Θερμοκρασία Μηχανημάτων

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Ένας κοινά αποδεκτός χρόνος για να αποδώσουν τα μηχανήματα μας το μέγιστο τον δυνατοτήτων τους θεωρείται περίπου η μία ώρα. Έχετε προσέξει διαφοροποίηση στην απόδοση τον μηχανημάτων σας σε σχέση με την θερμοκρασία? Και αν ναι ποια μηχανήματα επηρεάζονται περισσότερο και αν η διαφοροποιήσει αύτη στο ηχητικό αποτέλεσμα μεταφράζεται σαν βελτίωση.
Πιστεύω το φαινόμενο αυτό επηρεάζει όλα τα μηχανήματα από την πηγή μέχρι τα ηχεία.

Ποια είναι οι προσωπική σας άποψη για το θέμα?
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Για τους λαμπατους μεχρι να φτασουν τη σωστη θερμοκρασια οι λαμπες (20 λεπτα νομιζω ειναι αρκετα)

Για τους solid state 1-2 λεπτα για να σταθεροποιηθει το ρευμα ηρεμιας....

Γενικοτερα καλο ειναι οι θερμοκρασιες να παραμενουν σε χαμηλα επιπεδα (εξειρουνται οι λαμπες) γιατι πολλα εξαρτηματα επηρεαζονται αρνητικα απο τη θερμοκρασια, αλλαζουν τα χαρακτηριστικα τους...

Προσωπικα... οποτε θελω να ακουσω μουσικη τα αναβω και ακουω... δεν κλεινω ραντεβου μια ωρα πριν για τα... προκαταρκτικα... :wink:

Το καλυτερο ειναι για τα μηχανηματα να μην σβηνουν και αναβουν. Οι πυκνωτες ''χαλανε'' απο τις ξαφνικες φορτισεις μολις ξεκιναει ενα μηχανημα....
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Για τους ενισχυτές solid state πλήρης σταθεροποίηση, από ηλεκτρικής απόψεως κια ειδικά σε μηχανήματα με ελάχιστο ή καθόλου feedback, επέρχεται μόνο μετά την σωστή θέρμανση όλων των εξαρτημάτων αλλά κυρίως των τρανζίστορ.

Θα πρέπει λοιπόν να περιμένουμε μέχρι όλα τα τρανζίστορ να αποκτήσουν την θερμοκρασία λειτουργίας. Μεγαλύτερο πρόβλημα έχουν οι ενισχυτές σε τάξη Α , αφού συνήθως δουλεύουν σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες, αλλά και αυτοί με τις θηριώδεις ψύκτρες....
 

Μηνύματα
15.010
Reaction score
20.740
εγω παντως ακομα και σε ενισχυτη αυτοκινητου εχω ακουσει διαφορα μετα τα 15 λεπτα(προς το καλυτερο).
συμφωνω βεβαια οτι οταν θελει κανει να ακουσει μουσικη δε πρεπει να κλεινει ραντεβου(για αυτο ισως δεν θα αγοραζα ποτε λυχνιες...)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Για τους ενισχυτές solid state πλήρης σταθεροποίηση, από ηλεκτρικής απόψεως κια ειδικά σε μηχανήματα με ελάχιστο ή καθόλου feedback, επέρχεται μόνο μετά την σωστή θέρμανση όλων των εξαρτημάτων αλλά κυρίως των τρανζίστορ.

Θα πρέπει λοιπόν να περιμένουμε μέχρι όλα τα τρανζίστορ να αποκτήσουν την θερμοκρασία λειτουργίας. Μεγαλύτερο πρόβλημα έχουν οι ενισχυτές σε τάξη Α , αφού συνήθως δουλεύουν σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες, αλλά και αυτοί με τις θηριώδεις ψύκτρες....
Για τα παραπάνω συμφωνώ...
Με αυτόν τον τάξη Τ, Tripath που έχω μπλέξει τελευταία, πραγματικά δεν έχω αποφασίσει ρε παιδιά τι γίνεται...
Ώρες - ώρες μου φαίνεται ότι παίζει καλύτερα την στιγμή που τον ανάβω :shock:

Όταν αποφασίσω θα σας πω :roll:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.478
Είναι θέμα ...μαύρης μαγείας, δεν αναλύεται.

Μπορούμε να αναλύσουμε κάποια θέματα, αλλά άκρη δε βγαίνει. Ας κάνουμε μια προσπάθεια νάλυσης όμως, έτσι για να μαθαίνουμε.

Εκτός από τα περί θερμοκρασίας, όπως πολύ σωστά ανέφεραν οι προηγούμενοι, να προσθέσω το "ρετουσάρισμα" αλλά και το ζέσταμα κυριολεκτικά των πυκνωτών, και όχι τόσο της τροφοδοσίας (που πραγματικά ζεσταίνονται) όσο των μικρών στο σήμα αλλά κυρίως των πυκνωτών στο κρος, που καμιά φορά θέλουνε και 24 ώρες για να σταθεροποιηθούνε, ανάλογα με την τεχνολογία κατασκευής τους. Σημειώστε ότι συνήθως οι πυκνωτές στα ηχεία είναι 100V, ή και παραπάνω, και σπάνια θα πάρουν πάνω από 20.

Μέσα στο μάνιουλ του DAC της Goldmund που έχω, λέει ότι θέλει 48 ώρες στην μπρίζα για να σταθεροποιηθεί ο ήχος και το έχω διαπιστώσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.

Όσο για τα tripath, για μένα μετά από 24 ώρες παίζουν.

Γενικά τα μηχανάκια προτιμώ να τα έχω ΠΑΝΤΑ αναμμένα, τι διάλο τα αγόρασα.....για να δουλεύουνε!
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.195
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top