Θάλασσα αγαπημένη

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Θάλασσα ΜΙΛΒΑ

Θάνος Μικρούτσικος & Λίνα Νικολακοπούλου
[DOUBLEPOST=1494256258][/DOUBLEPOST]Αρχιπέλαγος - Πασχάλης Τερζής- Arxipelagos Terzis

[DOUBLEPOST=1494256357][/DOUBLEPOST]Xaris Alexiou - O άνθρωπος του κάβου.

[DOUBLEPOST=1494256435][/DOUBLEPOST]Καζαντζίδης - Το πέλαγο είναι βαθύ

 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Υπέροχο κομμάτι, δεν το έχω ξανά ακούσει!!!:hi:Γεμάτο Ελλάδα....
[DOUBLEPOST=1494425881][/DOUBLEPOST]και συνεχίζουμε.....

Β.Παπακωνσταντινου - Cambay's Water

 








Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Θάλασσα πικροθάλασσα - Χαΐνηδες

Εγώ στα φύλλα της καρδιάς κρύβω βαθιά τον πόνο στρέφω το βλέμμα μη με δουν και σαν παιδί βουρκώνω Θε μου πόσο παράξενοι είν' οι δικοί μας τόποι θλιμμένα τα τραγούδια μας και γελαστοί οι ανθρώποι Κλείσε τα μάτια κι άσε με θάλασσα να σε λέω τούτο το βράδυ που μπορεί ναι 'ναι το τελευταίο Θάλασσα πικροθάλασσα μια νύχτα θα γυρίσω κι ένα κορμί και μια καρδιά στο κύμα σου θ' αφήσω
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
Γιάννης Πουλόπουλος - Καράβια αλήτες - Official Audio Release


Το τραγούδι γράφτηκε μέσα στο πατσατζίδικο του Νώντα, στέκι εκείνης της εποχής, στις αρχές της λεωφόρου Αλεξάνδρας, ανάμεσα στα θέατρα «Μετροπόλιταν» και «Παρκ». Το πατσατζίδικο του Νώντα λειτουργούσε έως τα χαράματα και ήταν στέκι ηθοποιών, τραγουδιστών και μουσικών. Εκεί πήγαινε ο Μάνος Λοΐζος με τον Φόντα Λάδη. Ο Λοΐζος με τον Λάδη δεν είχαν συνεργαστεί έως εκείνη τη στιγμή, όμως ο Μάνος γνώριζε το πόσο αξιόλογος ήταν, αφού είχε διαβάσει ποιήματα του, τα οποία είχαν δημοσιευτεί στο περιοδικό «Επιθεώρηση της Τέχνης»....



Καράβια αλήτες μας σφύριξαν κάτι. Μας είπαν ελάτε, μας ΄κλείσαν το μάτι. Μπροστά μας περνάνε, μα δε σταματάνε. Τα άσπρα πανιά τους δεν ήταν για μας. Καράβια περάσαν, χαθήκαν στα βάθη. Γιατί μας γελάσαν κανείς δε θα μάθει. Ανάποδη μέρα, τα τράβηξε πέρα. Σ’ αυτό το λιμάνι δε φεύγει κανείς. Στο `να μου χέρι το τσιγάρο μοιάζει με χαμένο φάρο. Κι άμα θα σβήσει, θα `ρθει μπόρα. Σχόλασε το γλέντι τώρα....

: http://www.mixanitouxronou.gr/quot-...ise-apo-ton-fonta-ladi-poy-to-egrapse-amesos/
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
I spent so long looking for a way
I could be a part of another home
I tried so hard blocking out the waves
But my ocean heart never let it go

Ina Wroldsen - Sea
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
- γειά σου μελαγχολικέ δανδή !
Στον Je-Rome Reuter αναφερεσαι? πραγματι αρκετα μελαγχολικος τυπος και πολυ ευαισθητος (επεισης Αντιφα και ΝεοΦολκ) :)
Εδω αλλο ενα αγαπημενο, σε ακομα πιο μελαγχολικο (μεχρι μελ-"αγχωτικο") τονο :
Mark Steiner & His Problems, Sea of Dissapointment..
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Ξεκινάμε, πάμε μακριά Σ' άλλα μέρη, σ' άγνωστα νερά Στο μουράγιο μένεις μόνη εσύ Πάντα ο νους μου θα 'ναι στο νησί Τώρα το πλοίο έχει σαλπάρει Κι από τα μάτια σβήνει η στεριά Μες στα κατάρτια πετούνε οι γλάροι Κι εγώ σου λέω «έχε γεια» Γύρω γύρω η θάλασσα γυαλί Μα η σκέψη μου έμεινε θολή Λάμπει ο ήλιος τώρα από ψηλά Στο μυαλό μου έρχονται πολλά Τώρα το πλοίο έχει σαλπάρει Κι από τα μάτια σβήνει η στεριά Μες στα κατάρτια πετούνε οι γλάροι Κι εγώ σου λέω «έχε γεια» Πέλαγος θα σκίσω μακρινό Θάλασσα να βλέπω κι ουρανό Μα η συντροφιά μου θα 'σαι εσύ Πάντα ο νους μου θα 'ναι στο νησί Τώρα το πλοίο έχει σαλπάρει Κι από τα μάτια σβήνει η στεριά Μες στα κατάρτια πετούνε οι γλάροι Κι εγώ σου λέω «έχε γεια»


Σπάνια, υπέροχη εκτέλεση, από κορυφαία Καλλιτέχνη.

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.219
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top