Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

Μηνύματα
7.188
Reaction score
1.168
Εγώ πάντως, αν και γκαβούλιακας, (6 και 5, συν ολίγη από αστιγματισμό) ούτε που το σκέφτομαι. Μια που μου πάνε τα γυαλιά, μια που όταν δεν μου αρκεί βολεύομαι με τους φακούς, μια που δε βρίσκω το λόγο όχι 3000, όχι 1500 ούτε 500 να δώσω... Τι να πω.

Στο κοντινό μου περιβάλλον πάντως, φίλος, μια ξαδέρφη και μια πρώην έκαναν και ήταν ενθουσιασμένοι. Η ξαδέρφη έκανε πρώτη χρονολογικά, πριν από 4-5 χρόνια, και δεν είχε μέχρι στιγμής το παραμικρό πρόβλημα. Ο φίλος έκανε πολύ πρόσφατα, οπότε είναι σχετικά νωρίς ακόμη, μέχρι στιγμής πάντως υπερικανοποιημένος. Και οι δύο έκαναν επέμβαση στη Θεσσαλονίκη, αν θέλετε μπορώ να ρωτήσω που και με πόσο. Η πρώην πάντως, 3 χρόνια μετά την επέμβαση, την οποία έκανε στην Αθήνα, εμφάνισε ξανά μυωπία... Ρουλέτα;
 

Μηνύματα
1.077
Reaction score
159
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

Ο οφθαλμιατρος που προτεινε Lasik για την κορη μου, φορουσε γυαλια μυωπιας και αυτο με εβαλε σε σκεψεις.

Τοτε εψαξα και βρηκα οτι υπαρχουν πολλοι καταξιωμενοι οθφαλμιατροι που ειναι εναντιον οποιασδηποτε επεμβασης στο ματι για την διορθωση μυωπιας.

Αυτοι μιλανε για ακρωτηριασμο του ματιου με την μεθοδο Lasik, για σοβαροτατες επιπλοκες σε ενα μικρο ποσοστο, και λιγοτερο σοβαρες αλλα καθολου ασημαντες επιπλοκες σε ενα αλλο ποσοστο.
Ακουσα επισης για ενα μεγαλο ποσοστο με δυσανεξια και βασανιστικα συμπτωματα για πολλους μηνες.

Επισης λεγεται οτι κανεις δεν γνωριζει τις μακροχρονιες επιπτωσεις που πιθανως να υπαρξουν στην οραση στους ηλικιωμενους αφου οι μεθοδος ειναι νεα και δεν εχουν γινει επαρκεις ερευνες.

Σε USA και σε Γερμανια μαλιστα, λεγεται οτι εχουν σταματησει σχεδον τελειως αυτες οι επεμβασεις.

Δεν ειχα λοιπον αλλη επιλογη.
Ζητησα ταπεινα συγγνωμη απο την κορη μου, που της ειχα υποσχεθει να πληρωσω την επεμβαση. Με οσα ακουσα μου ηταν αδυνατον πλεον να αναλαβω την ευθυνη.
Την παρεπεμψα στο μελλον για να αποφασισει μονη της, με τα δικα της χρηματα, και συνεπως με δικη της ευθυνη των πραξεων της.
 

Μηνύματα
102
Reaction score
31
Λοιπον...
Μερικα απο αυτά που διαβάζω δεν ισχύουν.

Υπάρχουν δυο μεθοδοι, οπως αναφερθηκαν.
Lasic και πρκ.

To πια απο τις δυο θα επιλεγει εχει να κανει με το ματι και οχι με κριτιρια κοστους ή αλλα.
Την εχω κανει και εγω και η γυναικα μου.
Και καναμε διαφορετικές.
Τον αν μπορεις να την κανεις το λεει ο γιατρός που σου μετραει το παχος του κοιτωνα που πρεπει να κοπει. Αν ειναι πολυ λεπτος μπορει να μη μπορεις να την κανεις....

Για το αν ειναι ασφαλής...
Ο γιατρός που την εκανα ειναι οικογενειακός φίλος. Δεν μου πηρε χρήματα. Πληρωσα μονο την κλινική που συνεργάζεται. Οποτε δεν εχει λογο να μου πει ψεματα για το αν είναι ασφαλής....

Επισης εκανε την επέμβαση η κόρη του πριν απο 8 χρόνια. Αμεσως μετα την εκανα εγω.
Δεν εχω κανενα προβλημα απο τοτε και δεν εχω καθολου μειωπια.

Επισης το αν πονας ή οχι μετα έχει να κανει με την μεθοδο που θα γινει. Στην μια μενει ενας φακος μεσα στο ματι για 2-3 μερες και τσουζει λιγο. Στην αλλη μετα απο 2-3 ωρες είσαι μια χαρά...

Και στις δυο εχεις λιγο ξηροφθαλμια μετα για 20 μερες περιπου και βαζεις σταγονες....

Φτηνος και καλός μαλλον δεν υπαρχει. Γιατί εχει να κανει με τα μηχανηματα.... ποσο καλα και καινουρια είναι....

Αν καποιος θελει πληροφορίες για το γιατρό και την κλινικη πολύ ευχαριστως με πμ...


ΥΓ ο ιδιος γιατρός εκανε εγχειρηση με νυστερια και μαχαιρια σε γνωστή μου πριν 30 χρόνια (τωρα είναι 60 χρονών) και δεν εχει κανενα προβλημα. Και σκεφτειτε ακριβεια που εχει το ανθρωπινο χέρι σε σχεση με εναν υπολογιστή...
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...

ακριβως ως ανω
εκανα lasik πριν 8,5 χρονια, ειχα 6 βαθμους, μετα απο ενα μηνα ειχα 15/10 οραση στο ενα ματι και 12/10 στο αλλο (δηλαδη διαβαζα πινακιδα δρομου απο το προηγουμενο στενο)

ειλικρυνα αν ειχα μεχρι 3,5 βαθμους μαλλον δε θα το σκεφτομουνα να την κανω εκεινη την περιοδο - ισως να μην αξιζε το ρισκο καθως τουλαχιστον με 3,5 βαθμους το πρωι με ηλιοφανεια μπορεις οριακα να διακρυνεις προσωπα χωρις γυαλια (διορθωστε με αν κανω λαθος) , αλλα για 5,5 και 6 σιγουρα το ξανακανα.
μετα απο 8,5 χρονια η οπτικη οξυτητα ισως να μην ειναι πλεον 15/10 , ειναι σιγουρα ομως πανω απο 10/10 μυωπεια μαλλον δεν εχω (εχω να παω σε οφθαλμιατρο 5 χρονια) και αν εχω τελειως εμπειρικα εινια με το ζορι 0,25.
με 6 βαθμους στους 0 ειναι τρομερη εμπειρια αλλωστε οσοι φορατε γυαλια ξερετε οτι αυτο που βλεπετε με το κρυσταλλο μπροστα ειναι ολιγο τι σε σμικρυνση. γαι να μην πω οτι βουτας στη θαλασσα και βλεπεις που πας
 

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Ενδιαφερομαστε και εγω αλλα κα η συζυγος να κανουμε lasik αλλα δεν ξερουμε που. Εχουμε και μυωπια (οχι τοσο μεγαλου βαθμου) αλλα και αστιγματισμο. Ο αστιγματισμος ειναι που μας σκοτωνει και τους δυο και θελουμε να απαλλαγουμε. Γνωριζετε καποιον αξιοπιστο Αθηνα;
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Απάντηση: Θεραπεία με laser για μυωπία. Που; Προτείνετε...



Λογικό αφού συνήθως η μυωπία είναι βλάβη του φακού και η πρεσβυωπία είναι βλάβη του σχήματος του λοβού του ματιού. Ο αμφιβληστροειδής "απομακρύνεται" από το φακό.
Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.
Στην πρεσβυωπία έχουμε φθορά λόγω γήρανσης του κρυσταλλοειδούς
Στην μυωπία το φως εστιάζεται στο μπροστινό μέρος του αμφιβληστροειδή με αποτέλεσμα να βλέπουμε θολά τα μακρινά αντικείμενα.Είναι ανατομικό το θέμα δεν έχει νόημα να μπούμε σε λεπτομέρειες
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Ενδιαφερομαστε και εγω αλλα κα η συζυγος να κανουμε lasik αλλα δεν ξερουμε που. Εχουμε και μυωπια (οχι τοσο μεγαλου βαθμου) αλλα και αστιγματισμο. Ο αστιγματισμος ειναι που μας σκοτωνει και τους δυο και θελουμε να απαλλαγουμε. Γνωριζετε καποιον αξιοπιστο Αθηνα;
Γνωρίζω χρόνια τώρα ότι ο Ραλλατος είναι από τους καλύτερους στο είδος του.
Έχει φτιάξει ένα φοβερό νοσοκομείο που ασχολείται αποκλειστικά με μάτια.
Athens eye hospital λέγεται.
Αν αποφασίσεις πες μου να σε στείλω συστημένο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top