Θέλω να την ακούσω, την μουσική, με ενεργά ηχεία.

Μηνύματα
23
Reaction score
25
Καλημέρα παιδιά.



Σκέφτομαι την αγορά ενεργών ηχείων για να ακούω μουσική από spotify premium, ήχο από την τηλεόραση και το Playstation4.

Ο χώρος είναι μικρός, 10 τ.μ., υπνοδωμάτιο και γραφείο μαζί.

Δεν είναι ιδανικός για σωστή ακρόαση, αλλά από ότι ακούω τώρα θα είναι πολύ καλύτερα.

Τα ηχεία που σκέφτομαι για αγορά είναι τα KRK Rokit 8 G4. Αν έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό, πείτε μου.



Επιπρόσθετα, το πρόβλημά μου είναι ποια συσκευή θα χρειαστώ για να συνδέσω τα ηχεία με την τηλεόραση και το Playstation4;

Αυτή η συσκευή θα ήταν ιδανικό να είχε και spotify connect (δεν θέλω να χρησιμοποιήσω υπολογιστή) και εγώ απλά να το χειρίζομαι από το κινητό.

Τις παραπάνω λειτουργίες όμως τις έχουν κάποιοι ακριβοί network streamers (υπάρχουν φθηνότεροι που να έχουν spotify connect?).



Τέλος, υπάρχει και η λύση των φθηνών AV Receivers που έχουν όλα τα καλούδια και συνδέσεις που χρειάζομαι, έχουν bass management (γιατί αργότερα θα βάλω και sub), αλλά δεν έχουν pre outs για ενεργά ηχεία.



Ιδανικό budget θα ήταν έως 500 ευρώ για τα δύο ενεργά ηχεία και αρκετά λιγότερα χρήματα για την συσκευή που θα χρειαστώ για να στείλω ήχο από TV, PS4, spotify.

Παρακαλώ βοηθήστε με τις προτάσεις σας και βλέπουμε πως θα κινηθούμε.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Γεια σου Γιωργο και καλως ηρθες.

Θα ξεκινησω αναποδα!

Δηλαδη αν θα παρεις καποτε οπως γραφεις σαμπ (προφανως επισης KRK https://www.skroutz.gr/s/10355644/KRK-10-S2.html?keyphrase=KRK+sub) θα συνδεσεις τα δυο ηχεια στην εξοδο xlr του σαμπ και το σαμπ θα παρει σημα απ οπου του δωσεις (BD player - media player - tv)

Είναι γεγονός ότι θα ηταν καλυτερα αν η εξοδος της πηγης ηταν κι αυτή με καλωδια xlr αλλα ενδεχομένως θα δυσκολευτείς. Ισως καποιο μελος βοηθησει.

Οσον αφορα το SPOTIFY πλεον το βρίσκουμε σχεδόν παντου, τηλεοραση media players. Αρα ευκολα μετα κανεις την διαχειρηση από το κινητο σου τηλεχειρηστηριο η ταμπλετ.

Μεχρι να παρεις σαμπ, θα συνδεσεις αντι του σαμπ στην πηγή τα ηχεια σου. Εδώ θελει προσοχή στα καλωδια αν δεν είναι από xlr σε xlr. Η συνδεση jack σε XLR μαλλον δεν είναι καλη, οποτε θα επανελθω αυριο(εχει ο αδερφος μου ένα παρομοι μοντελο κι εκανε τα πειραματα του).

Σημειωτεον το σαμπ δεν βρίσκεται ευκολα. Στην Ελλαδα ο αδερφος μου δεν το βρηκε πουθενα και το παρηγγειλε από Thomann οι οποιοι του εκαναν κανα εικοσαημερο να του το βρουν.

Εφόσον εχεις την κονσολα PS4 εχει WIFI kai Bluetooth οποτε από το κινητο η το ταμπλετ στελνεις σημα στην κονσολα. Δεν βρηκα τι εξοδο ηχου εχει το PS4, αλλα κατι θα εχει, οποτε μπορεις να στειλεις κατ ευθειαν στα ηχεια, αν όμως δε γινεται τοτε δινεις στην τιβι κι από κει στα ηχεια.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Να πας να ακούσεις τα krk.
Τα έχει ο Νάκας για ακρόαση όπως και τα hs8.
Κάντα μια σύγκριση εκεί , στον ίδιο χώρο είναι.(για να απογοητευτείς από τα krk)
 

Μηνύματα
23
Reaction score
25
Το sub που θα πάρω, θα είναι το KRK 10-S2.

Επίσης έχω διαβάσει ότι η σειρά G4 της KRK σε σχέση με την προηγούμενη, είναι πιο flat σε όλο το φάσμα και κυρίως το μπάσο πιο "εύπεπτο".

Σίγουρα μια ακρόαση από κοντά στον Νάκα και των δύο θα την κάνω.

Επειδή θα ακούω Netflix και PS4 εκτός από μουσική, πιστεύω ότι τα KRK Rokit 8 G4 ταιριάζουν περισσότερο.

Ίσως κάνω λάθος. Όποιοι έχουν εμπειρία και έχουν ακούσει και τα δύο ας μας πούνε. Ή αν έχουν να προτείνουν κάτι άλλο.
 


Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Επιπρόσθετα, το πρόβλημά μου είναι ποια συσκευή θα χρειαστώ για να συνδέσω τα ηχεία με την τηλεόραση και το Playstation4;

Αυτή η συσκευή θα ήταν ιδανικό να είχε και spotify connect (δεν θέλω να χρησιμοποιήσω υπολογιστή) και εγώ απλά να το χειρίζομαι από το κινητό.

Τις παραπάνω λειτουργίες όμως τις έχουν κάποιοι ακριβοί network streamers (υπάρχουν φθηνότεροι που να έχουν spotify connect?).
Αυτό πιστεύω θα σε καλύψει και ως streamer και ως προενισχυτής για τον ήχο που θα παίρνεις από την τηλεόραση μέσω toslink. Συνεργάζεται άψογα με το spotify, ενώ επίσης και το app του είναι ιδιαίτερα εύχρηστο:

 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Τα ηχεία που κοιτά έχουν είσοδο xlr. To παραπάνω μηχανάκι δεν έχει εξόδους balanced νομίζω
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν το μπάτζετ είναι σφιχτό κοίτα τα fluid audio fx8, στα 355€ το ζευγάρι και approved by Bhutia. Σαν πηγή ένα smsl sanskrit 10th με την tv να συνδέεται με οπτική σε αυτό. Θες κι ένα raspberry για player αργότερα που θα πάει στη usb του dac.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Τα ηχεία που κοιτά έχουν είσοδο xlr. To παραπάνω μηχανάκι δεν έχει εξόδους balanced νομίζω
Όντως, αλλά μπορεί να κάνει τη δουλειά του με αντάπτορες rca to trs.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
25
Καλημέρα.


Το YAMAHA WX-C50 σκεφτόμουν και εγώ. Κυρίως λόγω του spotify connect, πιστεύω θα παίζει καλύτερα από το να to στέλνω απλά με bluetooth από το κινητό. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Επίσης σαν ποιο φθηνή λύση σκέφτηκα το smsl sanskrit 10th που έχει και ποιό καλό dac από το yamaha, δεν ξέρω βέβαια αν οι διαφορές μεταξύ τους είναι audible.


Η συσκευή που θα με κάλυπτε σε όλα όσα θέλω είναι η Cambrige Audio CXN V2, αλλά ξεφεύγει σε τιμή.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
25
Αν έπαιρνα το YAMAHA WX-C50, βλέπω ότι έχει και έξοδο sub. Οπότε συνδέω τα ηχεία με καλώδιο RCA σε XLR (είναι ιδανικό το καλώδιο?) και το sub όταν το αγοράσω στην έξοδο sub του Yamaha.

Τώρα όλα αυτά που διαβάζω ότι το sub πρέπει να ρυθμιστεί να παίζει από τους 80 κύκλους και κάτω, γίνονται αυτά με το YAMAHA WX-C50;
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Κατέληξες στα krk; Αν ναι αυτό το streamer δεν κάνει . Η λύση των xlr adaptors είναι μια βλακεία και μισή
Ψάξτο
 

Μηνύματα
23
Reaction score
25
Όχι δεν κατέληξα ακόμη. Θα παω να τα ακούσω πρώτα.

Μπορείς να μου προτείνεις κάποια άλλα ηχεία; Όπως και ένα streamer που να ταιριαζουν;
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Τώρα όλα αυτά που διαβάζω ότι το sub πρέπει να ρυθμιστεί να παίζει από τους 80 κύκλους και κάτω, γίνονται αυτά με το YAMAHA WX-C50;
Όχι, δεν έχει ρύθμιση crossover για sub.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
25
Οπότε μόνο αν τα ηχεία συνδεθούν πανω στο sub, θα κάνει μόνο του αυτή την δουλειά;

Δηλαδή θα το ρυθμίσω εγώ να παίζει μέχρι τους 80 και τις υπόλοιπες συχνότητες θα τις στέλνει στα ηχεία;

Επίσης υπάρχει streamer που έχει ρύθμιση crossover για sub;

Τέλος, πως θα συνδεθούν ηχεία και sub στον YAMAHA WX-C50 και πως θα εναρμονίζονται μεταξύ τους για ενα σωστό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Οπότε μόνο αν τα ηχεία συνδεθούν πανω στο sub, θα κάνει μόνο του αυτή την δουλειά;

Δηλαδή θα το ρυθμίσω εγώ να παίζει μέχρι τους 80 και τις υπόλοιπες συχνότητες θα τις στέλνει στα ηχεία;

Επίσης υπάρχει streamer που έχει ρύθμιση crossover για sub;

Τέλος, πως θα συνδεθούν ηχεία και sub στον YAMAHA WX-C50 και πως θα εναρμονίζονται μεταξύ τους για ενα σωστό αποτέλεσμα.
Δεν θα χρησιμοποιήσεις καθόλου την έξοδο sub. Θα στείλεις πλήρες σήμα στις εισόδους του sub, αυτό θα κροσάρει στην επιθυμητή συχνότητα, και από εκεί και πάνω θα στείλει σήμα στους δορυφόρους. Διάβασε και αυτά που σου γράφει ο @vastsar παραπάνω.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Επίσης υπάρχει streamer που έχει ρύθμιση crossover για sub;
Υπάρχει (Minidsp SHD) αλλά είναι πιο "ακριβό" από το Cambridge που σου φαίνεται ήδη ακριβό αλλά κάνει αυτά που λες και περισσότερα. Αν δεν θες να ανέβεις μια χαρά είναι για ξεκίνημα το Yamaha.
 


Μηνύματα
2
Reaction score
0
Αν τα ενεργά μας ΔΕΝ έχουν RCA, είναι ασφαλή η λύση ανταπτορας; Θέλω μουσική στο σαλόνι με κάποιο Dac που θα συνδέεται με οπτική στην τηλεόραση, αλλα τα περισσότερα DAC έχουν RCA.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.082
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top