Θέμα με FTTC

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Καλησπέρα στο φόρουμ,

Έχω ένα θέμα τις τελευταίες ημέρες στη σύνδεση του σπιτιού και θα ήθελα μια γνώμη παραπάνω γιατί τι μπορεί μα φταίει ή εάν πιστεύεται πως υπάρχει κάποια κοροϊδία εν μέρη.

Ας τα πιάσουμε τα πράγματα από την αρχή, στο σπίτι υπήρχε σύνδεση VDSL 50 mbps, με κλείδωμα 55 mbps στο ρούτερ και 50 ακριβώς στο speedtest. Στην καρτέλα στο ίντερνετ, στις ρυθμίσεις του ρούτερ, έγραφε Στη γραμμή του attainable rate έγγραφε 124 mbps, δηλαδή θεωρητικά με το ήδη υπάρχων θα μπορούσα να πιάσω τόσα.

Οπότε το επόμενο βημα ήταν αναβάθμιση σε 100αρα γραμμή με ένα πολύ μικρό αντίτιμο στην τελική τιμή. Και αφού το αντίτιμο ήταν μικρό γιατί όχι σκέφτηκα. Μετά από 2 μέρες με τηλεφωνική αίτηση αναβαθμίστηκε η γραμμή σε 100αρα με ταχύτητες όμως αρκετά ποιο κάτω. Δηλαδή στην πραγματική επιανα 70 στο ρούτερ και 85 στο attainable.
Επικοινώνησα με τον πάροχο,έστειλαν τεχνικό καθώς η απώλεια ήταν αρκετά μεγάλη, και με επιβεβαίωσε ότι όλα από μέρους του σπιτιού ειναι εντάξει. Η γρμαμη δνε εχει θεμα και πρεπει να ερθει ο οτε να δει τη δικη του γραμμη. Επόμενο βήμα ήταν να έρθει ο ΟΤΕ, να δει τη σύνδεση μέχρι και πριν το σπίτι. Ελέγχει τη γραμμή και επιβεβαιώνει ότι δεν φταίει η γραμμή μέχρι το σπίτι αλλά κάτι μετά από αυτήν. Ξανά τεχνικος της εταιρίας, ξανά ΟΤΕ, οπότε εν τέλη την τρίτη φορά έγινε συνδνυαστικο ραντεβού οπού κατέληξαν μαζι στο ότι το θέμα είναι όντως μετά την εισαγωγή! Η μέτρηση τους στην εισαγωγή έδειχνε 103 mbps!!! Στην αναφορά τους εγγραψαν ότι υπάρχει θέμα στην κάθετη καλωδίωση και απαιτεί έλεγχο από εξειδικευμένο τεχνικό ηλεκτρολόγο.

Άρα καταλήγουμε με την εταιρία ότι χρειάζεται να πληρώσω ηλεκτρολόγο να δει τις εγκαταστάσεις του σπιτιού, να δει την κάθετη καλωδίωση οπου και έγγραψε ο τεχνικός ότι είναι το πρόβλημα και να δει εάν κάπου χάνει η γραμμή και υπάρχουν απώλειες.
Τα ερωτήματα μου είναι αρκετά όμως,

Πρώτον, είναι δυνατόν να έγραφε η 50αρα γραμμή 124 attainable και μόλις άλλαξα μα επεσε στα 85 και μα φταίει η δική μου καλωδίωση;

Δεύτερον, αφού μίλησα με την εταιρία σε ερώτηση μου να γυρίσει η συνδεση σε 50αρα γραμμή, μου ανέφεραν πως δεν γίνεται αυτό αφού το πρόβλημα δεν είναι δικό τους Αλλά είναι στη δική μου γραμμή του σπιτιού. Άρα η επιστροφή και η υποβάθμιση του πακέτου θα έχει πλαφόν και Ρήτρα για να γυρίσω πίσω. Δεν ρώτησα λεπτομεριες πάνω στο ποσό καθώς εκείνη τη στιγμή Δεν με ενδιέφερε αλλά προκύπτει το ερώτημα αξίζει να δώσω το ποσό και να προβώ σε υποβάθμιση;

Τρίτον, Το σπίτι βρίσκεται σε συγκρότημα, οπότε η εισαγωγή γίνεται ακριβώς μπροστά στην είσοδο του συγκροτήματος. Από εκεί έχει χελώνα του ΟΤΕ οπου και φεύγουν υπόγεια σε λούκι μέχρι το σπίτι τα καλώδια του κάθε σπιτιού, μια απόσταση περίπου 30 μέτρα. Αυτό για να ελέγχει λογικά απαιτει αρκετή εργασία. Αξίζει η όλη δαπάνη για το εγχείρημα για τα υπόλοιπα 30 mbps? Μόνο ο έλεγχος για να ελεγχθεί όλη η καλωδίωση του σπιτιού Αλλά και η υπόγεια εγκατάσταση θα φτάνει ένα αρκετά εύλογο πόσο. ( Δεν έχω επικοινωνήσει με κάποιον τεχνικό ακόμη)

Γενικά ποια είναι η γνώμη σας επάνω στο θέμα και σε τι κινήσεις πιστεύεται ότι μπορώ να προβώ για την ποιο γρήγορη λύση χωρίς μπλεξίματα;

Όλες οι απαντήσεις δεκτές και Ευχαριστώεκ των προτέρων

Edit 1: η ταχύτητα upload γράφει στο ρούτερ 10 ακριβώς με attainable στα 22. Μια άλλη ερώτηση είναι πως εάν είχε θέμα και η δική μου καλωδίωση, δεν θα είχε απώλειες και το upload;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Για αρχή μια ερώτηση Χρήστο....
είναι fiber η σύνδεση που σου πούλησαν ?

η οικοδομή που μένεις? παλιά.... καινούρια?
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Λογικά πάντα μιλώντας μιλάμε για οπτική απλά όχι μέχρι το σπίτι γιατί η εταιρία εγγυάται από ότι είδα 93 mbps και όχι 100 όπως κάνει σε ένα άλλο πρόγραμμα της με παραπάνω χρήματα τονίζοντας FTTH(fiber to the home).
Άρα είμαστε στην κατηγορία FTTC (fiber to the cabinet).

Το σπίτι είναι μεζονέτα 15ετιας όπως ανέφερα είναι σε συγκρότημα με διάδρομο που ξεκινά από την είσοδο τους συγκροτήματος οπου βρίσκονται όλα τα Ρολόγια και από εκεί έχει υπόγειο λούκι που περνάνε και φτάνουν σε κάθε σπίτι. Η απόσταση σύνολο σε ευθεία μπορεί μα είναι στα 30 μέτρα περίπου Αλλά δεν ξέρω πρώτον εάν έχει πουθενά άλλη εισαγωγή όπως επίσης και έχει πουθενά κάποια διακλαδωση γιατί λογικά το καλώδιο δεν θα είναι 30 μέτρα μόνο.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Αν η διαφορά στην τιμή των πακέτων είναι όντως μικρή (μιλάς για "πολύ μικρό αντίτιμο") εγώ θα το κρατούσα ως έχει.
Ούτε θα πλήρωνα για να κάνω υποβάθμιση, ούτε θα πλήρωνα ηλεκτρολόγους για έργα με αβέβαιο αποτέλεσμα.

Ο λόγος που λέω το παραπάνω είναι πως το να διπλασιάσεις το upload σου (από 5 σε 10) είναι αρκετά μεγάλη αναβάθμιση. Και μαζί μ'αυτό πήρες και ένα έξτρα 15Mbps στο down. Εξαρτάται βέβαια και από τη χρήση που κάνεις, αλλά αν όντως το αντίτιμο είναι πολύ μικρό, αυτή η αναβάθμιση είναι ουσιαστική.

Το επόμενο βήμα στο μέλλον θα είναι ούτως ή άλλως να πας σε FTTH, όπου δεν θα παίζουν ρόλο πια αυτά τα προβλήματα και θα μπορείς να έχεις εγγυημένα την ταχύτητα που θες (είτε είναι 100, είτε παραπάνω).
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Λογικά πάντα μιλώντας μιλάμε για οπτική απλά όχι μέχρι το σπίτι γιατί η εταιρία εγγυάται από ότι είδα 93 mbps και όχι 100 όπως κάνει σε ένα άλλο πρόγραμμα της με παραπάνω χρήματα τονίζοντας FTTH(fiber to the home).
Άρα είμαστε στην κατηγορία FTTC (fiber to the cabinet).
Αν σου πω ότι ούτε που το πρόσεξα...:headbang::headbang::headbang::laugh:

αν έχεις μέχρι cabinet ....πλέον πληρώνεις εσύ....
αν ήταν H θα ήταν υποχρεωμένοι να σου περάσουν οπτική

σε κάθε περίπτωση...δεν νομίζω για το κόστος αλλαγής καλωδίου να σου πάρει πάνω από 100 ευρώ ο ηλεκτρολόγος...
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Αν η διαφορά στην τιμή των πακέτων είναι όντως μικρή (μιλάς για "πολύ μικρό αντίτιμο") εγώ θα το κρατούσα ως έχει.
Ούτε θα πλήρωνα για να κάνω υποβάθμιση, ούτε θα πλήρωνα ηλεκτρολόγους για έργα με αβέβαιο αποτέλεσμα.

Ο λόγος που λέω το παραπάνω είναι πως το να διπλασιάσεις το upload σου (από 5 σε 10) είναι αρκετά μεγάλη αναβάθμιση. Και μαζί μ'αυτό πήρες και ένα έξτρα 15Mbps στο down. Εξαρτάται βέβαια και από τη χρήση που κάνεις, αλλά αν όντως το αντίτιμο είναι πολύ μικρό, αυτή η αναβάθμιση είναι ουσιαστική.

Το επόμενο βήμα στο μέλλον θα είναι ούτως ή άλλως να πας σε FTTH, όπου δεν θα παίζουν ρόλο πια αυτά τα προβλήματα και θα μπορείς να έχεις εγγυημένα την ταχύτητα που θες (είτε είναι 100, είτε παραπάνω).
Η αλήθεια είναι ότι εν μέρη συμφωνώ με αυτή τη λογική, το κόστος είναι περί τα 2 ευρώ το μήνα έξτρα στο λογαριασμό. Τα αποτελέσματα είναι όντως διπλασιασμός στο upload και περίπου 16 mbps επάνω από ότι έπιανα. Απλά το θέμα είναι το γαμοτο και το μπλέξιμο που συνέβη τώρα. Με απασχολεί η αλήθεια είναι το κόστος που μπορεί να φτάσει η συνολική επισκευή.

Όσο ανεβαίνει το upload σε περιορισμένη καλωδίωση, πέφτει το attainable download.
Αυτό εξηγεί το γιατί έδειχνε 124 mbps και δεν τα έπιασε ποτέ. Ομως δεν επρεπε να υπήρχε και απώλεια από το 55 που έβλεπε το ρούτερ; Πόσο μου έδιναν 70; για να έχει απώλειες και εν τέλη να καταλήγει σε 55;

Αν σου πω ότι ούτε που το πρόσεξα...:headbang::headbang::headbang::laugh:

αν έχεις μέχρι cabinet ....πλέον πληρώνεις εσύ....
αν ήταν H θα ήταν υποχρεωμένοι να σου περάσουν οπτική

σε κάθε περίπτωση...δεν νομίζω για το κόστος αλλαγής καλωδίου να σου πάρει πάνω από 100 ευρώ ο ηλεκτρολόγος...
Γενικά τώρα ξεκινάμε μόνο από τον έλεγχο που πρέπει να γίνει, έρευνα για το τι φταίει και εργασίες στα υπόγεια καλώδια καθως και τα καλώδια εντός του σπιτιού περασμένα στα κανάλια στους τοίχους. Με προβληματίζει αρκετά πόσο μπορεί να φτάσει το όλο εγχείρημα εάν πω να βάλω χέρι και μα ξεκινήσω να ψάχνομαι. Ένα άλλο θέμα είναι σε πόσο διάστημα περίπου θα φτάσει στην περιοχή μου οπτική ίνα μέχρι και έξω από την πόρτα μου. Εάν είναι σχετικά σύντομα και στην ίδια τιμή τότε μπορεί να αξίζει ως έχει μα περιμένω όπως ανέφερε και το μέλος επάνω. Και δεν εννοώ απαραίτητα μα μείνω στην εταιρία που είμαι ήδη καθώς υπάρχουν και μικρότερες εταιρίες που όμως δεν με καλύπτουν ακόμη όπως Inalan και HCN
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Τα αποτελέσματα είναι όντως διπλασιασμός στο upload και περίπου 16 mbps επάνω από ότι έπιανα. Απλά το θέμα είναι το γαμοτο και το μπλέξιμο που συνέβη τώρα. Με απασχολεί η αλήθεια είναι το κόστος που μπορεί να φτάσει η συνολική επισκευή.
Το αντιλαμβάνομαι πλήρως αυτό το "γαμώτο". Κι εμένα πιο πολύ θα με ενοχλούσε αυτό, παρά η όποια διαφορά στην ταχύτητα. Αν μιλούσαμε για κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα με γνωστό κόστος επίλυσης, να το σκεφτόσουν. Αλλά τώρα μιλάμε για ένα άγνωστο πρόβλημα, με ιδιαίτερες συνθήκες (συγκρότημα, μεγάλη απόσταση, υπόγεια όδευση κλπ.) και άγνωστη τελικά έκβαση και κόστος.

Ε, δεν αξίζει για τα 30Mbps, εφόσον όταν θα θελήσεις/χρειαστείς μια πραγματική αναβάθμιση (FTTH) θα μπορέσεις να την έχεις χωρίς να σε περιορίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Μια μέση λύση θα ήταν να πληρώσεις μια επίσκεψη ηλεκτρολόγου και αν βρει κάτι εύκολα, το συζητάτε και το αξιολογείς. Αν είναι εύκολο, το κάνεις. Αν όχι, θα έχεις χάσει τα 50€ της επίσκεψης.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Εγώ που είχα παρόμοιο πρόβλημα,πήγα στην πρώτη πρίζα του σπιτιού και αποσύνδεσα ολα τα καλώδια (ραζιμ) που πήγαιναν στις άλλες πρίζες του σπιτιού,αφήνοντας μόνο πάνω της το καλώδιο που ερχόταν από κάτω(από το κουτί της πολυκατοικίας) και το πρόβλημα λύθηκε δια πάντως.110 download σταθερά πλέον.

Δες εδώ
https://www.avsite.gr/forum/threads/Προβλήματα-με-powerlines.177839/post-2581339
 
Last edited:

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Μάλλον συμφωνώ και εγώ και με βλέπω να καταλήγω εκεί. Πώς εάν υπάρξει ανάγκη θα γίνει η αναβάθμιση κατευθείαν σε FTTH. Το θέμα είναι η άγνωστη ημερομηνία υλοποίησης τέτοιων προγραμμάτων... που δεν το βλέπω να γίνεται στο άμεσο μέλλον.

Όπως και να έχει θα δοκιμάσω να δω μήπως έχει κάποια διαφορά στην πρώτη πρίζα τηλέφωνο που έρχεται απέξω και βλέπουμε
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Στην πολυκατοικία που μένει ένας συνάδελφός μου,ένας ιδιοκτήτης έκανε αίτηση(δε θυμάμαι ακριβώς σε ποιον πάροχο,νομίζω Vodafone)και του φέρανε οπτική ίνα μέχρι την πόρτα εισόδου του σπιτιού του.
Έσκαψε ο εργολάβος απτό καφαο,μπήκε στην πολυκατοικία και πέρασε το καλώδιο οπτικής μέχρι τον όροφο του μέσα στο κάγκελο του κλιμακοστασιου.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Στη δική μου περίπτωση δεν θα είναι τόσο εύκολο δυστυχώς γιατί και αφού φτάσει στην εισαγωγή έχει άλλη τόση δουλειά για μα φτάσει στο σπίτι Αλλά όπως και να έχει θα το δούμε πως θα γίνει γιατί ακόμη οι τιμές στις 3 μεγάλες εταιρίες είναι αρκετά υψηλές. Περιμένω μήπως κάποια από τις μικρές προλάβει να έρθει
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Καλησπέρα παιδιά

Σμρ είχα χρόνο μα ασχοληθώ λίγο με το ίντερνετ και Σύνδεσα στην πρώτη πρίζα του σπιτιού και έβαλα το ρούτερ. Το αποτέλεσμα από 66 mpbs πήγε 84!!

Χωρίς να ανοίξω τη πρίζα και χωρίς να αποσυνδέσω κάτι. Αξίζει να ανοίξω πρίζα και μα ασχοληθώ και άλλο; πιστεύεται Μπορεί να ανεβαίνει και άλλο;
 

Attachments


Μηνύματα
127
Reaction score
63
Από αυτή τη φωτογραφία ουσιαστικά καταλαβαίνεται ότι είναι συνδεδεμένη η πρίζα σε σειρά; ένα παίρνει απ'έξω από τον πίνακα και ένα το στέλνει σε άλλη πρίζα;
 

Attachments


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Από τα λίγα που ξέρω,στην πρώτη πρίζα συνήθως έρχονται και συνδέονται παράλληλα όλα τα ραζιμ των άλλων πριζων.

Στη δική σου περίπτωση βέβαια αυτό δε συμβαίνει.
Μπορει η παράλληλη σύνδεση να γίνεται στο κουτί διακλαδωσεως εντός του τοιχου που βρίσκεται πάνω από την πρίζα σε κάποιο ύψος.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.724
Θα γυρίσω λίγο πίσω και θα τα πάρω από την αρχή:
Εν γένει δεν έχεις επιλογή για το εάν θα έχεις FTTC ή FTTH. Εάν στο μέλλον θελήσεις να αποκτήσεις FTTH δεν εξαρτάται από εσένα, αλλά από τους παρόχους. Για έλεγχο διαθεσιμότηττας FTTH μπορείς να κοιτάξεις στο:
όπου προφανώς δεν αναμένεται να είναι επιλέξιμη η διεύθυνσή σου.

Στον πυρήνα του ερωτήματός σου: Η ευαισθησία σε προβλήματα της γραμμής είναι σημαντικά μεγαλύτερη σε προφίλ 100Mbps απ' ότι σε 50Mbps. Είναι φυσιολογικό η εκτίμηση του μόντεμ για μέγιστη ταχύτητα κλειδώματος να πέφτει έξω πριν την πραγματική αλλαγή.

Όπως ειπώθηκε, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, και δεν χρειάζεται απαραίτητα ηλεκτρολόγο, είναι να βρεις σε ποιο σημείο της καλωδίωσης γίνονται διακλαδώσεις και να τις ακυρώσεις. Θα πρέπει να κρατήσεις μόνο το πρώτο σημείο εισαγωγής του καλωδίου στο σπίτι, στο οποίο και να συνδέσεις το modem. Ανάλογα με την τοπολογία των καλωδίων σου, και μόνο αυτό μπορεί να σου δώσει διψήφιο αριθμό Mbps. Εάν το χρειάζεσαι, μπορείς να στείλεις τηλεφωνία ή δίκτυο σε άλλα σημεία του σπιτιού, αλλά ας μην ασχοληθούμε προς το παρόν με αυτό.

Εάν διακρίνω καλά την φωτογραφία σου, φαίνεται συνδεδεμένο μόνο ένα ζευγάρι: Το μπλε/άσπρο-μπλε. Αυτό φαίνεται να είναι μόνο εισερχόμενο, χωρίς απερχόμενο. Εάν λειτουργούν και άλλες πρίζες τηλεφώνου στο σπίτι, τότε σίγουρα υπάρχει άλλο σημείο με διακλαδώσεις, το οποίο πρέπει να εντοπίσεις.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Καλημέρα

Ευχαριστώ για την πολύ εμπεριστατωμένη απάντηση, κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς και το βρήκα μάλλον το διακλαδωτή. Θα επανέλθω τις επόμενες ημέρες με φωτογραφίες επάνω στο κουτί μήπως βγάλω άκρη για αρχή μόνος. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο αυτές τις μέρες θα πειραματιστω μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Ευχαριστώ όλους τους συμμετέχοντες για τις απαντήσεις τους.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.528
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top