έχω το Ζ...
Το κρατάω με νύχια και με δόντια μην το κάνω ανταλλαγή με καλωδια ρεύματος :gotcha::gotcha::gotcha:
 


Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Βλέποντας το νικνειμ ήμουν 99% πως ήσουν εσύ...
Μόλις διάβασα για τα Quad και τα τσόκαρα σιγουρεύτηκα 100%... :D

Πού είσαι ρε αγορίνα μου;
Μέχρι πότε θα είσαι όξω;

Ροβερτάκο το έχω το Ζ...
Το κρατάω με νύχια και με δόντια μην το κάνω ανταλλαγή με καλωδια ρεύματος :gotcha::gotcha::gotcha:
Έλα ρε. Μέχρι τον Απρίλη πιστεύω πως θα είμαι έξω.
Άσε τα καλώδια ρεύματος και κράτα το μηχανάκι.
Εγώ να δω πως θα καταφέρω να κάνω και τα οπτικοακουστικά αλλά και το μηχανάκι.
Και τα δύο ζητάνε πολλά. Πάρα πολλά

Είδα πως υπάρχουν κι άλλα πρασινόπαιδα εδώ μέσα.
Ο wizzy είναι το γνωστό αγόρι;
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Έλα ρε. Μέχρι τον Απρίλη πιστεύω πως θα είμαι έξω.
Άσε τα καλώδια ρεύματος και κράτα το μηχανάκι.
Πλάκα έκανα ρε όργιο...







Για interconnect θα το άλλαζα! :laugh:

Εγώ να δω πως θα καταφέρω να κάνω και τα οπτικοακουστικά αλλά και το μηχανάκι.
Και τα δύο ζητάνε πολλά. Πάρα πολλά
Κοίτα να μπαρκάρεις για να φτιάχνς' χαϊ εντιλίκια...
Η τέχνη θέλει θυσίες... :showingbiceps:


Είδα πως υπάρχουν κι άλλα πρασινόπαιδα εδώ μέσα.
Ο wizzy είναι το γνωστό αγόρι;
Όχι όχι όχι όχι... είν' άλλος αυτούνος... χαχαχα χαχαχαχαχα... :lolsign:

Ο stathis είναι δικό μας παιδί... :p
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Εγώ να δω πως θα καταφέρω να κάνω και τα οπτικοακουστικά αλλά και το μηχανάκι.
Και τα δύο ζητάνε πολλά. Πάρα πολλά

Είδα πως υπάρχουν κι άλλα πρασινόπαιδα εδώ μέσα.
Καλως τον ,χαιρετω και γω!:p
bonepeeler δυο,ο ενα τι εγινε βρε?:fuckyou: ολα καλα διπλα?εγινε τιποτα οσο λειπω μονιμα:D,αν δεν καταλαβες ο spammer ειμαι!:roflmao:
Οσο αφορα τα φτιαξιματα,ασε το μηχανακι στην ησυχια του,ακου που σου λεω,ριξε πραμα ομως στα AV,αν εχεις και χωρο γι'αυτα αποκλειστικα,ακομα καλυτερα!
 

Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Καλως τον ,χαιρετω και γω!:p
bonepeeler δυο,ο ενα τι εγινε βρε?:fuckyou: ολα καλα διπλα?εγινε τιποτα οσο λειπω μονιμα:D,αν δεν καταλαβες ο spammer ειμαι!:roflmao:
Οσο αφορα τα φτιαξιματα,ασε το μηχανακι στην ησυχια του,ακου που σου λεω,ριξε πραμα ομως στα AV,αν εχεις και χωρο γι'αυτα αποκλειστικα,ακομα καλυτερα!
Ο ένα δε θυμάται τι κωδικούς χρησιμοποιούσε. Ούτε εδώ αλλά ούτε στους πράσινους. Έτσι γεννήθηκε ο 2. χαχαχα
Επίσης και εγώ λείπω σχεδόν μόνιμα από τις συζητήσεις.
Αποκλειστικό χώρο δυστυχώς δεν έχω αλλά θα προσπαθήσω να κάνω ότι μπορώ.
Τέλος το μηχανάκι δεν το αφήνω στην ησυχία του με τίποτα. Όλα παράλληλα θα κυλήσουν.
Τα πολύ ακριβά τελείωσαν εκεί. Πάμε για να κάνουμε κούτσα κούτσα την τρέλλα μας με τα AV.
 

Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Μετά από πολύ πολύ καιρο,είχα αναβαθμίσεις.



Μαζί με τη νέα βάση για καφε. Το πίσω rp260f εξαφανίστηκε...



Μελλοντικά θα έρθει κι ένας emotiva που τόσο λαχταρώ και ίσως και δεύτερο sub αλλά σίγουρα σε άλλο χώρο.
 


Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Το καλοριφέρ θα το ψήσει :o

Καλοκούνιστο, μεγειά.
Πάρε και άλλο.
Τα καλοριφέρ δε δουλεύουν. Μακάρι να δούλευαν.
Αυτόνομη θέρμανση μας ειπαν. Με λέβητα εκτός λειτουργίας εδώ και 8 χρόνια... Πάλι καλά με τα αρκουδάκια.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
9
Μπράβο αδερφέ οραια αναβάθμιση!!!!! μπήκες και εσύ στο clipch club!!! Όλα πάνω στον marantz τα έχεις?
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Παρε τον εμοτιβα που εχεις στο ματι , πριν να ανεβουν οι τιμες και θα ακουσεις αλλα klipsch.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.798
Reaction score
77.312
πολύ ωραία....σε παίρνει να ανεβάσεις και το κεντρικό...και να του δώκεις και λίγη κλίση....
δώσε κλίση και στα front
μην τα λυπάσαι...:)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.552
Μηνύματα
2.864.078
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top