Η καλύτερη λύση για μείωση αντήχησης

Μηνύματα
93
Reaction score
90
Ανοιγω ενα thread για αυτο το θεμα γιατι μου κανει εντυπωση πως δεν υπαρχει ενα sticky thread οργανωμενο, για να βοηθησει ολα τα μελη.

Ποια πιστεύετε πως είναι καλύτερη λύση για μείωση αντήχησης;

Ποια υλικά; Absorbers? Diffusors?

Bass traps? Helmholtz resonators?

Συγκεκριμένες μάρκες ή DIY λύσεις? Είχατε παρόμοιο πρόβλημα και το λύσατε, και πως?

Πως γίνονται σωστά και πρακτικά οι μετρήσεις?

Με τι κριτήρια επιλέγεται ο συνδυασμός των λύσεων? Σε ποια σημεία πρέπει να γίνεται η τοποθέτηση?

και δύο ενδιαφέροντα Video:

 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Προσωπικά προτιμώ:
  1. Μεγάλες εταιρίες με μετρημένα προϊόντα, όπως η GIK -και όχι DIY
  2. Bass traps στις γωνίες. Πολλά, απο πάνω μέχρι κάτω, και στις γωνιές στο ταβάνι αν είναι δυνατόν. τουλάχιστον 8 τεμάχια απο μεγάλα bass traps σε ένα τυπικο σαλόνι. Panel resonators εναλλακτικά μπορουν να δώσουν καλά αποτελέσματα, αν είναι σωστά κατασκευασμένα.
  3. Σε πρώτη φάση προτιμώ τα broadband bass traps, και όχι στοχευμένα helmholtz. Αυτα έρχονται ως κερασάκι, αν κριθεί απαραίτητο στο τέλος, για fine tuning.
  4. Διάχυση σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επιφάνεια του δωματίου επιτρέπει η παντόφλα. Πλαϊνούς τοίχους, ταβάνι, και όχι μόνο.
  5. Αναλόγως το δωμάτιο και τον τύπο του ηχείου LEDE/DELE μπορεί να είναι καλές ιδέες, αλλά να μην νεκρωθεί και τελείως ο χώρος- ετσι κι αλλιώς βέβαια ειναι δυσκολο να νεκρωθεί ένα τυπικο ελληνικό σαλόνι
  6. Οχι μεγάλες ακάλυπτες ανακλαστικές επιφάνειες (τζαμαρίες, κρυσταλλιέρες)
  7. Οσο το δυνατόν "σφραγισμένα" δωμάτια.
  8. Καλή συμμετρία τουλάχιστον για την πρώτη ανάκλαση.
 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..ποσο ωραια θα ηταν Dimifoot εαν υπηρχε τροπος να βαλει κανεις καποια απ' ολα αυτα στο σαλονι, οχι ομως μονιμες κατασκευες. Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω καποια πραγματα για βελτιωση, μονο εαν ηταν κινητα, να τα τοπεθετω δηλαδη τα πρωινα που ειμαι μονος, και τις υπολοιπες ωρες να τα αποθηκευω. Θα μου αρκουσε...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
..ποσο ωραια θα ηταν Dimifoot εαν υπηρχε τροπος να βαλει κανεις καποια απ' ολα αυτα στο σαλονι, οχι ομως μονιμες κατασκευες. Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω καποια πραγματα για βελτιωση, μονο εαν ηταν κινητα, να τα τοπεθετω δηλαδη τα πρωινα που ειμαι μονος, και τις υπολοιπες ωρες να τα αποθηκευω. Θα μου αρκουσε...
Παντοφλόπληκτος;
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Παντοφλόπληκτος
..εντελως! Πιο εντελως δε γινεται!!!!!!!
Μπορω να παρω οτιδηποτε ειναι μικρο, ανεξαρτητου τιμης, δικαιολογειται λογω μεγεθους, μεγαλο οχι, εχω θεμα.
Ετσι ειναι φιλε, οταν δινεις πολλα για χτισεις ενα συστημα, μετα δε μπορεις να κανεις αυτο που χρειαζεται για να παιξει σωστα. Τελος παντων, υπαρχει ελπις;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
..εντελως! Πιο εντελως δε γινεται!!!!!!!
Μπορω να παρω οτιδηποτε ειναι μικρο, ανεξαρτητου τιμης, δικαιολογειται λογω μεγεθους, μεγαλο οχι, εχω θεμα.
Ετσι ειναι φιλε, οταν δινεις πολλα για χτισεις ενα συστημα, μετα δε μπορεις να κανεις αυτο που χρειαζεται για να παιξει σωστα. Τελος παντων, υπαρχει ελπις;
Δεν βλέπω γιατί η παντοφλοκρατούσα θα είχε αντίρρηση για τοποθέτηση μπασοπαγιδων στο χρώμα του τοίχου στις πάνω γωνιές (τοίχους με ταβάνι). Ούτε θα ενοχλούν στην λειτουργία του σπιτιού, ούτε θα χτυπάνε άσχημα στο μάτι. Αν φέρει αντίρρηση, το κανει μόνο για να σας πατάει τον κάλο, για να σας δείχνει ποιος ειναι το αφεντικό στο σαλόνι.

Επίσης δεν βλέπω γιατι δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτά αυτά σε ενα σαλόνι, εμένα δεν μου φαίνονται άσχημα ακόμα και ως διακοσμητικά:

A8420E59-236C-4F6B-A835-51F79D149C09.png
90BA5E29-E57F-4ACC-B7DA-A9813038DADA.jpeg
898B2984-E9CD-4482-B6E9-4BC007D315C0.jpeg


Δηλαδη τα σεμεδάκια της γιαγιάς, τα πιατικά στους τοίχους και η κρυσταλλιέρα του νταχάρη ειναι πιο όμορφα; Άντε τωρα μην πω καμία βαριά κουβέντα, παιχνίδι εξουσίας ειναι, τίποτα παραπάνω. Ξυπνήστε.
 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
...ταβανι δε γινεται, εχει φωτιστικο. Τοιχος οχι, εχει ταπετσαρια, της επιλογης...μαντεψε.
 



Μηνύματα
426
Reaction score
378
Καλημέρα,
Ωραίο και χρήσιμο θέμα άνοιξες karolost.
Aγαπητε Νίκο μια λύση υπάρχει για μας τους παντοφλοπληκτους.Να βάλουμε τους αφυγραντηρες που πήραμε κοντά στη θέση ακρόασης ώστε να απορροφούν τις ανακλασεις και να βελτιώνουν το rt60.
ΥΓ:Γιατρε μη με επιπληξεις εκ νέου. Πλάκα κάνω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Καλημέρα,
Ωραίο και χρήσιμο θέμα άνοιξες karolost.
Aγαπητε Νίκο μια λύση υπάρχει για μας τους παντοφλοπληκτους.Να βάλουμε τους αφυγραντηρες που πήραμε κοντά στη θέση ακρόασης ώστε να απορροφούν τις ανακλασεις και να βελτιώνουν το rt60.
ΥΓ:Γιατρε μη με επιπληξεις εκ νέου. Πλάκα κάνω.
Με τους αφυγραντήρες θα χαλάσουν οι υγρές μεσαίες :roflmao:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλημέρα,
Ωραίο και χρήσιμο θέμα άνοιξες karolost.
Aγαπητε Νίκο μια λύση υπάρχει για μας τους παντοφλοπληκτους.Να βάλουμε τους αφυγραντηρες που πήραμε κοντά στη θέση ακρόασης ώστε να απορροφούν τις ανακλασεις και να βελτιώνουν το rt60.
ΥΓ:Γιατρε μη με επιπληξεις εκ νέου. Πλάκα κάνω.
Καλημερα Νασο. Λες; κατσε να ρωτησω τον Μeaco πρωτα εαν το μηχανημα κανει και για αυτη τη δουλεια, ελπιζω να μη με διαολοστειλει!

Πρωτα ομως πρεπει να καταλαβω τι ειναι οι υγρες μεσαιες, και να του τις εξηγησω, εχω εγω τετοιες, η οχι. Μεταξενια τετοια εχω; Βαθυ, αβυσσαλεο μπασσο; Πρεπει να τα ξερω αυτα, πως αλλιως;
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
..ποσο ωραια θα ηταν Dimifoot εαν υπηρχε τροπος να βαλει κανεις καποια απ' ολα αυτα στο σαλονι, οχι ομως μονιμες κατασκευες. Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω καποια πραγματα για βελτιωση, μονο εαν ηταν κινητα, να τα τοπεθετω δηλαδη τα πρωινα που ειμαι μονος, και τις υπολοιπες ωρες να τα αποθηκευω. Θα μου αρκουσε...
Σε φαντάζομαι να τοποθετούσες σε καθημερινή βάση συστοιχία Attack Wall αποθηκεύοντάς την αργότερα και με πιάνει νευρικό γέλιο...
https://www.avsite.gr/forum/threads/Ανατομία-Ακουστικής-Χώρων-remastered.79626/page-10#post-1292897
Ανοιγω ενα thread για αυτο το θεμα γιατι μου κανει εντυπωση πως δεν υπαρχει ενα sticky thread οργανωμενο, για να βοηθησει ολα τα μελη...
Υπάρχει ήδη το νήμα "Ανατομία Ακουστικής Χώρων" το οποίο έχει θίξει όλα όσα αξιόλογα ζητήματα - αναφερόμενο και σε κανόνες αντιμετώπισης εκείνων - θα μπορούσαν να απασχολήσουν κάποιον ενδιαφερόμενο...

Αν κάτι δεν υπάρχει,είναι λύσεις εν είδει ΄΄πανάκειας΄΄ ως προς τα ακουστικά γνωρίσματα οποιουδήποτε χώρου ακρόασης ανεξαιρέτως.

Σε περιπτώσεις όπως η δική σου,απαραίτητα πρώτα βήματα θα μπορούσαν να είναι:

- Μπασοπαγίδες ευρείας ζώνης (όπως αναφέρθηκαν από τον DF) : Η εγκατάστσή τους κρίνεται απολύτως απαραίτητη,αφού θα επιδράσει εμμέσως και στο πώς θ'αντιλαμβάνεται ο ακροατής τις ανώτερες οκτάβες.

- Μείωση στην απόσταση ακρόασης: Άμα στη θέση ακρόασης γίνεται υποδοχή σε μεγαλύτερο ποσοστό άμεσης ηχητικής ενέργειας,τότε και η προαιρετική εφαρμογή ισοστάθμισης θα αντιστρατεύεται πιο αποτελεσματικά στην αντίληψη του ακροατή την ενεργειακή σύσταση που θα διέκρινε το υπάρχον πεδίο αντήχησης.

- Προαιρετική κάθοδος στις στάθμες ακρόασης : Η απόκριση του ακουστικού μας συστήματος δεν είναι γραμμική με συνέπεια η αντίληψη του ακροατή να διαφοροποιείται σε συνάρτηση προς την προκύπτουσα στάθμη ηχητικής πίεσης στη θέση ακρόασης.

- Αποχή από αποκλειστική επίστρωση επιφανειών με λεπτά πορώδη υλικά που θα επιδρούσαν μονάχα στις υψηλές οκτάβες.

- Συνδυασμός διάχυσης και απορρόφησης : Η απορρόφηση από μόνη της θα αποσπούσε ηχητική ενέργεια από το χώρο αλλά και ωφέλιμη ισχύ από το ηχοσύστημα.Οι ακριβείς ζώνες εφαρμογής εκείνων θα καθορίζονται από τον υπολογισμό του χρόνου αντήχησης στις επιμέρους οκτάβες.Ως δόκιμη μέθοδος μέτρησης παντοκατευθυντικό μικρόφωνο ευρισκόμενο στη θέση ακρόασης κι εναλλακτικά σε γειτονικές θέσεις με ιδιαίτερη μέριμνα ώστε να είναι το μικρόφωνο τοποθετημένο στο ίδιο ύψος που θα βρίσκονται τα ώτα κατά τη διάρκεια μιας απαιτητικής ακρόασης.

Κι extra bonus σε μια πιθανή ερώτηση του τύπου ΄΄Η παντόφλα δεν αστειεύεται και δεν με απασχολεί κατά πόσον πρόκειται για παιγνίδια εξουσίας ή οτιδήποτε,αφού ούτως ή άλλως επιλογή μου είναι να το βιώνω.Εκείνο που με τρώει κι εκείνο που με σώζει,θα ήταν μια αβασάνιστη μέθοδος - ύστερα από την εγκατάασταση μπασοπαγίδων - που θα συντελούσε σε πτώση των χρόνων αντήχησης στις μεσαίες και μεσουψηλές οκτάβες.Τί άλλο θα γινόταν να προταθεί;΄΄
https://hofa-akustik.de/en/modules/curtain/

https://hofa-akustik.de/en/modules/curtain/iso/
 

Μηνύματα
426
Reaction score
378
Καλημέρα .
Αυτες οι λύσεις που αναφέρονται είναι ήδη γνωστές και κακά τα ψέματα έχουν εφαρμογή σε χώρους που διατίθενται αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής.
Πολύ δύσκολα μπορούν να βρουν πρόσφορο έδαφος σε ένα τυπικό σαλόνι οικογένειας.
Η πρόταση όμως του bhutia ως extra bonus που αναφέρει τη χρήση κατάλληλων κουρτινων και δίνει τη δυνατότητα για τη δημιουργία ενός ιδιαίτερου χώρου (όσο αυτό είναι δυνατόν ) μεσα σε κάποιο μεγαλύτερο χώρο, έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και πιθανόν αποτελεί μονοδρομο για τη βελτίωση του ηχου μας.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
..ποσο ωραια θα ηταν Dimifoot εαν υπηρχε τροπος να βαλει κανεις καποια απ' ολα αυτα στο σαλονι, οχι ομως μονιμες κατασκευες. Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω καποια πραγματα για βελτιωση, μονο εαν ηταν κινητα, να τα τοπεθετω δηλαδη τα πρωινα που ειμαι μονος, και τις υπολοιπες ωρες να τα αποθηκευω. Θα μου αρκουσε...
Νίκο υπάρχουν και σαλονατες ομορφες λύσεις ... αλλά πανάκριβες
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Διατρητη μπασοπαγιδα στο ταβανι με θεσεις για σποτακια, σιγουρο αποτελεσμα, αρεσει στα κοριτσια και βαφεται οτι χρωμα θελεις.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Νίκο υπάρχουν και σαλονατες ομορφες λύσεις ... αλλά πανάκριβες
Ποσο δηλαδη ρε Δημητρη;
Διατρητη μπασοπαγιδα στο ταβανι με θεσεις για σποτακια, σιγουρο αποτελεσμα, αρεσει στα κοριτσια και βαφεται οτι χρωμα θελεις.
Οταν εχουμε (εχει) βασανιστει επι διμηνο τρυγυρνωντας στα μαγαζια για την επιλογη φωτιστικων, ποσο ευκολο το βλεπεις Βλασση να βγει και να τοποθετηθει οτιδηποτε αλλο;

Τιποτε, μονο φορητες λυσεις, αλλα μαλλον δεν υπαρχουν τετοιες..
[DOUBLEPOST=1518880642][/DOUBLEPOST]..κοιταξτε παιδια, εγω δεν επιζητω την οριστικη λυση του θεματος " θεραπεια χωρου" κανοντας χρηση κινητων υλικων. Αυτο δε γινεται.

Αυτο που θα ηθελα ειναι η αντιμετωπιση μερους του προβληματος, αφου πρωτα μετρηθει ο χωρος και αποκαλυφθουν τα προβληματα. Εαν μπορω, θα ηθελα με αυτο τον τροπο, να αντιμετωπισω τα εντονοτερα. Αυτη ειναι η προθεση μου. Οτι διορθωσω, κερδος ειναι.

Ειναι λαθος αυτη η προσεγγιση μου νομιζετε;

Εαν μου επιτρεπεται, μπορω να ανεβασω μια φωτο του χωρου.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Άλλοι βαριούνται να μετακινήσουν το τηλεκοντρόλ και σκέφτεσαι κάνεις μετακόμιση με τα πάνελς απο τους τοίχους στο σαλόνι κάθε φορά που θα ακούς ή βλέπεις ταινίες ;
:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top