Θέρμανση - ψυξη home cinema

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
Η πιο αθόρυβη σκάλα του, είναι 23 ντεσιμπέλ στην ψύξη και 26 ντεσιμπέλ στη θέρμανση.

Μέτριες επιδόσεις σε αυτόν τον τομέα.

Τα πραγματικά αθόρυβα κινούνται στα 20 ντεσιμπέλ, και μερικά κατεβαίνουν ακόμα χαμηλότερα, στα 19 πρότεινα.

Βεβαίως η τοποθέτηση και η ηχητική του χώρου, θα επιδεινώσουν την κατάσταση σε μερικές περιπτώσεις.

Καλό είναι να μην τοποθετηθεί σε τοίχο από μπετό και κοντά σε γωνία (ισχυρά boundaries) διότι θα προσθέσουν έως και 10 ντεσιμπέλ κέρδος στη στάθμη του ανεμιστήρα.

Λίγη ηχομόνωση πίσω από την εσωτερική μονάδα, όπως ένα λεπτό (1cm) φύλλο copopren acoustics ή άλλο πυκνό ηχοαπορροφητικό, θα κάνει θαύματα.
ή αλλιώς.....ας πάρει έναν trinnov να του το σιάξει :roflmao: :lol: :lolsign:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.729
Η πιο αθόρυβη σκάλα του, είναι 23 ντεσιμπέλ στην ψύξη και 26 ντεσιμπέλ στη θέρμανση.
Πιο πολύ θόρυβο κάνει ο προβολέας στο quiet. Δεν χρειάζεται να ξεπαραδιαστεί.

Μόλις πήρα αυτό το Mitsubishi. Εξαιρετικά αθόρυβο και αποδοτικό.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
Δεν έχουν ενσωματωμένο a/C οι trinnov; :o
ένα φουρφούρι έχουν τα σαπάκια...και πολύ τους είναι :roflmao:
Post automatically merged:

Πιο πολύ θόρυβο κάνει ο προβολέας στο quiet. Δεν χρειάζεται να ξεπαραδιαστεί.

Μόλις πήρα αυτό το Mitsubishi. Εξαιρετικά αθόρυβο και αποδοτικό.
9000?
 


Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.497
Πάρε ένα air condition ότι να ναι να κάνεις δουλειά σου. Έχουμε τόσα προβλήματα να λύσουμε στους χώρους μας, το κλιματιστικό μας μάρανε... Εγώ ένα toyotomi hiro eco 22000 btu έχω και κάνει σαν αεροπλάνο όταν δουλεύει στο φουλ. Ε μολις βάλω μουσική ξεχνάω ότι υπάρχει πραγματικά.
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
Πάρε ένα air condition ότι να ναι να κάνεις δουλειά σου. Έχουμε τόσα προβλήματα να λύσουμε στους χώρους μας, το κλιματιστικό μας μάρανε... Εγώ ένα toyotomi hiro eco 22000 btu έχω και κάνει σαν αεροπλάνο όταν δουλεύει στο φουλ. Ε μολις βάλω μουσική ξεχνάω ότι υπάρχει πραγματικά.
Καλό είναι να βάζουμε κλιματιστικά των 20 ντιμπί, γιατί όταν βλεπουμε ταινία (και την ακούμε στον ηχομονωμένο χώρο μας σε "reference στάθμες" από τους ενισχυτές - ή τα ενεργά - των 300+ βατ ανά κανάλι ως σοβαροί χαϊφιντελίστες που είμαστε) και οι πρωταγωνιστές π.χ. κουβεντιάζουν σε χώρο γραφείου ή στο δρόμο ή σε ένα αυτοκίνητο, με ένα πλήθος άλλων ανθρώπων και μηχανημάτων γύρω-γύρω να κάνουν βαβούρα, αυτή τη βαβούρα πρέπει να την ακούμε ανόθευτη από τυχόν δικιά μας βαβούρα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Στο σαλόνι έχω ένα ησυχούτσικο 12000 Panasonic στα 6 μέτρα και ένα αρκετά θορυβώδες 20000 Daikin στα 4.
Όταν αρχίζει η ταινία τον χειμώνα (το καλοκαίρι αρκεί το μεγάλο) ο θόρυβος του πολύ ήσυχου προβολέα στο low καλύπτει και τα δυο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.619
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top