Θέλω να αντικαταστησω εναν jvc x 55 με αμεταχείριστη λάμπα.. πόσο λέτε να βάλω την τιμή του ;

Μηνύματα
98
Reaction score
4
Θέλω να αντικαταστησω εναν jvc x 55 με αμεταχείριστη λάμπα.. πόσο λέτε να βάλω την τιμή του ;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.709
Θέλω να αντικαταστησω εναν jvc x 55 με αμεταχείριστη λάμπα.. πόσο λέτε να βάλω την τιμή του ;
Με ενδιαφέρει η απάντηση, για να ξέρω πόσο να βάλω κι εγώ τον δικό μου όταν...:D
 






melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.876
Reaction score
41.085
Δεν τα πουλάμε αυτά τα κομμάτια και αν ποτέ είναι να πουληθεί κάποιο γίνεται ανάρπαστο, φεύγει στόμα με στόμα.
Ξεκίνα από τα 1700 εφόσον έχεις λάμπα καινούργια.
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.876
Reaction score
41.085
Μιλάς με γρίφους γέροντα.

Για να επανέλθω on topic το ερώτημα του OP, είναι πολύ δύσκολο να απαντηθεί ουσιαστικά καθώς δεν υπάρχει αγορά.
Πόσοι Χ55 πωλούνται κάθε μήνα, σε τι τιμή, πόσοι υπάρχουν διαθέσιμοι; Γενικά πόσοι και ποιοι προβολείς μτχ πωλούνται, σε τι κατάσταση και σε τι τιμή.
Οπότε η μόνη προσέγγιση που μπορεί να γίνει είναι η εξής κατά τη γνώμη μου.
Ο κάθε ορθολογικός αγοραστής θα πρέπει να συγκρίνει μεταξύ των διαθέσιμων επιλογών που υπάρχουν στην αγορά ήτοι άλλα μεταχειρισμένα μηχανήματα και άλλες επιλογές σε καινούργιο μηχάνημα. Ενα καινούργιο μηχάνημα δικαιολογεί ίσως και τιμή 1,5-2 Χ καθότι καινούργιο με εγγύηση και ίσως κάποια καλύτερα features (προφανώς δεν μιλάμε για σύγκριση ανόμοιων πραγμάτων π.χ. HD με UHD), το μόνο που έχει σημασία είναι να βρίσκεται εντός οικονομικών δυνατοτήτων του αγοραστή. Στα μτχ οι τιμές θα πρέπει να είναι ανάλογες των χαρακτηριστικών και της διαφοράς γενικά των μηχανημάτων.

Και ερωτώ λοιπόν, στα 1700 που είχα ως εκτίμηση παραπάνω και με την παραδοχή ότι σε ένα παζάρι θα έκλεινε η συναλλαγή στα 1500 ας πούμε, ποιες είναι οι επιλογές που έχει σήμερα ένας αγοραστής να πάρει καλύτερο μηχάνημα στα 1500 μτχ ή στα 2500-3000 καινούργιο; Αναλόγως της απάντησης θα μπορεί να κινηθεί ο πωλητής αντίστοιχα υψηλότερα ή χαμηλότερα της αρχικής εκτίμησης που έκανα.

Ξέχασα να αναφέρω ότι πέρα από τα παραπάνω ορθολογικά υπάρχουν και οι κωλόφαρδοι αγοραστές που πετυχαίνουν κάποια κορόιδα πωλητές που τους πιάνει η κωλοπιλάλα να πουλήσουν άμεσα και κατεβάζουν τα βράκια τους στην τιμή. Αυτό είναι πράγματι μια ευκαιρία αν σου τύχει ως αγοραστής, το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή, όλο και κάποιος φανερώνεται ανά διαστήματα. Επίσης από τη μεριά του πωλητή εφόσον θέλει να το ξεφορτωθεί γρήγορα μπορεί να το δώσει πολύ φθηνά για να φύγει άμεσα είτε γιατί δεν αντέχει την ψυχολογική αναμονή της πώλησης σε μια καλύτερη τιμή είτε γιατί δεν τον ενδιαφέρει το οικονομικό θέμα είτε γιατί εν τέλει μπορεί το μηχάνημα να κρύβει κάποια ελαττώματα και να θέλει απλά να το ξεφορτωθεί.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Τη στιγμή που ο πωλητής οριζει μόνος του την τιμή που πουλά κάτι, πως μπορούμε να τον κατατάξουμε ως κορόιδο;
Σίγουρα αν βάλει κάτι φτηνά, θα έχει ζυγίσει τις ανάγκες του με τα πιστεύω του σχετικά με το κόστος πώλησης της συγκεκριμένης συσκευής αν και τις περισσότερες φορές όντως πρόκειται περί κωλοπιλαλας
 
  • Like
Reactions: PPG


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Τα πάντα είναι σχετικά και γι' αυτό ανεκτά. Μεγάλε Βολταίρε!
Μιλάμε για προβολέα 5ετίας. Μιλάμε επίσης για jvc, οπότε και 9 στις 10 φορές δε θα έχει πρόβλημα γήρανσης panel, όπως έχουν προβολείς άλλων κατασκευαστών (έχω έναν κατά νου, εσείς; ). Σημαντικό να δούμε σύγκλιση και κατάσταση φακού. Κάνει είδωλα;
Το φως του αν θυμάμαι έφτανε οριακά για 110 ίντσες;
Μάλλον θα προτιμούσα τον epson 9200, ειδικά αν είχα να γεμίσω μεγάλη οθόνη.
Για μένα η τιμή θα ήταν γύρω στα 1300 με 1500 ευρώ και από εκεί και πέρα υπομονή.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
θέλω 4κ, ψάχνομαι ακόμη me toyw kainoyrgioyw με Sony η jvc αλλα το μεσαιο μοντελο του jvcεχει 8000 egv mpor;v mexri 4-5
το μεσαιο JVC να παρεις και να κανεις υπομονη να μαζεψεις....δεν θα χασεις τιμη απο τον 55 αν τον δωσεις και 1 χρονο πιο μετα ......;)

στα 1300 τωρα ειναι καλα πωλητη-αγοραστη
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Ιδανική αγορά ο Ν7, πιο λογική ο Ν5. Θεωρώ ότι ο Epson 9400 μπορεί να αποτελέσει στην τιμή που βγαίνει κελεπούρι.
Το μόνο του μειονέκτημα ότι είναι προβολέας eshift. Αλλά θα κοστίζει και τα μισά χρήματα απ' τον Ν5.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
4
Ιδανική αγορά ο Ν7, πιο λογική ο Ν5. Θεωρώ ότι ο Epson 9400 μπορεί να αποτελέσει στην τιμή που βγαίνει κελεπούρι.
Το μόνο του μειονέκτημα ότι είναι προβολέας eshift. Αλλά θα κοστίζει και τα μισά χρήματα απ' τον Ν5.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ..ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΕ 1.500 ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ...ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ Ν7
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Ιδανική αγορά ο Ν7, πιο λογική ο Ν5. Θεωρώ ότι ο Epson 9400 μπορεί να αποτελέσει στην τιμή που βγαίνει κελεπούρι.
Το μόνο του μειονέκτημα ότι είναι προβολέας eshift. Αλλά θα κοστίζει και τα μισά χρήματα απ' τον Ν5.
Συμφωνω απολυτα , μονο που εγω θα περιμενα λιγο ακομα, περιμενοντας μηπως η EPSON κανει την κινηση ματ με κανεναν Laser 4K.Οσμιζομαι οτι δεν θα αργησει πολυ η αντικατασταση του 10500
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Συμφωνω απολυτα , μονο που εγω θα περιμενα λιγο ακομα, περιμενοντας μηπως η EPSON κανει την κινηση ματ με κανεναν Laser 4K.Οσμιζομαι οτι δεν θα αργησει πολυ η αντικατασταση του 10500
Και πιστεύεις ότι ένας τέτοιος προβολέας θα κόστιζε κάτω από 8-10 χιλιάρικα; Ακόμα και με την τιμολογιακή πολιτική που εφαρμόζει η Epson.
 
  • Like
Reactions: PPG


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.936
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top