Η υβριδική τηλεόραση για πρώτη φορά στην Ελλάδα από την ΕΡΤ

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668



Τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου η ΕΡΤ εγκαινίασε την πλατφόρμα υβριδικών υπηρεσιών ERT Hybrid. Η υβριδική ΕΡΤ διατίθεται ελεύθερα σε όσους διαθέτουν έξυπνες τηλεοράσεις HbbTV-Ready, με το πάτημα ενός κουμπιού.


Η υβριδική πλατφόρμα ΕΡΤ Hybrid περιλαμβάνει τις εξής υπηρεσίες:

  • Catch-up Video, που περιέχει σχεδόν το σύνολο του τηλεοπτικού προγράμματος της ΕΡΤ όπως μεταδόθηκε τις τελευταίες οκτώ ημέρες
  • Αποκλειστικές μεταδόσεις αθλητικών γεγονότων στο διαδικτυακό κανάλι ERTPlay
  • Πρόσβαση στην υπηρεσία Video on Demand, όπου ο χρήστης μπορεί να απολαύσει το τηλεοπτικό υλικό της ΕΡΤ επιλέγοντας μέσα από θεματικές κατηγορίες (Αρχείο, Αθλητικά, Ενημέρωση κ.ά.)
  • Δυνατότητα ακρόασης των 27 ραδιοφωνικών σταθμών της ΕΡΤ, με χρηστικές πληροφορίες όπως πρόγραμμα κ.ά.
  • Το πρόγραμμα όλων των καναλιών της ΕΡΤ για τις επόμενες ώρες και ημέρες, εμπλουτισμένο με γραφικά, video και κείμενο
  • Διαδραστική εφαρμογή για τον καιρό, στην οποία ο χρήστης θα μπορεί να επιλέξει την περιοχή που τον ενδιαφέρει στην Ελλάδα και τον Κόσμο (η εφαρμογή θα είναι διαθέσιμη σύντομα)
Και όλα αυτά ελεύθερα, δωρεάν, διαδραστικά. Όλα απευθείας στην τηλεόρασή σας, για μια απρόσκοπτη, βελτιωμένη τηλεοπτική εμπειρία.

Η Υβριδική Ευρυζωνική Τηλεόραση (HbbTV – Hybrid Broadcast Broadband TV) είναι ένα νέο πρότυπο μετάδοσης που επιτρέπει διαδικτυακές υπηρεσίες να ενσωματωθούν στις τηλεοράσεις, παράλληλα με το γραμμικό τηλεοπτικό πρόγραμμα εκπομπής.

Μοναδική προϋπόθεση για να απολαύσει κάποιος τις υβριδικές υπηρεσίες της ΕΡΤ είναι να έχει Smart TV, μοντέλο τελευταίων ετών, συνδεδεμένη στο διαδίκτυο.



Περισσότερα στο hybrid.ert.gr

http://www.ert.gr/eidiseis/politismos/idisis/ert-egkeniazi-tin-epochi-tis-yvridikis-tileorasis/
 


Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
...
Μοναδική προϋπόθεση για να απολαύσει κάποιος τις υβριδικές υπηρεσίες της ΕΡΤ είναι να έχει Smart TV, μοντέλο τελευταίων ετών, συνδεδεμένη στο διαδίκτυο.
....
Αρκεί να μην είναι Samsung Smart TV μοντέλο πριν από το 2017...!!!
Ενώ έχουν αυτή τη δυνατότητα (π.χ. αυτές που πωλούνται στη Γερμανία) στην Ελλάδα δεν την ενεργοποιούν. Να πάρετε καινούρια! :thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::devilish:

Οι Sony δεν έχουν κανένα τέτοιο πρόβλημα.

(Έχω και απ΄τις δύο)
 


panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
ήθελα να πω ότι αυτή η υπηρεσία της ΕΡΤ, βασίζεται στο πρότυπο HbbTV – Hybrid Broadcast Broadband TV, Υβριδική Ευρυζωνική Τηλεόραση . Δεν είναι application όπως του Σκάι πχ.
Αν το υποστηρίζει η τηλεόραση καλώς, διαφορετικά μπορεί να το υποστηρίζουν δορυφορικοί ή επίγειοι (δύσκολο) δέκτες...ψάξτε τα χαρακτηριστικά τους...
Είναι σχετικά καινούργιο πρότυπο και δεν το υποστηρίζουν οι παλαιότερες Smart TV ως υπηρεσία.
 



panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
δηλαδη πωσ βλεπεις το καναλι στην Sony KD49X8005C?
απο ότι είδα η συγκεκριμένη δεν υποστηρίζει πρότυπο HbbTV... οπότε δεν...

πάντως εκείνο που χρειάζεται είναι η τηλεοραση να υποστηρίζει αυτό το πρότυπο και να είναι συνδεδεμένη με το internet...
Διαφορετικά χρειάζεται ενας ψηφιακός δέκτης που να έχει HbbTV... όπως πχ αυτός... https://www.alibaba.com/product-det...ml?spm=a2700.7724857.main07.13.18c63258BqzhoU
Επίσης υπάρχει και σε αρκετούς νεώτερους ψηφιακούς δορυφορικούς δέκτες Combo, δηλαδή να υποστηρίζουν και επιγεια τηλεόραση πέρα απο δορυφορική...
Το ξέρω ότι είναι λίγο ..περίεργο, αλλά αυτά είναι τα ...πρότυπα που υποστηρίζουν υπηρεσίες.
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
δηλαδη πωσ βλεπεις το καναλι στην Sony KD49X8005C?
Στη δική μου δούλεψε η παρακάτω συμβουλή:
For Sony TVs, please follow these steps:
Push the “Home” button on the remote control > Select “Settings” > System Settings > Channel Set-up > Digital Set-up > Interactive Applications Set-up > Set “Interactive Application” to ON


Ηταν στο site της ΕΡΤ πριν λίγο καιρό.
Για περισσότερα δες εδώ.
ήθελα να πω ότι αυτή η υπηρεσία της ΕΡΤ, βασίζεται στο πρότυπο HbbTV – Hybrid Broadcast Broadband TV, Υβριδική Ευρυζωνική Τηλεόραση . Δεν είναι application όπως του Σκάι πχ.
Αν το υποστηρίζει η τηλεόραση καλώς, διαφορετικά μπορεί να το υποστηρίζουν δορυφορικοί ή επίγειοι (δύσκολο) δέκτες...ψάξτε τα χαρακτηριστικά τους...
Είναι σχετικά καινούργιο πρότυπο και δεν το υποστηρίζουν οι παλαιότερες Smart TV ως υπηρεσία.
Η δική μου διάβασα ότι το υποστηρίζει στη Γερμανία και αλλού. Μερικοί αλλάζουν χώρα και δουλέυει αλλά με κινέζικα γράμματα. Απλά δεν του ενδιαφέρει να το φτιάξουν. Κάτι σαν τους εκτυπωτές που επιτέλους πούλησαν στην ΗΡ (το δικό μου πολυμηχάνημα laser των 200€ πήγε στην ανακύκλωση γιατί είχε πρόβλημα μια πλακετίτσα και δεν ξεκίναγε. Ήταν λέει παλιό (4-5 χρόνων!!!). Αίσχος!

Η Samsung είναι ΝΔ/ΠΑΣΟΚ όπως φάινεται και από την απάντηση που έδωσε σε μέλος διπλανού φόρουμ: "ένα από τα επιχειρήματα της κοπελιάς στο τηλέφωνο ήταν καλά βλέπετε ΕΡΤ ακόμα και τόσο σημαντικό είναι για εσάς αυτή η υβριδική υπηρεσία,όταν της έλεγα ο,τι άλλες εταιρείες έχουν κανονικά hbbtv ακόμα και σε μοντέλα του 2012 τότε μου απάντησε τι να κάνουμε όταν κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα τα μοντέλα της εταιρείας μας κανένα κανάλι δεν είχε hbbtv.Ήταν μια έντονη συνομιλία από ένα σημείο και μετά έχασα την ψυχραιμία μου."

Ναι κοπέλλα μου βλέπουμε ΕΡΤ αν δεν έχεις αντίρρηση! Εσύ συνέχισε να βλέπεις τα π@π@ρια του Σ@κη στο χαζοχαρούμενο κανάλι...>:(

Άντε να τα πάρουν τα κανάλια οι μεγαλοκαρχαρίες να δώσουν επιτέλους και κανένα εκατομμύριο. Αλλά εγώ θα εξακολουθήσω να βλέπω ΕΡΤ και όχι το my style και τις άλλες αηδίες.
.
Και για Samsung δεν με βλεπω να ξαναπαίρνω με αυτή την αντιμετώπιση!
[DOUBLEPOST=1515683194][/DOUBLEPOST]
Καλημέρα σε όλους για windows 10 δεν υπάρχει app ;
Το App είναι άλλο πράγμα (και χαμηλότερης ποιότητας νομίζω).
 
Last edited:


Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Δηλαδή όσοι εχουν htpc σε παλιά τηλεόραση δεν μπορούν να δουν το hybrid;
Ναι, καταλαβαίνω ότι δεν μπορούν εκτός και η κάρτα TV του PC μπορεί να δουλέψει στο πρότυπο αυτό εκπομπής. Αλλά δεν είμαι και ειδικός...
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Επειδη γραφονται γενικα διαφορα και η ιδια η ΕΡΤ εχει στην ιστοσελιδα της συμβατα μοντελα μονο 2016-2017,να πω κι εγω ως κατοχος Panasonic ΤX-P55ST50 μοντ.2013 οτι δουλευει μια χαρα.Ανατρεξτε στα τεχνικα χαρακτηριστικα της tv σας και κοιταξτε εαν εχει hbbtv.Εμενα απλα χρεισατηκε μια επαναφορα ρυθμισεων και ρυθμιση χωρας Γερμανια (υποθετω οτι αυτο ειναι προβλημα της ΕΡΤ και οχι της τηλεορασης) μετα ειδε κατευθειαν την υβριδικη της ΕΡΤ.
 


Μηνύματα
81
Reaction score
226
Ναι κ μόλις το βάλεις κ παίξεις 5 λεπτά μαζί του μετα το ξεχνας κ δεν ξανασχολησε...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.553
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top