Θυμαται κανεις την Cinematrix?

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Πριν 6-7 χρονια εμφανιστηκε μια Γερμανικη εταιρεια η οποια εφερε την επανασταση στον χωρο της εικονας.
Με τα τοτε δεδομενα , ενας scaler κοστιζε καποια εκατομυρια δραχμες και η εν λογω εταιρεια υποσχεθηκε πως θα εκανε ακριβως τα ιδια(η και καλυτερα) μεσω μιας καρτας η οποια θα εμπαινε μεσα στο DVD player σας(PSM 1) με μονο 300.000 δρχ!!!



Θυμαστε τον χαμο τοτε?
Σε ολα τα φορα ολου του κοσμου ηταν το πρωτο θεμα συζητησης.

Ειχα την τυχη να συνεργαστω με την Cinematrix , να γνωρισω τους ανθρωπους της απο κοντα και κυριως να γνωρισω πολλλους απο εσας.
Μην μου πειτε πως ξεχασατε την εκθεση πριν 6 χρονια με τον Seleco 800 να οδηγειται απο το Sony με την Cinematrix? :shock:





Σημερα η Cinematrix δεν υπαρχει πια.
Η τεχνογνωσια της εξαγοραστηκε απο την Cinemateque και ως εταιρεια επαψε να υφισταται.

Αληθεια , θυμαται κανεις την Cinematrix?
 

Μηνύματα
276
Reaction score
1
Ασφαλώς και θυμόμαστε οι περισσότεροι απο εμάς την πασίγνωστη και ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΗ για την εποχή της κάρτα CINEMATRIX on board σε SONY 717
με αναλύσεις μοναδικές......!!!!!!

Αλλα και οι σημερινοί scalers της Cinemateq έίναι εξίσου απίστευτων δυνατοτήτων και σε καλές τιμές.

Εχω εδω και περίπου εναμιση χρόνο τον Cinemateq Plus II και είμαι πολυ ευχαριστημένος ειδικά οταν τον * ανεβάζω * σε 1080p οπότε και έχουμε το maximum τον δυνατοτήτων του.

Επιπλέον κάνει και διαχείρηση πηγών , διαθέτοντας όλα τα είδη πηγών απο αναλογικά εως ψηφιακά.

Τέτοια μηχανάκια ΄* θρυλικά * αφήνουν εποχή ......αλλα μάλλον περιορίζεται η θέση τους στην αγορά , απο χρόνο σε χρόνο...!!!!!

Η εξέλιξη της Τεχνολογίας ....με οτι αυτό συνεπάγεται...!!!!!! :cry: :cry: :D :cry: :cry:
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Eγώ πάντως λόγω της cinematrix μπήκα στον κόσμο του htpc!

Εκείνο το συγκριτικό HTPC VS Cinematrix ήταν από τα καλύτερα που πήρα είδα ποτέ!
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Cinematrix...

τι ιστορία, θυμάμαι που είχε γίνει εγκατάσταση της Cinematrix σε ενα δέκτη της Micronik τον 1320 νομίζω, και ήταν όλα τα λεφτά τότε...

Ειχα κατέβει στην Αθήνα, για ένα συγκριτικό προβολέων CRT,(επι AVforum εποχών) όπου είχε την τιμητική του το εν λόγω σύστημα ώς πηγή...

Ηταν ενα πρωτοποριακό για την εποχή του σύστημα...
 

Μηνύματα
905
Reaction score
2
Ημουν κι εγω εκει!!!
(στο συγκριτικο εννοω...)
Η cinematrix ήταν οτι καλυτεροκαι σταθεροτερο τοτε. Τα htpc ειχαν ακομα αρκετες παιδικες ασθενειες και καποιος οντως μπορουσε με λιγα σχετικα λεφτα να αποκτησει εικονα πολυ μπροστα απο την εποχη της.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
32
Πριν πουληθει όπως λεει ο Αντρέας έχω την εντύπωση οτι εβγαλε αλλο ένα μοντέλο (cinematrix ii) με περίπου ίδια τιμη και καλύτερες δυνατότητες και περισσότερες αναλύσεις να υποστηρίζονται.

Οντως ήταν η αρχη για το htpc και τις δυνατότητες του
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Στην παρουσίαση(συγκριτικό) βιντεοπροβολέων CRT στην ΤΕΛΜΑΚΟ,ήμουν και εγώ,όπου μάλιστα στο τέλος της συγκέντρωσης έδωσα το 717 μου για την τοποθέτηση της πλακέτας.
Το συγκεκριμένο player το έχει φίλος με 9"CRT όπου το επέλεξε μετά απο εξαντλητικά τεστ... :smile:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.364
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top