Θερμομονωτικές μεμβράνες

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Στο καθιστικό και στο σαλόνι μου έχω τέσσερις μεγάλες τζαμαρίες, συνολικού εμβαδού περίπου 14 τμ. Έχουν διπλά τζάμια, συμβατικής τεχνολογίας όμως (όχι low-e) και γι'αυτό εξετάζω το ενδεχόμενο να τους τοποθετήσω θερμομονωτικές μεμβράνες.
Σκοπός είναι κυρίως να περιορίσω τη μεταφορά θερμότητας χειμώνα και καλοκαίρι, κυρίως με τη μορφή υπέρυθρης ακτινοβολίας και δευτερευόντως εξ επαφής. Σημειωτέον ότι οι τζαμαρίες σκιάζονται από τέντες το καλοκαίρι, οπότε δεν τις χτυπάει άμεσα ο ήλιος.
Έχετε γνώση για ανάλογα προϊόντα και τους αντιπροσώπους τους;
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Θερμομονωτικές μεμβράνες

Αυτή η εταιρεία έχει έναν υπολογιστή κόστους στο site της. Ενδεικτικά, μου βγάζει κόστος 742€, για τον τύπο που μοιάζει καταλληλότερος για την εφαρμογή μου.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Δημήτρη τα 742 μοιάζουν πολλα λεφτα για μεμβρανες. Με ποσα θα αλλαζες όλα τα τζαμια σου με ενεργειακά;


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Απάντηση: Θερμομονωτικές μεμβράνες

Αυτές δε θα κόβουν και τον ευεργετικό χειμερινό ήλιο?
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Θερμομονωτικές μεμβράνες

Δημήτρη τα 742 μοιάζουν πολλα λεφτα για μεμβρανες. Με ποσα θα αλλαζες όλα τα τζαμια σου με ενεργειακά;


Sent from my iPad using Tapatalk HD
2.700€ για τα συγκεκριμένα -που δεν το συζητάω καν, βέβαια.
Αυτές με τα 742€ είναι οι διαφανούς τύπου, που είναι οι πιο ακριβές. Ο υπολογιστής βγάζει με 400€ -κατάλογο πάντα- έναν άλλο τύπο (καθρέπτη), που έχει επίσης κατάλληλα χαρακτηριστικά για την περίπτωση. Εκτίμησή μου είναι ότι τη Δευτέρα που θα έχω ολοκληρώσει το ιντερνετικό κομμάτι της έρευνας αγοράς και θα τους ζητήσω προσφορά τηλεφωνικά, θα μου δώσουν σημαντικά χαμηλότερη τιμή.

Αυτές δε θα κόβουν και τον ευεργετικό χειμερινό ήλιο?
Αν αναφέρεσαι στο ορατό φως, για τις συγκεκριμένες αναφέρεται ποσοστό διέλευσης 77%.
 


Μηνύματα
798
Reaction score
172
Απάντηση: Θερμομονωτικές μεμβράνες

2.700€ για τα συγκεκριμένα -που δεν το συζητάω καν, βέβαια.
Αυτές με τα 742€ είναι οι διαφανούς τύπου, που είναι οι πιο ακριβές. Ο υπολογιστής βγάζει με 400€ -κατάλογο πάντα- έναν άλλο τύπο (καθρέπτη), που έχει επίσης κατάλληλα χαρακτηριστικά για την περίπτωση. Εκτίμησή μου είναι ότι τη Δευτέρα που θα έχω ολοκληρώσει το ιντερνετικό κομμάτι της έρευνας αγοράς και θα τους ζητήσω προσφορά τηλεφωνικά, θα μου δώσουν σημαντικά χαμηλότερη τιμή.

Αν αναφέρεσαι στο ορατό φως, για τις συγκεκριμένες αναφέρεται ποσοστό διέλευσης 77%.
Δεν ξέρω τι παίζει.
Μου φαίνεται ότι κάτι δεν κολλάει...
Δηλαδή άντε να κόψει τις απώλειες εκ των έσω.
Το φως περνάει άρα δεν χάνουμε χειμερινό ήλιο.
Πως στο λύκο κόβει το φως του καλοκαιριού μιας και ανέφερες μεταφορά θερμότητας χειμώνα καλοκαίρι.

Από δευτέρα βάζω μόνωση στα δώματα.
Μου πρότεινε ο μαγαζάτορας να βάλω και μια μεμβράνη λέει ανακλαστική κάτω από την κεραμοσκεπή.
Το καλοκαίρι διώχνει τη ζέστα ενώ το χειμώνα κόβει τις απώλειες!
Εμένα μου φάνηκε ματζούνι και την απέρριψα.
Εν τω μεταξύ έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα στις μονώσεις και τα θερμοκελύφη και βλέπω ότι έχει να πέσει μπόλικο φιδόλαδο...
Ήδη είδα διαφημιστικό θερμοκελύφους πάχους 1,5mm... που υπόσχεται παπάδες...
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Εγω έχω μεγάλη επιφάνεια με υαλοτουβλα και τζαμαρια στον νοτιοδυτικά τοίχο μου. Τον χειμώνα ειναι ....χαρα θεού όταν υπάρχει ήλιος αλλα το καλοκαίρι το σπίτι γίνεται θερμοκήπιο. Μπορω να κάνω κάτι ώστε να ...μη μπαίνει ήλιος το καλοκαίρι αλλα να μπαίνει τον χειμώνα;


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Ακριβώς το ίδιο θέλω κι εγώ, αλλά δεν νομίζω να γίνεται.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Θερμομονωτικές μεμβράνες

Αν ο προσανατολισμός ήταν καθαρά νότιος, η καλύτερη λύση θα ήταν η τοποθέτηση ενός σκίαστρου (ενδεχομένως και σταθερού), το οποίο να εμποδίζει τις σχεδόν κάθετες ακτίνες του καλοκαιρινού ήλιου, αλλά να μην κάνει το ίδιο με αυτές του χειμερινού, που έχει πολύ μεγαλύτερη κλίση.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Απάντηση: Θερμομονωτικές μεμβράνες

εγώ τις μεμβράνες τις θέλω για να μη φεύγει η ζέστη, δε με ενδιαφέρουν οι ακτίνες του ήλιου, έχω τέντα.

Με αυτό το πρίσμα λέτε ότι μπορεί να κάνουν δουλειά σε ένα διπλό τζάμι 1,80Χ4μ?
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Απάντηση: Θερμομονωτικές μεμβράνες

εγώ τις μεμβράνες τις θέλω για να μη φεύγει η ζέστη, δε με ενδιαφέρουν οι ακτίνες του ήλιου, έχω τέντα.

Με αυτό το πρίσμα λέτε ότι μπορεί να κάνουν δουλειά σε ένα διπλό τζάμι 1,80Χ4μ?
Εμμμ?

Δεν έχω βρει ακόμα κάποιον "πιλότο" σε αντίθεση με τα τζάμια αερίου που έχω δει στην πράξη ότι μαλλον λειτουργούνε.
Και λέω μάλλον γιατί το μόνο που έκανα είναι να πιάσω το τζάμι εκ των έσω καταχείμωνο.
Ήταν σχετικά χλιαρό!

Οπότε Στέργιο βάζεις αρχικά μεμβράνη σε ένα μικρό παραθυράκι (πχ τουαλέτας) και αν παραμείνει ζεστό το χειμώνα προχωράς.

Μετά το λες σε μας!:116:
 


D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: Θερμομονωτικές μεμβράνες

Δεν ξέρω τι παίζει.
Μου φαίνεται ότι κάτι δεν κολλάει...
Δηλαδή άντε να κόψει τις απώλειες εκ των έσω.
Το φως περνάει άρα δεν χάνουμε χειμερινό ήλιο.
Πως στο λύκο κόβει το φως του καλοκαιριού μιας και ανέφερες μεταφορά θερμότητας χειμώνα καλοκαίρι.

Από δευτέρα βάζω μόνωση στα δώματα.
Μου πρότεινε ο μαγαζάτορας να βάλω και μια μεμβράνη λέει ανακλαστική κάτω από την κεραμοσκεπή.
Το καλοκαίρι διώχνει τη ζέστα ενώ το χειμώνα κόβει τις απώλειες!
Εμένα μου φάνηκε ματζούνι και την απέρριψα.
Εν τω μεταξύ έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα στις μονώσεις και τα θερμοκελύφη και βλέπω ότι έχει να πέσει μπόλικο φιδόλαδο...
Ήδη είδα διαφημιστικό θερμοκελύφους πάχους 1,5mm... που υπόσχεται παπάδες...
Κοιτάζεις απλά τα τεχνικά χαρακτηριστικά του υλικού(συντελεστές θερμοδιαπερατότητας κλπ...)
Μετά τα συγκρίνεις με τα εγνωσμένης αξίας DOW και FIBRAN...και αποφασίζεις...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Θερμομονωτικές μεμβράνες

Δεν ξέρω τι παίζει.
Μου φαίνεται ότι κάτι δεν κολλάει...
Δηλαδή άντε να κόψει τις απώλειες εκ των έσω.
Το φως περνάει άρα δεν χάνουμε χειμερινό ήλιο.
Πως στο λύκο κόβει το φως του καλοκαιριού μιας και ανέφερες μεταφορά θερμότητας χειμώνα καλοκαίρι.

Από δευτέρα βάζω μόνωση στα δώματα.
Μου πρότεινε ο μαγαζάτορας να βάλω και μια μεμβράνη λέει ανακλαστική κάτω από την κεραμοσκεπή.
Το καλοκαίρι διώχνει τη ζέστα ενώ το χειμώνα κόβει τις απώλειες!
Εμένα μου φάνηκε ματζούνι και την απέρριψα.
Εν τω μεταξύ έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα στις μονώσεις και τα θερμοκελύφη και βλέπω ότι έχει να πέσει μπόλικο φιδόλαδο...
Ήδη είδα διαφημιστικό θερμοκελύφους πάχους 1,5mm... που υπόσχεται παπάδες...
Κι εγώ επιφυλακτικός είμαι και το ψάχνω, γιατί οι γνώσεις μου στο αντικείμενο είναι πολύ περιορισμένες.
Η λογική πάντως λέει ότι εάν το υλικό έχει ανακλαστικές ιδιότητες στο υπέρυθρο φάσμα, θα τις έχει και προς τις δύο κατευθύνσεις και άρα θα περιορίζει τη -σε αυτή τη μορφή- διαφυγή θερμότητας το χειμώνα και την εισροή της το καλοκαίρι.

Όπως σωστά αναφέρθηκε, το ζήτημα είναι -βάσει τεχνικών χαρακτηριστικών- να επιλεγεί ο κατάλληλος τύπος για τη συγκεκριμένη εφαρμογή και να υπολογιστεί εάν η τοποθέτηση είναι οικονομικά συμφέρουσα. Ελέγχοντας βέβαια το αν πιστοποιούνται και από ποιον, τα χαρακτηριστικά που αναφέρει ο πωλητής, ειδικά αν δεν πρόκειται για "επώνυμο" προϊόν.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
εμεις βαλαμε στο γραφειο, μεγαλη διαφορα στην θερμοκρασια (προς τα κατω) αλλα ειναι σαν να εχει καθε μερα συνεφια ...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Θερμομονωτικές μεμβράνες

Κοιτώντας τις προσφορές που μου έστειλαν οι αντιπρόσωποι, η εκτίμησή μου είναι ότι η τοποθέτηση φωτοανακλαστικών μεμβρανών στην περιγραφόμενη εγκατάσταση, είναι οικονομοτεχνικά ασύμφορη.
Αυτά όσον αφορά τις φωτοανακλαστικές μεμβράνες, που επικολλώνται πάνω στο τζάμι κι εμποδίζουν τη μεταφορά θερμότητας δι' ακτινοβολίας.

Ωστόσο μεταφορά θερμότητας γίνεται και μεταγωγικά. Για το λόγο αυτό, υπάρχουν μεμβράνες χωρίς φωτοανακλαστικά χαρακτηριστικά, οι οποίες τοποθετούνται (με χρήση διαφανούς ταινίας διπλής όψης) πάνω στο πλαίσιο του παραθύρου. Οι μεμβράνες αυτές είναι θερμοσυστελλόμενες, οπότε μετά την ολοκλήρωση της εφαρμογής προσφέρουν μια επίπεδη διαφανή επιφάνεια, που προσομοιάζει αυτή ενός δεύτερου τζαμιού (ή τρίτου, αν είναι ήδη διπλό). Πρέπει να τοποθετούνται σε απόσταση περίπου 1 εκ. από το τζάμι ώστε να υπάρχει αρκετός αέρας σε ρόλο μονωτικού, αλλά να μη δημιουργείται εσωτερική ροή που να αναιρεί τις μονωτικές ιδιότητες.
Το σημαντικό είναι ότι το κόστος τους είναι πολύ χαμηλό. Ενδεικτικά, με 15€ παίρνετε δύο φύλλα 3Χ2 μ., ενώ με λίγο μεγαλύτερο κόστος μπορείτε να βρείτε και "επώνυμο" προϊόν (3Μ), αν σημαίνει κάτι αυτό.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Δηλαδή δεν πρέπει η απόσταση να ξεπερνά το ένα εκατοστό κατά πολύ?

Την πατήσαμε.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Θερμομονωτικές μεμβράνες

Όταν αυξάνει η απόσταση, δημιουργούνται κυκλικά ρεύματα αέρα, σαν αυτά που χρησιμοποιούν τα σώματα του καλοριφέρ, για να θερμαίνουν ένα χώρο. Η μονωτική απόδοση δε μηδενίζεται, αλλά πέφτει βέβαια.
Ακόμα κι αν η απόσταση είναι πολύ μεγάλη όμως, παραμένουν δύο πλεονεκτήματα αυτών των μεμβρανών:
  • εάν είναι τοποθετημένες στο σταθερό πλαίσιο του παραθύρου/πόρτας (κάτι που σημαίνει ότι αυτό είναι σταθερό ή δεν το ανοίγουμε καθόλου), εμποδίζει πλήρως την εισροή αέρα από τις χαραμάδες, η οποία επιφέρει πολύ μεγάλες μεταφορές θερμότητας.
  • εμποδίζουν τη συμπύκνωση υγρασίας πάνω στις γυάλινες επιφάνειες, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Κάτι που πρέπει να διευκρινίσω, είναι ότι δε γνωρίζω το βαθμό διαφάνειας που έχουν, καθώς δεν έχω τοποθετήσει ακόμα κάποια. Όπως προείπα (και μπορείτε να δείτε στο βίντεο με την κοπέλα, στο δεύτερο λινκ που έβαλα), οι μεμβράνες είναι θερμοσυστελλόμενες. Δηλαδή αφού τις κολλήσουμε, τις περνάμε με το πιστολάκι για να τεντώσουν και να φύγουν οι ζάρες. Τώρα, αν γίνονται το ίδιο ουδέτερες οπτικά μ' ένα καλής ποιότητας τζάμι, θα σας γελάσω...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.340
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top