ΗXEIA

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Καλησπερα, ειμαι καινουργιος στο forum ....
Μπαινω κατευθειαν στο κυριος θεμα , εμενα ο πατερας μου ασχολειτε με μουσικη και εχει καποια ηχεια PA και επειδη δεν εχω καποιο ηχοσυστημα για το pc και του ειπα αμα μπορει να μου δωσει ενα ηχειο και νμζ θα μου δωσει κατι τετοιο https://www.skroutz.gr/s/407181/Dynacord-D-12-3.html η κατι λιγο πιο κακο που θα ειναι σιγουρα μη αυτοενισχουμενο και μπορει να μου προσφερει και καποιο παλιο μικρο ενυσχητη. Μπορειτε να μου εξειγησετε τι θα χρειαστω για να τα χρεισημοποιησω και πως θα τα συνδεσω ολα αυτα το μονο σιγουρο που ξερω οτι θα χρεαστω ειναι ενας ανταπτορας απο ΧLR η κατι τετοιο σε AUDIO .... Επισης γνωριζω απο pc αλλα απο audio δεν εχω ιδεα.
Αν καποιος μπει στον κοπο να μου απαντησει τον ευχαριστω απο τωρα;)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Καλωσόρισες !

Δεν το λες και Hi-fi το ηχείο μιας και προορίζεται για άλλες χρήσεις, αλλά στ' αλήθεια δεν τρέχει και τίποτα.
Από τα ηχειάκια για υπολογιστη που κυκλοφορούν θα παίξει απείρως καλύτερα.
Όμως !! μη βάλεις 1, χρειάζεσαι 2 για stereo !
Θα χρειαστείς καλώδια σύνδεσης ηχείων-ενισχυτή που φαντάζομαι θα στα δώσει ο πατέρας σου και ένα καλώδιο σύνδεσης ενισχυτή-υπολογιστή που μπορεί να είναι διαφορετικό ανάλογα με το τι εισόδους έχει ο ενισχυτής και αν θα χρησιμοποιήσεις την ενσωματωμένη κάρτα ήχου ή αγοράσεις κάποια εξωτερική καλύτερη.
Προτείνω να πάρεις μια εξωτερική ακόμα και φθηνή, όχι τόσο για την ελαφρώς καλύτερη ποιότητα ήχου αλλά και για να έχεις ένα "κουμπί" έντασης χειροπιαστό να κάνεις τη δουλειά σου σαν άνθρωπός και να μην παιδεύεσαι με τα ποντίκια...
Οπότε το δεύτερο αυτό καλώδιο, αφού δούμε τι έχεις στα χέρια !
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Καλωσόρισες !

Δεν το λες και Hi-fi το ηχείο μιας και προορίζεται για άλλες χρήσεις, αλλά στ' αλήθεια δεν τρέχει και τίποτα.
Από τα ηχειάκια για υπολογιστη που κυκλοφορούν θα παίξει απείρως καλύτερα.
Όμως !! μη βάλεις 1, χρειάζεσαι 2 για stereo !
Θα χρειαστείς καλώδια σύνδεσης ηχείων-ενισχυτή που φαντάζομαι θα στα δώσει ο πατέρας σου και ένα καλώδιο σύνδεσης ενισχυτή-υπολογιστή που μπορεί να είναι διαφορετικό ανάλογα με το τι εισόδους έχει ο ενισχυτής και αν θα χρησιμοποιήσεις την ενσωματωμένη κάρτα ήχου ή αγοράσεις κάποια εξωτερική καλύτερη.
Προτείνω να πάρεις μια εξωτερική ακόμα και φθηνή, όχι τόσο για την ελαφρώς καλύτερη ποιότητα ήχου αλλά και για να έχεις ένα "κουμπί" έντασης χειροπιαστό να κάνεις τη δουλειά σου σαν άνθρωπός και να μην παιδεύεσαι με τα ποντίκια...
Οπότε το δεύτερο αυτό καλώδιο, αφού δούμε τι έχεις στα χέρια !
Εχω καποιες αποριες ..
1.Ειναι υποχρεωτικιο να βαλω 2 ηχεια και οχι ενα ? το θεμα ειναι χορου πιο πολυ και οχι που θα βρω δευτερο ηχειο
2.Επισης χαθηκα στο σημειο που ελεγες για καρτα ηχου και δεν καταλαβα αν αναφεροσουν στην καρτα ηχου απο το pc (επισης η μητρικη μου εχει μια ενσωματομενη καρτα ηχου) και αν αναφεροσουν στου υπολογιστη θα γλειτωνα το κομματι του ενυσχητη ?
Και απο αυριο θα ξερω τι θα εχω στα χερια που θα το συζητησω με τον πατερα μου
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
1. Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό αλλά 2 είναι το σωστό (και ιδανικά τοποθετημένα σε ισόπλευρο τρίγωνο με τη θέση ακρόασης).
2. Με το "κάρτα ήχου" αναφέρομαι στην ενσωματωμένη της μητρικής η οποία μπορεί να αντικατασταθεί από κάποια εξωτερική για επιπλέον ευκολίες και καλύτερη ποιότητα (ξεκίνα με την ενσωματωμένη και βλέπεις). Τον ενισχυτή θα τον χρειαστείς έτσι κ αλλιώς και στις 2 περιπτώσεις.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.839
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top