Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Ο Αστραπόγιαννος
Ο άνθρωπος με το γαρύφαλλο
Τα χρόνια της θύελλας

Μόλις είδα τον άνθρωπο με το γαρύφαλλο, μόλις συνέλθω γιατί ήταν πολύ δυνατή ταινία, θα γράψω δυό λόγια...και για τις υπόλοιπες φυσικά.
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

O Νίκος Τζίμας γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Ζάλογγο, στη νοτιοδυτική Ήπειρο. Τέταρτο παιδί μιας πενταμελούς οικογένειας, έμαθε την ιστορία των προγόνων του και όλες οι ταινίες του, έχουν τα κύρια χαρακτηριστικά εκείνης της περιοχής.

Ο Ανθρωπος με το γαρύφαλλο
Ο Εμφύλιος Πόλεμος που ρήμαξε τη χώρα τελείωσε και ένας απ’ τους πολλούς φυγάδες αγωνιστές της Αριστεράς, ο Νίκος Μπελογιάννης, ο άνθρωπος με το αφοπλιστικό χαμόγελο και το γαρύφαλλο, πρώην λοχαγός του ΕΛΑΣ, επιστρέφει στην Ελλάδα… Με το συνθηματικό όνομα Κώστας κρύβεται στο σπίτι ενός συντρόφου κι έρχεται σ’ επαφή με τον Νίκο Πλουμπίδη, καθώς και με άλλα μέλη του παράνομου Κομμουνιστικού Κόμματος. Η κυβέρνηση Πλαστήρα, θέλοντας να εδραιώσει τη γαλήνη και να βοηθήσει την ανασυγκρότηση του τόπου, αντιμετωπίζει τους κομμουνιστές με σχετική επιείκεια. Οι στρατιωτικοί και οι μυστικές υπηρεσίες, όμως, με επικεφαλής τον Διευθυντή Ασφαλείας και τον αρχηγό της ΚΥΠ –υπό την άμεση καθοδήγηση του αμερικανού σταθμάρχη της ΣΙΑ και του πρέσβυ των ΗΠΑ– δεν βλέπουν με καλό μάτι τις εξελίξεις, ιδιαίτερα όταν το κόμμα του Πλαστήρα ξανακερδίζει τις εκλογές. Στην προσπάθειά τους να υπονομεύσουν την κυβέρνηση, στήνουν μια «κομμουνιστική συνωμοσία» και δίνουν ευρεία δημοσιότητα στη σύλληψη του Μπελογιάννη και της αγαπημένης του συντρόφου Έλλης Ιωαννίδου, καθώς και μερικών άλλων μελών του ΚΚΕ. Το έκτακτο στρατοδικείο, με συνοπτικές διαδικασίες, τους καταδικάζει σε θάνατο αλλά ο πρωθυπουργός Πλαστήρας αναστέλλει την εκτέλεση της ποινής. Τους οδηγούν σε νέο, τακτικό στρατοδικείο αυτή τη φορά. Στη δίκη, οι κατηγορούμενοι καταθέτουν ευθαρσώς ότι δεν δικάζονται για τις πράξεις τους αλλά για τις ιδέες τους, κι αρνούνται διαρρήδην το χαλκευμένο κατηγορητήριο. Παρόλα αυτά, το δικαστήριο καταδικάζει σε θάνατο οκτώ από τους κατηγορούμενους και οι Αμερικανοί πιέζουν την κυβέρνηση και τον Βασιλιά να μην τους δώσει χάρη. Ο Πλουμπίδης στέλνει επιστολή, με την οποία διαβεβαιώνει ότι αυτός είναι ο επικεφαλής του παράνομου μηχανισμού του κόμματος και όχι ο Μπελογιάννης, αλλά τόσο οι ελληνικές μυστικές υπηρεσίες, όσο και η εκτός Ελλάδας ηγεσία του ΚΚΕ θεωρούν την επιστολή του πλαστή. Για να μην κινδυνεύσει η ενότητα του κόμματος, οι Μπελογιάννης και Πλουμπίδης δεν δίνουν περαιτέρω έκταση στο γεγονός. Ο πρώτος και τρεις σύντροφοί του οδηγούνται νύχτα στο εκτελεστικό απόσπασμα.

Ο Τζίμας αποφασίζει να μας αρκετά χρόνια πίσω και να κάνει μια ταινία για μια ισχυρή προσωπικότητα, όχι μόνο του αριστερού χώρου, ένα σύμβολο της αριστερής διανόησης που ξέρει να μάχεται και να κερδίζει και τους καθημερινούς αγώνες.Ήταν φυσικό λοιπόν αυτή η ταινία να βρει σχεδόν αμέσως το κοινό της.
Η ταινία παρά τα χρονάκια της έχει αρκετά καλό τρανσφερ στο DVD σε σημείο που να παίζει πεντακάθαρα στην τηλεόραση και αξιοπρεπέστατα στον προβολέα αν και το κάδρο της είναι 4:3.Ο ήχος είναι μονοφωνικός αλλά ακούγεται καθαρά, ειδικά στους διαλόγους, τα δύσκολα αρχίζουν όταν μπαίνει στη μπάντα η επιβλητική μουσική του Θεοδωράκη και αυτό γιατί δεν μπορεί να διαχωριστεί το σήμα, μια λύση δίνει ο ενισχυτής όταν μπαίνει σε expanded stereo, αλλά στην τηλεόραση με τα ηχεία της δεν υπάρχει γιατρειά...
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

Ο Αστραπόγιαννος

Η ταινία σε μεταφέρει σε πραγματικές περασμένες και δυστυχώς ξεχασμένες εποχές για την Ελλάδα, που πιστεύω πως από τότε λίγα πράγματα άλλαξαν.Αρκετά μεστό σενάριο, δυναμική σκηνοθεσία και μία απίστευτη ερμηνεία από τον Νίκο Κούρκουλο.Την παράσταση κλέβει το κομμάτι "Ήλιε φονιά"που δένει αρμονικά με την εκτέλεση-παράδοση του Αστραπόγιαννου από/στους χωροφύλακες, ένα αριστούργημα δυστυχώς ανεπανάληπτο !
Κατά τη γνώμη μου αυτή η πολύ καλή ταινία πατά (και καλά κάνει) πάνω στα χνάρια του "Το χώμα βάφτηκε Κόκκινο" του Βασίλη Γεωργιάδη δίνοντας μια πολύ δυνατή και ουσιαστική καλλιτεχνική απάντηση στα Ουέστερν Σπαγκέτι της εποχής τους.Σημειώνω επίσης ότι περιέχει μία από τις καλύτερες ερωτικές σκηνές στην ελληνική φιλμογραφία, ανάμεσα στον Κούρκουλο και την κούκλα Νίκη Τριανταφυλλίδη μπροστά στο τζάκι, πάνω στην κατακόκκινη φλοκάτη...Επίσης ο Σπύρος Καλογήρου έχει φάει το ξύλο της αρκούδας σε όλο το έργο ! Το τράνσφερ είναι στα ίδια επίπεδα με τον "Ανθρωπο με το γαρύφαλλο".
 

Μηνύματα
29.297
Reaction score
23.380
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

ΞΕΧΑΣΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ "ΗΛΙΕ ΦΟΝΙΑ" ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙΤΗΣ ΑΜΠΑΒΗ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΣ ΧΑΡΟΥΛΑΣ ΛΑΜΠΡΑΚΗ.
ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΙΡΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΤΑΦΟΥΣ.....

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

Ο Αστραπόγιαννος
Ο άνθρωπος με το γαρύφαλλο
Τα χρόνια της θύελλας

Μόλις είδα τον άνθρωπο με το γαρύφαλλο, μόλις συνέλθω γιατί ήταν πολύ δυνατή ταινία, θα γράψω δυό λόγια...και για τις υπόλοιπες φυσικά.
Καλησπέρα.

Πού το είδες, στην τηλεόραση ή σε DVD? Αν το είδες σε DVD, με ενδιαφέρει, γιατί από ότι ξέρω μέχρι σήμερα δεν είχε κυκλοφορήσει, παρά μόνο σε ταινία VHS.
-
 


Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

Καλησπέρα.

Πού το είδες, στην τηλεόραση ή σε DVD? Αν το είδες σε DVD, με ενδιαφέρει, γιατί από ότι ξέρω μέχρι σήμερα δεν είχε κυκλοφορήσει, παρά μόνο σε ταινία VHS.
-

Εχουν κυκλοφορήσει αγαπητέ Παναγιώτη εδώ και ένα χρόνο περίπου από την Audiovisual σε DVD ! Στα Public τα έχει σε boxset και τα τρία για 35 ευρώ, ενώ στα media markt τα έχουν 4 ευρώ το ένα ξεχωριστά.Τα ίδια δισκάκια είναι διαλέγεις και παίρνεις (εγώ τα πήρα ξεχωριστά)...Βλέπονται αξιοπρεπέστατα και στον προβολέα, εγώ τα καταευχαριστήθηκα !
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

ΞΕΧΑΣΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ "ΗΛΙΕ ΦΟΝΙΑ" ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙΤΗΣ ΑΜΠΑΒΗ...
Δεν διαβάζεις καλά ότι έγραψα μου φαίνεται ! :136::136::142:
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

Παναγιωτη εχει κυκλοφορησει εδω και καιρο σε 3πλο dvd box set !

http://www.e-shop.gr/show_dvd.phtml?id=DVD.06144
Εχουν κυκλοφορήσει αγαπητέ Παναγιώτη εδώ και ένα χρόνο περίπου από την Audiovisual σε DVD ! Στα Public τα έχει σε boxset και τα τρία για 35 ευρώ, ενώ στα media markt τα έχουν 4 ευρώ το ένα ξεχωριστά.Τα ίδια δισκάκια είναι διαλέγεις και παίρνεις (εγώ τα πήρα ξεχωριστά)...Βλέπονται αξιοπρεπέστατα και στον προβολέα, εγώ τα καταευχαριστήθηκα !
Σας ευχαριστώ και τους δύο. Πριν περίπου 2 χρόνια που ξαναβγήκε η ταινία στις αίθουσες, είχα ρωτήσει την εταιρεία διανομής (New Star στην Καλλιθέα) και μου είχαν πει ότι δεν υπήρχε στο πρόγραμμα σχέδιο για να κυκλοφορήσει σε DVD. Φαίνεται πως η ζήτηση ανάγκασε να αλλάξουν τα σχέδια.
-
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

H αλήθεια φίλε Παναγιώτη είναι ότι ο Νίκος Τζίμας δεν είχε δώσει άδεια να βγούν οι εμπορικές επιτυχίες του σε DVD...δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.Πέρυσι η Audiovisual ήρθε σε συμφωνία μαζί του πήρε τα δικαιώματα και τις έβγαλε, μάλλον ήταν μέρος της συμφωνίας για τη χρηματοδότηση της νέας του ταινίας "Το πέταγμα του κύκνου" ...
Σαν δημιουργός πάντως, μου αρέσει πολύ γιατί παραθέτει τα γεγονότα στις ταινίες του χωρίς κόμπλεξ και σκοπιμότητες και έχει και πολύ καλό αφηγηματικό τρόπο ! Μαζί με τον Βούλγαρη είναι οι δύο σκηνοθέτες που συμπαθώ πάρα πολύ...
 

Μηνύματα
29.297
Reaction score
23.380
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

Δεν διαβάζεις καλά ότι έγραψα μου φαίνεται ! :136::136::142:
???????????
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ.
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

...Την παράσταση κλέβει το κομμάτι "Ήλιε φονιά"που δένει αρμονικά με την εκτέλεση-παράδοση του Αστραπόγιαννου από/στους χωροφύλακες, ένα αριστούργημα δυστυχώς ανεπανάληπτο !
Tι άλλο έπρεπε να γράψω βρε Γρηγόρη ; :203:
 

Μηνύματα
29.297
Reaction score
23.380
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

ΕΕΕΕΕΕΝΤΑΞΕΙ. ΕΚΑΝΑ ΑΠΛΩΣ ΜΙΑ ΕΠΕΚΤΑΣΗ. ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

Καλησπέρα και πάλι σε όλους.

Λοιπόν, πέρασα από το Metropolis του Πειραιά και είχε και τις τρεις ταινίες σε ξεχωριστά DVD σε προσφορά. Το ένα μόνο του το είχε 11+ κάτι ευρώ ενώ αν έπαιρνες δύο πλήρωνες ένα δεκάρικο! Κουφό, αλλά αυτή ήταν η προσφορά. Πήρα και τις τρεις συν ένα ακόμα DVD (άσχετο) και πλήρωσα ένα 20ρικο. Ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα οι δίσκοι.

Κι ελπίζω ακόμα πως τα ξεχωριστά δισκάκια δεν θα έχουν διαφορά από αυτά της τριλογίας.
Καλό βράδυ.
-
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

Τα ίδια είναι Παναγιώτη όλα ! Τα εξώφυλλα αλλάζουν...3.99 στα ΜΜ και στα SATURN.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

Τα ίδια είναι Παναγιώτη όλα ! Τα εξώφυλλα αλλάζουν...3.99 στα ΜΜ και στα SATURN.
Ευχαριστώ.

Χθες ξαναείδαμε (οικογενειακώς) "Τα Χρόνια της Θύελλας". Η εικόνα είναι αρκετά αξιοπρεπής, ο ήχος όπως στις περισσότερες ελληνικές ταινίες πάσχει λίγο στους διαλόγους αλλά ακούγεται. Αυτή καθεαυτή η ταινία είναι μια από τις πιο αξιόλογες δουλειές του σύγχρονου ελληνικού κινηματογράφου. Δεν χρειάζεται να σχολιάσω περισσότερα, ήδη τα έχουν πει κι άλλοι και εδώ και αλλού.

Υ.Γ.:
Το ζήτησα στα ΜΜ, αλλά δεν το είχαν, ούτε σαν τριλογία ούτε σε ξεχωριστούς δίσκους.
-
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

Τα ίδια είναι Παναγιώτη όλα ! Τα εξώφυλλα αλλάζουν...3.99 στα ΜΜ και στα SATURN.
Ευχαριστώ.

Χθες ξαναείδαμε (όλοι οικογενειακώς) "Τα Χρόνια της Θύελλας". Γι αυτή καθεαυτή την ταινία δεν έχω να πω πολλά (τα έχουν ήδη πει κι αλλοι και εδώ και αλλού), απλά πρόκειται για μια από τις πιο αξιόλογες δημιουργίες του σύγχρονου ελληνικού κινηματογράφου.

Η εικόνα είναι αξιοπρεπής, στην 60άρα φαινόταν μια χαρά. Ο ήχος έχει κάποια μικροπροβληματάκια στους διαλόγους - όπως άλλωστε οι περισσότερες ελληνικές ταινίες - αλλά ακούγεται. Μακάρι να είναι όλες έτσι, διότι υπάρχει χρονική διαφορά ανάμεσά τους.

Καλό βράδυ κι ευχαριστώ πάλι.
 

Μηνύματα
20.142
Reaction score
14.562
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

Παναγιωτη εχει κυκλοφορησει εδω και καιρο σε 3πλο dvd box set !

http://www.e-shop.gr/show_dvd.phtml?id=DVD.06144
Την πηρα την συλλογη απο ενα Μετροπολις στα 19,90 €.

Το e-shop ζηταει 27,90 € και συν τα ταχ.τελη ....,θα πρεπει να ειναι μεγαλος ο ερωτας!
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Απάντηση: Η τριλογία του Νίκου Τζίμα

Καλησπέρα, Χριστίνα

Τώρα μόλις είδα το post σου. Κι εγώ από το Metropolis του Πειραιά τα πήρα στην ίδια τιμή (20 ευρώ, για την ακρίβεια), μαζί με άλλο ένα DVD. Δες το post Νο. 14, πιο πάνω. Σίγουρα πρέπει να είναι κανένας χαζός να πάει να δώσει άλλα 8 ευρώ για να τα πάρει από το e-shop (εγώ ταχυδρομικά έξοδα δεν πληρώνω, βέβαια, γιατί όλες μου τις παραγγελίες τις παίρνω από το υποκατάστημά τους στη γειτονιά μου, στη Συγγρού).

Όσο για τον έρωτα....., ναι, για τη συγκεκριμένη τριλογία είναι μεγάλος, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να πληρώνουμε και κερατιάτικα.

Καλό βράδυ.
-
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.203
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top